REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt nowej Ordynacji podatkowej we wrześniu 2017 roku

Przewodniczący komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego, prof. Leonard Etel poinformował, że we wrześniu 2017 roku będzie gotowy projekt nowej Ordynacji podatkowej. Wiceminister finansów Paweł Gruza twierdzi, że resort finansów bardzo pozytywnie ocenia prace komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego. Jego zdaniem to "wzorcowy proces legislacji".

Konferencja "BIZNES versus FISKUS – FINANSE I PODATKI"

Zapraszamy do udziału w konferencji pt. BIZNES versus FISKUS – FINANSE I PODATKI, która odbędzie się w Warszawie, w dniach 6-7-8 czerwca 2017 r. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl.

Obowiązek przesyłania do KAS dobowych wyciągów z rachunków bankowych (JPK_WB) od 1 września 2017 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewidujący wprowadzenie codziennego obowiązku przesyłania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w formacie elektronicznym (plik JPK_WB). Nowelizacja miałaby wejść w życie od 1 września 2017 roku.

Postaw na wymianę doświadczeń, dyskusje i bądź razem z nami w czasie Jubileuszu IIA Polska!

Konferencja Jubileuszowa IIA Polska 07-09 czerwca 2017 r. „Odpowiedzialny audyt w odpowiedzialnej organizacji. 15 lat doświadczenia. Wyzwania na przyszłość".

REKLAMA

Kto się boi a kto powinien bać się nowych przepisów Kodeksu karnego dotyczących fakturowania?

Mija już trzeci miesiąc obowiązywania przepisów Kodeksu karnego, które wprowadziły nowe przestępstwa fakturowe art. 270a i 271a. Budzą one wręcz wyjątkowe zainteresowanie, mimo że oficjalne media wzięły na ich temat przysłowiową wodę w ustaw.

Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie

Doradca podatkowy pełni funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych, dzięki czemu biznes może rozwijać się bezpiecznie. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni współpracować z doradcą podatkowym.

15 lat Instytutu Audytorów Wewnętrznych – Oczekiwania interesariuszy wobec funkcji audytu wewnętrznego w organizacji

W tym roku obchodzimy jubileusz 15-lecia działalności Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. To czas podsumowań, refleksji, ale również identyfikacji nowych kierunków działania w ciągle zmieniającym się otoczeniu organizacyjnym, przy uwzględnieniu aspektów m.in. prawnych, ekonomicznych i zarządczych.

Jeden przelew do ZUS od 2018 roku uchwalony

11 maja 2017 r. Sejm przyjął trzy redakcyjne poprawki Senatu do zmian w prawie pozwalających przedsiębiorcom na opłacanie składek przekazywanych do ZUS na jeden rachunek, zamiast dotychczasowych czterech.

REKLAMA

Uszczelnienie VAT ma przynieść do budżetu 15-20 mld zł

Poprawa ściągalności podatku VAT może przynieść już w tym roku do budżetu państwa 15-20 mld zł - ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że uszczelnienie VAT-u to dla Polski jeden z najważniejszych tematów.

Czy Wielka Brytania stanie się rajem podatkowym?

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i brytyjski kanclerz skarbu Philip Hammond sugerują, że w razie braku satysfakcjonującego porozumienia z UE w sprawie Brexitu rząd nie zawaha się uczynić ze Zjednoczonego Królestwa raju podatkowego. Londyn rozważa radykalne obniżenie stawki podatku korporacyjnego (CIT) i innych obciążeń fiskalnych, tak by stać się w praktyce europejskim rajem podatkowym z najniższymi stawkami wśród 20 największych gospodarek świata (G20).

Ogólnopolskie badanie „Portret księgowego 2017”

Z okazji 110-lecia działalności organizacji księgowych na ziemiach polskich Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zorganizował ogólnopolskie badanie „Portret księgowego 2017”. Serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu.

Podatek od instytucji finansowych ma już ponad rok

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk przedstawił 10 maja 2017 r. sejmowej komisji finansów publicznych analizę funkcjonowania podatku od instytucji finansowych (zwanego potocznie podatkiem bankowym). Zdaniem wiceministra wprowadzenie tego podatku zatrzymało etap maksymalizacji zysków banków i nie wpłynęło niekorzystnie na świadczone przez banki usługi.

Ostrzeżenie MF w sprawie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych - skutki

Zdaniem ekspertów, wydane 8 maja 2017 roku ostrzeżenie Ministerstwa Finansów odnośnie optymalizacji podatkowej Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), które restrukturyzowały struktury swoich grup - może zaniepokoić osoby korzystające z tych funduszy.

Pracodawcy są za obniżeniem składek na ZUS dla małych firm

Pracodawcy popierają projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, polegający na zmniejszeniu obciążenia najmniejszych firm składkami na ZUS. Zauważają jednak, że będzie to oznaczało obniżenie świadczeń emerytalnych.

Skrócenie terminów przedawnienia roszczeń - nowelizacja Kodeksu cywilnego

Rząd planuje skrócić termin przedawnienia roszczeń niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz niebędących roszczeniami o świadczenia okresowe – z 10 do 6 lat. Również z 10 do 6 lat ma być skrócony termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego oraz stwierdzonych ugodą.

Skrócenie terminu na zwrot VAT

Zwrot różnicy podatku VAT miałby następować w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany przez partię Nowoczesna. Projekt przewiduje także zmiany dotyczące wykreślania firm z rejestru VAT.

Warszawskie prawno-podatkowe spotkanie przy kawie

Zapraszamy na warszawskie prawno-podatkowe spotkanie przy kawie. Spotkanie dotyczyć będzie zagadnień prawnych, podatkowych i bilansowych w zakresie podziału spółek kapitałowych – wydzielenia aportowe i podziały przez wydzielenie. Odbędzie się w dniu 19 maja w Warszawie przy ul. Marynarskiej 11, w budynku Antares. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje limit miejsc.

Ostatnie dni na złożenie PIT za 2016 rok - najłatwiej przez internet

Ministerstwo Finansów informuje, że padł kolejny rekord rocznych zeznań podatkowych PIT złożonych elektronicznie (on-line) przez internet. Według stanu na dzień 27 kwietnia 2017 roku takich rocznych e-PITów złożono ponad 8 mln 570 tys. MF przypomina, że do 2 maja 2017 r. można składać przez internet także wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) PIT-37 i PIT-38.

Bez papierowych zwolnień lekarskich od 1 lipca 2018 roku

Od połowy 2018 roku nie będzie można już wystawiać papierowych zwolnień lekarskich, a jedynie elektroniczne, które funkcjonują od 2016 roku. 27 kwietnia 2017 r. Senat przyjął bez poprawek zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Warszawski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ma już 60 lat

Oddział Okręgowy w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w dniu 26 kwietnia obchodził Jubileusz 60-lecia swojej działalności. Uroczystość odbyła się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Była to okazja do podsumowań dotychczasowej działalności oraz do dyskusji nad przyszłością zawodu księgowego.

Od 20 maja 2017 r. składając wniosek CEIDG-1 zgłosisz się do ubezpieczeń w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że począwszy od 20 maja 2017 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowego sposobu przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Konferencja Jubileuszowa Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska

W 2017 roku Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska będzie obchodził 15-lecie działalności w Polsce. Rok ten będzie upływał pod znakiem uroczystych obchodów obecności IIA w Polsce oraz rozmów i dyskusji o audycie wewnętrznym w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Konfiskata rozszerzona już obowiązuje

Od 27 kwietnia 2017 roku obowiązują zmienione przepisy Kodeksu karnego określające zasady stosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej, w tym także przenoszące ciężar udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego. Nowelizacja ta ma m.in. na celu łatwiejszą konfiskatę mienia pochodzącego z działalności przestępczej, a w szczególności przestępstw gospodarczych i skarbowych (podatkowych).

Nowa forma czasowej rejestracji samochodów firmowych

25 kwietnia 2017 roku Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada wdrożenie nowej formy czasowej rejestracji pojazdów dla firm i jednostek badawczych.

2 maja 2017 r. - ostatni dzień na złożenie PIT-a za 2016 rok

W 2017 roku wyjątkowo do 2 maja można składać zeznania podatkowe za 2016 rok - bowiem 30 kwietnia wypada w tym roku w niedzielę. Ten trmin obowiązuje osoby rozliczające się na formularzu PIT-37, które m.in. pracują na umowie o pracę czy cywilnoprawnej, PIT-36, dla osób prowadzących działalność gospodarczą, podatników, którzy zarobili na giełdzie (PIT-38) i sprzedaży nieruchomości (PIT-39). Teoretycznie do końca można składać zeznania PIT przez internet ale lepiej zrobić to wcześniej, by uniknąć ewentualnych przeciążeń systemu

Nowa ustawa o biegłych rewidentach - poprawki Senatu

19 kwietnia 2017 roku senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem poprawek legislacyjnych do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ustawa wprowadzi m.in. zakaz świadczenia przez firmę audytorską usług audytorskich i doradczych wobec tego samego klienta z grupy Jednostek Zainteresowania Publicznego (m.in. spółki publiczne i firmy rynku finansowego). Ponadto jedna firma audytorska nie będzie mogła świadczyć usług audytorskich podmiotowi z grupy JZP dłużej niż 5 lat.

"Płaca Plus Podatki Minus" - pensje wzrosną o 22%?

19 kwietnia 2017 r. na posiedzeniu parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego został zaprezentowany raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) „Płaca Plus Podatki Minus. Ustawa Dzierżawskiego”. Zgodnie z przedstawioną w tym raporcie koncepcją zlikwidowane powinny zostać podatki dochodowe PIT i CIT oraz składki na NFZ, ZUS, Fundusz Pracy, FGŚP. W miejsce likwidowanych danin ma pojawić się podatek od Funduszu Płac, podatek przychodowy od działalności gospodarczej osób fizycznych, przedsiębiorstw i banków, podatek od usług publicznych dla działalności gospodarczej osób fizycznych oraz przedsiębiorstw oraz podatek od dywidend. Koncepcja ta zakłada ponadto unettowienie emerytur oraz rent, nierefundowanie składki OFE oraz wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 16,25 proc.

Zakaz odliczania kosztów uzyskania przychodów i podatek przychodowy

Wkrótce powstanie projekt, który wprowadzi zakaz odliczania kosztów uzyskania przychodów z jednoczesnym podatkiem przychodowym w wysokości 1,5 proc. - tak zapowiedział przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego Adam Abramowicz (PiS). Propozycja zakłada również obniżenie pozapłacowych kosztów pracy i podniesie zarobków Polaków o 25-30 proc.

Pakiet przewozowy uszczelniający system podatkowy od 18 kwietnia 2017 r.

18 kwietnia 2017 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, wprowadzające tzw. pakiet przewozowy. Nowe regulacje uszczelniają system podatkowy, a także określają zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów. Pakiet ma dać budżetowi około 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w latach 2017 i 2018.

Youtuberzy kontra parkingowi, czyli opodatkowanie karnych opłat parkingowych

Kanwą do napisania niniejszego artykułu jest wydarzenie, do którego doszło pod koniec zeszłego roku na parkingu autobusowym w jednym z większych miast Polski z udziałem znanego polskiego twórcy filmów publikowanych na youtube.com (dalej „Youtuber”), parkingowego zatrudnionego na tym parkingu oraz w końcu policji, czego świadkami były bezpośrednio osoby postronne, a następnie widzowie youtube w liczbie ponad kilkuset tysięcy.

Nowelizacja Kodeksu karnego dot. konfiskaty rozszerzonej podpisana

11 kwietnia 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą m.in. tzw. konfiskatę rozszerzoną zakładającą w szczególności przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego. Ustawa ta wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Urząd skarbowy wypełni za Ciebie PIT-37 - wniosek PIT-WZ tylko do 18 kwietnia

Jedynie do 18 kwietnia 2017 r. można składać wnioski PIT-WZ, aby zagwarantować sobie rozliczenie PIT-37 przez urząd skarbowy. Jak wypełnić i złożyć PIT-WZ? Jak wypełnić ulgę na dzieci w PIT-WZ?

Zakaz łączenia usług doradczych i audytorskich

Sejm uchwalił 7 kwietnia 2017 roku ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Jednym z postanowień tej ustawy jest zakaz świadczenia przez tę samą firmę usług doradczych i audytorskich w tzw. jednostkach zainteresowania publicznego.

Indywidualny rachunek składkowy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r.

Każdy przedsiębiorca dostanie indywidualny rachunek składkowy, na który będzie przelewał dotychczasowe składki. Obecnie są cztery oddzielne rachunki ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Od 1 stycznia 2018 r. składki opłacane będą na jedno konto.

Dane podatkowe największych podatników CIT będą jawne

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się pod koniec marca 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada publikowanie przez ministra finansów (obecnie Minister Rozwoju i Finansów) podstawowych danych podatkowych największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

ZUS nie może decydować, kto jest płatnikiem składek

Po konsultacjach społecznych, do projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym zamiast na oddzielne rachunki, płatnicy będą przelewać na konto ZUS jedną kwotę, stanowiącą sumę należnych składek, wprowadzono poprawkę, która daje ZUS szerokie uprawnienia w kwestii decydowania, kto jest płatnikiem składek. To złe rozwiązanie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Będzie ustawa wprowadzająca system oszczędzania na emeryturę

28 marca odbyło się posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS, było ono poświęcone systemowi oszczędzania na emeryturę zasygnalizowanemu w rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Pakiet przewozowy uszczelni system podatkowy

3 kwietnia 2017 r. ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Tzw. pakiet przewozowy będzie narzędziem uszczelniającym system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów.

Zmiany w 500+ w 2017 roku

4 kwietnia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Przegląd systemów wsparcia rodzin”, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dokument ten zawiera oceny obecnego systemu wsparcia rodzin, a także propozycje zmian w polityce rodzinnej. Planowane są m.in. niewielkie, doprecyzowujące zmiany w programie „Rodzina 500+”., działania na rzecz poprawa ściągalności alimentów, czy rozwój Karty Dużej Rodziny.

Skutki zakazu handlu w niedziele

Największe organizacje reprezentujące polski handel, tj. Polska Izby Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, członek Konfederacji Lewiatan, Forum Polskiego Handlu i Polska Rada Centrów Handlowych we wspólnym oświadczeniu ostrzegają, że ograniczenie handlu w niedziele będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę i budżet państwa.

Odpowiedzialność karna za rozliczenia podatkowe 2017 – cykl konferencji i konsultacji ISP

Instytutu Studiów Podatkowych zaprasza na cykl konferencji i konsultacji ekspertów: „Działalność przedsiębiorców w obliczu odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe w aspekcie zmian Kodeksu Karnego i Karnego Skarbowego ”. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego cyklu.

SAF-T – nowy obowiązek m.in. dla polskich firm działających na Litwie i w Norwegii

Duże, średnie i małe polskie firmy już wdrożyły w swoich systemach księgowych Jednolity Plik Kontrolny. Od stycznia 2018 roku przed podobnym wyzwaniem staną przedsiębiorcy prowadzący działalność na Litwie i w Norwegii, gdzie zacznie obowiązywać SAF-T.

Firmy winne fiskusowi 5 tys. zł trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych

Każdy będzie mógł sprawdzić wysokość podatków, ceł, składek ZUS i mandatów skarbowych, których nie zapłacił jego kontrahent. Takie informacje trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych i będą udostępniane przez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów.

Rejestr Zastawów Skarbowych od 1 lipca 2017 r.

Na początku lipca 2017 r. mają wejść w życie nowe regulacje dotyczące funkcjonowania Rejestru Zastawów Skarbowych. Rejestr prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym (online). Wnioski o wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz inne dokumenty podatnicy będą przesyłali elektronicznie, za pośrednictwem funkcjonalności nowego systemu.

Firmy obawiają się kar za naruszenie prywatności

Model postępowania przed prezesem nowego urzędu w sprawie naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, nie zabezpiecza właściwie interesów przedsiębiorców. Wątpliwości budzi możliwość wstrzymania wykonania decyzji urzędu, ale tylko w zakresie dotyczącym administracyjnej kary pieniężnej, nie zaś, np. w sytuacji ograniczenia lub zakazu przetwarzania danych osobowych. Projekt ustawy o ochronie danych osobowych, mimo minusów, stara się jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców - uważa Konfederacja Lewiatan.

Rozszerzenie prawa koalicji związkowej

Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego głównym celem ma być rozszerzenie prawa koalicji związkowej na osoby samozatrudnione oraz pracujące na umowach cywilnoprawnych. Nowela zawiera jednak szereg regulacji, które już teraz budzą wątpliwości, a ich wejście w życie może wprowadzić chaos i konflikty w zakładach pracy.

Małe i średnie firmy mają problemy z windykacją należności

Szacuje się, że jedynie połowie małych i średnich firm udaje się samodzielnie odzyskać przeterminowane należności. Prawie 3/4 przedsiębiorców nie korzysta z usług windykacyjnych zewnętrznych firm. Największe problemy z windykacją należności mają firmy handlowe, transportowe, budowlane i przemysłowe.

Pracodawcy będą inwestować w jakość pracy

W Polsce praca wymaga jeszcze wielu inwestycji - w jakość, demokratyzację stosunków pracy, jakość kultury organizacyjnej, humanizację. Wśród krajów OECD nie wypadamy pod tym względem najlepiej.

Bon emerytalny dla pracujących dłużej

Rząd rozważa propozycję by wynagrodzić osoby, które zdecydują się na nie skorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego lecz będą pracować 2 lata dłużej – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

Przyjazna inspekcja pracy?

Główny Inspektor Pracy zapowiada nowe, przyjazne podejście do kontrolowanych pracodawców. Celem inspekcji nie będzie już wyłącznie nałożenie kary. Przysłowiowy kij ma zastąpić pomocna dłoń, a to z pewnością powinno przynieść obustronne korzyści i przyczynić się do poprawy warunków pracy.

REKLAMA