REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy nie będą musieli obniżać cen wadliwego towaru

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W myśl ustawy sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Nowe przepisy w zakresie kontroli organizacji pożytku publicznego

Dnia 8 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przeprowadzania kontroli organizacji pożytku publicznego. Celem rozporządzenia jest uporządkowanie i uszczegółowienie przepisów dotyczących kontroli organizacji pożytku publicznego.

Jak ująć darowiznę w księgach rachunkowych

Spółka przekazała w formie darowizny na rzecz szkoły publicznej laptop. Jednostka posiada potwierdzenie jego odbioru. Dysponuje też fakturą jego zakupu. Jak należy ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? Czy od przekazanej darowizny spółka powinna odprowadzić VAT?

Banki żywności postulują zmiany w ustawie o VAT

Co siódma osoba na świecie jest niedożywiona, podczas gdy jedna trzecia światowej żywności się marnuje - zwracają uwagę polskie banki żywności. Postulują one zmiany w ustawie o VAT, które ułatwią przekazywanie żywności przez jej dystrybutorów.

REKLAMA

Jak zaniechanie inwestycji wpływa na prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków

Zdarza się, że podatnicy realizujący projekty inwestycyjne ze względów gospodarczych postanawiają zrezygnować z inwestycji. Najczęściej przy podejmowaniu takiej decyzji nie zastanawiają się nad konsekwencjami podatkowymi. Warto jednak wiedzieć jak taka sytuacja wpłynie na prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków już poniesionych.

Kiedy wydatki na reklamę będą kosztem

Podobno nie ma nic w życiu bardziej pewnego niż podatki. Obecnie coraz bardziej pewna i obecna w naszym życiu jest również reklama, dlatego postanowiliśmy połączyć oba te tematy i przygotować publikację, której celem jest przedstawienie podstawowych uregulowań prawa podatkowego dotyczących możliwości uznania przez przedsiębiorców wydatków na reklamę za koszty uzyskania przychodów.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2011 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie określające wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2011 r.

Działy specjalne produkcji rolnej - stawki na 2011 r.

Znamy już wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2011 r.

REKLAMA

Filipiny zostały umieszczone na białej liście OECD

W związku z uznaniem Filipin za jurysdykcję, która w znaczącym stopniu implementowała międzynarodowe standardy podatkowe, OECD umieściła ten kraj na tzw. białej liście.

Wchodzi w życie ustawa o sporcie

Dnia 16 października 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, dalej „ustawa”), która zastąpi dotychczas obowiązujące: ustawę o kulturze fizycznej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm.) i ustawę o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. z 2005 r., Nr 155, poz. 1298 ze zm.).

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Przekazywanie i zużywanie artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka, na naradach i spotkaniach pracowników spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, zarządu spółki z członkami rady nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Zmiany w zwolnieniu klubów sportowych od podatku dochodowego

Od 16 października 2010 r. zwolnione z podatku dochodowego są dochody klubów sportowych, przeznaczone na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, niezależnie od tego, czy wydatki sfinansowane z tych dochodów były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który odmawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług nabywanych z rajów podatkowych, jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. W związku z tym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług pochodzących z Jersey (kraj nazywany rajem podatkowym, wymieniony w Załączniku nr 5 do ustawy o VAT).

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Czy należy rozliczyć VAT z faktury zwróconej przez nabywcę

Co zrobić z VAT w sytuacji, gdy kontrahent odesłał nam oryginał faktury, gdyż nie zgadza się z nią? Czy uwzględnić tę fakturę w deklaracji VAT?

Kasy fiskalne dla nowych grup podatników

Dnia 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych, które nakłada m. in. na kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r.

Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Termin przechowywania paragonów fiskalnych

Dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w sprawie, która z pewnością zainteresuje przedsiębiorców używających w swojej działalności kas fiskalnych. Interpretacja ta dotyczyła bowiem terminu przechowywania kopii dokumentów sporządzonych przez kasy fiskalne (paragonów i raportów fiskalnych) na nośniku papierowym, tzw. rolkach (sygnatura: IPPP1-443-1338/09-2/JB).

Jak skutecznie wybrać kwartalne rozliczenie z VAT

W dniu 25 lutego 2010 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne zawiadomienie, iż począwszy od pierwszego kwartału 2010 r. będzie rozliczać się z podatku VAT kwartalnie. Zawiadomienie to nie zostało złożone równocześnie z formularzem aktualizacyjnym VAT-R, który został złożony w ww. Urzędzie Skarbowym w dniu 27 lutego 2010 r. Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego rozliczania się z podatku VAT jest prawnie skuteczne, pomimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Czy można ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji VAT

Czy możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem?

Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Szczególny przypadek transakcji wewnątrzwspólnotowych ma miejsce w przypadku przemieszczenia przez jednego podatnika towaru z jednego państwa członkowskiego do innego.

Czy rolnik sprzedając grunt rolny jest zobowiązany do odprowadzenia VAT

Rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością, jest z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

Czy spółka może być rolnikiem ryczałtowym

Czy Spółka spełnia założenia definicji „rolnika ryczałtowego” i czy w związku z tym może nie naliczać VAT od opisanych w stanie faktycznym: sprzedaży roślin pochodzących z upraw, świadczonych usług, hodowli zwierząt i nie składać z tego tytułu deklaracji VAT-7?

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przewidują one m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

Rynek zdecyduje, czy po podwyżce VAT wzrosną ceny

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że jego resort nie prowadzi wyliczeń, w jakim stopniu koszty podwyżki VAT poniosą konsumenci, a w jakim firmy. "To gra rynkowa będzie decydowała o tym, czy i na ile podwyżka VAT wpłynie na ceny"- dodał.

Będą nowe wzory formularzy NIP

Zmienią się wzory formularzy identyfikacyjnych NIP-2 i NIP-3 – wynika z projektów rozporządzeń Ministerstwa Finansów.

50 proc. koszty uzyskania przychodów - kto i kiedy może stosować

Przy stosowaniu autorskich kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia rodzaj stosunku, w ramach którego twórca uzyskuje przychód z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi. Mogą one być stosowane zarówno przy umowie cywilnoprawnej, jak również przy wynagrodzeniu ze stosunku pracy.

Minister pracy przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej

Minister pracy Jolanta Fedak jest absolutnie przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski zapewnia, że ulga byłaby ewentualnie zawieszona, nie zlikwidowana.

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej

Nie ma prawnych przeszkód dla stosowania "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

Nowości w akcyzie od energii elektrycznej i paliw od 1 września 2010 r.

Na pytania dotyczące tytułowych kwestii odpowiada Jakub Matusiak - starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek poniesiony na wynajęcie samochodu osobowego

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą ma prawo na potrzeby tej działalności wynająć samochód osobowy od osoby fizycznej na podstawie umowy najmu. Rodzi się pytanie czy taki wydatek podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy można uznać za fakturę VAT potwierdzenie zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej

Fiskus uważa, że takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług.

Co jest przychodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od najmu

Przychodem z najmu przez wynajmującego nie są ponoszone przez najemcę koszty związane z przedmiotem najmu (opłaty czynszowo-eksploatacyjne np. za energię elektryczną, ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Czy można odliczyć VAT z faktury bez pełnej nazwy firmy nabywcy będącego osobą fizyczną

W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy.

Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT

Naczelną zasadą VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zasadę tą określa art. 86 ustawy o VAT mówiąc o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Kiedy wystawiać faktury przy usługach o charakterze ciągłym

Podatnicy wystawiający faktury za najem, dzierżawę i inne usługi ciągłe mogą określić datę sprzedaży na fakturze poprzez podanie jedynie miesiąca oraz roku sprzedaży. W takim przypadku fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności

Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Podatnik musi też uzyskać status czynnego podatnika VAT i rozliczyć te wydatki w deklaracji VAT.

Jak obliczyć termin zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu pkpir

Podatkową księgę przychodów i rozchodów zakłada się na dzień 1 stycznia. Dwudziestodniowy termin do zawiadomienia w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika upływa zatem 21 stycznia.

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Mały podatnik VAT może wybrać tzw. kasową metodę rozliczania tego podatku.

Stypendia zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu

Przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania stypendiów zagranicznych mają zastosowanie niezależnie od tego, czy stypendia są przyznawane przez podmioty krajowe czy zagraniczne.

Bielecki: podatek bankowy nie może służyć tylko korzyści fiskalnej

Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa, że ewentualne wprowadzenie podatku bankowego nie może służyć wyłącznie doraźnej korzyści fiskalnej.

Faktury z e-maila będą tak samo ważne jak papierowe

Ministerstwo Finansów chce, aby faktury w formie elektronicznej były tak samo traktowane jak faktury papierowe i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.

VAT będzie rósł, jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB

Jeśli w 2011 r. dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., to w 2012 r. stawki VAT wzrosną o 1 pkt proc. - do 24 proc., 9 proc. i 6 proc., a w 2013 r. - o kolejny punkt proc. W następnych latach mają zostać obniżone.

Słowacja wprowadzi podwyżkę podatku VAT

Słowacki rząd podjął ostateczną decyzję w sprawie budżetu na 2011 r., wprowadzającego szereg środków oszczędnościowych, a także podwyżkę o 1 % podstawowej stawki podatku VAT, która obecnie wynosi 19 %.

Inwentaryzacja 2010

Jednym z najważniejszych zadań, a zarazem jednym z podstawowych elementów rachunkowości jednostki, jest inwentaryzacja majątku i źródeł jego finansowania.

Umowa przedwstępna - podstawowe uregulowania prawne

Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

PKWiU z 2008 r. przy ustalaniu stawki VAT w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy, aby ustalić właściwą stawkę VAT dla towarów i usług, będą stosować PKWiU z 2008 r., zamiast dotychczasowej z 1997 r. Natomiast klasyfikacje statystyczne w ogóle nie będą decydować przy określaniu zakresu zwolnień z VAT dla usług. To najważniejsze zmiany, jakie uchwalił Sejm 24 września br.

Rozliczenie nadpłaty składek

Opłacając składki, pomyliłam rachunki ZUS – w konsekwencji składki na ubezpieczenia społeczne wpłaciłam na rachunek przeznaczony na składki na ubezpieczenia zdrowotne. W jaki sposób można naprawić taką pomyłkę?

Pracodawcy: sprawę abonamentów medycznych rozstrzygnąć w ustawie

Pracodawcy RP apelują o ustawowe rozstrzygnięcie czy abonamenty medyczne pracowników powinny stanowić przychód, podlegający opodatkowaniu.

REKLAMA