REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przyznawaniu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka

Zniesiony został obowiązek poświadczania trzech wizyt u lekarza, w tym jednej przed dziesiątym tygodniem ciąży. Teraz, żeby otrzymać becikowe, wystarczy udowodnić tylko jedną wizytę w trakcie całej ciąży.

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych będą chronione

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych powinny być chronione tak samo jak tajemnice adwokatów, notariuszy czy dziennikarzy - zdecydowali posłowie podkomisji finansów publicznych.

Wybór ryczałtu pozbawia małżeńskiego PIT

Małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie, jeśli jedno z nich wybrało opodatkowanie działalności ryczałtem, nawet gdy nie uzyskało faktycznie przychodu.

Podatnik musi się rozliczyć, nawet jeśli nie otrzymał PIT-11

Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, czyli PIT-11. Co zrobić, gdy takiej informacji nie mamy?

REKLAMA

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo elektronicznie przez internet i to nawet bez konieczności składania podpisu elektronicznego poprzez system e-Deklaracje lub Portal Podatkowy. Trzeba tylko zdążyć to zrobić najpóźniej 2 maja 2016 r. (30 kwietnia wypada w 2016 r. w sobotę), a w przypadku PIT–28, PIT-16A i PIT-19A do 1 lutego 2016 r.(bowiem 31 stycznia wypadł w 2016 r. w niedzielę).

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT - PIT 2009

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej a niektóre PITy także elektronicznie przez internet.

Wypełniamy druk PIT-39 - PIT 2009

Osoby, które sprzedały nieruchomość nabytą lub wybudowaną w 2009 roku – mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz PIT-39 w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży.

Wypełniamy druk PIT-39

Osoby, które sprzedały nieruchomość nabytą lub wybudowaną po 31 grudnia 2008 roku – mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz PIT-39 w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży.

REKLAMA

PIT-a można złożyć też w urzędomacie (PITomacie)

Czasem spacerując po urzędach skarbowych, czy nawet urzędach gmin (dzielnic) możemy się natknąć na sporą maszynę (wielkości bankomatu) z dotykowym ekranem. To rzadko jednak występujące urządzenie, to urzędomat (zwany też PITomatem). Składając zeznanie PIT za pomocą tego urządzenia należy podać swój NIP, wskazać, którą deklarację składamy, włożyć do podajnika wypełniony formularz, a następnie odebrać wydrukowane potwierdzenie z datą i godziną złożenia.

Sprzedaż premiową zaliczymy do kosztów

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT i CIT, która daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową.

Rosja zmienia przepisy dotyczące cen transferowych

W lutym rosyjska Duma Państwowa, niższa izba Parlamentu, zatwierdziła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji przepisów o cenach transferowych. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, większość z proponowanych zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.

Post-kryzysowy podatek od banków mógłby przynieść 50 mld euro

Nawet na 50 mld euro rocznie Komisja Europejska oszacowała możliwe wpływy z opodatkowania banków, tak by wzięły one na siebie część kosztów kryzysu finansowo-gospodarczego. Sceptycznie natomiast oceniła pomysł podatku od CO2 na granicach Unii Europejskiej.

Zmiany w PCC od 22 kwietnia 2010: podniesienie kapitału spółki i obrót instrumentami finansowymi

Począwszy od 22 kwietnia 2010 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany, które ze sobą niesie, dotyczą założenia spółki, podniesienia kapitału, a także obrotu instrumentami finansowymi.

Czy można złożyć PIT i zapłacić podatek w różnych terminach

Czy trzeba złożyć PITa i jednocześnie zapłacić podatek, który wynika z tego zeznania? Czy też można złożyć PIT np. w styczniu, a podatek wpłacić na konto urzędu skarbowego dopiero 30 kwietnia?

Prostsza aktualizacja danych związanych z ewidencją VAT

Podpisana przez prezydenta na początku kwietnia nowelizacja ustawy o VAT zakłada zmniejszenie obowiązków informacyjnych związanych z prowadzeniem ewidencji do celów VAT.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem samotnych rodziców

Samotne matki lub ojcowie mogą rozliczyć się z podatku dochodowego PIT razem z dzieckiem - także wtedy, gdy urodziło się ono w trakcie roku - przypomina ekspert w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak.

Opublikowany został jednolity tekst ustawy o PIT

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o PIT, który uwzględnia wszystkie noweliacje tej ustawy z ostatnich dziesięciu lat.

Wzrośnie podatek od wyrobów tytoniowych, w tym papierosów

Od 2011 r. do 2018 r. ceny papierosów będą systematycznie rosły. Ministerstwo finansów planuje dostosowanie naszych stawek do określonych w dyrektywie minimów unijnych. I tak minimalna stawka na papierosy wzrośnie w tym czasie z obecnych 64 euro do 90 euro za 1000 sztuk.

Nowy sposób ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 kwietnia 2010 r. płatnicy składek opłacają składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości zależnej od tego, do jakiej grupy działalności są zaklasyfikowani według tzw. PKD 2007 (a nie jak dotychczas PKD 2004). Od kwietnia wzrosła z 29 do 64 liczba grup działalności, dla których została określona odpowiednia wysokość składki. Składkę na ubezpieczenie wypadkowe należy opłacać w nowej wysokości za okres od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r.

O rozłożeniu podatku na raty lub umorzeniu zaległości decyduje urzędnik

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych powinny mieć uznaniowy charakter – uważa Ministerstwo Finansów.

Parlament Europejski nadal popiera wprowadzenie specjalnego podatku bankowego

W marcu 2010 roku Parlament Europejski podjął uchwałę popierającą dalsze prace nad podatkiem od transakcji bankowych. Parlament oczekuje od Komisji Europejskiej przedstawienia raportu dotyczącego korzyści i zagrożeń wynikających z wprowadzenia takiego podatku w Unii Europejskiej.

Jednolity tekst ustawy o PIT

W Dzienniku Ustaw opublikowany został jednolity tekst ustawy o PIT, który uwzględnia wszystkie noweliacje tej ustawy z ostatnich dziesięciu lat.

Spółka jawna - część II cyklu o spółkach

Jak już zostało wskazane w I części publikacji, niniejszy cykl poświęcony jest spółkom prawa handlowego. Zanim jednak przejdziemy do analizy poszczególnych rodzajów spółek, warto zacząć od wyjaśnienia kilku podstawowych kwestii.

ZUS szybciej wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Po 20 kwietnia przedsiębiorcy w oddziałach ZUS w całej Polsce otrzymają zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek bezpośrednio na sali obsługi klientów.

Czy można zlecić innemu podmiotowi wystawianie faktur

Nie narusza przepisów podatkowych zlecenie innemu podmiotowi, na podstawie umowy, technicznej czynności wystawienia faktury w imieniu i na rzecz podatnika podatku od towarów i usług będącego dostawcą towarów lub usług.

Bank nie pobierze podatku Belki

Jeżeli podatek od odsetek z lokaty bankowej nie przekracza 50 groszy, nie jest naliczany 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Bank nie pobierze tego podatku.

Rozliczenie akcyzy nadal na papierowych formularzach

Polska nie wprowadziła systemu informatycznego obsługującego akcyzę, który od dziś obowiązuje wszystkie kraje unijne.

Składki od zlecenia uprawniają bezrobotnych do zasiłku

Przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie sumuje się jego miesięcznych dochodów od różnych zleceniodawców, jeśli każdy z nich zapłacił mu kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia.

Sprzedałeś w 2013 r. nieruchomość nabytą lub wybudowaną po 2008 roku - musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-39

Sprzedałeś nieruchomość nabytą lub wybudowaną w 2009 roku - musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-39 - PIT 2009

PIT-39 to nowy formularz stosowany dopiero od rozliczenia za 2009 rok. Przeznaczony jest dla podatników, którzy w rozliczanym roku podatkowym uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy o PIT.

Ważne dla przekazujących elektroniczne dokumenty do ZUS

Od 1 kwietnia płatnicy składek, którzy przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną, muszą zmienić certyfikat logowania do programu Płatnik - wynika z komunikatu ZUS. W przeciwnym razie elektroniczna komunikacja z Zakładem będzie niemożliwa.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od 1 kwietnia płatnicy składek, którzy przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe drogą elektroniczną, muszą zmienić certyfikat logowania do programu Płatnik - wynika z komunikatu ZUS.

Szwajcarskie banki przekażą informacje o posiadaczach kont

Do 20 kwietnia będzie podpisany protokół do umowy ze Szwajcarią o unikaniu podwójnego opodatkowania, który umożliwi Polsce uzyskiwanie informacji od szwajcarskich banków.

Aneks do umowy nie przedłuży ulgi mieszkaniowej

Aneks do umowy o systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej nie pozwala na skuteczne przedłużenie odliczenia podatkowego.

Komisja Europejska zażądała od Belgii zmiany przepisów podatkowych

Komisja Europejska zwróciła się w marcu 2010 roku do władz belgijskich z żądaniem zmiany przepisów dotyczących przedstawicieli podatkowych i opodatkowania oszczędności emerytalnych. Komisja uznała, że przepisy te mają charakter dyskryminujący.

Dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny

Niektórzy pracownicy pracują przez 5 dni w tygodniu, ale np. od wtorku do soboty, czyli poniedziałki i niedziele mają wolne. Czy należy im oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny?

Ubezpieczenie leasingu jest zwolnione od podatku VAT

Od ponad dziesięciu lat dominowała praktyka, której nikt nie kwestionował. Refakturowanie ubezpieczenia leasingu było zwolnione z VAT. W pewnym momencie sąd we Wrocławiu przyjął inną wizję, powołując się na prawo europejskie.

Stawki VAT w 2017 i 2018 roku

Od początku 2011 r. obowiązują stawki VAT w wysokości 23 %, 8 % i 5 %. Stawka 0 % nadal będzie stosowana co do zasady do obrotu międzynarodowego. Stawki VAT podwyższone 1 pkt procentowy (z 22 % na 23 % i z 7 % na 8 %) wprowadzone były początkowo na okres tymczasowy (na 3 lata, tj. do 31 grudnia 2013 r.). Mimo poprawy sytuacji finansów publicznych stawki te obowiązują cały czas. W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. przyjętym przez Radę Ministrów 26 września 2017 r. założono pozostawienie stawek VAT w 2018 roku na poziomach obowiązujących w 2017 roku.

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Od pewnego czasu organy podatkowe dążą do opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów, w stosunku do których już na pierwszy rzut oka widać, że nie powinny one podlegać opodatkowaniu akcyzą z uwagi na ich „nieosobowy” charakter.

Od 2011 wyższy VAT na żywność?

Ministerstwo Finansów poprosi Komisję Europejską o zmianę dyrektywy regulującej wysokość stawek VAT na niektóre artykuły, m.in. mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa, co pozwoliłoby utrzymać możliwość ich preferencyjnego opodatkowania.

PIT za 2009 r.: prawie połowa podatników rozliczyła się z fiskusem

Na ponad miesiąc przed upływem terminu na złożenie PIT-ów za poprzedni rok, z fiskusem rozliczyło się 48 proc. podatników - poinformowało w poniedziałek PAP Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się "gorącego miesiąca" w urzędach skarbowych.

Opodatkowanie świadczeń pracowników z tytułu studiów podyplomowych

Przychodami są nie tylko otrzymane nieodpłatne świadczenia, ale również nieodpłatne świadczenia postawione do dyspozycji pracownika, m.in. świadczenia z tytułu sfinansowanych przez pracodawcę studiów podyplomowych.

Ecofin zaakceptowała projekt dyrektywy dotyczącej współpracy w sprawach podatkowych

Ecofin osiągnęło w marcu 2010 roku porozumienie w sprawie zasad współpracy państw członkowskich w sprawach podatkowych. Celem nowej dyrektywy jest stworzenie systemu pomocy prawnej, który zapewniać będzie szeroki dostęp do informacji podatkowej, również do informacji posiadanych przez instytucje finansowe.

Podróż służbowa przedsiębiorcy

Pan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Chce wybrać się w podróż służbową na rozmowy z kontrahentem, który ma siedzibę w odległości 450 km od jego firmy. Czy Pan Kowalski może wliczyć w koszty uzyskania przychodu koszty związane z podróżą służbową i czy może wypłacić sobie dietę z tego tytułu?

Nie będzie odsetek, jeśli kontrola skarbowa trwa za długo

Jeśli kontrola prowadzona przez Urząd Kontroli Skarbowej będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, za okres ten nie będą podatnikom naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, chyba że kontrola przedłuży się z winy podatnika. To efekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej.

Jak opodatkować zbycie na raty udziałów w spółce z o.o.

Sprzedałem na raty w 2009 r. udziały w spółce z o.o.. Pierwsza płatność miała miejsce w 2009 r. druga – zgodnie z umową – będzie miała miejsce w listopadzie 2010 r. Jak rozliczyć podatek w PIT-38 za 2009 r.?

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Zachowek otrzymany od rodziny jest zwolniony z podatku spadkowego

Podatnik, który otrzyma od syna zachowek, nie zapłaci podatku od spadku, gdy zgłosi to w urzędzie skarbowym.

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Zeznania CIT-8 składają również podatnicy uzyskujący dochody zwolnione przedmiotowo od podatku. Podatnicy tacy dość często mają problem z właściwym wypełnieniem tych zeznań. Jak ujmować w zeznaniu CIT-8 dochody zwolnione od podatku?

System podatkowy wymaga uproszczenia, a potem inwestycji w IT

Polski system podatkowy wymaga najpierw uproszczenia i zmian instytucjonalnych w aparacie skarbowym, a potem inwestycji w nowoczesne technologie - uważa dyrektor globalnego zespołu doradców podatkowych dla sektora publicznego w Capgemini, Ian Pretty.

REKLAMA