REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy należy bać się wezwania do US, w sprawie rozliczenia rocznego PIT

Wezwanie z Urzędu Skarbowego do stawienia się na sprawdzenie zeznania podatkowego, zazwyczaj powoduje u nas negatywne odczucia. Czy słusznie, czy należy się bać?

Koszty podatkowe w zakładach pracy chronionej, a zwolnienie z podatku od nieruchomości

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871) uznał, że u podatnika prowadzącego zakład pracy chronionej kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10% środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).

Jak brak zfśs wpływa na koszty pracownicze

Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Obecnie zatrudniamy dziesięciu pracowników. Zamierzamy wykupić pracownikom karnety na zajęcia sportowe oraz bilety na imprezy kulturalne. Wspólne wyjścia integrują pracowników, zwiększają efektywność wykonywanej pracy, poprawiają atmosferę w pracy. Nie utworzyliśmy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy możemy zaliczyć wydatki na pracowników do kosztów uzyskania przychodów?

Dania zmieniła zasady dotyczące podatku źródłowego od dywidend

W styczniu 2010 roku weszły w życie nowe zasady opodatkowania dywidend wypłacanych nierezydentom w Danii. Wprowadzają one łagodniejsze warunki zastosowania zwolnienia z opodatkowania.

REKLAMA

Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej – przewidują zmiany w unijnych przepisach.

Delegowani pracownicy: ZUS ma wydawać zaświadczenia

Sąd Najwyższy orzekł, że przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu od decyzji ZUS zabraniającej im opłacania składek do polskiego systemu ubezpieczeniowego od delegowanych pracowników.

Ulga na dzieci w zeznaniu za 2009 r.

Termin złożenia zeznania rocznego PIT za 2009 r. upływa 30 kwietnia 2010 r. Ostatni dzwonek, żeby przyjrzeć się najpopularniejszemu odliczeniu - uldze na wychowanie dzieci.

Inwestor nie obniży zysku z lokat

Podatnik, który uzyskał w 2009 roku stratę ze sprzedaży akcji, nie może jej skompensować z zyskiem z lokaty bankowej.

REKLAMA

Czy emerytura z USA podlega w Polsce opodatkowaniu PIT

Jestem obywatelem USA, ale mieszkam w Polsce na podstawie karty stałego pobytu. Od grudnia 2008 roku otrzymuję emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki na konto banku w Polsce. Ale niestety emerytura jest częściowo wstrzymana na poczet podatku, ponieważ pracownicy banku nie wiedzą jaki dokładnie podatek powinni pobrać. W Polsce znajduje się centrum moich interesów życiowych i przebywam na terytorium RP prawie cały rok kalendarzowy. Jak powinna być opodatkowana ta emerytura?

Parlament zatwierdził podwyżkę podatków

Hiszpański parlament zatwierdził 17 marca podwyższenie z dniem 1 lipca stawek podatku VAT, co jest zasadniczym elementem pakietu antykryzysowego, który zamierza realizować rząd socjalistycznego premiera Jose Luisa Zapatero.

Korzystny dla firm wyrok NSA w sprawie faktur

Znane jest już uzasadnienie precedensowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącego wystawiania i przechowywania faktur (wyrok I FSK 1169/08). Kopie faktur papierowych mogą być przechowywane w formie elektronicznej.

Firmy transportowe mogą zaliczać do kosztów wartość diet z tytułu podróży służbowych - Minister Finansów podzielił stanowisko NSA

Długotrwały spór firm transportowych z Ministrem Finansów dobiegł właśnie końca. Minister przyznał bowiem w końcu, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług transportowych mają prawo zwiększać swoje koszty uzyskania przychodu o wartość diet z tytułu podróży służbowych.

Od kogo powinieneś dostać PIT-11

Najpóźniej 29 lutego 2012 r. powinieneś otrzymać od pracodawcy informację PIT-11 o dochodach uzyskanych i pobranych zaliczkach w 2012 roku. Jednak jeżeli nie otrzymasz tej informacji i tak musisz złożyć swojego rocznego PIT-a za 2011 rok.

Zarobki uzyskane w Finlandii bez podatku

Polacy rozliczający dochody z pracy w Finlandii nie naliczą podatku. Od przyszłego roku w przypadku tych dochodów, będzie obowiązywała metoda wyłączenia z progresją zamiast proporcjonalnego odliczenia.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z likwidacją spółki z o.o.?

W znaczeniu prawnym likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na tym, że taka spółka prawa handlowego przestaje być samodzielnym uczestnikiem obrotu gospodarczego prowadzonego między przedsiębiorcami i dodatkowo prowadzi do utraty osobowości prawnej.

Będą przepisy dotyczące ułatwień podatkowych

Posłowie wszystkich klubów poparli jedną, redakcyjną poprawkę do nowelizacji ustaw podatkowych. Nie zgodzili się zaś na zmianę tytułu noweli.

Koszty uzyskania przychodów u korzystającego (leasingobiorcy)

Ustawy o podatkach dochodowych (od osób fizycznych i osób prawnych) tak samo definiują umowę leasingu. Takie same są również skutki podatkowe umów zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Zasady szkoleń powinien ustalać pracownik z pracodawcą

Pracownik powinien uzgadniać z pracodawcą zasady, na jakich będzie podnosił swoje kwalifikacje. Jeśli przepisy będą narzucały pracodawcom ponoszenie dodatkowych kosztów na kursy czy studia pracowników, nie będą się na to godzić - uważa PKPP Lewiatan.

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania warunków po nowelizacji Prawa zamówień publicznych

Prawo zamówień publicznych w art. 22 określa warunki udziału w postępowaniu, jakie musi spełnić wykonawca ubiegający o zamówienie publiczne. Warunki udziału w postępowaniu ustawodawca celowo określa w sposób ogólny, pozostawiając tym samym zamawiającemu uprawnienia do ich kształtowania w zależności od przedmiotu, rodzaju lub charakteru zamówienia.

By skorzystać z uproszczeń w VAT, podatnicy muszą zainwestować w nowe oprogramowanie

Trzy pytania do MARCINA CHOMIUKA, doradcy podatkowego, szefa zespołu VAT w PricewaterhouseCoopers - Z początkiem 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca trzy unijne dyrektywy. Jak te zmiany wpłyną na sytuację podatników?

Wyrok ETS w sprawie Telekomunikacji Polskiej

Dnia 11 marca 2010 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie uzależniania przez Telekomunikację Polską (dalej „TP”) zawarcia umowy o świadczeniu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu „neostrada tp” od zawarcia umowy o świadczenie usługi telefonicznej (sygn. sprawy: C-522/08).

Egzekucja abonamentu przez urzędy skarbowe

W ocenie Ministerstwa Finansów wątpliwość budzi kwestia egzekucji zaległych opłat abonamentowych przez urzędy skarbowe, ponieważ aktualne przepisy odnoszące się do tych urzędów nie zawierają odpowiednich uregulowań.

Władze Szwajcarii nie powołają specjalnej komisji w sprawie UBS

Władze Szwajcarii podjęły decyzję o nie powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, która miała prowadzić dochodzenie w sprawie banku UBS. Według członków wyższej izby parlamentu, prowadzenie tego dochodzenia wymaga zakończenia toczącego się równolegle śledztwa.

Jednorazowa pomoc dla bezrobotnych z Funduszu Pracy

Bezrobotni mogą składać wnioski o przyzanie środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

Paragon musi zawierać nazwy towarów

Sprzedawca powinien tak zaprogramować kasę fiskalną, żeby konsument otrzymał paragony z nazwami jednostkowymi towaru lub usługi.

Wypożyczalnie powinny naliczać podatek według 22-proc. stawki

Usługi w zakresie wypożyczania filmów nie mogą być objęte obniżoną 7-proc. stawką VAT.

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 21, poz. 104), której celem jest wdrożenie dyrektywy 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r., dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych. Nowelizacja zawiera również zmiany służące wdrożeniu zmian przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1228/2003/WE z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Stawki karty podatkowej na 2010 rok

Jak co roku w listopadzie Minister Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na następny rok. I jak co roku stawki wzrosły.

Czy jeżeli firma opłaca pracownikowi aplikację prawniczą, to pracownik ma przychód

Wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika w związku z opłacaniem przez pracodawcę kosztów kształcenia w ramach aplikacji radcowskiej oraz aplikacji adwokackiej, stanowi dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jednakże z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT pracodawca nie jest obowiązany do naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Dotyczy to również np. studiów podyplomowych.

Służby skarbowe wykryły fikcyjne faktury na 4,5 mld zł

W ubiegłym roku urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ponad 10 tys. kontroli. Najwięcej – bo 60 proc. wszystkich nieprawidłowości – stwierdzono w zakresie podatku VAT i akcyzy. Duży odsetek oszustw podatkowych stanowią tzw. fikcyjne faktury.

Jak rozliczyć w księgach zaliczki na dywidendę

Czy możliwa jest zaliczkowa wypłata dywidendy w trakcie roku obrotowego? Jak ją zaksięgować, a potem rozliczyć?

Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w danym roku, pracodawca powinien mu go udzielić najpóźniej do 31 marca następnego roku.

Przekazanie nieruchomości z 22-proc. VAT

Dostawa gruntów przeznaczonych pod drogę, przejętych z mocy prawa w zamian za odszkodowanie, podlega 22-proc. VAT.

Nowe przepisy o przyznawaniu bezrobotnym środków z Funduszu Pracy

Dzisiaj, 17 marca, wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

Kilka miliardów złotych mniej z podatków

Wpływy budżetowe są niższe niż przed rokiem, bezrobocie rośnie, a Polacy wstrzymują się z zakupami - alarmuje "Rzeczpospolita".

Czy są kosztem uzyskania przychodów odsetki od kredytu zapłacone w czasie realizacji inwestycji

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością buduje magazyn. Zamierza wykorzystywać go przez dłuższy okres na składowanie własnych towarów, a w części przeznaczyć pod wynajem. Na realizację inwestycji spółka zaciągnęła kredyt, od którego płaci miesięczne odsetki. Czy może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty?

Problem z FEP rozwiążesz wysyłając maila do ZUS

Pracodawcy opłacający składki na Fundusz Emerytur Pomostowych mogą kierować do ZUS drogą mailową wszelkie zapytania z zakresu ustawy o emeryturach pomostowych.

Brytyjskie władze podatkowe będą publikować dane oszustów podatkowych

Na początku marca 2010 roku weszły w życie w Wielkiej Brytanii przepisy umożliwiające publikację danych osób popełniających oszustwa podatkowe. Brytyjskie władze podatkowe uznały, że rozwiązanie to będzie dodatkową karą dla osób umyślnie łamiących przepisy podatkowe.

Przyznanie opcji na akcje nie skutkuje powstaniem przychodu

Samo przyznanie opcji nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód powstanie dopiero w momencie zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.

Klasyfikacja wydatków na reprezentację i reklamę

Prawidłowa klasyfikacja kosztów poniesionych na reprezentację i reklamę jest bardzo trudna ze względu na wzajemne przenikanie się tych pojęć. W podejmowaniu decyzji mogą pomóc interpretacje urzędów skarbowych, choć i one nie zawsze są spójne.

Wyższe świadczenie urlopowe z funduszu socjalnego

Pracodawca, który na początku roku wypłacił pracownikowi świadczenie urlopowe, musi mu wypłacić wyrównanie. To efekt wzrostu wysokości odpisu na fundusz socjalny.

Jakie są comiesięczne obowiązki przedsiębiorcy?

Własna działalność gospodarcza to nie tylko uprawnienia, ale również wiele obowiązków m.in. formalnych, o których należy pamiętać co miesiąc, których dotyczyć będzie poniższa publikacja, będąca trzecią częścią cyklu skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Warto być już na początku świadomym zobowiązań, które na siebie przejmujemy. Jeżeli planujemy rozpocząć działalność na niewielką skalę, jesteśmy sumienni i dobrze potrafimy rozplanować swój czas, możemy zająć się formalnościami na własną rękę. Jeżeli zaś, nasza działalność będzie prowadzona na większą skalę i nie chcemy przyjmować na siebie dodatkowych obowiązków, warto pomyśleć o pomocy fachowców, tj. np. biur rachunkowych, które za miesięczną opłatą wypełnią za nas szereg obowiązków.

Zmiany w ustawie akcyzowej - definicja nabywcy końcowego

Dnia 11 marca br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Zmianie uległa definicja nabywcy końcowego.

Globalny podatek od transakcji walutowych

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i prezydent Francji Nicolas Sarkozy poparli pomysł wprowadzenia globalnego podatku od spekulacyjnych transakcji walutowych.

Jak prawidłowo stosować metodę "w stu"

Metoda "w stu" służy określeniu kwoty podatku w cenie brutto dostarczanego towaru lub usługi. Metoda ta ma dwie odmiany. Jak stosować metodę "w stu"?

Sprzedaż premiowa - VAT będzie można zaliczyć do kosztów

Senat większością głosów poprał w piątek 12 marca nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową.

Fiskus zgadza się na nowe zwolnienie dla rolników

Nowe zwolnienie z PIT dla przychodów ze sprzedaży przetworzonej żywności z własnej uprawy i hodowli powinno wejść w życie od 2011 roku – uważa resort finansów.

Kontrola dokumentów księgowych

Na czym polega prawidłowa kontrola dokumentów księgowych? Czy jej opis powinien znaleźć się w polityce rachunkowości spółki?

Złagodzono warunki uzyskania becikowego

Senatorowie wprowadzili w piątek 2 marca poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy zmieniającą zasady wypłaty becikowego. Wg nowych przepisów, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Przymiarki do wprowadzenia VAT na żywność

Na tajnych, nieformalnych rozmowach urzędników brytyjskiej administracji rządowej z supermarketami i organizacjami handlu detalicznego poruszana jest politycznie drażliwa kwestia wprowadzenia podatku VAT na żywność - informuje "Sunday Telegraph".

REKLAMA