REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działy specjalne produkcji rolnej

Ukazało się rozporządzenie ministra finansów z dnia 11 października 2004 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz.U. nr 229, poz. 2308). Określa ono normy szacunkowe działów specjalnych produkcji rolnej, obowiązujące od 1 stycznia 2005 r.

Sprzedaż akcji WSiP

Wczoraj na specjalnej sesji giełdowej nastąpił przydział akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Łącznie inwestorzy kupili 26 mln 562 tys. 500 walorów spółki.

Pomoc w zakresie rozliczania VAT na terenie UE

Jesteśmy firmą transportową świadczącą usługi transportu wewnątrzunijnego i międzynarodowego. Mamy polski numer NIP UE. Z tytułu świadczenia usług transportu wewnątrzunijnego z Niemiec na Litwę na zlecenie kontrahenta niemieckiego, który podał nam niemiecki NIP, musimy zapłacić podatek od wartości dodanej w Niemczech. Jak i skąd możemy uzyskać pomoc w tym zakresie?

Przyspieszona amortyzacja nowych kontenerów

Jesteśmy spółką zajmującą się transportem ciężarowym. W sierpniu br. kupiliśmy nowe kontenery, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych we wrześniu. Czy na podstawie przepisu art. 16k ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możemy w bieżącym roku podatkowym skorzystać z prawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30 proc. wartości początkowej, bez względu na okres wprowadzenia ich do ewidencji. Jak długo możemy korzystać z przyspieszonej amortyzacji?

REKLAMA

Opodatkowanie dochodu powstałego przy przekazaniu majątku likwidowanej spółki udziałowcowi

Nasza spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Jednym z naszych udziałowców jest spółka mająca siedzibę w Niemczech. Czy przekazując majątek udziałowcowi niemieckiemu wynikły z podziału likwidacyjnego spółki, mamy obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez tego wspólnika?

Prognozy gospodarcze

Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Akcyza na olej

PKO BP. Zapisy na akcje z upustem

REKLAMA

Rachunkowość funduszy inwestycyjnych

Składki na ZUS

SLD pracujący nad własną wersją podwyżek składek na ZUS dla małych firm chce złagodzenia postulatów rządowych.

Senat o podatkach

W Senacie rozpoczyna się batalia o przyszłoroczne podatki. Zanosi się na to, że najbardziej zażarte spory będą toczyły się wokół uchwalonej niedawno przez Sejm 50-procentowej stawki podatkowej dla zarabiających od 600 tys. zł rocznie.

Międzynarodowe przewozy autokarowe a VAT

Prowadzimy międzynarodowe przewozy pasażerskie - autokarowe, regularne do Francji, Włoch i Holandii. Nasi klienci wykupują bilet międzynarodowy - autokarowy. Przed 1 maja 2004 r. bilet był podzielony na przejazd po kraju z VAT i przejazd za granicą z VAT - 0 proc. Jak obecnie należy to obliczać?

Brak obowiązku sporządzania zerowych deklaracji akcyzowych

Czy za miesiąc, w którym podatnik nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej akcyzą, powstaje obowiązek składania deklaracji akcyzowej AKC?

Opodatkowanie VAT najmu i dzierżawy

Dłuższe terminy na zgłoszenia celne

Zmiany w zgłoszeniach celnych, które wkrótce wejdą w życie, mają uprościć ich stosowanie oraz uściślić zasady ich dokonywania. Niektóre ze zmian wydłużają terminy dokonywania zgłoszeń celnych na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD.

Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Zawarliśmy z naszą spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec dwie umowy na wykonanie usługi badania rynku w Chinach. Wartość każdej z tych umów wynosiła 24 000 euro. Czy w tych okolicznościach mamy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej?

RPP utrzymało stopy procentowe

Poprawianie VAT

Sejmowa podkomisja zajmująca się poselskimi propozycjami nowelizacji ustawy o VAT zakończyła pracę. Zmiany zaakceptowane przez podkomisję powinny przyczynić się do poprawienia obecnej ustawy.

Ministerstwo Finansów za odrzuceniem 50-proc. stawki podatku

Opłaty za przyłączenie do sieci energetycznej

TK: podatek od środków transportu zgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obciążenie właścicieli i posiadaczy samochodów ciężarowych zarówno akcyzą płaconą w cenie paliwa, jak i podatkiem od środków transportu jest zgodne z konstytucją.

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnych

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnychFirma prowadzi działalność usługową w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań dla różnego rodzaju remontów, napraw i budów. Usługi w takim zakresie są świadczone również na potrzeby remontów i napraw związanych z budownictwem mieszkaniowym zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i dla firm remontowo-budowlanych wykonujących bezpośrednio naprawy na budynkach mieszkalnych. Jaka stawka VAT ma zastosowanie w takich przypadkach?

Usługi turystyczne sprzedawane do krajów Wspólnoty

Jaka jest stawka VAT na produkty turystyczne sprzedawane kontrahentom w Unii Europejskiej przez tour operatora prowadzącego działalność w Polsce?

Odmowa organu podatkowego wydania podatnikowi zaświadczenia

W sierpniu br. zwróciłem się do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o wysokości osiągniętych przeze mnie dochodów z tytułu prowadzonej w formie ryczałtu działalności gospodarczej. W złożonym podaniu wskazałem wysokość osiągniętego przeze mnie dochodu. Tymczasem organ podatkowy wydał postanowienie, w którym wskazał, iż w stosunku do podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy urząd dysponuje tylko danymi o wysokości osiągniętego przychodu i może wydać wyłącznie zaświadczenie o takiej treści. Czy mogę się jakoś odwołać?

Dokumentacja i ewidencja rozrachunków z tytułu wynagrodzeń w zakładzie opieki zdrowotnej

Ustalenie wynagrodzeń i innych świadczeń pracowników w zakładzie opieki zdrowotnej oraz ich ewidencja nie jest możliwe bez prawidłowej dokumentacji. Dotyczy to zarówno wynagrodzeń ze stosunku pracy, jak i wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych.

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Kontrowersyjne zmiany w podatkach na 2005 r.

Uwzględnianie odpisów amortyzacyjnych przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży samochodu osobowego

Sprzedałem samochód osobowy nabyty w 1999 r. i wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Z uwagi na brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f. część odpisów amortyzacyjnych nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. Czy przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży należy uwzględnić całe odpisy amortyzacyjne, czy tylko te, które były wcześniej kosztem?

Czy mogę odliczyć podatek naliczony z faktury obciążającej kosztami nabycia paliwa

Spółka z o.o. jest obciążana, zgodnie z umową, kosztami paliwa (samochód osobowy). Jak to dokumentować? Czasami kwota brutto z faktur za paliwo stanowi kwotę netto faktury, którą jestem obciążana. Czy mogę odliczyć podatek VAT z wymienionej faktury?

Zastosowanie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Nasz udziałowiec ma siedzibę na Malcie, ale zarząd i zakład główny znajdują się w Niemczech. Którą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania należy brać pod uwagę przy opodatkowywaniu wypłaconej dywidendy?

Wykładnia umów o pracę na podstawie polskiego tekstu

Sejm. Projekty ustaw o supermarketach

TK. Odliczanie VAT - niekonstytucyjny przepis

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie dotyczącej skargi spółki z o.o. Merloni Indesit Polska.

Obniżenie składki na FGŚP jest możliwe

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie usług

Kiedy powstaje obowiązek przy imporcie usług? Czy przy jego ustalaniu ma znaczenie termin wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego czy może faktury wewnętrznej, którą wystawiam ja jako nabywca?

Dzisiaj akcje WSiP jeszcze z upustem

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera

Jakie są generalne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera? Jakie elementy powinny być ujęte w dokumentacji opisującej zasady rachunkowości oraz jakie są reguły ochrony danych?

Raport Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

Sprzedaż incydentalna

W przypadku podatników, którzy dokonali lub dokonają incydentalnej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie zawsze powstanie obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Podatnik, który dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych ma, co do zasady obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Standardy audytu wewnętrznego

Członkostwo w Unii wymaga większej dyscypliny i racjonalizacji wydatków publicznych, dbałości o prawidłowe wykorzystanie środków pochodzących z Unii oraz przeciwdziałania nadużyciom finansowym. Temu wszystkiemu służyć ma audyt wewnętrzny w jednostkach sektora publicznego. Wprowadzenie tego obowiązku zrodziło nową grupę zawodową - audytorów wewnętrznych, a co za tym idzie, konieczność opracowania standardów wykonywania tego zawodu. Powinny być one nawigatorem każdego audytora. Jakich zasad nakazują przestrzegać te standardy?

Trybunał Konstytucyjny wypowie się o VAT

Trybunał Konstytucyjny wypowie się dzisiaj co do konstytucyjności przepisów ograniczających prawa podatnika do obniżenia VAT należnego o naliczony.

Czy firma zajmująca się pośrednictwem finansowym zwolnionym z VAT musi dokonać rejestracji przy nabyciu usług z Unii

Od 2000 r. prowadzimy działalność w zakresie pośrednictwa finansowego - zwolnioną z VAT. Do maja 2004 r. składaliśmy deklaracje VAT-7, wykazując wyłącznie obrót - jako usługi zwolnione z VAT i w konsekwencji nie odliczaliśmy VAT-u naliczonego w zakupach towarów i usług będących kosztami (przed 2000 r. prowadziliśmy również działalność handlową objętą 22% VAT).

Jak uzyskać pomoc strukturalną z Unii

Celem polityki strukturalnej jest osiągnięcie na terytorium UE spójności gospodarczej i społecznej, czyli niwelowanie różnic w poziomie życia i w poziomie rozwoju gospodarczego występujących między różnymi regionami i państwami UE. Różnice te bowiem stanowią przeszkodę w osiągnięciu prawdziwej integracji europejskiej. Należy podkreślić, iż polityka strukturalna stanowi dozwolony wyjątek od zasady zakazu udzielania pomocy publicznej, która zakłóca swobodną konkurencję na wspólnym rynku UE.

Główny księgowy po 1 stycznia 2005 r.

W 1987 r. ukończyłam na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego studia zawodowe 3,5-letnie na kierunku planowanie i finansowanie gospodarki narodowej, uzyskując tytuł "dyplomowany ekonomista". Czy w związku z tym spełniam wymagania zawarte w art. 35 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych? Posiadam wymagany staż pracy na stanowisku głównego księgowego.

Czy mogę zostać przedstawicielem podatkowym?

Mój daleki kuzyn mieszka za granicą. Tam też ma siedzibę jego firma. Ostatnio zaproponował mi, bym została jego przedstawicielem podatkowym w Polsce. Jestem księgową, od 3 lat prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Czy mogę być takim przedstawicielem?

Omyłki rachunkowe należy poprawić

Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę specjalistycznego sprzętu medycznego w tym na 120 sztuk specjalnych strzykawek. Dostawca w swojej ofercie przedstawił następujące wyliczenie ceny - cena jednostkowa 4,6 zł x liczba jednostek (120 sztuk) = 540 zł. Czy zamawiający powinien poprawić omyłkę rachunkową i w jaki sposób?

Nowelizacja ordynacji podatkowej

Doradztwo podatkowe

Czy fiskus nam ulży?

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu zaplanowano głosowanie nad przyszłorocznymi zmianami w podatkach dochodowych. Posłowie mają m.in. zadecydować o tym, czy zostaną wprowadzone dodatkowe ulgi i zwolnienia, i czy najlepiej zarabiający będą objęci nową 50-procentową stawką PIT.

Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Nasz rok podatkowy trwa od września do sierpnia. Czy do przychodów podatkowych minionego roku podatkowego należy doliczyć odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego, przyznane decyzją w sierpniu 2004 r., a wypłacone we wrześniu 2004 r., czy też jest to przychód września 2004 r. - według daty otrzymania pieniędzy na konto bankowe?

REKLAMA