REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek od zawartej umowy o dzieło?

Łatwe podatki
Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.
Jak rozliczyć podatek od zawartej umowy o dzieło? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć podatek od zawartej umowy o dzieło? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło należy do form zatrudnienia, która jest bardzo często zawierana przez firmy z handlowcami, dziennikarzami, blogerami, grafikami, jak również z innymi osobami wykonującymi tzw. „wolne zawody”. Jak prawidłowo rozliczyć podatek od takiej umowy?

Podatki 2019
Umowa o dzieło – rozliczenie PIT

Autopromocja

Podatek przy umowie o dzieło

W obecnym stanie prawnym od takiej umowy nie ma obowiązku odprowadzenia składek ZUS, ani na ubezpieczenia społeczne, ani ubezpieczenie zdrowotne. Dochód uzyskiwany na podstawie umowy o dzieło podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Warto tutaj zaznaczyć, że umowa o dzieło może zostać zwarta pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, pomiędzy taką osobą, a przedsiębiorcą, a także między przedsiębiorcami.

Umowa między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej

W przypadku gdy umowa zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na wykonawcy dzieła. Zamawiający wypłaca wynagrodzenie brutto. Nie ma wtedy obowiązku odprowadzać od tej umowy zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku. Przychód uzyskany z umowy wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) jako przychód z innych źródeł albo jako przychód z praw majątkowych, jeśli umowa przewiduje przeniesienie autorskich praw majątkowych.

W przypadku gdy w ramach wykonanego działa następuje przeniesienia autorskich praw majątkowych, wykonawca ma prawo zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa pomiędzy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jako wykonawca dzieła, a przedsiębiorcą jako zamawiającym

Ze względów podatkowych inaczej wygląda sytuacja, gdy umowa o wykonanie dzieła zawierana jest pomiędzy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jako wykonawca dzieła, a przedsiębiorcą jako zamawiającym. Przedsiębiorca w takiej sytuacji ma obowiązek pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia przewidzianego w umowie między stronami. W sytuacji gdy kwota wynagrodzenia określonego na umowie o dzieło przekracza 200 zł, zamawiający ma obowiązek pobrać i przekazać na konto urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy odpowiadającą 18 proc. dochodu.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zaliczka, rozliczenie z urzędem skarbowym

Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oblicza się odejmując od wynagrodzenia koszty uzyskania przychodu – zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. przychodu, natomiast w branży kreatywnej najczęściej będzie to 50% – i mnożąc tak otrzymaną kwotę przez 18%. Jeżeli wykonawca dzieła udowodni, że faktycznie poniesione koszty były wyższe niż wynikające z ryczałtu, wówczas do podstawy wymiaru podatku dochodowego stosuje się koszty rzeczywiste.

W sytuacji gdy kwota wykazana na umowie o dzieło nie przekracza wartości 200 zł (i umowa ta nie jest zawarta z pracownikiem), zamawiający jest zobowiązany pobrać i odprowadzić na konto urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy – w wysokości 18 proc. Oblicza się go od przychodu, którego w tym przypadku nie pomniejsza się o koszt jego uzyskania. Przychodu opodatkowanego w formie ryczałtu wykonawca dzieła nie wykazuje w zeznaniu rocznym, w związku z czym zamawiający nie ma obowiązku wystawienia PIT-11.


Płatnik (przedsiębiorca) ma natomiast obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy przy wypłacie wynagrodzenia za wykonane dzieło od określonej zgodnie ze wskazanym sposobem kwoty dochodu. Pobraną zaliczkę winien jest w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania zaliczki wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Zgodnie z uregulowaniami Kodeksu cywilnego dotyczącymi umów o dzieło wynagrodzenie płatne jest wraz z wydaniem dzieła, chyba że w umowie co innego zastrzeżono. Jeżeli zatem dzieło będzie wykonywane w częściach, wynagrodzenie płatne jest po każdorazowym wykonaniu świadczenia częściowego. Stąd też wraz z wykonaniem dzieła nastąpi wypłata wynagrodzenia i obowiązek poboru, a następnie wpłacenia w ww. terminie zaliczki na podatek dochodowy.

Co ważne płatnik nie dokonuje zgłoszenia umów o dzieło do urzędu skarbowego, a jedynie odprowadza co miesiąc zaliczki na podatek. Natomiast w terminie do końca stycznia roku następnego należy przesłać do organu podatkowego PIT-4R, tj. informację o pobranych zaliczkach na podatek, przy czym są to zaliczki należne, a nie zapłacone. Wykonawcy dzieła przedsiębiorca jest zobowiązany wystawić PIT-11 w terminie do końca lutego następującego po danym okresie rozliczeniowym.

Umowa o dzieło zawarta pomiędzy przedsiębiorcami

Umowa o dzieło może być także zawarta pomiędzy przedsiębiorcami. W takiej sytuacji, wykonawca dzieła w treści umowy albo oddzielnym oświadczeniu deklaruje, że wykonanie dzieła mieści się w zakresie wykonywanej przez niego działalności.

Zamawiający jest wtedy zwolniony z obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, wykonawca natomiast jest zobowiązany rozliczyć je w ramach przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Dochody uzyskane z umowy o dzieło w takim przypadku rozlicza się w zeznaniu rocznym (“Inne źródła…”). Wykonawca rozlicza wtedy dochód z tej umowy i jednocześnie wpłaca kwotę podatku wynikającą z zeznania do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym osiągną dochód.

Warto pamiętać, że wykonawca dzieła uzyskujący przychody z innych źródeł ma także możliwość samodzielnego wpłacania miesięcznych zaliczek na PIT na rachunek właściwego urzędu skarbowego do 20 dnia następnego miesiąca.

Autor: Magdalena Podgórska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA