REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Nośniki energii i standardowa styczniowa zmiana cenników podbiją inflację na początku 2025 r. do ponad 5 proc., a w II połowie bieżącego roku inflacja wróci do celu inflacyjnego NBP (tj. 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.) prognozują ekonomiści (m.in. banków PKO BP i Pekao). Ich zdaniem Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe NBP najwcześniej we wrześniu. Natomiast nieco inne zdanie zaprezentował członek RPP Ludwik Kotecki, który uważa, że maksymalny poziom inflacji (5 proc.) zaistnieje w lutym, a potem ceny zaczną stopniowo spadać.
Na początku lipca 2024 r. Prezes NBP Adam Glapiński oceniał, że przy rosnącej inflacji, co wg ostatniej projekcji ma nastąpić od lipca br. do ok. połowy 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp procentowych, a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r. W odpowiedzi na pytania PAP Biznes 20 sierpnia br. prof. Glapiński wskazał, że nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej (czytaj: obniżce stóp procentowych) będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r.
W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.
W dniu 4 lipca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Według prognoz NBP inflacja CPI na koniec 2024 r. może znaleźć się blisko 5 proc., a na początku 2025 r. jeszcze wzrosnąć. Przy takiej inflacji można zapomnieć o obniżce stóp procentowych NBP. Możliwość obniżenia tych stóp może - zdaniem prezesa Glapińskiego - pojawić się najwcześniej w 2026 roku.
REKLAMA
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.
W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka.
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek 6 lutego 2024 r. posiedzeniu – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Dodał, że według prognoz Pekao RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie co najmniej do końca roku.
Wynagrodzenia pracowników sektora przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób podwoiły się od 2017 roku. Wynagrodzenia te rosły w tym czasie szybciej niż ceny mieszkań – wynika z danych GUS-u. Eksperci szacują, że pensje w Polsce mają być w 2024 roku średnio o 9,3% wyższe niż w 2023 roku. Po uwzględnieniu zakładanej na bieżący rok inflacji powinno zostać nawet 4,5% realnego wzrostu wynagrodzeń.
REKLAMA
Na konferencji prasowej 10 stycznia 2024 r. prezes NBP Adam Glapiński komentował najnowsze dane makroekonomiczne, wyjaśniał powody wczorajszej decyzji Rady Polityki pieniężnej i jednocześnie snuł prognozy dot. inflacji na kolejne miesiące.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.
Rada Polityki Pieniężnej zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB. Wynika z niej, że inflacja z 50-proc. podobieństwem znajdzie się w przedziale 3,2 – 6,2 proc. w 2024 r. a PKB wyniesie między 1,9 – 3,8 proc. – poinformowano 8 listopada 2023 r. w komunikacie NBP po posiedzeniu RPP.
Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla PAP Biznes poinformował, że po obniżce stóp procentowych we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się. Zdaniem Glapińskiego na koniec 2023 roku inflacja w Polsce powinna wynosić pomiędzy 6 a 7 proc., a w 2024 roku będzie dalej „szybko spadać”. NBP opublikuje pełną najnowszą projekcję inflacji i PKB w listopadzie.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (tzw. inflacja CPI) w sierpniu 2023 r. wzrosły rdr o 10,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt był zgodny z szacunkiem flash. Eksperci prognozują, że we wrześniu inflacja spadnie do ok. 9% rdr, a na koniec roku do 7-8% rdr.
Inflacja w Polsce jest już jednocyfrowa - poinformował 7 września 2023 r. na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem inflacja za wrzesień 2023 r. będzie wynosiła nieco powyżej 8,5 proc., a na koniec bieżącego roku być może spadnie do 6 proc. Od pięciu miesięcy ceny wzrosły o 0,5 proc., czyli niezauważalnie - dodał prezes Glapiński.
Główny Urząd Statystyczny poinformował 31 lipca, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr (czyli w porównaniu do lipca 2022 r.) o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem (czerwiec 2023 r.) spadły o 0,2 procent.
Najnowsza projekcja NBP zakłada inflację w 2023 roku w przedziale 11,1 – 12,7 proc. W 2024 roku NBP prognozuje inflację na poziomie 3,7 – 6,8 proc. a w 2025 r.: 2,1 – 5,1 proc.. Takie informacje przekazał NBP 6 lipca 2023 r. w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
REKLAMA