REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów, Akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń

4 czerwca 2014 r. WSA we Wrocławiu zwrócił się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi w sprawie stwierdzenia zgodności z Dyrektywą energetyczną przepisów krajowych przewidujących zastosowanie wyższej stawki podatku akcyzowego od oleju opałowego w sytuacji niedopełnienia warunku formalnego polegającego na terminowym złożeniu zestawienia oświadczeń.

Komórki wierzycielskie w urzędach skarbowych

Od 1 lipca na podstawie zarządzenia ministra finansów z 27 stycznia 2014 r. w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych oraz nadania im statutów w urzędach skarbowych funkcjonują komórki do spraw wierzycielskich.

Opłacie targowej nie podlegają usługi świadczone na targowisku

Opłaty targowej nie pobiera się od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku. Pobiera się ją wyłącznie od sprzedaż rzeczy dokonywanych na targowisku. W związku z tym opłacie targowej nie podlegają przedsiębiorcy, którzy na targowisku świadczą jedynie usługi.

Patologie w VAT i akcyzie 2004-2014

Jednym z dwóch najistotniejszych czynników obniżających wielkość dochodów budżetowych z tych podatków są świadome i nieświadome co do bezprawności działania podmiotów, w tym również podatników, mające na celu lub faktyczne lub pozorne powodujące zmniejszenie zobowiązań podatkowych lub wyłudzenie zwrotów tych podatków. Taki wniosek płynie z Raportu Instytutu Studiów Podatkowych podsumowującego najważniejsze doświadczenia 10-lecia zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce w latach 2004-2014.

REKLAMA

Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz

Do końca czerwca umowy, których przedmiotem jest dostawa wyrobów gazowych, w celu objęcia dostarczanych wyrobów zwolnieniem od akcyzy powinny zostać uzupełnione o odpowiednie postanowienia wskazujące, że wyroby te zostaną użyte do celów objętych zwolnieniem od akcyzy.

Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów w 2015 r.

Resort finansów zapowiedział uruchomienie w 2015 roku loterii paragonowej. Samochód i inne nagrody rzeczowe mają być zachętą do odbierania paragonów w sklepach.

Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

Podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w wątpliwej dla siebie sprawie. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy.

Jedna stawka VAT na poziomie 17-18 prc.

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami w podatku VAT, sprawdza między innymi, ile kosztowałoby budżet wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 17 lub 18 proc.

REKLAMA

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Każdy (posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenie OC) może od 10 sierpnia 2014 r. usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych. Nie ma już obowiązku posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów uprawniającego przed tą datą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Od 2015 r. wyższa opłata paliwowa, ale niższa akcyza

Stawki opłaty paliwowej w latach 2015-2019 mają być wyższe, natomiast w tym samym czasie podatek akcyzowy od paliw silnikowych zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Powstanie Kodeks podatkowy. MF chce powołać specjalną komisję

Ministerstwo Finansów wystąpiło z wnioskiem o powołanie komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa podatkowego, w której skład mają wejść m.in. przedstawiciele pracodawców. Zadaniem komisji będzie przygotowanie założeń nowego Kodeksu podatkowego.

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 2015 roku zróżnicowanie stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podatnicy, którzy sami wykryją u siebie zaległość podatkową i niezwłocznie ją uiszczą, płacić będą niższe odsetki za zwłokę (50% stawki podstawowej). Natomiast ci podatnicy (dotyczyć to będzie tylko podatników VAT, akcyzy i dłużników celnych), u których zaległości zostaną wykryte przez organy podatkowe – zapłacą odsetki za zwłokę w wysokości 200% stawki podstawowej.

Kontrola skarbowa nie radzi sobie z oszustwami podatkowymi

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę zwalczania oszustw podatkowych przez administrację podatkową. Zdaniem NIK organy kontroli skarbowej nie przeciwdziałały wystarczająco skutecznie oszustwom podatkowym. W badanym okresie nastąpił gwałtowny wzrost uszczupleń VAT, przy jednocześnie niskim poziomie kwot odzyskiwanych z tego tytułu przez Skarb Państwa.

Zmiany w organizacji urzędów i izb skarbowych w 2015 r.

W 2015 r. zmienią się zasady funkcjonowania urzędów i izb skarbowych. Ministerstwo Finansów zapowiada, że dzięki zmianom nastąpi poprawa obsługi podatników oraz wzmocnienie innych podstawowych funkcji administracji podatkowej.

Niższy deficyt finansów publicznych w 2015 r.

W 2015 r. Ministerstwo Finansów zamierza zredukować deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB. Zdaniem ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych.

Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Ministerstwo Finansów chce uruchomić Centralny Rejestr Dłużników. W ten sposób rząd wytacza wojnę nieuczciwym podatnikom. Centralny Rejestr Dłużników zostanie uruchomiony prawdopodobnie na początku 2016 r., natomiast ustawa dotycząca rejestru ma zostać uchwalona w połowie 2015 r.

Portal Podatkowy - innowacyjny system MF

Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany w Ordynacji podatkowej, tym samym uruchamiając nowy system teleinformatyczny administracji podatkowej, który będzie funkcjonował pod nazwą „Portal Podatkowy”.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w podatkach, który ma zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić efektywność administracji podatkowej. Zasadnicza część pakietu podatkowego będzie wdrażana w latach 2015-2017.

Od 2015 roku koniec z automatami do nabijania gilz papierosowych

Ministerstwo Finansów planuje walkę z „szarą strefą” w obrocie wyrobami tytoniowymi. W 2015 roku nastąpi opodatkowanie punktów służących do dzierżawy maszyn do produkcji tytoniu na własny użytek przez klienta (tzw. automatów do nabijania gilz papierosowych). Proponowane rozwiązania zostały przedstawione w Pakiecie Działań Podatkowych.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Co grozi za niezłożenie informacji VAT-26 w terminie

Przedsiębiorcom wykorzystującym samochody wyłącznie do działalności gospodarczej, którzy nie złożą informacji VAT-26 o tych pojazdach, do czasu wywiązania się z tego obowiązku przysługiwać będzie prawo do ograniczonego odliczenia podatku VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Reorganizacja urzędów i portal podatkowy 2014/2015

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie reorganizacji urzędów skarbowych. Zmieni się wewnętrzna obsługa urzędów dotycząca m.in. spraw kadrowych i finansowo-księgowych, które będą realizowana na poziomie izb skarbowych. Zmiany mają związek z przygotowaniami do programu e-podatki, którego jednym z ważnych elementów jest uruchomienie w latach 2014/2015 portalu podatkowego.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

Akcyza od importowanych alkoholi - banderole

Importerzy mają obowiązek umieszczania znaków akcyzy (banderol) na winach sprowadzanych do Polski z różnych krajów Europy i świata. Ci mniejsi muszą banderolować produkty alkoholowe bezpośrednio u producenta. Jak wynika z badania OBOAK przeprowadzonego na zlecenie usługowego składu podatkowego Pro-Log SA w marcu 2014 r. Włosi i Hiszpanie rozumieją wymogi naszego fiskusa doskonale, Francuzi nie.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Świadczenie w postaci udziału w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy pakiet działań podatkowych. Proponowane przez MF zmiany mają służyć poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Wódka nie może być zwolniona z akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 10 kwietnia 2014 r., że Węgry naruszyły prawo UE zwalniając całkowicie z akcyzy prywatną produkcję wódki w małych ilościach (do 50 litrów rocznie). W przypadku wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonej do osobistego spożycia przez tych ostatnich, Węgry zobowiązane są stosować minimalną stawkę akcyzy przewidzianą w przepisach europejskich.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej potwierdziło, że częściowo skażony alkohol, stosowany przez przedsiębiorstwa do mycia linii produkcyjnych, jest zwolniony z podatku akcyzowego. Chodzi o art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, który zwalnia z podatku alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Stawki akcyzy w 2014 roku

Przedstawiamy obowiązujące w 2014 roku stawki podatku akcyzowego na paliwa, alkohole, samochody i inne wyroby akcyzowe.

Zwolnienie z opłaty za korzystanie z windy a PIT

Niejednokrotnie lokatorzy mieszkający na parterze mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy. Czy takie zwolnienie lokatora z opłaty za korzystanie z windy jest opodatkowane PIT?

Sankcja za nieterminowe zestawienia w podatku akcyzowym

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy ustawy o podatku akcyzowym, które przewidują wysoką stawkę akcyzy dla sprzedawcy oleju opałowego, który nie wywiązał się z obowiązku terminowego sporządzenia i przekazania organom podatkowym miesięcznego zestawienia oświadczeń nabywców takiego oleju.

E-deklaracje akcyzowe bez podpisu elektronicznego

Od 1 stycznia 2014 r. poszerzony został katalog deklaracji elektronicznych, które można składać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby fizyczne składające różnego rodzaju deklaracje akcyzowe, mogą zrobić to bez e-podpisu, do autoryzacji wystarczą dane o przychodzie z zeznania rocznego.

Niższe wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych

Spadają przychody z akcyzy od wyrobów tytoniowych. Ogółem przychody z akcyzy tytoniowej za 11 miesięcy ubiegłego roku wyniosły około 16 miliardów 800 milionów złotych, czyli o ponad 300 milionów mniej niż rok wcześnij.

Nowa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. Klauza przeciwko unikaniu opodatkowania zakłada m.in. możliwość uzyskania przez podatników opinii zabezpieczających oraz powołanie Rady do Spraw Unikania Opodatkowania.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2014 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa (oleju napędowego) wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2014 r. będzie wynosić 0,95 zł na 1 litr.

Podatek od odszkodowania za wypadek w pracy

Czy płacić podatek od odszkodowania za wypadek w pracy? Zdaniem sądów tego rodzaju odszkodowania nie powinny być opodatkowane.

Ustawa budżetowa na rok 2014

Sejm w dniu 13 grudnia przyjął ustawę budżetową na rok 2014, która rzewiduje m.in. wzrost PKB o 2,5 proc. wobec przewidywanych 1,5 proc. w 2013 r., inflację na poziomie 2,4 proc. oraz ponad 47,6 mld zł deficytu.

Akcyza od węgla – zwolnienie dla organów administracji publicznej

Zakład budżetowy gminy prowadzący działalność na podstawie stosownego statutu, zużywający wyroby węglowe do celów ogrzewania lokali znajdujących się w jego zarządzie, nie jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego w zakresie zużywania węgla do celów opałowych przysługującego organom administracji publicznej.

Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków

20 września 2013 r. zmianie uległy zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. W tym bowiem dniu w życie weszła ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie przedmiotowej ustawy nowelizującej Minister Finansów uzyskał nowe uprawnienie – upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym może ustalić normę dopuszczalnych ubytków określonego wyrobu akcyzowego.

Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów

Ministerstwo Finansów poinformowało o powołaniu na nową kadencję Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów.

Niższa akcyza na paliwo, ale wyższa opłata paliwowa

Ministerstwo Finansów zamierza obniżyć podatek akcyzowy od paliw silnikowych o 25,00 zł/1000 litrów, ale jednocześnie podwyższyć wysokość stawek opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw o te same wartości. Nowe stawki miałyby obowiązywać w latach 2015-2019.

Jak rozliczyć w kosztach spotkanie wigilijne

Organizację spotkania wigilijnego dla pracowników pracodawca może rozliczyć w kosztach firmy. W przypadku natomiast rozliczania w kosztach spotkania wigilijnego organizowanego dla kontrahentów należy się zastanowić nad pojęciem reprezentacji.

Najważniejsze zmiany w prawie w listopadzie 2013

Przedstawiamy najważniejsze zmian w przepisach prawnych jakie weszły w życie na przestrzeni listopada 2013 r. Nowe regulacje dotyczą podatku akcyzowego, postępowania karnego i wykroczeń, ochrony miejsc pracy oraz prawa farmaceutycznego.

Nowe deklaracje bez e-podpisu w 2014 r.

W 2014 roku kilkanaście nowch deklaracji podatkowych będzie można składać bez konieczności użycia bezpiecznego e-podpisu.

Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Podmiot prowadzi sprzedaż suchego tytoniu, który nie spełnia definicji wyrobu tytoniowego. Odbiorcami tych wyrobów są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z produkcją papierosów lub tytoniu do palenia, jak również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Mateusz Szczurek ministrem finansów

Mateusz Szczurek zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów. Mateusz Szczurek dotychczas pełnił rolę głównego ekonomisty ING Banku na Europę Środkową i Wschodnią, jest specjalistą od makroekonomii.

Jak skorzystać z zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci?

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nakładają obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podmioty prowadzące określoną działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych. Okazuje się, że w pewnych wypadkach ww. podmioty mogą wykorzystać zabezpieczenie złożone przez podmiot trzeci.

W 2014 r. wyższa akcyza na papierosy i alkohol

Na ostatnim posiedzeniu Sejm głosami koalicji rządzącej przegłosował zmiany w kilku ustawach, związanych z realizacją budżetu na 2014 r. W przyszłym roku wzrośnie akcyza na tytoń, papierosy i wyroby spirytusowe. W 2014 r. akcyza na alkohol wzrośnie o 15 procent, natomiast akcyza na tytoń i papierosy będzie zwiększona o 5 procent.

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

W dniu 1 listopada 2013 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1231). Zmiany w podatku akcyzowym związane są z upływem okresu przejściowego, wynikającego z przepisów unijnych, na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. W związku z tym do 1 listopada 2013 r. Polska musiała uregulować opodatkowanie akcyzą wyrobów gazowych.

Jak uzyskać interpretację ogólną prawa podatkowego

Z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego zgłosić się może każdy podatnik. Wydana przez Ministra Finansów ogólna interpretacja podatkowa pomocna jest przy rozbieżności stanowisk organów podatkowych, a także w przypadku kontrowersyjnych przepisów podatkowych. Co jeszcze warto wiedzieć o interpretacjach ogólnych?

REKLAMA