REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reforma uda się tylko wtedy gdy obniżymy podatki

Rząd nie ma pomysłu na zreformowanie podatków, mimo że dobre i sprawdzone rozwiązania już u nas funkcjonowały.

Podatek Religi do Trybunału Konstytucyjnego

Platforma Obywatelska skarży do Trybunału Konstytucyjnego podatek Religi, który podniesie ceny polis komunikacyjnych OC nawet o kilkanaście procent.

O zmianie przepisów zdecyduje resort finansów

Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym w zakresie wskazanym w wyroku TK jest już pewna. Doradcy i resort finansów chcą również zmian dotyczących działalności doradców, oraz postępowania przed sądami. Realizacja zaproponowanych rozwiązań będzie jednak możliwa dopiero w przyszłym roku.

O kwocie zabezpieczenia zdecyduje naczelnik

Sposób wykorzystania kwoty zabezpieczenia akcyzowego będzie ustalał naczelnik urzędu celnego. Umożliwi mu to system informatyczny.

REKLAMA

O zapłacie decyduje data na fakturze

W razie zawarcia umowy ustnej, gdy jedna strona potwierdzi ją w piśmie do drugiej strony, wiąże je umowa o treści określonej w piśmie potwierdzającym. Może być nim faktura.

Fiskus może kwestionować dokumenty

Fiskus może nie uznać za koszty podatkowe wydatków, które dokumentują faktury od nieistniejących podmiotów.

Wniosek trafi do nowego urzędu skarbowego

Podatnik, który w 2007 roku składa wniosek o wydanie zaświadczenia po zmianie właściwości miejscowej organu podatkowego, żądanie powinien skierować do naczelnika nowego urzędu.

Bawarski fiskus zapłaci za naliczenie gigantycznego podatku

Bawarski urząd finansowy kazał właścicielce budki z kiełbaskami zapłacić za październik zeszłego roku ... 2,1 miliarda euro podatku. Absurdu takiego roszczenia nie chciano uznać nawet wtedy, gdy kobieta zaprotestowała przez telefon. Teraz Bawarię może to drogo kosztować.

REKLAMA

Fiskus sprawdzi wartość darowanego mieszkania

Urzędnicy często kwestinują wartość darowanych nieruchomości. Podatnik może się bronić, przedstawiając odpowienie dokumenty. Nieuczciwi dopłacą podatek, a przy dużym zaniżeniu pokryją koszty opinii biegłego.

MF o stawce akcyzy na oleje opałowe

Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z projektem nowej ustawy o podatku akcyzowym wszystkie ropopochodne oleje opałowe mają przewidzianą stawkę na poziomie obecnie stosowanym tj. 232,00 zł/1.000 l dla tzw. lekkich olejów opałowych i 60,00 zł/1.000 kg dla pozostałych.

Minister przekaże odpowiedź urzędowi

Mimo że od 1 lipca 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych, każda wydana odpowiedź jest przekazywana urzędowi właściwemu dla podatnika.

Wracają znaki skarbowe

Od dziś do końca 2008 roku, dokonując zapłaty opłaty skarbowej, można znów korzystać ze znaków skarbowych.

VAT płatny od jednej transakcji

Podłączenie instalacji wodnych do nieruchomości i dostawa wody do niej to jedna transakcja.

Fiskus nie weźmie podatku od każdego odszkodowania

Wolne od podatku dochodowego będą odszkodowania otrzymane na mocy ugody sądowej. Podatek trzeba będzie nadal płacić od odszkodowań umownych.

Szacunki trzeba dobrze udokumentować

Aby prawidłowo udokumentować dane szacunkowe, trzeba zebrać informacje potrzebne do kalkulacji. Czuwać nad tym powinno kierownictwo firmy.

Kierownicy ponad 1600 razy naruszali dyscyplinę

Nieopłacenie składek na ubezpieczenie, zapłata odsetek lub kar oraz zaciągnięcie zobowiązania bez upoważnienia - to najczęstsze przypadki naruszania dyscypliny finansów publicznych.

MF: pomoc dla rodzin poszkodowanych zwolniona z podatku

Pomoc dla rodzin osób poszkodowanych w wyniku niedzielnego wypadku polskiego autokaru we Francji, jako zasiłek celowy związany ze zdarzeniami losowymi, będzie ustawowo zwolniona z podatku - powiedział we wtorek rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk. Prawdopodobnie dotyczyć to będzie także poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej w okolicach Częstochowy.

Od przyszłego roku zapłacimy więcej za ogrzewanie

Od 2008 roku większość wyrobów do celów opałowych będzie objęta najwyższą stawką akcyzy. Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, czeka nas duża podwyżka cen ogrzewania. Niektóre przepisy projektu nowej ustawy akcyzowej są niezgodne z prawem wspólnotowym.

Niższa akcyza dla biopaliw

Rząd przyjął wczoraj wieloletni program promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014. W programie przewidziano m.in. ulgi w podatku akcyzowym.

Będzie więcej czasu na okazanie dowodu wpłaty

Resort finansów chce wprowadzić trzydniowy termin na okazanie dowodu zapłaty opłaty skarbowej.

Decyduje rodzaj umowy

O zakwalifikowaniu leasingu w sprawozdaniu finansowym firmy zdecyduje rodzaj umowy. Gdy będzie to leasing finansowy, firma będzie mogła wykazać środek trwały w księgach i zamortyzować go.

Decyzję o ukaraniu Polaków podejmie norweski fiskus

Polacy, którzy zakładali w Norwegii jednoosobowe firmy, aby uniknąć podatku, a pracowali jako pracownicy najemni, mogą zostać ukarani. Rozstrzygną to norweskie organy podatkowe.

Papierosy będą coraz droższe

Od nowego roku znowu zdrożeją papierosy. Za paczkę tanich fajek trzeba będzie zapłacić ok. 5,33 zł, a później jeszcze więcej, zapowiada "Metro".

Od dziś trudniej będzie uzyskać zaświadczenie

Obowiązują nowe przepisy o wydawaniu zaświadczeń. Formularze wniosków muszą zawierać informację o opłacie skarbowej. Na dodatkowe wydatki muszą przygotować się zarabiający za granicą.

Zwiększy się kontrola nad wydatkami państwa

W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok znajdą się tabele z zadaniami oraz miernikami. Każdy będzie mógł zatem sprawdzić, jakimi środkami dysponują ministrowie i na co je wydają.

Nowe wymogi dla zgłoszeń celnych

4 sierpnia zaczną obowiązywać przepisy opublikowanego rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. nr 130, poz. 907).

Przed egzekucją z majątku może uchronić wypis z rejestru

Nabywca może uzyskać informację o obciążeniu rzeczy lub zbywalnego prawa majątkowego zastawem skarbowym. Może dowiedzieć się również o wysokości zabezpieczonej należności.

Przezorny podatnik nie płaci

Zawarcie majątkowej umowy małżeńskiej pozwala uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe współmałżonka. Uniemożliwia jednak wspólne rozliczenie uzyskiwanych dochodów.

Trybunał sprawdzi, czy minister naruszył przepisy

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy minister finansów naruszył przepisy wydając rozporządzenie o sposobie prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych.

Spór syndyków z fiskusem rozstrzygnie ETS

Resort finansów: syndycy powinni płacić VAT od wypłacanych im należności. Stanowisko ministerstwa potwierdził w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawą zajmie się Trybunał Sprawiedliwości: syndycy już przygotowują skargę.

Norwegia: milionowe długi Polaków wobec fiskusa

Zdaniem Norweskiego Głównego Urzędu Podatkowego Polacy pracujący w Norwegii nie zapłacili ok. 7 - 8 mln euro podatku od dochodów uzyskanych w tym kraju. Chodzi głównie o pracowników budowlanych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Urzędnicy przeprowadzą jedną kontrolę

Od 2008 roku przedsiębiorcy będą poddawani jednej kontroli podatkowej zarówno w zakresie obowiązków wynikających z prawa celnego, jak i podatkowego.

Odszkodowania z ugód sądowych

Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie senackiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szkolenia BHP są kosztem

Wydatki pracodawcy na szkolenie BHP pracowników są jego kosztem uzyskania przychodów. Będzie tak również wtedy, gdy szkolenie prowadzi podmiot nieuprawniony.

Spółka może wystawić fakturę

Spółka komandytowa, mimo że nie jest podatnikiem podatków dochodowych, może być podatnikiem VAT. Może zatem sprzedawać towary i usługi. Może też wystawiać faktury VAT.

Koniec monopolu programu Płatnik

Powstaną programy konkurencyjne do Płatnika. ZUS udostępni dane techniczne konieczne do ich napisania. Na praktyczne korzyści z liberalizacji trzeba będzie trochę poczekać.

Menedżer nie skorzysta z podatku liniowego

Menedżer nadal nie będzie mógł korzystać z podatku liniowego. Przepis traktujący przychody z tytułu umów menedżerskich jak pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, nie narusza konstytucji.

Księgowi pilnie potrzebni

Wykwalifikowani księgowi zaliczani są obecnie do jednej z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Centra outsourcingowe starają się znaleźć specjalistów nie tylko na rynkach lokalnych, ale również na terenie całej Polski. Wielu księgowych, korzystając ze sprzyjającej sytuacji, próbuje dyktować warunki zatrudnienia, w tym wysokość płac.

Autonomia finansowa może zostać naruszona

Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych narusza autonomię budżetową Sądu Najwyższego oraz konstytucję - twierdzi pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki.

Przychód powstanie po zapłacie kary

Kara umowna otrzymana przez wierzyciela w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Wykonanie usługi decyduje o zasadach opodatkowania

Nie zawsze przemieszczenia towarów między różnymi krajami Unii mogą być uznane za wewnątrzwspólnotową dostawę lub nabycie towarów.

Księgowi mają swój kodeks

Mimo że powstał kodeks etyki w rachunkowości, nie można wyegzekwować jego przestrzegania. Winny jest brak odpowiednich przepisów.

Konkursy na stanowiska zostaną zlikwidowane

Postępowanie kwalifikacyjne do skarbowego zasobu kadrowego będą przechodzili dyrektorzy i wicedyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych.

Trybunał Konstytucyjny o kontraktach menedżerskich

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy dziś wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) dotyczący tzw. kontraktów menedżerskich. Sprawę kontraktów reguluje ustawa o podatku PIT. W ocenie RPO, przepisy te wymagają doprecyzowania.

Coraz gorsze przepisy muszą interpretować sądy

Jakość zmienianych przepisów w ustawach podatkowych pogarsza się z roku na rok. To efekt pośpiechu i braku kontroli nad zmianami dokonywanymi przez posłów w Sejmie. Błędy parlamentarzystów muszą naprawiać sądy administracyjne i Trybunał Konstytucyjny.

Polska akcyza na prąd trafi przed ETS

Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu polskiej akcyzy na prąd przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli przegramy tę sprawę, polski rząd zapłaci wysokie kary.

Francja naprawia podatki

Francuski parlament przegłosował we wtorek potężne obniżki podatków - sztandarową reformę gospodarczą zapowiadaną przez prezydenta Sarkozy'ego

Spadkobierca musi się rozliczyć

Zobowiązanie podatkowe wygasa generalnie przez zapłatę podatku, przedawnienie lub umorzenie zaległości. Śmierć podatnika nie mieści się w tym katalogu.

Prowizja zmniejsza zobowiązanie

Niezaliczona do kosztów finansowych kwota prowizji nie jest wykazywana w bilansie. Pomniejsza natomiast wartość zobowiązania z tytułu kredytu.

Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Minął pierwszy rok działalności Krajowej Informacji Podatkowej. Ekspertom KIP zadaliśmy w tym czasie 550063 pytania o podatki.

REKLAMA