REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za obejście prawa można było ukarać

W przypadku VAT pojęcie obejścia prawa podatkowego istniało w przepisach wykonawczych jeszcze przed wprowadzeniem go do Ordynacji podatkowej.

Zadłużać się w złotych czy w walucie?

Klienci nadal chętnie zadłużają się w walutach obcych, chociaż różnica w oprocentowaniu w porównaniu z kredytami złotowymi jest coraz mniejsza. Niektórzy bankowcy są jednak sceptycznie nastawieni do zaciągania pożyczek w walutach, wskazują na duże ryzyko wynikające z wahań kursowych.

Lipcowa emisja obligacji Skarbu Państwa

W lipcu Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym nowe emisje obligacji oszczędnościowych: dwuletnich o oprocentowaniu stałym, czteroletnich indeksowanych, a także dziesięcioletnich emerytalnych.

Procedury celne. TIR po specjalnym nadzorem

Wprowadzanie skomputeryzowanego systemu nie oznacza rezygnacji z tzw. karnetu TIR w wersji papierowej. Jest natomiast dodatkowym elementem umożliwiającym kontrolę danej operacji poprzez system elektroniczny. Wyrażany jest pogląd, że zmiany nie ułatwią raczej życia eksporterom.

REKLAMA

O podatku decydują dane z ewidencji

Podstawą wymiaru podatku są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków - stwierdził białostocki WSA.

Rząd ciągle sprzeciwia się zwracaniu VAT

Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz prawdopodobnie zablokuje prace nad ustawą o zwrocie inwestorom indywidualnym VAT na materiały budowlane. Rząd, mimo poselskich poprawek, cały czas nie akceptuje projektu ustawy.

Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Wydatki odliczone w ramach ulgi remontowej powinny być dokumentowane fakturami lub dokumentami odprawy celnej. Warunek ten dotyczy również małżonków, którym przysługuje jeden limit ulgi z tytułu poniesionych wydatków remontowych.

Ostatni rok na skorzystanie z ulgi remontowej

Bieżący rok jest ostatnim rokiem, w którym będzie można odliczyć od podatku wydatki związane z remontem i modernizacją domu lub mieszkania. Ulga remontowa jest ulgą trzyletnią. Okres jej obowiązywania rozpoczął się 1 stycznia 2003 r. Poza wydatkami związanymi z remontem i modernizacją mieszkania lub domu, w zeznaniu podatkowym za 2005 r. będzie można również odliczyć dokonane w roku podatkowym wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

REKLAMA

Dochody z zagranicy. Można odliczyć zapłacony podatek

Podatnicy uzyskujący dochody ze źródeł położonych w określonych państwach lub terytoriach od 1 lipca br. mogą odliczyć od podatku zapłaconego w kraju podatek zapłacony za granicą. Dotyczy to m.in. dochodów z odsetek oraz umorzenia udziałów i akcji.

Współpraca europejska w dziedzinie podatków akcyzowych

Nowe zasady i procedury umożliwiające władzom państw członkowskim Unii Europejskiej ściślejszą współpracę oraz wymianę informacji dotyczącą akcyzy weszły w życie 1 lipca br.

Bezprawnie zapłacone należności celne

Zrzeszenie Międzynarodowe Przewoźników Drogowych nie może domagać się zwrotu bezprawnie zapłaconych należności celnych w trybie administracyjnym. Żeby odzyskać pieniądze, musi pozwać do sądu powszechnego organy celne.

Sprzeciw wobec wiążących interpretacji

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Przedsiębiorcy krytykują projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, a Ministerstwo Sprawiedliwości sprzeciwia się opracowanym w resorcie finansów poprawkom.Sejmowa Nadzwyczajna Komisja do spraw Kodyfikacji zarekomenduje przyjęcie poprawek do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) i kodeksu wykroczeń zaostrzających kary za przestępstwa paliwowe.

Jak sporządzić dokumentację podatkową transakcji z podmiotami powiązanymi

Począwszy od 1 stycznia 2001 r. podatnicy zawierający transakcje z podmiotami powiązanymi, a także transakcje, z których należności płyną do krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia ich dokumentacji. Brak tej dokumentacji grozi, w przypadku kontroli podatkowej, opodatkowaniem (50% stawką) różnicy między zadeklarowaną wartością transakcji a wartością oszacowaną przez organy podatkowe na podstawie art. 11 updop (art. 19 ust. 4 updop). Od tej dotkliwej sankcji podatnika chroni przedstawienie na żądanie władzy skarbowej dokumentacji podatkowej tych transakcji w ciągu 7 dni od doręczenia żądania.

Odpłatność jako element decydujący o opodatkowaniu VAT

Kiedy możemy mówić, że czynność jest odpłatna? Czy tylko czynności odpłatne podlegają opodatkowaniu VAT? Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu?

Obniżenie podatki CIT

W piątek 1 bm. wchodzą w życie przepisy nowelizujące ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, które wprowadzają zmiany dotyczące opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy powiązanymi spółkami mającymi siedzibę w różnych państwach UE.

Elektroniczne faktury coraz bliżej

Resort finansów zaakceptował już rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Obecnie czeka ono na decyzję ministra nauki i informatyzacji.

Faktura bez podpisu jako dowód księgowy

Faktura wydrukowana ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego bez podpisu może zostać uznana za dowód księgowy stanowiący podstawę do księgowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zmiany VAT i akcyzy

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Jest szansa na zwrot inwestorom indywidualnym części VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunek: poselskie propozycje uszczelnienia systemu muszą usatysfakcjonować rząd.

Nowela ordynacji podatkowej z powrotem w Sejmie

Sejm przyjął wczoraj senackie poprawki do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Tymczasem przedsiębiorcy zapowiadają, że zaapelują do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy, gdyż zawiera groźne dla podatników rozwiązanie.

Korzystanie z zerowej stawki VAT

Do stosowania zerowej stawki VAT przy wykonywaniu usług finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej konieczne było zarejestrowanie umowy w Komitecie Integracji Europejskiej. Wymóg ten dotyczył nie tylko głównych wykonawców, ale także podwykonawców.

Orzeczenie TK. Przepadek przedmiotów

Nie można orzec przepadku przedmiotów, które co prawda służyły do popełnienia przestępstwa skarbowego, ale były własnością osoby, która nie miała udziału w tym przestępstwie - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Za mieszanie oleju nawet pięć lat

Posłowie zgłosili proponowane przez Ministerstwo Finansów poprawki do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, które zaostrzają kary za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem paliwami.

Niższe odsetki od zaległości podatkowych

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6,5 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 13 proc., zamiast dotychczasowych 14 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Środki unijne na e-podatki

Możliwa kasacja w sprawie akcyzy na samochody

RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie wynosiła 5,00 proc. RPP zmieniła nastawienie na łagodne z neutralnego.

Jak ewidencjonować import towarów

Import towarów jest to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ulga przy sprzedaży nieruchomości

Żeby skorzystać ze zwolnienia przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy wydać pieniądze w ciągu dwóch lat. W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym konieczne jest podpisanie w tym samym czasie aktu notarialnego.

Ile stracimy przez duże urzędy

Rozmowa z dr Irena Ożóg, Spółka Doradztwa Podatkowego Ożóg i Stolarek Sp. z o.o.

■ Przepisy o utworzeniu specjalnych urzędów skarbowych zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, który ostatecznie w wyroku z 20 czerwca br. nie podzielił zdania wnioskodawców. Dlaczego tak się stało?

Drugie czytanie. Kodeks Karny Skarbowy

Zaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, którą zajmuje się Sejm

Wydatki zwrócone pracownikowi zwolnione są z podatku

Jeżeli pracodawca w ostatniej chwili powiadomi cię, że jednak nie możesz pojechać na zaplanowany i już opłacony urlop, nie martw się, że przepadną ci pieniądze. W takiej sytuacji pracodawca powinien ci zwrócić koszty, które poniosłeś. Taka rekompensata zwolniona jest z podatku.

W Niemczech nowy podatek dla bogatych

Odsetki płaci syndyk

Z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Za zobowiązania powstałe po tym dniu odpowiada syndyk - dotyczy to również odsetek płaconych organowi podatkowemu w przypadku powstania zaległości.

Żeby się rozliczyć, wystarczy jedno kliknięcie

Rozmowa z Norbertem Kouwenhovenem, partnerem w koncernie IBM, specjalistą od systemów informatycznych w sferze podatków

Czym są wartości niematerialne i prawne

Niektórzy analizując sposób rozumienia na potrzeby VAT wartości niematerialnych i prawnych, dochodzą do wniosku, iż określenie to powinno być wiązane z utworami (prawami autorskimi) w szerokim ujęciu, niekoniecznie związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pogląd taki wydaje się dyskusyjny.

NSA. Zakłady pracy chronionej

Zakład pracy chronionej może skorzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości tylko w stosunku do nieruchomości ujętych w decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej.

Przekształcenia praw do lokali mieszkalnych

Z przekształcaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na prawo spółdzielcze własnościowe lub odrębną własność powinni spieszyć się głównie ci, którzy uzyskali to prawo po 1 maja 2004 r. Wiąże się to z tym, że tylko do 31 grudnia 2007 r. przekształcenia lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego na prawa własnościowe korzystają ze stawki VAT w wysokości 0 proc. - uważają eksperci.

Wyższe kwoty do deklaracji

Podróżni przyjeżdżający do Unii lub opuszczający jej terytorium z ponad 10 tys. euro będą musieli złożyć władzom celnym deklarację.

Zamówienia publiczne. Weksel słabym zabezpieczeniem

Przyjęcie jako zabezpieczenia weksla bez poręczenia bankowego jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Nie gwarantuje bowiem wystarczającej ochrony środkom publicznym - uważa Główna Komisja Orzekająca.

Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

W przypadku zmiany "rezydencji podatkowej", bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Napiwkiem podziel się z fiskusem

Napiwki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Można je traktować - w zależności od sytuacji - jako przychód ze stosunku pracy lub z tzw. innych źródeł - uważają organy podatkowe.

Administracja skarbowa. Wielka Brytania

Jak najwięcej sporów z podatnikami staramy się załatwiać polubownie - zapewniali przedstawiciele brytyjskiej administracji skarbowej podczas wczorajszego spotkania w Ministerstwie Finansów w Warszawie. Podkreślali jednocześnie, że jeżeli sporu nie uda się w ten sposób rozwiązać i trafia on do sądu, to w zdecydowanej większości racja przyznawana jest organom podatkowym.

Warto obniżać podatki

Obniżka stawek podatków dochodowych jest potrzebna, a wprowadzenie podatku liniowego dla wszystkich podatników wręcz niezbędne - uważają eksperci. Jak podkreślają, wysokość obciążeń podatkowych wpływa m.in. na atrakcyjność inwestycyjną kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe

Będą dodatkowe zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Resort finansów chce, by za jazdę na oleju opałowym celnik mógł wystawić mandat w wysokości do 3 tys. zł - dowiedziała się "GP".

PO za uproszczeniem podatków

VAT. Rejestracja umów leasingu

Podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, musieli do 15 czerwca br. zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę wraz ze wszystkimi aneksami do niej, aby nadal móc odliczać VAT. Jeśli ktoś otrzymał aneks do umowy po 15 czerwca, to mimo zarejestrowania umowy z odliczenia VAT już nie skorzysta.

Prawidłowe księgowanie rabatów

Rabat stanowi zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towarów. Zamiennie można określić go jako bonifikatę lub opust. W rezultacie jest on obniżeniem ceny sprzedaży przez sprzedawcę przyznawanym nabywcom towarów. Jako opust z ceny realizowany jest najczęściej przy zakupach hurtowych, tj. przy dużych ilościach nabywanych przez kontrahentów towarów.

NSA. Podatek od nieruchomości

W 1997 r. każda nieruchomość należąca do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą była z mocy prawa z nią związana. A podatnik musiał płacić wyższe stawki podatku od nieruchomości.

REKLAMA