REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych - zmiany w CIT

Nowelizacja ustawy o CIT, na którą obecnie pracuje Senat, obejmuje w szczególności zmiany w prawie zmierzające do opodatkowania dochodów tzw. kontrolowanych spółek zagranicznych (ang. Controlled Foreign Corporation - CFC) na poziomie partycypujących w nich polskich podatników. Nowe przepisy zacząć obowiązywać prawdopodobnie od 1 stycznia 2015 r.

Większe kary dla przedsiębiorców za zmowy cenowe

Zmiany w Ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, które wchodzą w życie od stycznia 2015 r., przewidują większe restrykcje dla przedsiębiorców zaangażowanych w nielegalne zmowy cenowe. Po nowelizacji kary będą nakładane bezpośrednio na osoby odpowiedzialne za powstanie zmowy, a nie na całą spółkę. Wzrosną też uprawnienia UOKiK-u w zakresie kontroli koncentracji rynku i wydawania ostrzeżeń publicznych.

Czas pracy osób niepełnosprawnych od 10 lipca 2014 r.

Od 10 lipca 2014 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne będzą mogły pracować 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo w ramach pełnego czasu pracy. Nowe regulacje wynikają z wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r. (Dz. U. poz. 791).

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych - kiedy przepisy wejdą w życie

Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

REKLAMA

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy

Zmienią się przepisy dotyczące klauzul umownych. Rząd przygotował w tej sprawie założenia zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowe regulacje mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach.

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece - zmiany od 1 lipca 2014 r.

Od 1 lipca 2014 r. obowiązują znowelizowany przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem zmian przepisów jest faktyczna realizacja zasady jawności ksiąg wieczystych, poprzez ustawowe zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do ich treści za pośrednictwem systemu informatycznego, a także umożliwienie uzyskiwania tą drogą wydruków ksiąg wieczystych posiadających moc odpisów wydawanych przez sądy.

Zmiany w ustawach o podatkach dochodowych

Na posiedzeniu 26 czerwca 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Nowe zasady zawierania umów konsumenckich w 2015 r.

Ustawa o prawach konsumenta, podpisana niedawno przez prezydenta, reguluje zasady zawierania umów konsumenckich w lokalu oraz poza lokalem przedsiębiorstwa, jak również obowiązki informacyjne wobec klientów i procedurę odstąpienia od umowy. Zmiany zaczną obowiązywać w 2015 r.

REKLAMA

Szybsze uzyskanie numerów REGON i NIP

Posłowie przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 grudnia 2014 r., przyspieszą proces rozpoczynania działalności gospodarczej dzięki skróceniu czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Opodatkowanie wspólnika spółki zmieniającej formę prawną ze spółki kapitałowej na spółkę osobową (niebędącą SKA) to zagadnienie rodzące wątpliwości podatników. Co do zasady, ustawa o CIT (a także ustawa o PIT) dopuszcza opodatkowanie takiego wspólnika z tytułu uzyskania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, dodając jednak, że ma być to dochód „faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)”. Jako podstawę opodatkowania, ustawa wskazuje „wartość niepodzielonych zysków w spółce” – przy czym przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zmiany w ustawach podatkowych w 2015 r.

Planowane na 2015 rok zmiany w prawie podatkowym ograniczą możliwości korzystnych podatkowo działań prowadzonych przez przedsiębiorców – podkreślają eksperci. Nowe przepisy mają uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy do budżetu. Dla przedsiębiorców mogą jednak oznaczać dodatkowe obowiązki i koszty, a niewłaściwy sposób wprowadzenia zmian może spowodować odpływ inwestycji z Polski.

Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych

20 czerwca prezydent podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która zakłada, że osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Jednorazowe odszkodowanie dla rolników od 1 lipca 2014 r.

W Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego, które wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2014 r.

Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów w 2015 r.

Resort finansów zapowiedział uruchomienie w 2015 roku loterii paragonowej. Samochód i inne nagrody rzeczowe mają być zachętą do odbierania paragonów w sklepach.

Opodatkowanie VAT usług telekomunikacyjnych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zaproponowane zmiany wprowadzają opodatkowanie podatkiem VAT usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w miejscu ich konsumpcji, w państwach członkowskich, w których podatnicy ci nie mają siedziby działalności gospodarczej.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzenie działalności w formie spółek

Testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z o.o., jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez Internet – takie rozwiązania zawiera przyjęty przez rząd projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.

Sprzedaż produktów rolnych na małą skalę - zmiany w PIT

Projekt zmian ustawy o PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, autorstwa PSL, zakłada, iż sprzedaż na małą skalę przetworzonych przez rolników produktów, m.in. dżemu, konfitur, chleba z gospodarstw agroturystycznych i krojonych warzyw, nie będzie wymagać prowadzenia działalności gospodarczej.

Informatyzacja działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

Obowiązek posługiwania się przez podmioty publiczne elektroniczną skrzynką podawczą czy obowiązek przekazywania ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji wzorów dokumentów elektronicznych – to tylko niektóre elementy, zawarte w nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych

Od 1 czerwca 2014 r. obowiązują nowe wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych. Zmiana dotyczy m.in. wzoru wniosku o rejestrację/aktualizację/unieważnienie EORI dla firm krajowych i zagranicznych oraz wzoru wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego.

Wydawanie i rozpowszechnianie Monitora Sądowego i Gospodarczego

Ministerstwo Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia uregulowało nowe zasady dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz określiło nowe stawki opłat za ogłoszenia lub obwieszczenia zamieszczenie w Monitorze.

Od 2015 r. wyższa opłata paliwowa, ale niższa akcyza

Stawki opłaty paliwowej w latach 2015-2019 mają być wyższe, natomiast w tym samym czasie podatek akcyzowy od paliw silnikowych zostanie proporcjonalnie zmniejszony.

Kwoty przychodu dla celów emerytalnych i rentowych - komunikaty ZUS

ZUS wydał komunikaty dotyczące kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego dla celów emerytalnych oraz kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2014 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Polisolokaty opodatkowane PIT od 2015 roku

Polisolokaty, czyli lokaty będące formalnie ubezpieczeniami, od 1 stycznia 2015 roku będą podlegały opodatkowaniu tzw. podatkiem Belki. Zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustaw podatkowych CIT i PIT, który trafił do Sejmu 15 kwietnia 2014 r.

Opłaty abonamentowe za odbiorniki RTV w 2015 r.

Znamy już stawki opłat abonamentowych RTV na rok 2015 (opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych).

Zasiłek macierzyński od 2015 r.

Na początku 2015 roku wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowane zmiany spowodują uszczelnienie luki w przepisach, która umożliwia uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego przez ciężarne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem.

Likwidacja certyfikatu księgowego - zmiany w ustawie o rachunkowości

Likwidacja certyfikatu księgowego już niedługo stanie się faktem. Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. drugą ustawę deregulacyjną, która zmniejsza lub likwiduje ograniczenia w dostępie do 91 profesji: 82 technicznych i 9 finansowych. Deregulacja zmienia ustawę o rachunkowości w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, uchyla w szczególności cały zestaw przepisów dotyczących certyfikatu księgowego, tj. art. 76b-76g ustawy o rachunkowości.

Od 2015 r. zacznie obowiązywać ustawa o podatku węglowodorowym

W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Dokument ten przewiduje nałożenie specjalnego podatku od gazu ziemnego i ropy naftowej na podmioty prowadzące działalność w ramach wydobywania węglowodorów. Nowe uregulowania w tym zakresie mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Odroczenie opodatkowania z tytułu wniesienia własności intelektualnej - zmiany w PIT i CIT w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r., w wyniku zmian ustaw o podatkach dochodowych (CIT i PIT), obowiązywać ma odroczenia opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci własności intelektulanej.

Ujednolicenie właściwości miejscowej urzędów w 2016 r.

Z początkiem 2016 roku ujednoliceniu w podatku od towarów i usług (VAT) oraz w podatkach dochodowych (PIT i CIT) ulegnie właściwość miejscowa. W myśl proponowanej nowelizacji właściwym urzędem dla osób fizycznych będzie urząd według adresu zamieszkania. Natomiast dla pozostałych podmiotów ma być nim urząd według adresu siedziby.

Zwolnienie z PIT dla szkoleń z zakresu opieki hospicyjnej

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku PIT od świadczeń w postaci udziału w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

Najważniejsze zmiany w prawie w kwietniu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących nadawania klauzuli wykonalności, prawa zamówień publicznych, kosztów pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniu cywilnym i prawa o ruchu drogowym, które weszły w życie w kwietniu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Działalność gospodarcza na próbę

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji umożliwiającej próbne podjęcie działalności gospodarczej.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej - zmiany w kpc

Postanowienia dotyczące zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zapadłe w pierwszej i w drugiej instancji, mogą zostać zaskarżone w drodze zażalenia – tak wynika z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (kpc).

Opodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych - zmiany w PIT i CIT

Ministerstwo Finansów chce ukrócić proceder unikania płacenia podatków od dochodów lokowanych w rajach podatkowych. Wyrazem tego jest przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT), który zakłada wprowadzenie opodatkowania dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska"

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 20 lutego 2014 r. pod poz. 5 opublikowano uchwałę nr 1/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z 21 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska" (KSR nr 8).

Nowa umowa podatkowa z Malezją

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a Malezją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa wchodzi w życie z dniem 22 kwietnia 2014 r.

Zmiany w postępowaniu cywilnym dotyczące klauzuli wykonalności

Od 10 kwietnia 2014 r. obowiązywał będzie znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego. Zmiany regulują kwestie wydawania postanowienia o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w tak zwanej formie uproszczonej.

Umowa z Liberią o wymianie informacji podatkowych

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy o wymianie informacji podatkowych z Liberią. Umowa zacznie obowiązywać od 22 kwietnia 2014 r.

Najważniejsze zmiany w prawie w marcu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących prawa pracy, przekazywania danych do NBP i odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców, które weszły w życie w marcu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zmiana kodów tytułów ubezpieczeń od 1 kwietnia 2014 r.

Z początkiem kwietnia 2014 r. zaczynają obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia. Wprowadzenie nowych kodów związane jest z koniecznością weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zasady odliczania VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorcy będą teraz zobowiązani do prowadzenia szczegółowej dokumentacji, by udowodnić, że samochód nie jest używany do celów prywatnych. W przeciwnym razie utracą możliwość pełnego odliczenia VAT.

Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki. Jakie rozwiązania zaproponowano w projekcie?

Pełne odliczenie VAT od samochodów - poselski projekt ustawy

Zniesienie ograniczeń w pełnym odliczaniu podatku VAT od nabycia m.in. samochodów osobowych oraz usunięcie barier w odliczaniu VAT przy nabyciu paliwa do tych pojazdów - to najważniejsze założenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o VAT, który trafił do prac w Sejmie.

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa - założenia do projektu

Rada Ministrów w dniu 18 marca przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra finansów. Jakie propozycje zawiera projekt?

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania

Rada Ministrów w dniu18 marca przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku CIT i PIT, przedłożony przez ministra finansów. Najważniejszym celem nowelizacji jest zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie praktykom odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowelizacja zakłada m.in. utworzenie nowych programów wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia. Jak nowe regulacje oceniają przedsiębiorcy?

Portal podatkowy Ministerstwa Finansów - od lipca 2014 r.

W lipcu 2014 r. zostanie uruchomiony specjalny portal podatkowy Ministerstwa Finansów, dzięki któremu podatnicy będą mogli kontaktować się z organami podatkowymi drogą elektroniczną, m.in. wnosić podania, składać deklaracje, doręczać pisma. Od 2015 r. na nowym portalu ma być dostępna usługa wstępnie wypełnionych rocznych deklaracji PIT.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Kontakty podatników z urzędami mają być prostsze, a administracja podatkowa tańsza - to główne cele nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, której założenia rozpatrzy rząd. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Ujednolicone wzory wniosków składanych w urzędach

Rządowy projekt ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych zakłada wprowadzenie w całym kraju ujednoliconych wniosków składanych w postępowaniach administracyjnych przez przedsiębiorców. Zmiany mają ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

REKLAMA