REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oddanie do użytku i amortyzacja obiektu budowlanego

Spółka ukończyła budowę pensjonatu. Kiedy można zakwalifikować go do środków trwałych oraz jaka będzie stawka amortyzacji tego obiektu? Do tej pory był to środek trwały w budowie.

Jak prawidłowo rozliczyć transakcje barterowe

Przy transakcjach barterowych opodatkowaniu nie podlega różnica wartości świadczeń wzajemnych wynikająca z umowy zawartej między kontrahentami, ale dochód uzyskany w cenie towarów lub usług.

Jak rozliczyć w spółce koszty związane z używaniem prywatnego samochodu jednego ze wspólników

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Na potrzeby spółki używam swojego prywatnego samochodu i prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. Czy wydatki na użytkowanie tego samochodu (benzyna, oleje, naprawy, OC itp.) można księgować do wspólnej księgi jako koszt spółki? Drugi wspólnik nie użytkuje tego samochodu.

Jak rozliczyć dostawę towarów dokonywaną pomiędzy podmiotami powiązanymi rodzinnie

Prowadzę sklep z wyrobami tekstylnymi. Jego głównym dostawcą jest spółka z o.o. zajmująca się importem chińskiej odzieży i obuwia. Jedynym udziałowcem tego podmiotu i jednocześnie prezesem zarządu jest mój brat. Czasami zdarza się, że ceny żądane przez niego jako dostawcę zawierają jedynie minimalną marżę lub nie zawierają jej wcale. Zdarza się również, że płacę za dostarczony towar ze znacznym opóźnieniem i bez odsetek za zwłokę. Czy w opisanym przypadku grozi mi szacowanie podstawy opodatkowania?

REKLAMA

Czy wydatki na spotkanie integracyjne pracowników i członków zarządu spółki mogą być kosztem

Nasza spółka zorganizowała spotkanie integracyjne dla pracowników i członków zarządu. Ponieśliśmy koszty zakupu artykułów spożywczych, napojów, grilla. Czy w świetle obecnych przepisów takie koszty (naszym zdaniem niespełniające kryteriów reprezentacji) mogą być zakwalifikowane jako koszty podatkowe?

Czy torba z laptopem stanowi jeden środek trwały

Czy do zestawu komputerowego mogę zaliczyć wyszczególnioną na jednej fakturze torbę do komputera przenośnego (laptopa) zakupioną razem z komputerem?

Jak rozliczyć opłatę wstępną przy umowie leasingu operacyjnego

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą spółka zawrze w 2007 r. umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego. W związku z tą umową, tytułem opłaty wstępnej (czynsz inicjalny), spółka dokona na rzecz finansującego jednorazowej zapłaty w wysokości 10% wartości przedmiotu leasingu. Czy opłata wstępna będzie dla spółki kosztem uzyskania przychodów jednorazowo, czy proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy?

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce wolny od podatku - jeśli przekazany na cele statutowe

Jesteśmy związkiem zawodowym. Do niedawna posiadaliśmy udziały w spółce z o.o. Po sprzedaży tych udziałów uzyskaliśmy dochód. Czy dochód ten podlega opodatkowaniu?

REKLAMA

Jak opodatkować dochód z posiadanych udziałów w funduszach inwestycyjnych

Kiedy powstanie dochód w spółce z o.o. w związku z kupnem udziałów w funduszach inwestycyjnych? Jak go opodatkować?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na opłatę prolongacyjną

Czy kosztem uzyskania przychodów spółki są wydatki poniesione na zapłatę opłaty prolongacyjnej ustalonej przez organ podatkowy w decyzji w sprawie rozłożenia na raty zaległości w podatku? Jeżeli tak, to w którym momencie można zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu?

Jak najkorzystniej sprzedać spółce akcje własne

Zamiast wypłaty dywidendy przez spółkę akcyjną akcjonariusze (osoby fizyczne) planują sprzedaż swoich akcji spółce w celu ich umorzenia. Zamiar wynika z tego, że każdy z akcjonariuszy ma do odliczenia straty ze sprzedaży w 2007 r. udziałów w spółce z o.o. Czy po zsumowaniu w PIT-38 dochodów ze sprzedaży akcji i strat ze sprzedaży udziałów podatnicy ostatecznie nie zapłacą 19-proc. podatku dochodowego?

Wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej - czy mogą być kosztem podatkowym?

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej?

Czy wydatki towarzyszące podwyższeniu kapitału zakładowego są kosztem spółki

Spółka z o.o. planuje podwyższenie kapitału zakładowego. W tym celu będzie konieczna zmiana umowy spółki oraz zarejestrowanie w KRS zwiększonego kapitału. Czy wydatki towarzyszące tej operacji, np. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych lub koszty sądowe, będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych spółki?

Jak ustalić przychód z umorzenia lub przedawnienia zobowiązania

Czy przedawnione lub umorzone zobowiązania stanowią przychody w kwocie brutto czy netto? Czy spółka powinna je zaliczyć do przychodów łącznie z podatkiem od towarów i usług?

Jak rozliczyć należności z tytułu certyfikatu nadanego przez niemiecką spółkę

Czy usługa świadczona przez kontrahenta niemieckiego, polegająca na nadaniu certyfikatu jakości ISO 9001 oraz jego odnowieniu, powinna być traktowana jako należności licencyjne? Czy w związku z tym, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami, należy pobrać w Polsce podatek dochodowy?

Wypłata dywidendy - jak rozliczyć?

Opodatkowanie dywidendy. Spółka A z o.o. zamierza wypłacić dywidendę za 2006 r. Wspólnikami spółki są spółka B z o.o. posiadająca 16% udziałów, spółka C z o.o. posiadająca 14% udziałów, spółka D z o.o. posiadająca 9% udziałów oraz osoba fizyczna posiadająca 61% udziałów. Jak powinna być opodatkowana ta dywidenda? Czy i kiedy wspólnicy mogą odliczyć podatek od dywidendy?

Przychód z likwidacji spółki i przychód z umorzenia udziałów - co jest korzystniej opodatkowane?

Udziałowcem spółki A z o.o. jest osoba fizyczna posiadająca udziały o wartości nominalnej 100 000 zł oraz spółka B z o.o. posiadająca udziały o wartości nominalnej 50 000 zł. Planowana jest likwidacja spółki A z o.o. Czy przychód z tytułu likwidacji tej spółki osiągnięty przez osobę fizyczną będzie mógł być pomniejszony o koszty nabycia udziałów przez tę osobę? Czy korzystniejsze byłoby umorzenie tych udziałów?

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy są kosztem

Zgromadzenie wspólników naszej spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2006 r. z kapitału rezerwowego spółki. Spółka nie dysponowała wolnymi środkami pieniężnymi. Dlatego zaciągnięto kredyt bankowy w celu wypłaty dywidendy wspólnikom. Mamy wątpliwość, czy odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Prosimy o wyjaśnienie tej kwestii.

Jakie korzyści wynikają z rozliczania zaliczek w sposób uproszczony

Spółka rozważa wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej od początku 2008 r. Czy można wybrać jako podstawę wyliczenia zaliczek dochód wykazany w zeznaniu za rok podatkowy 2006 lub za 2005, w zależności od tego, co byłoby korzystniejsze? Czy gdyby się okazało, że zaliczki uproszczone są niewspółmiernie wysokie w stosunku do rzeczywistych dochodów, istnieje możliwość rezygnacji z tej formy rozliczenia w trakcie roku podatkowego? Jakie są korzyści rozliczania zaliczek w sposób uproszczony po zmianie ustawy?

Jak traktować podatkowo wygaśnięcie zobowiązania z pożyczki w przypadku połączenia spółek

Spółka X udzieliła w 2005 r. spółce Y pożyczki. Termin spłaty zobowiązania został określony na pięć lat. W 2007 r. nastąpiło połączenie obu spółek poprzez przejęcie spółki X (dotychczasowego wierzyciela) przez spółkę Y (dotychczasowego dłużnika). Czy w przedstawionej sytuacji powstanie w spółce Y przychód z tytułu umorzenia pożyczki?

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?

REKLAMA