REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu firmowego w innym kraju UE - rozliczenie VAT

Zakup samochodu firmowego w innym kraju UE - rozliczenie VAT
Zakup samochodu firmowego w innym kraju UE - rozliczenie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Klient jest czynnym podatnikiem VAT. Nie zarejestrował się do VAT UE. Prowadzi jednoosobową firmę. Świadczy usługi kurierskie. 2 stycznia 2019 r. kupił w Niemczech samochód (bus). Sprzedawca wystawił fakturę tego samego dnia z 19% VAT. Potraktował sprzedaż jak sprzedaż dla osoby prywatnej. Na fakturze są tylko dane mojego klienta - imię, nazwisko i adres. Klient zarejestrował samochód w urzędzie jak osoba prywatna. Czy w takim przypadku należy rozpoznać WNT i złożyć czynny żal? Samochód jest wart 7000 zł. Klient nie będzie się starał o zwrot VAT z Niemiec.

Zakup ten należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Dlatego trzeba złożyć korektę deklaracji VAT-7 i JPK_VAT za styczeń oraz rozliczyć VAT należny. VAT naliczony może być rozliczony w tej samej deklaracji, jeśli korekta będzie dokonana do końca kwietnia. W przeciwnym razie należy dokonać odliczenia w bieżącej deklaracji. Ponieważ klient nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, nie trzeba składać informacji podsumowującej. Można złożyć czynny żal. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Zakup samochodu w innym kraju UE może podlegać opodatkowaniu w Polsce jako WNT na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, który definiuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Definicja
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jak wynika z pytania, samochód został kupiony w Niemczech i przywieziony do Polski. To oznacza, że podstawowy warunek definicji WNT został spełniony.

Aby daną transakcję uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wymagane jest spełnienie jeszcze kolejnego warunku. Istotny jest cel nabycia. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że niezależnie od faktu, czy osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, zakup pojazdu na własne potrzeby nie podlega VAT. Wyjątkiem jest zakup nowych środków transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga!
Osoba fizyczna prowadząca działalność nie rozlicza WNT, gdy kupiła towar w innym kraju UE na cele prywatne. Wyjątkiem są nowe środki transportu.

Wynika to z art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym mamy do czynienia z WNT, gdy nabywca i dostawca są podatnikami, a towary mają służyć działalności gospodarczej nabywcy. W tym przypadku, jak wynika z pytania, celem nabycia samochodu ciężarowego było jego wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym dokonany zakup nie służył celom prywatnym.

W ustawie o VAT nie ma przepisów, które zwalniałyby z rozliczenia VAT w przypadku, w którym podatnik nie dopełnił obowiązku rejestracyjnego jako podatnika VAT UE. Dlatego w omawianej sytuacji podatnik powinien uznać zakup samochodu za WNT i rozliczyć z tego tytułu VAT.

Rozliczenie VAT będzie wyglądało w następujący sposób:

1. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT

W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Gdy sprzedawca nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Dlatego w Państwa przypadku obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury, czyli 2 stycznia 2019 r. To oznacza, że VAT należny musi być rozliczony w deklaracji za styczeń. Dlatego należy złożyć korektę deklaracji i czynny żal. Ponadto trzeba wysłać korektę JPK_VAT za styczeń. Podatnik nie składa informacji podsumowującej, ponieważ nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

2. Ustalenie podstawy opodatkowania i należnego VAT

Dla ustalenia podstawy opodatkowania znaczenie ma nie wartość rynkowa samochodu, lecz cena, jaką nabywca zapłacił sprzedawcy (art. 30a ustawy o VAT). Do podstawy opodatkowania nie wliczamy akcyzy zapłaconej w Polsce. W Państwa przypadku cena ta obejmie również niemiecki VAT. Jeżeli faktura została wystawiona w euro, do przeliczenia na złotówki trzeba przyjąć kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Od tak ustalonej kwoty trzeba naliczyć polski VAT.

Przykład
Polski podatnik kupił w Niemczech samochód. Faktura została wystawiona 2 stycznia 2019 r. , na kwotę netto 1000 euro i 190 euro VAT. Do przeliczenia należy przyjąć kwotę 1190 euro i zastosować kurs z 31 grudnia 2018 r. Kurs tego dnia wyniósł 4,300 zł. Dlatego podstawa opodatkowania wyniesie 5117 zł, a VAT 1176, 91 zł.

3. Ustalenie VAT naliczonego do odliczenia z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu

Kwota podatku należnego stanowi co do zasady również podatek naliczony w przypadku WNT. Gdy przedmiotem zakupu jest środek transportu, obowiązują takie same zasady jak w przypadku zakupów krajowych. To oznacza, że od nabycia samochodu, który nie będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności, odliczymy tylko 50% VAT. Z pytania wynika, że został kupiony bus. Z art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że ograniczenie nie ma zastosowania do pojazdów  konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą. Jednak takie przeznaczenie musi wynikać z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym.

Dlatego gdy podatnik posiada odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym, nie będzie go obowiązywało ograniczenie w odliczeniu VAT.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). W mawianym przypadku podatnik skorzysta z odliczenia w deklaracji za styczeń, pod warunkiem że uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Aby VAT naliczony mógł być rozliczony w deklaracji za styczeń, korekta musiała być złożona do końca kwietnia. W przeciwnym razie odliczenia będzie można dokonać w bieżącej deklaracji, której termin złożenia nie minął.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz


4. Wpłata należnego VAT

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, ale jest użytkowany na terytorium kraju, istnieje jeszcze jeden obowiązek (art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT). Podatnik jest obowiązany do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

Ponieważ VAT będzie wpłacany po terminie, trzeba będzie naliczyć odsetki. Wpłaconą kwotę wykazuje się w poz. 38 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Kwota z tej pozycji obniża VAT należny.

Przykład
Podatnik kupił w Niemczech samochód. Obowiązek od WNT powstał 2 stycznia. Dlatego podatek powinien być wpłacony do 16 stycznia. Gdy podatnik tego nie zrobił, od 17 stycznia powinien liczyć odsetki od zaległości podatkowej.

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA