REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów, PIT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ubezpieczenie na życie zmniejsza podatek

Czy ubezpieczenie na życie wykupione dla pracownika może stanowić kosz uzyskania przychodu? Zasadniczo kwoty ubezpieczenia pracowników przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Po spełnieniu jednak określonych warunków, mogą one obniżyć podstawę do opodatkowania.

Czy rodzicom przysługuje ulga na dziecko uczące się w szkole oficerskiej?

Zdaniem organów podatkowych rodzicom, których dziecko uczy się w szkole oficerskiej nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Powodem takiej interpretacji przepisów o uldze prorodzinnej jest fakt, że koszty utrzymania i nauki syna w zakresie: zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania oraz uposażenia zasadniczego ponosi szkoła oficerska a nie rodzice.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają najnowszą propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą zmian w podatkach dochodowych. Ich zdaniem projektowane przepisy nie spowodują zmniejszenia obciążeń podatkowych i kosztów prowadzonej działalności.

Czy będzie obniżka stawek podatku VAT

Czy będzie miała miejsce zapowiada przez rząd obniżka stawek podatku VAT od 2014 r.? Rząd podniósł VAT w 2011 roku zapewniając, że po trzech latach podatek wróci do wcześniejszych poziomów. Jednak wielu ekonomistów wątpi w obniżkę podatku VAT wobec trudnej sytuacji budżetowej.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, projektowane zmiany w podatku VAT, dotyczące wprowadzenia instytucji odpowiedzialności solidarnej, będą obejmowały tylko i wyłącznie hurtowy oraz prowadzony na szeroką skalę handel towarami wrażliwymi takimi jak paliwo, stal czy złoto.

Czy potrzebne są zmiany w ustawie o obligacjach

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w ustawie o obligacjach, które mają wprowadzić m.in. instytucję zgromadzenia obligatariuszy. Czy ułatwi to komunikację pomiędzy obligatariuszami oraz emitentem, a tym samym uprościć procedurę zmiany warunków emisji obligacji?

Ulga podatkowa dla najbardziej innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm od stycznia 2014 r. Pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów się na nią zgodzi.

Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Od stycznia 2014 roku wierni będą mogli dobrowolnie przekazać 0,5 procent podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Odpis od podatku ma zastąpić Fundusz Kościelny.

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie terminów oraz zakresu obowiązkowych przeglądów technicznych kas rejestrujących. Rozporządzenie ma zastąpić przepisy rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).

System e-Podatki ma być gotowy w 2015 r.

Pełny system e-Podatki ma ruszyć już za dwa lata. Ministerstwo Finansów planuje, że w połowie 2015 r. będziemy mogli już nie tylko składać deklaracje drogą elektroniczną, ale również uzyskać dostęp do własnego konta podatnika, które ułatwi coroczne rozliczenia z fiskusem i kontakt z urzędem skarbowym. W tym roku nawet połowa deklaracji podatkowych zostanie złożona przez internet.

Jakie będą stawki podatku od węglowodorów

Stawki specjalnego podatku węglowodorowego będą wynosiły 12,5% lub 25%, w zależności od relacji przychodów do wydatków poniesionych od początku działalności wydobywczej - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Termin składania e-deklaracji przedłużony do 3 marca

Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania deklaracji w formie elektronicznej do 3 marca. Wydłużenie terminu ma związek z awarią systemu e-Deklaracje.

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji budżetowej

Opublikowano kolejną zmianę do szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowelizacja obowiązuje, z niewielkimi wyjątkami, z mocą wsteczną od 1 stycznia 2013 r.

Na co idą nasze podatki - Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwa Finansów, pod hasłem "Z naszych podatków – dla nas", rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną na temat wykorzystywania dochodów podatkowych przez państwo.

Od 2014 r. będzie można odpisać 0,5 proc. podatku na Kościół

Od 2014 roku każda osoba płacąca podatek dochodowy będzie mogła przekazywać 0,5 procent swojego podatku na Kościoły i związku wyznaniowe. Takie ustalenia zapadły podczas spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. "Roboczy kompromis" - jak go nazywają - muszą przyjąć Rada Ministrów oraz Konferencja Episkopatu Polski.

0,5% PIT na na Kościoły i związki wyznaniowe

Już od rozliczenia PIT od dochodów uzyskanych w 2013 roku można będzie zadysponować 0,5% swojego podatku na rzecz wybranego przez siebie Kościoła lub związku wyznaniowego. Takie ustalenia zapadły 21 lutego 2013 r. podczas spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. "Roboczy kompromis" - jak go nazywają - muszą przyjąć Rada Ministrów oraz Konferencja Episkopatu Polski. Zlikwidowany będzie za to Fundusz Kościelny.

Zaliczki kwartalne na PIT - 20 lutego ostatni dzień na wybór

Podatnicy, którzy stosują kwartalne zaliczki na PIT odraczają zapłatę podatku dochodowego nawet o dwa miesiące. Zaliczki te mogą stosować tylko przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą albo tzw. mali podatnicy. Ci pierwsi muszą wybrać tą formę zaliczek przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu. Mali podatnicy mają czas do 20 lutego danego roku podatkowego.

Nowa umowa podatkowa z USA

13 lutego 2013 r. w Warszawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull podpisali Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Nowa konwencja zacznie obowiązywać oczywiście dopiero po ratyfikacji przez oba państwa.

Resort finansów szykuje zmiany w leasingu

Zdaniem przedstawicieli branży leasingowej nowe przepisy o podatkach dochodowych mogą ograniczyć firmom dostęp do finansowania inwestycji. Prognozują, że propozycje Ministerstwa Finansów, które mają uszczelnić system podatkowy, będą skutkować spadkiem inwestycji.

Pierwsza rata podatku od środków transportu

Pierwszą ratę podatku od środków transportu należy wpłacić do 15 lutego. Podatek od środków transportu płacą właściciele pojazdów powyżej 3,5 ton, między innymi przyczep i autobusów. Użytkownicy mniejszych pojazdów nie muszą go rozliczać.

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Od ponad roku funkcjonują równolegle w polskim systemie podatkowym dwa identyfikatory podatkowe PESEL i NIP. Warto wiedzieć, którym z tych identyfikatorów powinni się posługiwać poszczególni podatnicy. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią - zmiany

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią. Ratyfikacja protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Nowe obowiązki sprawozdawcze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Zaczęły obowiązywać nowe obowiązki sprawozdawcze dotyczące sprawozdawczości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Czy wydatek na flagę narodową zaliczymy w koszty

Czy zakup flagi narodowej można zaliczyć do kosztów podatkowych? Jak Ministerstwo Finansów podchodzi do kwestii zaliczania wydatku na zakup polskiej flagi w koszty?

Zaokrąglanie płatności gotówkowych do 5 gr

Narodowy Bank Polski proponuje małą rewolucję w płatnościach gotówkowych. Przygotowany przez NBP projekt ustawy o zaokrąglaniu kwot płatności gotówkowych i kwot pieniężnych wyrażonych w złotych przewiduje zaokrąglanie do pełnych pięciu groszy rachunku końciowego płatnego gotówką za towar lub usługę. Same ceny nie będą musiały być zaokrąglane, podobnie jak płatności bezgotówkowe. Celem jest znaczące ograniczenie zapotrzebowania (ale nie wyeliminowanie) na monety jedno- i dwu- groszowe w obiegu gotówkowym.

Co robili prokuratorzy i CBŚ w Ministerstwie Finansów

Prokuratorzy i funkcjonariusze CBŚ w czwartek 10 stycznia 2013 r. zwrócili się do Ministerstwa Finansów o wydanie dokumentacji niezbędnej do śledztwa dotyczącego nielegalnego hazardu z wykorzystaniem automatów do gier - poinformowała PAP w piątek 11 stycznia 2013 r. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku."Dokumentacja została wydana przez upoważnionych urzędników ministerstwa" - poinformowała prokuratura w wydanym w piątek po południu oświadczeniu. Podała, że chodziło o informacje, w jakim zakresie resort finansów był informowany o nieprawidłowościach.

Szykują się zmiany w Ordynacji podatkowej

Ucieczka przed fiskusem będzie coraz trudniejsza. Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które mają chronić interesy fiskusa przed skutkami unikania opodatkowania.

Zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

Minister Finansów przedłużył do końca 2014 r. stosowanie zwolnień z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych.

Limity podatkowe 2013

Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli w 2012 roku określone limity obrotów utracili możliwość korzystania w 2013 roku z niektórych ułatwień podatkowych. Te limity są sporo niższe niż rok wcześniej. Chodzi tu o małych podatników, ryczałtowców i stosujących księgę przychodów i rozchodów.

Komu zaszkodziła likwidacja podwójnej zaliczki za listopad

Likwidacja tzw. podwójnej zaliczki za listopad nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Przedsiębiorcy, którzy są na skali, a grudzień jest w ich biznesie okresem kumulacji sprzedaży mogą być zmuszeni do zamrożenia gotówki na kilka miesięcy.

Zwolnienie stypendiów naukowych

Minister Finansów wyjaśnił w niedawnej interpretacji ogólnej wątpliwości dotyczące zastosowania zwolnienia z podatku stypendiów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Duże zmiany w PIT, głównie na niekorzyść dla podatników

Zmiany dotyczą przede wszystkim ograniczeń w korzystaniu z popularnych ulg: prorodzinnej i internetowej. Zmianie ulegają również warunki korzystania z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców. Na szczęście dla portfeli podatników nowe zasady będą odczuwalne dopiero w przyszłym roku, ponieważ trzeba je będzie uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2013 rok.

Zaliczka na PIT za listopad już nie jest podwójna

Od 2012 roku przedsiębiorcy zaliczkę na PIT za listopad obliczają i wpłacają na analogicznych zasadach jak za pozostałe miesiące, czyli do 20. grudnia. W przypadku zaliczki za grudzień są dwie możliwości. Można ją wpłacić do 20. stycznia następnego roku albo nie wpłacać zaliczki, tylko wyliczyć podatek za cały rok i do 20. stycznia złożyć zeznanie roczne, rozliczając podatek za cały rok. Drugie rozwiązanie jest korzystne dla tych przedsiębiorców, u których w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata.

Koszty 2013 / 2014 - brak zapłaty to korekta kosztów w PIT i CIT

Podatnicy PIT i CIT od 1 stycznia 2013 roku będą musieli korygować koszty uzyskania przychodu, jeżeli nie uiszczą kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony. W przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – korekta kosztów jest konieczna w przypadku nieuregulowania należności w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych).

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2012 roku muszą korzystać z nowych druków. Minister Finansów opublikował bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2013 roku będą musieli korzystać z nowych druków PIT. Minister Finansów wprowadził bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-40 i załączników do nich. A ponadto również PIT-16A, PIT-28, PIT-19A, PIT/O i PIT/D.

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

Od 2013 roku podatników, którzy nie regulują w terminie swoich zobowiązań dotkną poważne sankcje podatkowe. Jeżeli zaliczą do kosztów podatkowych zobowiązanie i nie zapłacą faktury w ciągu 30 dni od terminu płatności – będą musieli korygować koszty. Tak samo muszą postąpić z VAT naliczonym wynikającym z niezapłaconej faktury. Mali podatnicy nie będą płacili VAT dopóki nie otrzymają zapłaty od kontrahenta - znika 90. dniowy okres, po którym trzeba płacić VAT mimo braku otrzymania należności.

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Nie zmienią się zasady rozliczania ulgi prorodzinnej dla rodziców, wychowujących dwójkę dzieci. Większe odliczenie przysługiwać będzie osobom, które wychowują troje i więcej dzieci. Nowe zasady mogą być niekorzystne dla niektórych rodziców wychowujących jedno dziecko.

Jak zmienią się ulgi podatkowe w 2013 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o PIT, która przewiduje zmiany w ulgach podatkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Ulga na dziecko dla przedsiębiorców w 2013 roku

Nowy kształt przepisów dot. ulgi prorodzinnej od 2013 r. może sprawić, że dla przedsiębiorcy, który dziś stosuje podatek liniowy bardziej opłacalne stanie się rozliczanie według skali podatkowej. Dotyczy to jednak wąskiej grupy przedsiębiorców uzyskujących roczne dochody na poziomie ok. 130 tys. zł i wychowujących co najmniej troje dzieci. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia.

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Zmiany w VAT, CIT i PIT sposobem na zatory płatnicze

Uproszczenie i szersze zastosowanie "ulgi na złe długi" w VAT, dłużnik będzie musiał wyrzucić z kosztów niezapłaconą w ciągu 30 dni fakturę, a wierzyciel obniży podstawę opodatkowania (dochód) o wartość niezapłaconej należności. To zasadnicze propozycje zawarte w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o VAT oraz ustaw o CIT i o PIT, zwanym "projektem Szejnfelda". Przedsiębiorcy i PSL chwalą projekt. Minister Finansów na razie nie powiedział "nie".

Księgi rachunkowe 2013 - limit przychodów dla podatników PIT

W roku 2013 r. pełną rachunkowość muszą prowadzić ci podatnicy PIT (osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółdzielnie socjalne), którzy w 2012 r. uzyskali co najmniej 4.936.560,- zł (1.200.000,- euro x 4,1138 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

KPiR 2013 - limit obrotów

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów (pkpir) będą mogli prowadzić w roku 2013 r. ci rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnicy PIT (osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółdzielnie socjalne), którzy w 2012 r. uzyskali mniej niż 4.936.560,- zł (1.200.000,- euro x 4,1138 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

Kwota wolna od podatku PIT 2013 / 2014

Maksymalny dochód osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku PIT za 2013 rok wynosi 3091 zł. Taka sama kwota dotyczyć będzie dochodu uzyskanego w 2014 roku. Kwota ta nie zmieniła się od 2009 roku. Jednak nawet osiągnięcie takiego (lub niższego dochodu) nie zwalnia podatnika PIT od obowiązku złożenia rocznego PIT-a. Warto to zrobić także dlatego, że złożenie PIT-a w takim przypadku pozwala najczęściej na uzyskanie zwrotu zapłaconych w trakcie roku zaliczek na PIT.

Kwota wolna od podatku 2013

Najwyższy dochód osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku dochodowego (PIT) za 2013 rok wynosi 3091 zł. Kwota ta nie zmieniła się od 2009 roku. Jeżeli podatnik osiągnął taki albo niższy dochód w 2013 roku i tak ma obowiązek złożenia zeznania rocznego. Najczęściej jest to dla niego korzystne, bo pozwala na uzyskanie zwrotu uiszczonych w trakcie 2013 roku zaliczek na PIT.

Podatki dochodowe 2013 - eksperci o projekcie nowelizacji

Planowana przez Rząd nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) doprowadzi do faktycznego wzrostu opodatkowania firm. Nowelizacja ta (projekt z 24 sierpnia 2012 r.) ograniczy firmom różne formy zgodnej z prawem optymalizacji podatkowej. Taka jest opinia Rady Podatkowej PKPP Lewiatan o projekcie z 24 sierpnia 2012 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

CIT 2013, PIT 2013 – nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych

Od 2013 roku spółka komandytowo-akcyjna zostanie objęta CIT. Mniej korzystnie dla podatników będą opodatkowane dywidendy rzeczowe. Liczne zmiany czekają też podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Minister Finansów zwaloryzował w rozporządzeniu z 13 listopada 2012 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2013 rok. Osoby osiągające dochody z tych działów specjalnych zapłacą podatek o prawie 16% większy niż w 2012 roku. Ale nie wszyscy. Z uwagi na podatkowe zasady zaokrąglania osoby prowadzące wylęgarnie kurcząt i kaczek oraz hodowlę białych myszek laboratoryjnych będą mieli w 2013 r. takie same normy szacunkowe dochodu jak do tej pory.

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu.

REKLAMA