REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ordynacja podatkowa, Ustawa o rachunkowości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych

Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zakłada rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

15 zespołów problemowych pracuje nad nową Ordynacją podatkową

Nad kwestiami, które powinny być uregulowane w przyszłej Ordynacji podatkowej, pracuje 15 zespołów - powiedział PAP przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel. Pierwsze efekty prac zespołów powinny być znane do 16 stycznia.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe - wniosek u upadłość

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie obowiązek zgromadzenia dodatkowych dokumentów nie wyklucza uznania, że złożenie wniosku o upadłość spółki nastąpiło „we właściwym czasie” zgodnie z art. 116 ordynacji podatkowej.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - nowelizacja Ordynacji podatkowej

Rząd zajmie się projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje wprowadzają tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, różnicują wysokość odsetek karnych od zobowiązań podatkowych oraz wprowadzają zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych.

REKLAMA

Wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatników

Jednym z głównych założeń prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatników. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Księgowy dowód zastępczy

Wszystkie operacje gospodarcze muszą być udokumentowane w księgach rachunkowych właściwym dowodem źródłowym. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy brak jest obcego dokumentu źródłowego, a trzeba zamknąć okres sprawozdawczy. W takim wypadku można zastosować dowód zastępczy.

Ministerstwo Finansów walczy z optymalizacją podatkową

Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka, wykorzystywana przez firmy agresywna optymalizacja podatkowa obniża dochody państwa o miliardy złotych. Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, które mają zniechęcić firmy do jej stosowania.

Nowa Ordynacja podatkowa w 2015 r.

W expose Kopacz zapowiedziała też, że w roku 2015 rząd będzie pracował m.in. nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej, nowego Prawa o działalności gospodarczej, Prawa o prokuraturze oraz założeń do Kodeksu budowlanego.

REKLAMA

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Jak prawidłowo wyceniać należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym i podatkowym?

Prezydencki projekt zmian w Ordynacji podatkowej - lepsza ochrona praw podatników

Proponowane w prezydenckim projekcie zmian do ustawy Ordynacja podatkowa rozwiązania są wręcz niezbędne dla przywrócenia normalnych stosunków na linii podatnicy-organy podatkowe i fundamentalnych gwarancji ochrony praw podatników oraz stabilizacji stosunków społecznych - uważa Wojciech Serafiński, ekspert BCC ds. prawa podatkowego.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika?

Prezydent RP wniósł do Sejmu projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zakłada on wprowadzenie do przepisów ogólnych tego aktu zasady, że niedające się usunąć wątpliwości, co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

Kontrola podatkowa – limity czasowe i terminy

Kontrola podatkowa ogranicza się zasadniczo do sprawdzenia, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Kontrola nie kończy się rozstrzygnięciem, które zmuszałoby kontrolowanego do określonego działania, dostarcza jednak podstawowych informacji mających służyć przeprowadzeniu postępowania podatkowego.

Małe organizacje pozarządowe wyłączone spod ustawy o rachunkowości

Małe organizacje pozarządowe nie będą musiały stosować przepisów ustawy o rachunkowości - przewiduje aktualna wersja projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Zakłada on wprowadzenie kolejnych uproszczeń dla tzw. małych jednostek (m.in. możliwość sporządzania skróconego sprawozdania finansowego, zwolnienie - pod pewnymi warunkami - ze sporządzania sprawozdania z działalności, zwolnienie z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych).

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

W przypadku wątpliwości co do przepisu podatkowego, urząd, wydając decyzję, także sąd wydając wyrok, będą miały obowiązek orzec na korzyść podatnika - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli Ordynacji podatkowej podpisany i skierowany do Sejmu przez prezydenta. W projekcie zaproponowano także zmiany, które mają dać podatnikowi pewność, że administracja podatkowa nie będzie prowadzić spraw w nieskończoność.

Obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki

Jednostki zainteresowania publicznego, w wyniku zmian w dyrektywie 2013/34/UE, będą zobowiązane do ujawniania w sprawozdaniu z działalności minimum istotnych informacji dotyczących kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych oraz ujawniania m.in. opisu polityki prowadzonej w danym zakresie, jej rezultatów oraz ryzyk i zarządzania ryzykami w kwestiach niefinansowych. Na dostosowanie ustawy o rachunkowości do nowych przepisów Polska ma czas do 6 grudnia 2016 r.

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

Wprowadzenie zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika – to jedna z propozycji Kancelarii Prezydenta RP zmian w ustawie Ordynacja podatkowa. Prezydent proponuje ponadto skrócenie terminu przedawnienia, odstąpienie od zasady wymierzania kary za drobne przewinienia i zniesienie obligatoryjnej zasady korekty kosztów. Co powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podatnika i zaufanie do państwa, a także ułatwić funkcjonowanie administracji podatkowej.

Projekt nowej ordynacji podatkowej w 2017 roku

Za cztery miesiące (czyli prawdopodobnie w kwietniu 2015 r.) mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji podatkowej, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy – powiedział PAP prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania na świecie

Polska szykuje się do drugiego podejścia legislacyjnego do instytucji klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma zacząć obowiązywać od początku 2016 roku. Na świecie to dość częste rozwiązanie, czasem o długiej tradycji funkcjonowania. Stosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jest rekomendowane zarówno przez Komisję Europejską w UE, jak i OECD.

Klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania

Negatywne zjawisko „unikania opodatkowania” istnieje w każdym kraju o gospodarce rynkowej. Wszystkie rozwinięte gospodarczo kraje zwalczają unikanie opodatkowania, w zdecydowanej większości poprzez klauzule generalne. Wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jest mocno zalecane przez Komisję Europejską i OECD. Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej w tym zakresie jest obecnie przedmiotem ustaleń Rady Ministrów a w grudniu 2014 r. powinien trafić do Sejmu.

Ministerstwo Finansów dostosuje polskie prawo do amerykańskiej ustawy FATCA

Ministerstwo Finansów dostosuje Ordynację podatkową do zapisów amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA) oraz związanej z nią umowy międzynarodowej - przewiduje wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przygotuje nową ordynację

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że nowa ordynacja podatkowa, nad którą ma pracować świeżo powołana Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinna zachęcić do płacenia podatków. Natomiast zdaniem szefa Komisji prof. Leonarda Etela nowy akt musi pogodzić interesy podatników i fiskusa.

Obowiązek podatkowy i powstanie zobowiązania podatkowego

Dla większości przedsiębiorców, obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe - są terminami zamiennymi. W ogólnym rozrachunku, podmiot prowadzący działalność gospodarczą ocenia skutek jakim jest obowiązek płatności określonej kwoty, w wyznaczonym terminie na rzecz konkretnego organu państwa.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2015/2016

Projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej zajmie się Komitet Stały RM - prawdopodobnie 27 listopada br. Propozycje zawarte w projekcie przewidują m.in. wprowadzenie klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania. Zakłada się, że większość zmian wejdzie w życie od 1 czerwca 2015 r.

Asystent podatnika w urzędach skarbowych

Asystent podatnika pomoże przedsiębiorcom zaczynającym działalność - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej. MF liczy, że dzięki zmianom administracja podatkowa będzie sprawniejsza, bardziej przyjazna dla podatników i skuteczniejsza w ściąganiu danin. Większość proponowanych zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w ocenie ekspertów

Zdaniem ekspertów proponowana przez Ministerstwo Finansów klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to krok w dobrą stronę. Polska, obok Rosji, Białorusi, Turcji i Serbii, jest w Europie w czołówce krajów, z których nielegalnie eksportuje się najwięcej kapitału.

Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczenia dla małych firm

Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma wprowadzić do polskiego prawa zapisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, innych niż jednostki mikro.

Rada Podatkowa przy ministrze finansów od listopada 2014 r.

W listopadzie zacznie działać przy ministrze finansów Rada Podatkowa, która ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych. "Stosowne zarządzenie już jest w mocy. Teraz kompletujemy skład osobowy Rady. Rada zacznie prace w listopadzie" - powiedział PAP Cichoń.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – lekarstwo czy pejcz?

Do krytycznych opinii dotyczących tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej, płynących z wielu środowisk, w tym biznesowych i prawniczych, dołączyła Rada Legislacyjna przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Business Centre Club wielokrotnie wypowiadał się krytycznie nt. proponowanych przez resort finansów zmian w Ordynacji podatkowej.

Zmiany w ordynacji podatkowej - klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Projekt "dużej" noweli Ordynacji podatkowej w przyszłym tygodniu zostanie wysłany na Komitet Stały RM, potem pod obrady rządu i do Sejmu - powiedział PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Państwo zaufa podatnikowi?

Nowo powołana premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała przyśpieszenie prac nad nową ordynacją podatkową. Pierwsze efekty już widać – Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje rekomendacje. Nowe prawo ma być bardziej przyjazne podatnikom.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) - zapowiedział w środę 22 października 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Kontrola ksiąg w biurze rachunkowym

Zdaniem resortu gospodarki należy dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które umożliwią przeprowadzanie kontroli , za obopólną zgodą kontrolowanego i biura rachunkowego, również w miejscu przechowywania dokumentów lub w miejscu prowadzenia ksiąg przedsiębiorcy, bez konieczności zapewniania dostępu do nich w swojej siedzibie.

Remont czy ulepszenie środka trwałego – różnice podatkowe i ewidencja księgowa

Rozróżnienie pojęć „remont” i „ulepszenie środka trwałego” ma szczególne znaczenie pod względem podatkowym oraz ewidencji księgowej. Nieprawidłowe określenie charakteru poniesionych nakładów może doprowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wartości początkowej środka trwałego, a w efekcie zawyżenia lub zaniżenia kosztów.

MF zapowiada szybkie powołanie komisji ds. ordynacji podatkowej

Powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinno nastąpić jak najszybciej po przyjęciu przez rząd we wtorek 21 października 2014 r. rozporządzenia ws. tej komisji i jego wejściu w życie - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów.

Instytucja milczącej interpretacji podatkowej jest zgodna z Konstytucją, ale wymaga usprawnień

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, tzw. "milcząca intepretacja" zawarta w Ordynacji podatkowej jest zgodna z ustawą zasadniczą. TK zalecił jednak Sejmowi, aby ten dokonał modyfikacji prawnych, które pozwolą podatnikom być informowanym na bieżąco w w sprawie ich interpretacji. O zbadanie zgodności przepisów Ordynacji podatkowej z Konstytucją RP wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nowa Ordynacja podatkowa - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przekazało Ministerstwu Finansów projekt rekomendacji dotyczący nowej Ordynacji podatkowej. Nowe propozycje przewidują wprowadzenie m.in. zasady zaufania do podatnika, instytucji rzetelnego podatnika, czy rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść płacących podatki.

Jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.

Obowiązująca od 5 września 2014 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości przewiduje możliwość sporządzenia przez jednostki mikro uproszczonego sprawozdania finansowego już za 2014 r. Uproszczenie to dotyczy nie tylko firm kontynuujących działalność ale także tych, które rozpoczęły ją w 2014 r.

Założenia nowej Ordynacji podatkowej na początku 2015 r.

Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej mają być przygotowane do końca stycznia 2015 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów. Już do końca tego miesiąca zostanie wydane rozporządzenie o powołaniu komisji kodyfikacyjnej do spraw zmian.

Jakie będą zmiany w polityce podatkowej

Premier Ewa Kopacz podczas exposé zapowiedziała szybsze zmiany w polityce podatkowej. Wskazała na zmiany w obszarze zasad działania administracji podatkowej, przyspieszenie prac nad nową Ordynacją podatkową i dalsze wzmacnianie stabilności finansów publicznych.

Premier zapowiada szybkie przygotowanie nowej ordynacji podatkowej

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zobowiązała Ministerstwo Finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało dotąd MF. Szybko ma także powstać nowe Prawo gospodarcze.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej

Przedstawiamy komentarz dr Ireny Ożóg, minister ds. polityki podatkowej w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, w zakresie projektowanej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej.

Milcząca interpretacja podatkowa zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący ordynacji podatkowej w kwestii tzw. milczącej interpretacji. TK orzekł, że kwestionowany przepis Ordynacji podatkowej w zakresie w jakim pojęcie „niewydanie interpretacji” nie oznacza braku jej doręczenia w terminie określonym w art. 14d tej ustawy jest zgodny z konstytucją.

TK zbada konstytucyjność milczącej interpretacji podatkowej

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący Ordynacji podatkowej w zakresie milczącej interpretacji podatkowej. Zdaniem RPO regulacja ta jest niezgodna z konstytucją, gdyż nie zapewnia podatnikom bezpieczeństwa prawnego.

Ułatwienia w sporządzaniu sprawozdań finansowych dla jednostek mikro

W ostatnich latach instytucje unijne podjęły wysiłki w celu uproszczenia zasad dotyczących prowadzenia rachunkowości. Dnia 18 grudnia 2008 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wymogów rachunkowości dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności mikroprzedsiębiorstw, w której uznał, że dotychczasowe przepisy unijne dotyczące zasad rachunkowości „są często bardzo uciążliwe dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności dla mikroprzedsiębiorstw”. W efekcie kilkuletnich prac w dniu 26 czerwca 2013 r. została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/34/UE implementowana w polskim porządku prawnym ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy weszły w życie dnia 5 września 2014 r.

Kodeks podatkowy - powstanie Komisja Kodyfikacyjna

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia dotyczący utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Nowy Kodeks podatkowy może być gotowy dopiero za 4-5 lat.

Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej

Spółka cywilna w Polsce jest podmiotem specyficznym i uregulowanym w wielu ustawach, wzajemnie ze sobą sprzecznych. W przypadku odpowiedzialność podatkowej wspólników spółki cywilnej odpowiednie uregulowania zawiera ustawa Ordynacja podatkowa.

Wydatki za złożenie sprawozdania finansowego

Nakłady, jakie są ponoszone na ogłoszenie sprawozdania finansowego powinny być ujęte w tym roku, w którym zostały poniesione i zaliczone do kosztów działalności operacyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy sprawozdanie zostało złożone do Krajowego Rejestru Sądowego, a wpłaty do spółki trafiły później.

Nota obciążeniowa jako dokument księgowy

Nota księgowa (inaczej obciążeniowa, uznaniowa lub obciążeniowo-uznaniowa) jest dokumentem rozliczeniowym jednostki. Stosuje się ją przy dokumentowaniu transakcji, które nie podlegają przepisom ustawy o podatku VAT. Dodatkowo transakcje dokumentowane notą obciążeniową nie mogą dotyczyć sprzedaży czy świadczenia usług przez podatników, potwierdzanych w postaci rachunku wystawianego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczone sprawozdania finansowe mikropodmiotów

5 września 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wprowadza nową kategorię podmiotów. Są to mikropodmioty, które mogą stosować uproszczoną sprawozdawczość finansową i dzięki temu zmniejszać swoje obciążenia administracyjne, zarówno kosztowe, jak i czasowe.

Ustawa o rachunkowości – nowelizacja w 2014 r. i jej skutki

Dokonana w lipcu 2014 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości przynosi znaczne uproszczenia w sprawozdawczości jednostek mikro. Uproszczenia obejmują nie tylko możliwość sporządzenia znacznie skróconego sprawozdania finansowego, ale również zakaz stosowania wyceny aktywów i pasywów według wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do sprawozdań finansowych już za 2014 r.

REKLAMA