REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka akcyjna, Spółka komandytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych i/lub umową/statutem spółki. Umowa/statut spółki może odmiennie uregulować w stosunku do kodeksu (o ile kodeks to przewiduje) szczegółowe zasady wypłaty takie jak sposób podziału zysku, sposób określenia dnia dywidendy, zasady wypłaty zaliczek w poczet dywidendy.

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Po ubiegłorocznych próbach superszybkiego podatkowego zrównania spółek komandytowo-akcyjnych ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkami akcyjnymi – zarzuconych na jakiś czas - temat ten niestety powrócił i to w zmultiplikowanej postaci.

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą od 2014 r. podatnikami CIT

Już od 2014 roku spółki komandytowe (sp.k.) i spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.) mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa o CIT), chociaż nie są osobami prawnymi. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT, ustawy o PIT i kilku innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

Spółki komandytowe zapłacą CIT

Ministerstwo Finansów zamierza ograniczyć preferencje podatkowe dla niektórych spółek (spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych). Chodzi o objęcie tych spółek podatkiem CIT.

Czy wkład w postaci know-how do spółki komandytowej podlega VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest czynnością opodatkowaną.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), wówczas czynność przekształecenia nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Czy przekształcając spółkę z o.o. w spółkę akcyjną należy zamknąć księgi rachunkowe?

W myśl art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Biegły rewident podpowiada jak sp. z o.o. ma ująć w sprawozdaniu finansowym przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowej oraz jak opodatkować przychody spółki komandytowej u tego komplementariusza.

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Założenie spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wnoszonych przez wspólników, pomniejszona o koszty utworzenia spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.

Spółka z o.o. jako komplementariusz - jak nie płacić podwójnego podatku

Ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania firmy i brak podwójnego opodatkowania dochodów. Taki skutek (łączący zalety spółki z o.o. i spółek osobowych) można osiągnąć tworząc spółkę komandytową, w której komplementariuszem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem

Pełnomocnik działający w imieniu spółki składa wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Dyrektor izby skarbowej wydaje interpretację, ale jest ona niekorzystna dla podatnika. Sprawa wraz z aktami sprawy trafia do sądu. W aktach sprawy jest już odpis z KRS potwierdzający umocowanie do reprezentacji członka zarządu, który udzielił w imieniu spółki odpowiedniego pełnomocnictwa. Sąd wzywa stronę do ponownego wykazania, że pełnomocnik ma uprawnienie do reprezentowania podatnika podpisane przez osobą mającą prawo reprezentowania spółki.

Czy dobrowolne, nieodpłatne umorzenie akcji jest opodatkowane PIT?

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej umorzy dobrowolnie akcje i nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Czy osiągnie przychód?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS oraz jego ogłoszenie

To już ostatni dzwonek na złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego rocznego sprawozdania finansowego. W niektórych przypadkach sprawozdanie należy ogłosić w Monitorze Polskim B.

Czy trzeba dokonać korekty VAT po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

Wniesienie do spółki komandytowej w ramach aportu przedsiębiorstwa, przy spełnieniu pewnych warunków, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Powstają jednak wątpliwości, czy spółka komandytowa powinna dokonać korekty VAT naliczonego, który został odliczony przez podatnika przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki.

Czy wniesienie do spółki komandytowej przedsiębiorstwa aportem jest opodatkowane VAT?

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo odpowiadające definicji zawartej w art. 551 kodeksu cywilnego, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT.

Czy przepisy o cenach transferowych należy stosować do transakcji między spółką kapitałową a komandytową?

Przepisy ustawy o CIT dotyczące cen transferowych stosuje się również do transakcji zawieranych między spółką akcyjną a spółką komandytową, w której ta pierwsza będzie wspólnikiem.

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Czy pozostawienie zysku w spółce, zgodnie z uchwałą wspólników, podlega PCC


Czynność polegająca na przeznaczeniu, zgodnie z uchwałą wspólników spółki, całości wypracowanego przez tę spółkę zysku na kapitał zapasowy nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PCC.Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 lipca 2010 r. (ILPB2/436-90/10-4/MK).

Co to są przychody ze wspólnego źródła

Jeżeli spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) albo inny podatnik podatku dochodowego od osób prawnych uzyskuje przychody ze źródła, które jest jednocześnie źródłem przychodów dla innych podatników mówimy, że uzyskuje ona przychody ze wspólnego źródła.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa - niski podatek i brak odpowiedzialności za zobowiązania

Czy można prowadząc działalność nie odpowiadać za zobowiązania i jednocześnie płacić możliwie niskie podatki? Krokiem w tym kierunku jest spółka komandytowa ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w roli komplementariusza.

REKLAMA