REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2016, Korekta faktury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaką formę musi mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Wysłaliśmy do kontrahenta w jednej przesyłce kilka różnych dokumentów, m.in. umowę, zamówienie i potwierdzenie przelewu. Wśród nich znajdowała się również jedna faktura korygująca. Kontrahent na potwierdzeniu odbioru wpisał, że potwierdza odbiór umowy i pozostałych dokumentów, nie odnosząc się wyraźnie do faktury korygującej. Czy możemy uznać takie potwierdzenie odbioru za wystarczające?

Czy trzeba korygować dokument WZ, gdy wystawiono korektę faktury wskutek wpisania błędnej stawki VAT

Wystawiliśmy fakturę korygującą do faktury sprzedaży z powodu pomyłki w stawce VAT w jednej z pozycji towaru. Czy musimy też skorygować dokument WZ powiązany z tą fakturą?

IFK poleca: Zmiany w VAT w 2016 r.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie zmiany związane ze sposobem określenia proporcji przez podatników prowadzących działalność o charakterze mieszanym (podlegających i niepodlegających systemowi VAT).

IFK poleca: Limit zwolnienia podmiotowego z VAT w 2016 r.

Do końca 2018 r. podatnicy będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT, gdy wartość sprzedaży nie przekroczyła u nich kwoty 150 000 zł. Dotychczasowy limit zostanie zachowany.

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w PIT i VAT w najbliższym czasie

Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów dla mediów wynikało, że na jesieni 2015 roku możemy mieć do czynienia z zasadniczymi zmianami w VAT (w szczególności powrót do poprzednich stawek – 22% i 7%, czy nawet wprowadzenie jednolitej stawki VAT) oraz w PIT (zwiększenie kosztów pracowniczych, czy podwyższenie kwoty wolnej). Postanowiliśmy zapytać wprost nad jakimi zmianami w tych podatkach pracuje aktualnie MF. Zapytaliśmy także o ewentualne wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie i podatek katastralny. Odpowiedzi udzielił wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Stawki VAT będą obniżone dopiero od 2017 roku

Według obowiązujących przepisów stawki podatku VAT zostaną obniżone z początkiem 2017 r. i w chwili obecnej Ministerstwo Finansów nie przewiduje wydłużenia tego terminu. A dotychczasowa sytuacja finansowa państwa nie pozwoliła natomiast na wcześniejsze obniżenie stawki VAT.

Niższy VAT na e-booki ale nie na e-prasę?

Komisja Europejska w 2016 r. zaproponuje państwom członkowskim możliwość obniżki VAT na e-książki i e-prasę. Mimo to Ministerstwo Finansów preferencji dla tej drugiej nie chce.

Korekta pustej faktury - do kiedy można to zrobić?

Można wyzerować podatek, zanim przyjdzie kontrola. Potem jest już na to za późno. W przeciwnym razie przepis byłby nadużywany. Do takich wniosków doszedł 3 czerwca 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 315/14), zajmując się sprawą korekty pustych faktur.

Obniżona stawka VAT na e-booki w 2016 r.

Komisja Europejska w ramach przeglądu systemu VAT zamierza przedstawić w 2016 r. propozycje, które pozwoliłyby na objęcie elektronicznych książek (e-booków) i prasy obniżonymi stawkami VAT. Obecnie są one objęte podstawową stawką VAT.

Sposób określenia proporcji w VAT od 1 stycznia 2016 r.

Z dniem 1 stycznia 2016 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie sposób określenia proporcji, czyli zakresu wykorzystania nabywanych towarów/usług do celów działalności gospodarczej.

Zmiana w ustawie o VAT od 1 lipca 2015 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, która m.in. poszerzyła katalog towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, wprowadza zmiany w uldze na złe długi oraz instytucji kaucji gwarancyjnej. Nowe regulacje w większości zaczną obowiązywać od 1 lipca 2015 r.

IFK poleca: Prewspółczynnik odliczenia VAT naliczonego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Obok rozszerzenia katalogu towarów objętych tzw. odwróconym VAT-em, nowelizacja wprowadza także zupełnie nowe w Polsce rozwiązanie, jakim jest prewspółczynnik odliczenia podatku naliczonego.

Ustawa rozszerzająca mechanizm odwróconego VAT od 1 lipca 2015 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę rozszerzającą tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. na telefony komórkowe, tablety, notebooki, konsole do gier, a także nieobrobione półprodukty z aluminium, ołowiu i cynku. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie od 1 lipca 2015 r.

Niższe podatki i jedna stawka VAT od 2016 roku?

Gdy Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu (być może stanie się to już w 2016 roku), warto będzie zacząć dyskusję na temat dalszego obniżania podatków - powiedział główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że jest zwolennikiem jednolitej stawki VAT, w wysokości 16-18 proc.

Podstawowa stawka VAT na sprzęt przeciwpożarowy od 2016 roku

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (sygn. C-639/13), że Polska, stosując obniżoną stawkę 8% VAT do dostaw towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, naruszyła przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE. Dlatego w trakcie prac Komisji Sejmowej nad projektem ustawy zmieniającej VAT wprowadzono przepis uchylający możliwość stosowania obniżonej stawki. Stawka 23% na tego rodzaju sprzęt ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Zmiana będzie dotyczyć przede wszystkim gmin, które będą płacić podwyższony VAT przy zakupie, ale nie będą mogły go odliczyć.

Utrzymanie wyższych stawek VAT do 2016 r. będzie nas kosztować 4 mld

Zdaniem ekspertów, utrzymanie wyższych stawek VAT do roku 2016 będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie. Najbardziej podatkiem obciążona jest grupa 10 proc. najbiedniejszych gospodarstw – w ramach VAT oddają ponad 16 proc. swoich dochodów do dyspozycji. W grupie 10 proc. najbogatszych udział ten spada poniżej 7 proc.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Odliczanie VAT od samochodów bez zmian od 2016 roku

Minister Finansów wyjaśnia, że po wprowadzeniu (najprawdopodobniej od 2016 roku) nowych zasad odliczania VAT (wg tzw. prewspółczynnika) od nabytych towarów i usług zarówno do wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i celów innych - nie zmienią się zasady odliczania VAT od samochodów.

Czy podpisanie aneksu do umowy powoduje obowiązek wystawienia faktur korygującej

Dostawca towarów i usług nie ma obowiązku dokonywać korekty faktury wystawionej w związku z uiszczeniem zaliczki w sytuacji, gdy w wyniku zawarcia umowy cesji zmienią się strony umowy po stronie wierzyciela, a zmianie nie ulegnie treść samego zobowiązania umownego.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 r. i od 1 stycznia 2016 r.

Określenie proporcji VAT w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych, wprowadzenie zmian w zakresie ulgi na złe długi, objęcie mechanizmem odwróconego obciążenia nowych grup produktów - to część zmian, które mają wejść w życie w 2015 i 2016 r.

Odliczenie VAT od zakupów wykorzystywanych nie tylko w działalności gospodarczej – zmiany od 2016 roku

Ministerstwo finansów szykuje zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających systemowi VAT). Chodzi m.in. o odliczanie VAT od służbowych (firmowych) telefonów, laptopów i innego sprzętu (także samochodów) wykorzystywanego również prywatnie. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Nota korygująca - kiedy można ją wystawić?

Nota korygująca jest rodzajem faktury, którą mogą wystawiać nabywcy towarów lub usług w przypadku gdy od sprzedawcy otrzymali fakturę zawierającą pomyłki. Notą korygującą mogą być poprawione, m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Minister Finansów podpisał 4 listopada 2014 r. nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych). Rozporządzenie to będzie obowiązywać w latach 2015 – 2016. W porównaniu do obecnego stanu prawnego mniejsza liczba podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nie będą mogli z tych zwolnień skorzystać np. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne.

Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów

Czy pomniejszenia przychodów oraz kosztów bezpośrednio związanych z przychodami dla celów podatku CIT należy dokonywać w momencie wystawienia faktur korygujących, dokumentujących otrzymanie zwrotu towarów, czy też odnosząc się do okresu historycznego rozpoznania przychodów i kosztów?

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

W wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1127/12) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że korektę faktury, zwiększającą albo zmniejszającą wartość sprzedaży, bez względu na powody jej wystawienia, należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto fakturę pierwotną.

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Rząd i Ministerstwo Finansów planują utrzymać obecne stawki VAT (23% stawka podstawowa i 8% stawka obniżona) w latach 2014-2016.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Jak prawidłowo skorygować fakturę w walucie obcej

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie wystawia fakturę dokumentującą dostawę towarów i wykonanie usługi w walucie obcej. Czasem ma miejsce jedna z okoliczności uprawniających do wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej, a przyczyną uprawniającą do jej wystawienia jest zdarzenie, które zaistniało po dniu wystawienia faktury pierwotnej. Wtedy pojawić się może pytanie jaki kurs waluty powinien zostać przyjęty przy wystawianiu faktury korygującej?

Czy możliwe jest anulowanie wystawionych przez pomyłkę faktur VAT

Jeżeli faktura nie została wprowadzona do „obrotu prawnego” (czyli nie została przekazana osobie trzeciej) może zostać anulowana.

Faktura VAT - kiedy można ją anulować

Czasem podatnicy wystawiają faktury ale czynności, które dokumentują nie dochodzą do skutku (np. klient nie odbiera zamówionego towaru). Wtedy trzeba anulować fakturę o ile nie została ona przekazana kontrahentowi. W innej sytuacji pozostaje jedynie możliwość korekty faktury.

REKLAMA