REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą stawki VAT

Sejm uchwalił w piątek ustawę okołobudżetową. Zmienia ona kilkanaście ustaw i wprowadza m.in. wyższe stawki VAT, obniża zasiłek pogrzebowy, wprowadza ulgi w przejazdach dla studentów.

Urlop ojcowski dla ojców adopcyjnych

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym 28 października debatował Sejm. Projekt zyskał poparcie wszystkich klubów.

Nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT coraz bliżej

Kluby parlamentarne PO i PSL opowiedziały się za przyjęciem projektów nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT. Przedstawiciele klubów PiS i SLD krytykowali część zapisów, inne popierając.

Od 9 listopada wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 9 listopada 2010 r. Nowe przepisy zmieniają m.in. sposób obliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

REKLAMA

W 2011 r. książki z 5-proc. stawką VAT

31 grudnia 2010 r. kończy się okres obowiązywania zerowej stawki VAT dla książek oraz prasy specjalistycznej – upływa bowiem okres przejściowy na stosowanie preferencyjnych stawek VAT.

Komisja przeciw preferencyjnej stawce VAT dla wypożyczalni DVD

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu preferencyjnej stawki VAT na wypożyczanie płyt CD, DVD i kaset wideo. Poprawkę taką do nowelizacji ustawy o VAT wprowadził Senat.

Akcyza na papierosy wzrośnie o 4 proc.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła propozycję rządu, zakładającą wprowadzenie 4-proc. podwyżki akcyzy na papierosy. Odrzuciła poprawkę posła Marka Wikińskiego z SLD, ograniczającą wzrost akcyzy w przypadku najtańszych papierosów.

Fedak: ulgi podatkowe zostają

Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

REKLAMA

Doręczanie pism sądowych w postępowaniu cywilnym - przepisy wykonawcze

Dnia 20 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. Nr 190, poz. 1277), którego celem jest wykonanie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), w związku z jej nowelizacją, która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r.

TK: składki zdrowotne z budżetu za wszystkich rolników - niekonstytucyjne

Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników.

Największe wyzwania związane ze zmianami w VAT

Od nowego roku wejdzie w życie zmieniona ustawa o podatku VAT. Dla przedsiębiorców niesie ona więcej wyzwań, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.

Ułatwienia dla usługodawców i usługobiorców w postaci punktu kontaktowego

Dnia 21 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 sierpnia 2010 r. w sprawie utworzenia punktu kontaktowego dla administracji oraz punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców (Dz. U. Nr 171, poz. 1152), będące rozporządzeniem wykonawczym do ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) i wynikające z obowiązku, który został nałożony na kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Premii udzielanej kontrahentowi nie trzeba potwierdzać fakturą

Premia pieniężna, którą spółka wypłaca swoim kontrahentom z tytułu zrealizowania określonego limitu obrotów nie podlega opodatkowaniu VAT u kontrahenta i nie powinna być dokumentowana fakturą.

To nie koniec aut z kratką

Wystarczy do 31 grudnia podpisać umowę leasingową i uiścić opłatę wstępną, a wtedy, mimo, iż samochód fizycznie zostanie odebrany w przyszłym roku, będzie możliwe odpisanie od niego pełnego 100 proc. VAT - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Wydatki na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych będzie można wliczyć do ulgi internetowej. Sejmowa komisja finansów publicznych poparła propozycje zmian w PIT, przewidujące m.in. takie rozwiązania.

System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie informacji umieszczanych w systemie EMCS PL oraz w e-AD. Wejście w życie rozporządzenia jak i uruchomienie nowego systemu zaplanowane jest na początek 2011 r.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim

Dnia 21 października 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 152, poz. 1016), która jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 stycznia 2006 r. (sygn. akt SK 40/04).

Komisja Europejska wystąpiła o zmianę holenderskich przepisów podatkowych

Komisja Europejska wystąpiła do rządu holenderskiego o zmianę przepisów podatkowych, które w jej opinii mają charakter dyskryminacyjny.

Organizacje starają się o status OPP, by otrzymywać 1 proc. podatku

Większość organizacji pozarządowych (ok. 70 proc.) uzyskało status OPP głównie po to, by pozyskiwać środki z 1 proc. podatku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Forum Darczyńców.

Wpływy z CIT i PIT w 2011 r. będą rosły szybciej niż PKB

Dochody budżetu państwa z CIT i PIT od działalności gospodarczej są związane z cyklem koniunktury i rosną szybciej niż PKB. Tak będzie w 2011 r. - zapewnił resort finansów podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji finansów.

Komisja finansów za przyjęciem ustawy podwyższającej VAT

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej, zakładającej m.in. podwyżkę VAT.

Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy w zakresie naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku kontroli są jednakowe dla wszystkich podatników. Nie ma znaczenia czy postępowanie kontrolne prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Znamy wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 1 386 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 5 października 2010 r.

Komisja finansów: zmiany w VAT mniej uciążliwe dla firm

Po zmianie stawki VAT firmy telekomunikacyjne nie będą musiały informować indywidualnie swoich klientów o zmianie cennika - przewiduje jedna z poprawek komisji finansów do projektu ustawy okołobudżetowej. Takich zmian oczekiwali przedsiębiorcy.

Nowe zasady prowadzenia wykazu środków trwałych

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą nowe zasady prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez armatorów opodatkowanych podatkiem tonażowym.

Brytyjski podatek od premii bankierów przyniósł większe od prognozowanych zyski budżetowe

Brytyjski rząd ujawnił, że podatek od premii bankierów przyniósł dochody o 40 % wyższe od prognozowanych, sugerując jednocześnie, że działania poprzedniego rządu Partii Pracy, zmierzające do ograniczenia premii w sektorze bankowym, okazały się nieskuteczne.

Nowy europodatek w unijnym budżecie?

Szefowie frakcji chadeckiej i liberalnej w PE zaapelowali o reformę finansowania budżetu UE tak, by obok obecnych składek narodowych wprowadzić nowe źródła dochodu, jak tzw. europodatek, czyli np. opłatę od działalności finansowej, która zasiliłaby kasę UE.

Przedsiębiorcy nie będą musieli obniżać cen wadliwego towaru

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W myśl ustawy sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Nowe przepisy w zakresie kontroli organizacji pożytku publicznego

Dnia 8 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przeprowadzania kontroli organizacji pożytku publicznego. Celem rozporządzenia jest uporządkowanie i uszczegółowienie przepisów dotyczących kontroli organizacji pożytku publicznego.

Banki żywności postulują zmiany w ustawie o VAT

Co siódma osoba na świecie jest niedożywiona, podczas gdy jedna trzecia światowej żywności się marnuje - zwracają uwagę polskie banki żywności. Postulują one zmiany w ustawie o VAT, które ułatwią przekazywanie żywności przez jej dystrybutorów.

Działy specjalne produkcji rolnej - stawki na 2011 r.

Znamy już wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2011 r.

Filipiny zostały umieszczone na białej liście OECD

W związku z uznaniem Filipin za jurysdykcję, która w znaczącym stopniu implementowała międzynarodowe standardy podatkowe, OECD umieściła ten kraj na tzw. białej liście.

Wchodzi w życie ustawa o sporcie

Dnia 16 października 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, dalej „ustawa”), która zastąpi dotychczas obowiązujące: ustawę o kulturze fizycznej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm.) i ustawę o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. z 2005 r., Nr 155, poz. 1298 ze zm.).

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przewidują one m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

Rynek zdecyduje, czy po podwyżce VAT wzrosną ceny

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że jego resort nie prowadzi wyliczeń, w jakim stopniu koszty podwyżki VAT poniosą konsumenci, a w jakim firmy. "To gra rynkowa będzie decydowała o tym, czy i na ile podwyżka VAT wpłynie na ceny"- dodał.

Będą nowe wzory formularzy NIP

Zmienią się wzory formularzy identyfikacyjnych NIP-2 i NIP-3 – wynika z projektów rozporządzeń Ministerstwa Finansów.

Minister pracy przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej

Minister pracy Jolanta Fedak jest absolutnie przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski zapewnia, że ulga byłaby ewentualnie zawieszona, nie zlikwidowana.

Stypendia zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu

Przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania stypendiów zagranicznych mają zastosowanie niezależnie od tego, czy stypendia są przyznawane przez podmioty krajowe czy zagraniczne.

Bielecki: podatek bankowy nie może służyć tylko korzyści fiskalnej

Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa, że ewentualne wprowadzenie podatku bankowego nie może służyć wyłącznie doraźnej korzyści fiskalnej.

Faktury z e-maila będą tak samo ważne jak papierowe

Ministerstwo Finansów chce, aby faktury w formie elektronicznej były tak samo traktowane jak faktury papierowe i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.

VAT będzie rósł, jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB

Jeśli w 2011 r. dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., to w 2012 r. stawki VAT wzrosną o 1 pkt proc. - do 24 proc., 9 proc. i 6 proc., a w 2013 r. - o kolejny punkt proc. W następnych latach mają zostać obniżone.

Słowacja wprowadzi podwyżkę podatku VAT

Słowacki rząd podjął ostateczną decyzję w sprawie budżetu na 2011 r., wprowadzającego szereg środków oszczędnościowych, a także podwyżkę o 1 % podstawowej stawki podatku VAT, która obecnie wynosi 19 %.

Pracodawcy: sprawę abonamentów medycznych rozstrzygnąć w ustawie

Pracodawcy RP apelują o ustawowe rozstrzygnięcie czy abonamenty medyczne pracowników powinny stanowić przychód, podlegający opodatkowaniu.

Nowe wzory deklaracji PIT w rozliczeniach za 2010 r.

Dochody uzyskane w 2010 r. rozliczymy na nowych wzorach deklaracji PIT – projekt zmian przygotowało Ministerstwo Finansów.

Biura rachunkowe muszą sprawdzić dotychczasowych klientów

Do 22 października 2010 r. biura rachunkowe mają czas analizę i ocenę ryzyka w stosunku swoich klientów, których obsługiwały przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, czyli sprzed 22 października 2009 r.

Dotacje na kolektory słoneczne i oczyszczalnie ścieków

Sejm znowelizował ustawę Prawo ochrony środowiska. Nowe przepisy umożliwiają finansowanie z funduszy ochrony środowiska inwestycji ekologicznych prowadzonych m.in. przez osoby fizyczne.

Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot VAT

Do 31 marca 2011 r. wydłuży się termin do składania wniosków o zwrot podatku VAT naliczonego w innym państwie członkowskim.

Podatek od banków przyniósłby 25 mld euro

Komisja Europejska opowiedziała się za wprowadzeniem w UE podatku od działalności banków, który mógłby przynieść nawet 25 mld euro rocznie. Wpływy miałyby zasilić zadłużone budżety narodowe lub - czego nie wyklucza KE - unijny budżet.

Stawki opłaty produktowej na rok 2011

Minister Środowiska ogłosił maksymalne stawki opłat produktowych, które będą obowiązywać w 2011 r.

Raport rzecznika ubezpieczonych w sprawie skarg

Dnia 4 sierpnia 2010 r. na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Ubezpieczonych ukazał się raport w sprawie skarg kierowanych do Rzecznika, dotyczących problematyki ubezpieczeń gospodarczych oraz zabezpieczenia społecznego w I półroczu 2010 r., który jest dla nas okazją do przedstawienia instytucji Rzecznika i możliwości wniesienia do niego skargi.

REKLAMA