REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składka zdrowotna rolników z podatku rolnego

Na sfinansowanie składki zdrowotnej rolników można przeznaczyć część podatku rolnego płaconego przez nich na rzecz samorządów - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

Komisja Europejska krytykuje podatek od pożyczek udziałowców dla spółek

Komisja Europejska uważa, że polskie przepisy dot. pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców, które po wcześniejszej likwidacji weszły w życie od 1 stycznia 2007, są sprzeczne z prawem unijnym - poinformował st. konsultant w firmie Deloitte Krzysztof Gil.

Zatrzymanie osoby przez inspektora kontroli skarbowej

16 stycznia 2011 r. wejdą w życie przepisy w zakresie dokumentowania badań lekarskich osoby zatrzymanej przez inspektora lub pracownika kontroli skarbowej.

Przepisy przejściowy na podwyżkę VAT dla prasy specjalistycznej

Ministerstwo Finansów przygotowuje rozporządzenie, które wprowadzi okres przejściowy na podwyżkę VAT dla rozliczeń prasy specjalistycznej i książki. Dla prasy specjalistycznej przewiduje się okres przejściowy do 28 lutego 2011 r., dla książek i broszur do 30 kwietnia 2011 r.

REKLAMA

Firmy realizujące zamówienia publiczne stracą na podwyżce VAT

Firmy realizujące zamówienia publiczne obawiają się, że stracą na planowanej od 2011 r. podwyżce VAT. Zdaniem pracodawców nowe przepisy są niezgodne z regulacjami unijnymi, bo VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorstw. W ocenie MF wszystko jest w porządku.

Za palenie na przystanku zapłacimy 500 zł

Dnia 15 listopada 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2010 r., Nr 81, poz. 529).

Minister finansów będzie mógł obniżyć VAT z 8 proc. do 7 proc.

Minister finansów będzie mógł obniżyć z 8 proc. do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi. Uprawnienie to zachowa do końca stycznia 2011 r. - przewiduje poprawka do ustawy okołobudżetowej zaproponowana przez senacką Komisję Budżetu i Finansów.

ZUS i PIP przeciwko nielegalnemu zatrudnieniu

Inspekcja pracy rozpoczynając kontrolę w firmie będzie uzbrojona w wiedzę, którą na temat zatrudnionych tam pracowników posiada ZUS - to jeden z elementów porozumienie, jakie podpisały Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy.

REKLAMA

Zakaz palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy

Od 15 listopada 2010 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakazu palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy.

Wyższe stawki podatków lokalnych w 2011 r.

Stołeczni radni uchwalili wysokość stawek podatków lokalnych - od nieruchomości i środków transportowych - które będą obowiązywać w Warszawie w 2011 roku. W większości będą to stawki maksymalne, określone przez ministra finansów.

Węgry wprowadzą nowe podatki

Węgierski Premier Viktor Orban ogłosił plany wprowadzenia nowych podatków o nadzwyczajnym charakterze na krajowych operatorów telekomunikacyjnych oraz sieci handlowe, w celu utrzymania deficytu publicznego w granicach określonych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Zwolnienia od podatku dla firm w podstrefie SSSE

Przedsiębiorcy, którzy zainwestują na terenie podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą zwolnieniu z podatku od nieruchomości do 2013 roku - zdecydowali białostoccy radni.

Podatki to 34 proc. całkowitych kosztów pracy

W 2009 roku klin podatkowy stanowił 34 proc. całkowitych kosztów pracy. Oznacza to, że do ZUS-u i Urzędu Skarbowego trafiała przeciętnie 1/3 wydatków, które na pracownika przeznaczał przedsiębiorca.

Zwolnienie z PIT przychodów od sprzedaży produktów rolnych

Rząd opowiedział się za kontynuowaniem prac w parlamencie nad zwolnieniem z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży niewielkich ilości przetworzonych produktów rolnych - poinformowało CIR po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd ogranicza odliczanie VAT od samochodów z kratką

W latach 2011-2012 nabywcy samochodów osobowych z kratką będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł - przewidują przyjęte przez rząd założenia do projektu nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym.

Nowy wzór deklaracji PIT-28

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą nowe wzory deklaracji PIT dla ryczałtowców (PIT-28, PIT-28/A, PIT/O i PIT/D).

Leasing droższy o VAT od ubezpieczenia

Leasing będzie droższy; do podstawy opodatkowania umowy leasingu należy bowiem włączyć koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

PIT wspólny z dzieckiem nie dla konkubentów

Osoby żyjące w związkach partnerskich nie rozliczą z dziećmi dochodów uzyskanych w 2011 roku. Nie uczynią tego, albowiem nie będą już osobami samotnie wychowującymi swe pociechy - pisze "Rzeczpospolita".

W 2011 r. będzie można złożyć więcej e-deklaracji

W przyszłym roku do listy deklaracji, które będzie można złożyć przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dojdą kolejne cztery - informuje resort finansów.

Niemcy i Szwajcaria coraz bliżej zakończenia sporu podatkowego

Niemcy i Szwajcaria są coraz bliżej rozwiązania sporu podatkowego związanego z opodatkowaniem nieujawnionych środków niemieckich obywateli przechowywanych na kontach bankowych w szwajcarskich bankach. Do końca października ma zostać zawarte ostateczne porozumienie w sprawie niemiecko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Informacje o przedsiębiorcach z KRS będą dostępne bezpłatnie

Każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie przeglądać w internecie dane o przedsiębiorcach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Nowy wzór pełnomocnictwa do składania deklaracji elektronicznych

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa.

Komornik może odprowadzać VAT od sprzedawanych nieruchomości

Komornicy mogą odprowadzać VAT od sprzedawanych nieruchomości, należących do dłużników. Przepis, który nakłada na komorników taki obowiązek, jest zgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Wierzyciel może zaskarżyć wniosek dłużnika o podział majątku, dział spadku i zniesienie współwłasności

Dnia 17 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, której znajomość może okazać się istotna dla wielu wierzycieli. SN stwierdził bowiem, że wierzyciel może zaskarżyć zgodny wniosek dłużnika oraz pozostałych uczestników postępowania o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności, jeżeli w wyniku uwzględnienia tego wniosku przedmioty majątkowe objęte podziałem zostały nabyte przez uczestników niebędących dłużnikami.

Polacy przeciwni podwyżce podatków i cięciom budżetowym

Z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wynika, że 63 proc. gospodarstw domowych jest przeciwne podwyższaniu podatków oraz cięciom wydatków budżetowych dla ratowania finansów publicznych.

Dotacje dla barów mlecznych na nowych zasadach

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie stawek, szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych.

Sektor funduszy inwestycyjnych krytykuje propozycje wprowadzenia podatku od instytucji finansowych

W oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące wprowadzenia nowego podatku nakładanego na sektor finansowy, Europejskie Stowarzyszenie Zarządzania Funduszami zasugerowało, że w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych pomysł wprowadzania nowego podatku jest nieuzasadniony, ponieważ sektor funduszy inwestycyjnych nie skorzystał z rządowego wsparcia w czasie kryzysu finansowego.

Ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę w III filarze

Polskim emerytom grozi ubóstwo, więc konieczne są natychmiastowe zmiany w systemie emerytalnym, np. ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę w tzw. III filarze - napisała Izba Zarządzająca Funduszami Emerytalnymi i Aktywami w liście do ministra Michała Boniego.

ZUS kwestionuje umowy o pracę nakładczą

Od około roku ZUS zaczął masowo kwestionować umowy o pracę nakładczą, jakie z nakładcami zawierały osoby prowadzące jednocześnie własną działalność gospodarczą – wynika z informacji, jakie docierają do biura posła Wojciecha Szaramy.

Budżety samorządów zasilane częścią wpływów z VAT

"Janosikowe" nie większe niż 30 proc. dochodów województwa, budżety samorządów zasilane częścią wpływów z VAT - takie zmiany proponuje komisja dialogu społecznego przy wojewodzie mazowieckim. MF uważa, że sprawą powinna zająć się komisja wspólna rządu i samorządu.

Fiskus szuka ukrytych dochodów

Kupiłeś mieszkanie bez kredytu? Skarbówka sprawdzi, skąd miałeś pieniądze - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Wzrost dofinansowania do zatrudnienia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a obniżenie dla tych z orzeczeniem o lekkiej niepełnosprawności - przewiduje uchwalona 29 października nowelizacja ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Czy urlop na żądanie będzie krótszy

Urlop na żądanie może zostać skrócony z 4 do 2 dni, a zgłoszenie potrzeby skorzystania z tego urlopu będzie musiało nastąpić najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy.

Opłacanie składek członkowskich nie podlega opodatkowaniu VAT

Opłacanie przez członków związku składek członkowskich stanowi czynność, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT.

Pomoc dla firm, których obroty spadły o 15 proc.

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął 29 października poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

Trybunał UE: obniżony w Polsce VAT na ubranka - nielegalny

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał 28 października br., że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę na buciki i ubranka dziecięce. Odrzucił argumentację, że polski rząd może w ten sposób zwiększać przyrost naturalny i wzrost gospodarczy.

Unia Europejska wzmacnia współpracę w zakresie zapobiegania oszustwom związanym z podatkiem VAT

Rada Europejska przyjęła rozporządzenie mające na celu umożliwienie państwom członkowskim Unii Europejskiej wzmocnienie wysiłków związanych z zapobieganiem przestępstwom w zakresie podatku VAT.

Sanatoria i szpitale odzyskają preferencje podatkowe

Sanatoria czy szpitale będą mogły w większym zakresie korzystać z obniżonych stawek podatku od nieruchomości - zdecydował Sejm. Posłowie nie poparli uchwały Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która przewiduje takie rozwiązanie.

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą stawki VAT

Sejm uchwalił w piątek ustawę okołobudżetową. Zmienia ona kilkanaście ustaw i wprowadza m.in. wyższe stawki VAT, obniża zasiłek pogrzebowy, wprowadza ulgi w przejazdach dla studentów.

Urlop ojcowski dla ojców adopcyjnych

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym 28 października debatował Sejm. Projekt zyskał poparcie wszystkich klubów.

Nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT coraz bliżej

Kluby parlamentarne PO i PSL opowiedziały się za przyjęciem projektów nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT. Przedstawiciele klubów PiS i SLD krytykowali część zapisów, inne popierając.

Od 9 listopada wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 9 listopada 2010 r. Nowe przepisy zmieniają m.in. sposób obliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

W 2011 r. książki z 5-proc. stawką VAT

31 grudnia 2010 r. kończy się okres obowiązywania zerowej stawki VAT dla książek oraz prasy specjalistycznej – upływa bowiem okres przejściowy na stosowanie preferencyjnych stawek VAT.

Komisja przeciw preferencyjnej stawce VAT dla wypożyczalni DVD

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu preferencyjnej stawki VAT na wypożyczanie płyt CD, DVD i kaset wideo. Poprawkę taką do nowelizacji ustawy o VAT wprowadził Senat.

Akcyza na papierosy wzrośnie o 4 proc.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła propozycję rządu, zakładającą wprowadzenie 4-proc. podwyżki akcyzy na papierosy. Odrzuciła poprawkę posła Marka Wikińskiego z SLD, ograniczającą wzrost akcyzy w przypadku najtańszych papierosów.

Fedak: ulgi podatkowe zostają

Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Doręczanie pism sądowych w postępowaniu cywilnym - przepisy wykonawcze

Dnia 20 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. Nr 190, poz. 1277), którego celem jest wykonanie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), w związku z jej nowelizacją, która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r.

TK: składki zdrowotne z budżetu za wszystkich rolników - niekonstytucyjne

Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników.

Największe wyzwania związane ze zmianami w VAT

Od nowego roku wejdzie w życie zmieniona ustawa o podatku VAT. Dla przedsiębiorców niesie ona więcej wyzwań, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.

Ułatwienia dla usługodawców i usługobiorców w postaci punktu kontaktowego

Dnia 21 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 sierpnia 2010 r. w sprawie utworzenia punktu kontaktowego dla administracji oraz punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców (Dz. U. Nr 171, poz. 1152), będące rozporządzeniem wykonawczym do ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) i wynikające z obowiązku, który został nałożony na kraje członkowskie Unii Europejskiej.

REKLAMA