REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zagraniczne fundusze inwestycyjne są zwolnione z CIT

Jednym z warunków zwolnienia z CIT funduszy inwestycyjnych z innego kraju UE, czy EOG jest to, że nie mają w Polsce rezydencji podatkowej. Tak Minister Finansów interpretuje warunek opodatkowania całości dochodów takiego funduszu w państwie jego siedziby.

Obowiązują już nowe formularze VAT

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu podlega opodatkowaniu, nawet w przypadku, gdy nabywcą jest podmiot niebędący przedsiębiorcą. Od 25 lipca bieżącego roku obowiązują nowe wzory formularzy podatkowych, które nabywca jest zobowiązany dostarczyć do urzędu skarbowego.

PiS: rząd powinien wycofać się z nowelizacji ustawy o PIT

Posłowie PiS zaapelowali do rządu, by wycofał się z forsowania projektu noweli ustawy o PIT. Ich zdaniem rozwiązania w nim zawarte, wbrew deklaracjom autorów, wcale nie przyczynią się do poprawy sytuacji rodzin wielodzietnych.

Jadąc za granicę warto sprawdzić, gdzie można odzyskać VAT

Wybierając się za granicę warto sprawdzić, które kraje i na jakich warunkach zwracają polskim turystom VAT za kupione tam towary - przypominają eksperci, wskazując, że z tego tytułu można odzyskać nawet kilkanaście procent wydanych pieniędzy.

REKLAMA

Ustawa umorzeniowa szansą dla małych firm. Już w piątek ma zająć się nią Sejm

Ustawa umorzeniowa ma uchronić tysiące małych, często jednoosobowych firm, przed koniecznością spłaty zaległości wobec ZUS-u. Zdaniem przedsiębiorców, składek często naliczonych w sposób co najmniej wątpliwy. Jeżeli ustawa przejdzie całą ścieżkę legislacyjną przed sejmowymi wakacjami to jest szansa, że już w październiku nowe prawo wejdzie w życie.

PO: "nie" dla projektów o związkach partnerskich m.in. przez podatki

PO tłumaczy, że głosowała przeciw umieszczeniu w porządku obrad Sejmu projektów SLD i Ruchu Palikota o związkach partnerskich ze względu na ich "nieusuwalne wady konstytucyjne". Posłowie PO kwestionują m.in. możliwość wspólnego rozliczania się partnerów z fiskusem.

Rząd forsuje zmiany w ulgach podatkowych

Sejm zdecydował, że na obecnym posiedzeniu rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący m.in. zmian w ulgach prorodzinnych oraz likwidacji ulgi na internet.

W razie braku żądania podjęcia zawieszonego postępowania, należy je umorzyć

W dniu 14 lipca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że w przypadku niezwrócenia się strony w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania o podjęcie postępowania, należy na podstawie art. 105 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, ze zm.) umorzyć postępowanie w formie decyzji (sygn. akt I OSK 1180/11).

REKLAMA

Lunch biznesowy to reprezentacja

Wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych dla kontrahentów nie są kosztem uzyskania przychodu – wyrok NSA z 29 czerwca 2012 r.

W jakiej maksymalnej temperaturze mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Auta z kratką nie odliczą VAT

Już jesienią tego roku niektórzy posiadacze aut z kratką oraz samochodów typu kombi nie będą mogli odliczać VAT od zakupionego paliwa.

Zatrudnianie cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie

W dniu 21 lipca 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 769). Uchwalenie tego aktu prawnego wynikało w głównej mierze z konieczności implementacji na grunt prawa krajowego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z dnia 18 czerwca 2009 r., przewidującej minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich (Dz.Urz. UE L 168 z 30.06.2009 r.).

Dla przedsiębiorcy koszt przejazdu autostradą może być niższy o 44%

Przejazd autostradą może kosztować przedsiębiorcę co najmniej 18% mniej, a w skrajnym przypadku oszczędność może wynieść nawet 44% pobieranej opłaty. O tyle koszty związane z przejazdem przez koncesjonowaną autostradę obniży przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT i rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych według wyższej, 32-proc. stawki.

Biegli rewidenci mogą szkolić się przez internet

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów dopuściła możliwość szkolenia na odległość, tzw. e-learning, jako jedną z form odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów.

VAT-22, VAT-23, VAT- 24 i VAT-25 - nowe wzory formularzy

Od 21 lipca 2012 r. obowiązuje nowy wzór dokumentu VAT-22 potwierdzającego wywóz przez nabywcę nowego środka transportu z terytorium RP na terytorium innego państwa członkowskiego. Od 25 lipca 2012 r. obowiązują również nowe formularze VAT-23, VAT-24, VAT-25.

VAT zamiast napadu

Przestępcy stawiają obecnie na mniej ryzykowne ale bardziej opłacalne wyłudzenia gospodarcze, bo trudniej je wykryć.

Jak rozliczyć sprzedaż przez Groupon

Zakupy grupowe umożliwia wiele portali internetowych (np. groupon.pl, citeam.pl, gruper.pl czy mydeal.pl). Zasady sprzedaży z wykorzystaniem usług portali zakupów grupowych są dosyć proste, ale zasady podatkowego i rachunkowego rozliczania takiej sprzedaży budzą wiele wątpliwości.

Bezpłatne próbki dla klientów przedsiębiorca przekaże bez VAT

Od 2013 r. definicja bezpłatnie przekazywanych przez firmy próbek ma być szersza niż dotychczas, co w efekcie spowoduje większe korzyści podatkowe dla przedsiębiorców. Firmy miałyby też prawo przekazywać bez podatku prawie dwukrotnie droższe prezenty – na przykład dla kontrahentów.

Umowy cywilnoprawne a obowiązek stosowania przepisów o zamówieniach publicznych

Czy umowy cywilnoprawne podlegają przepisom Prawa zamówień publicznych – zakładając, że wartość zamówień przekroczy 14 000 euro?

Senackie komisje przeciw obarczeniu ZUS dodatkowymi obowiązkami

Senackie komisje ustawodawcza oraz rodziny i polityki społecznej opowiedziały się za odrzuceniem senackiego projektu ustawy, który zobowiązywałby ZUS do przekazywania otrzymującym świadczenia dodatkowych informacji o ich prawach.

Nowe formularze VAT od lipca 2012

Nowy druk formularza VAT-22 trzeba stosować od 21 lipca 2012 r. Natomiast zmienione formularze VAT-23, VAT-24 i VAT-25 trzeba stosować od 25 lipca 2012 r.

Jak rozliczać koszty usług pocztowych i kurierskich w małej firmie?

Przesyłanie informacji i dokumentów w formie elektronicznej jest powszechne w polskich przedsiębiorstwach, ale są sytuacje, w których skorzystanie z usług Poczty Polskiej lub firm kurierskich jest nieodzowne. Warto wiedzieć według jakich zasad można rozliczać koszty związane z tymi usługami.

Rząd za szerszą wymianą informacji podatkowych w państwach UE

Przygotowanie systemu szerszej wymiany informacji podatkowych między krajami UE przewidują przyjęte przez rząd założenia do zmian w Ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowy wspólnik w spółce jawnej

Spółka jawna należy do spółek, których czynnikiem charakterystycznym jest stały skład osobowy w postaci konkretnych wspólników. Czy pojawienie się w przedsiębiorstwie nowego wspólnika pociąga za sobą konieczność ponownego uregulowania formalności sądowych, pozyskania nowych koncesji lub zezwoleń?

Wadliwe doręczenie korespondencji osobie niepełnoletniej

W dniu 17 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wydał wyrok, w którym stwierdził, że strona postępowania administracyjnego może, w celu obrony własnych interesów, podnieść skutecznie zarzut wadliwego doręczenia korespondencji, jeżeli korespondencja ta została odebrana przez osobę niepełnoletnią (sygn. akt II SA/Op13/2011).

VAT odliczysz także z duplikatu faktury

Podstawę odliczenia podatku naliczonego, w przypadku utraty faktury VAT, stanowi jej duplikat. Jeżeli zatem zgubiłeś oryginał, poproś swojego kontrahenta o ponowne wydanie dokumentu potwierdzającego sprzedaż.

TK: przepis wstrzymujący przedawnienie podatku - niekonstytucyjny

Częściowo niezgodny z konstytucją jest przepis, który powoduje, że po rozpoczęciu przez urząd postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, zaległość w podatku nie przedawnia się - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Janusz Steinhoff o podatku od wydobycia gazu łupkowego: tę owcę można strzyc, ale nie można zabić

– Należy wprowadzić podatek od węglowodorów, ale nie w tak arogancki sposób, jak rząd zrobił w przypadku podatku "miedziowego" – przestrzega Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Ustawa dotycząca wydobywania ropy i gazu miała zostać opublikowana w połowie czerwca, jednak rząd nadal nad nią pracuje.

Polskie zarobki najniższe w OECD

W 2011 r. nasze roczne średnie wynagrodzenie wyniosło 13,8 tys. dol. W zestawieniu OECD, obejmującym 29 z 34 krajów członkowskich, zajmujemy ostatnie miejsce.

MF ujawniło listę spraw, w których zapobiega przedawnieniu podatku

Ministerstwo Finansów ujawniło, w jakich sprawach skarbówka najczęściej sięga po przepis, który pozwala jej wstrzymać bieg terminu przedawnienia podatku. O tym, czy przepis ten jest zgodny z konstytucją, orzeknie we wtorek Trybunał Konstytucyjny o godz. 12.30.

Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Pracodawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców czekają surowe kary i sankcje. Zmiany w tym zakresie przewidują nowe przepisy ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, które wchodzą w życie 21 lipca 2012 r.

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, ze zm.), przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uważa się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Unijne dotacje opodatkowane? Takie skutki może nieść nowela ustawy o VAT

Niewykluczone, że od przyszłego roku beneficjenci, korzystający ze wsparcia Brukseli będą mieli do wykorzystania znacznie mniej środków. Takie skutki niesie za sobą nowelizacja ustawy o VAT, która zmienia definicję opodatkowania. - W uzasadnieniu do projektu pada stwierdzenie, że ta zmiana będzie miała przede wszystkim odniesienie do opodatkowania dotacji ze środków unijnych - tłumaczy Jacek Bajson, doradca podatkowy i ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Skarbówka wszczyna kontrole tuż przed przedawnieniem podatku

Skarbówka nagminnie rozpoczyna kontrole o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe tuż przed upływem pięcioletniego okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych, aby właśnie zapobiec ich przedawnieniu - wskazują autorzy raportu z firmy GWW Tax.

Lunch w restauracji może być kosztem podatnika

Każdy przypadek kwalifikowania rachunku gastronomicznego do kosztów reprezentacji należy rozpatrywać indywidualnie. Nie zawsze wydatki na usługi gastronomiczne mają charakter reprezentacyjny – wyrok NSA z 25 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2200/10).

Wysokość płacy minimalnej w rękach rządu. Ma czas do połowy września

Termin minął, porozumienia nie ma. Do 15 lipca w ramach Komisji Trójstronnej związki zawodowe i pracodawcy mieli czas na wypracowanie porozumienia, co do wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej. Jednak piątkowe posiedzenie Komisji zakończyło się fiaskiem. To oznacza, że decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

Więcej dróg objętych opłatą elektroniczną

Rozszerzono wykaz dróg krajowych, na których od 1 lipca 2012 r. jest pobierana opłata elektroniczna.

Zmiana umowy z Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania

Sejm jednogłośnie upoważnił prezydenta do ratyfikowania zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem.

Nawet przedsiębiorca zwolniony z VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży

Podatnicy VAT zwolnieni, chociaż nie muszą rejestrować się na potrzeby VAT, powinni pamiętać o prowadzeniu ewidencji dokonywanej sprzedaży za każdy dzień. Mają na to czas zanim rozpoczną sprzedaż w dniu następnym. Brak takiej ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nierzetelny wiąże się nie tylko z koniecznością zapłaty podatku, ale także postępowaniem karnym skarbowym.

Podatek może być kosztem uzyskania przychodów

Ustalenie wartości podatku dochodowego wymaga od podatników rzetelnego określenia wartości kosztu uzyskania przychodu. Podatnik powinien pamiętać, że uregulowane przez niego wartości zobowiązań podatkowych można zaliczyć do kosztów podatkowych, jednakże nie wszystkie.

Rachunkowe i podatkowe aspekty komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego

Proces komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego i przekształcenie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa oznacza dla przekształcanego przedsiębiorstwa konieczność wykonania wielu zadań realizowanych zarówno przed dokonaniem aktu komercjalizacji, jak i po nim. Są to czynności, które w znacznym stopniu należą do obowiązków wykonywanych przez służby finansowo-księgowe komercjalizowanego przedsiębiorstwa.

Czym różni się działalność gospodarcza od działalności osobistej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może również zarabiać w ramach działalności osobistej. W niektórych przypadkach przepisy wręcz wykluczają potraktowanie pewnych przychodów jako przychodów z działalności gospodarczej. Czym charakteryzuje się działalność osobista i w jaki sposób rozliczać przychody osiągane z takiej działalności?

PSL za skróceniem okresu przechowywania paragonów fiskalnych do 2 lat

PSL popiera propozycję deregulacyjną Ministerstwa Gospodarki, według której skrócony zostanie okres przechowywania paragonów z kas fiskalnych do 2 lat - poinformował rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński. "To zmiana korzystna dla przedsiębiorców" - ocenił.

Umowa podatkowa między Polską a Wspólnotą Dominiki

Polska i Dominika będą mogły wymieniać się informacjami podatkowymi posiadanymi przez banki w obu krajach - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

TK: przepisy o umorzeniu składek ZUS - konstytucyjne

Przepisy, na podstawie których ZUS umorzył zaległości w składkach kobietom, które w czasie urlopu wychowawczego prowadziły biznes, są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny w dniu 12 lipca br.

Jak rozliczać zarobki z Google AdSense?

System reklamowy Google AdSense stanowi popularne źródło zarobku dla firm, które posiadają strony www. Zyski czerpane w ramach wspomnianego programu powinny być uwzględnione w KPiR nawet, gdy nie stanowią głównego źródła przychodu. Warto pamiętać, że uczestnictwo w systemie reklamowym Google oznacza świadczenie usług na rzecz podmiotu zagranicznego. Ta kwestia ma duże znaczenie w kontekście zobowiązań podatkowych.

PSL chce wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników

PSL jest za ulgą podatkową na zakup podręczników. Według ludowców taka ulga wpłynęłaby pozytywnie na wzrost sprzedaży książek. Politycy PO nie zgadzają się na takie rozwiązanie, bo - jak argumentują - spowoduje ono negatywne skutki dla budżetu.

Rolnicy dostaną zwrot akcyzy na olej napędowy bez względu na jego kod

Rolnicy będą otrzymywać zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego bez względu na ewentualne zmiany kodów CN na olej napędowy - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy rolnikom.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: wypadków przy pracy i choroby zawodowe oraz sposobu zapobiegania tym zjawiskom, zasad przekazywania dokumentów drogą elektroniczną, bezpiecznego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego oraz PUE ZUS.

Nowe wzory dokumentów związanych ze zgłaszaniem choroby zawodowej

Od 1 sierpnia 2012 r. będą obowiązywały nowe wzory dokumentów związanych ze zgłaszaniem podejrzenia choroby zawodowej, kierowaniem na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej, oceną narażenia w związku z podejrzeniem choroby zawodowej oraz orzekaniem o chorobie zawodowej.

REKLAMA