REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasowe rozliczanie VAT tylko z wyboru

Choć kasowa metoda rozliczeń podatku VAT to udogodnienie przysługujące wyłącznie małym podatnikom VAT, nie oznacza to bynajmniej, iż zobowiązani są oni do jej obligatoryjnego stosowania.

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby pracodawcy nie zawsze zwolniony z PIT

Kwoty wypłacane pracownikom w związku z używaniem przez nich prywatnych samochodów stanowią przychód ze stosunku pracy. O ile nie ma wątpliwości co do możliwości skorzystania ze zwolnienia w przypadku niektórych grup zawodowych jak np. leśników, to sprawa nie jest już tak prosta, gdy samochód jest wykorzystywany przez innych pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Polacy oddają państwu 25 proc. pensji

25 proc. naszej comiesięcznej pensji oddajemy państwu. Głównym obciążeniem naszych dochodów są podatek PIT oraz składka na ubezpieczenie społeczne – wynika z raportu PwC „Opodatkowanie osób fizycznych w Unii Europejskiej”. Nie odbiegamy w tym zakresie od europejskiej średniej. Najwięcej pieniędzy zostaje w kieszeni m.in. Cypryjczyków, Maltańczyków i Słowaków, gdzie podatki są najniższe.

MF chce opodatkować niegotówkowe wypłaty w spółkach

Ministerstwo Finansów szykuje projekt, z którego ma wynikać, że gdy spółka wypłaci dywidendę nie w gotówce, tylko wydając wspólnikom składnik majątku, np. budynek, akcje, to będzie musiała zapłacić podatek. Tak samo - gdy skupi swoje udziały, by je umorzyć.

REKLAMA

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim - cz. II

W poniższej publikacji, stanowiącej II część artykułu, zostanie przedstawiony nowy sposób nabycia obywatelstwa polskiego poprzez jego przywrócenie oraz zagadnienia związane z utratą obywatelstwa polskiego oraz z potwierdzeniem posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uregulowane w ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161).

Od sprzedaży udziałów w spółce z o.o. trzeba zapłacić 19% podatku

Sprzedaż przez podatnika udziałów w spółce z o.o. skutkuje powstaniem dochodu, który jest opodatkowany podatkiem dochodowym. Fiskusowi trzeba oddać z niego 19%. Koniecznym jest złożenie odrębnego formularza PIT-38.

MF chce ukrócić podatkowe korzyści ze spółek komandytowo-akcyjnych

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zmian ustawy, z którego ma wynikać, że spółki komandytowo-akcyjne będą opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku od wspólników fiskus pobierałby dwa: od wspólników i od samej spółki.

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim - cz. I

W dniu 15 sierpnia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161), która reguluje zasady, warunki oraz tryb nabywania bądź utraty obywatelstwa, potwierdzania jego posiadania lub utraty oraz właściwość organów w tych sprawach.

REKLAMA

Polacy przeznaczają na pracę średnio 46 godzin w tygodniu

Średnio 46 godzin w tygodniu przeznaczają Polacy na pracę zarobkową - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Dojazdy do pracy zajmują nam średnio 5 godz. W czasie wolnym poza domem pracujący spędzają 11 godz. w tygodniu, a niepracujący 14.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej będziej łatwiejsze

Skrócenie czasu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej i ograniczenie obowiązków obciążających pracodawców - to podstawowe cele przyjętego 14 sierpnia 2012 roku przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

87 proc. firm daje pracownikom dodatkowe świadczenia

87 proc. firm daje pracownikom dodatkowe świadczenia - najczęściej są szkolenia i opieka medyczna - ale tylko jedna czwarta informuje pracowników o wartości tych świadczeń - wynika z raportu wydanego przez firmę doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak.

Podatek od dochodów z działalności rolniczej – rolnik uwzględni koszty

Podatki płacone przez rolników mają zależeć od wielkości osiąganych przez nich zarobków, a nie tylko wielkości posiadanego gospodarstwa. Rząd ma do wyboru kilka możliwości. Gdyby zastosował zasady obowiązujące np. w Holandii, rolnicy – traktowani de facto jak przedsiębiorcy – płaciliby podatek od dochodu, a zatem mogliby w rozliczeniu uwzględniać poniesione koszty.

Nabycie udziałów w spółce z o.o. w celu umorzenia – czy trzeba płacić PCC?

Czy nabycie przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Darowizna na zakup mieszkania wpłacona przez darczyńcę na konto spółdzielni

Ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny skorzysta obdarowany również wtedy, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek spółdzielni mieszkaniowej (ale na rzecz obdarowanego), w związku z zawartą przez obdarowanego umową o budowę lokalu mieszkalnego.

Likwidacja działalności gospodarczej – VAT od wyposażenia

Podatnik podatku od towarów i usług zamierza zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Na dzień zakończenia działalności gospodarczej podatnik będzie posiadał w swojej firmie komputer, od którego przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług oraz telefon, od którego przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Towary te stanowią wyposażenie firmy.

Informacja podsumowująca VAT-UE - usługa remontowa za granicą

Polski podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych, świadczy usługę remontową na nieruchomości położonej w Niemczech na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, również zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Jaka stawka akcyzy dla izodekanu

Podatnik będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobu akcyzowego oznaczonego kodem CN 2710 11 25 (Izododekan), a następnie nabyte wyroby będzie odsprzedawał na terenie Rzeczypospolitej Polskiej firmom kosmetycznym zajmującym się produkcją wyrobów kosmetycznych. Jednocześnie przedmiotowe wyroby nie będą stosowane jako paliwa opałowe, paliwa do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Cydr wyprowadzany ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) powinien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy.

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa

Kwestia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych budzi nadal wątpliwości. Wyrok WSA w Warszawie z 22 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2593/11, tylko wzmógł zainteresowanie podatników. Jak dotąd organy podatkowe i sądy nie wykształciły jednolitej interpretacji w tej sprawie.

PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

Do jakiej wysokości zwolnione z opodatkowania mogą być diety, które pracownik zatrudniony przez zagraniczny podmiot otrzymuje z tytułu podróży służbowej do Polski? Przepisy polskiej ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwość ta nabiera szczególnej wagi w przypadku, gdy diety – na podstawie stosownego porozumienia - w imieniu zagranicznego pracodawcy wypłaca podmiot polski.

PIT od rolników od 2014 roku

Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.

Pełnomocnictwo do występowania przed sądem administracyjnym – historia pewnej porażki

Kto chce osiągnąć sukces w postępowaniu sądowym musi wykazać się m.in. szczególną starannością. Pewien doradca podatkowy zapomniał o tej regule, wykazując się wyjątkową beztroską, która doprowadziła do przegrania sprawy bez merytorycznego rozpatrzenia.

Opakowania zwrotne bez kaucji - jak rozliczyć podatek VAT

W każdym przypadku, gdy nabywca towaru zobowiązany jest do zwrotu opakowań, w których sprzedawca dostarczył mu zamówiony towar (a tym samym nie nabył prawa własności opakowań), mamy do czynienia z tzw. opakowaniami zwrotnymi, służącymi jedynie przemieszczeniu / dostarczeniu towaru do nabywcy.

Eksport usług – zasady ogólne rozliczania VAT

„Eksport usług” to potoczne określenie odnoszące się do świadczenia usług przez polskich podatników VAT, które podlegają opodatkowaniu w innym niż Polska kraju. W takiej sytuacji na podatniku, pomimo braku obowiązku opodatkowania usługi podatkiem VAT ciążą jednak pewne obowiązki natury formalnej.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej niepełnosprawnych podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnieniu niepełnosprawnych, która uszczelnia system wsparcia zatrudnienia tych osób.

Zastaw skarbowy 2013 – minimalna wartość rzeczy i praw

Od 1 stycznia 2013 roku organy podatkowe mogą ustanowić zastaw skarbowy na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych podatnika, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12.300,- zł. W 2012 r. tą minimalną wartością podstawy zastawu jest kwota 11.900,- zł.

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

Opublikowane przez GUS - w pierwszym kwartale 2012 roku - dane, wskazują na istotny udział podmiotów powiązanych (w grupach przedsiębiorstw) w polskiej gospodarce. Bynajmniej nie jest on uzasadniony liczebnością tej grupy podmiotów, która - w świetle prezentowanych danych i przyjętych definicji - stanowiła zaledwie 0,6% ogólnej liczby przedsiębiorstw niefinansowych, a odnotowanymi przez te podmioty wynikami finansowymi oraz zatrudnieniem.

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego?

Nieruchomości jako przedmiot przewłaszczenia na zabezpieczenie

Ważnym elementem współczesnego obrotu gospodarczego są różne formy kredytowania aktywności jednych uczestników tego obrotu przez innych. Z tą sferą rzeczywistości gospodarczej nieodłącznie wiąże się także zagadnienie zabezpieczania wierzytelności. Wierzyciel, np. bank udzielający kredytu lub pożyczkodawca, może skorzystać z jednej z form zabezpieczenia wyraźnie uregulowanych przepisami (np. hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy). W praktyce stosowane są jednak także sposoby zabezpieczenia nieuregulowane wprost przepisami prawa polskiego. Jednym z takich sposobów jest przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Przychód z działalności powstanie nawet bez otrzymania zapłaty

Przychód z działalności gospodarczej powstaje z dniem wykonania usługi lub wydania rzeczy. Jednak, gdy przedsiębiorca wcześniej otrzyma wynagrodzenie, to musi wziąć pod uwagę datę zapłaty.

Czy do korekty załączać "czynny żal"

W postanowieniu z 20 czerwca 2012 r., sygn. akt I KZP 3/12, SN stwierdził, że sama korekta deklaracji i zapłata zaległości podatkowej nie zwalnia całkowicie z odpowiedzialności karnej skarbowej, a jedynie z odpowiedzialności za błędy w składanej deklaracji.

Możesz wybrać czas rozliczenia kosztów prac rozwojowych

Wydatki ponoszone w związku z prowadzonymi pracami rozwojowymi zaliczane są do kosztów podatkowych, które podatnik może rozliczyć jednorazowo lub w czasie, przy zastosowaniu między innymi odpisów amortyzacyjnych. Wybór zależy od jego preferencji.

Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza UE można wypłacić zasiłek chorobowy

Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego w tym roku. Czy na podstawie przestawionego zwolnienia lekarskiego możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

MS: bezpłatne odpisy z KRS bardzo popularne

Internetowa usługa Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalająca na pobranie bezpłatnych odpisów z KRS cieszy się dużą popularnością. Przez 6 tygodni od uruchomienia usługi pobrano przez internet ponad pół miliona bezpłatnych odpisów KRS.

MF: koniec ulg dla kupujących roszczenia do warszawskich gruntów

Minister finansów zmienił korzystne dla podatników interpretacje izby skarbowej, z których wynikało, że osoby, które kupują roszczenia do nieruchomości zabranych tzw. dekretem Bieruta mogły bez podatku sprzedawać przejęte na tej podstawie grunty.

VAT 2013. MF poprawiło projekt zmieniający ustawę o VAT

Po konsultacjach resortowych na stronach Rządowego Centrum Legislacji została zamieszczona nowa wersja projektu zmieniającego ustawę o VAT. Ministerstwo Finansów uwzględniło część uwag zgłoszonych do pierwotnej wersji projektu.

Działy specjalne produkcji rolnej 2014 - normy szacunkowe dochodu

Minister Finansów zwaloryzował w rozporządzeniu z 19 września 2013 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2014 rok. Osoby osiągające dochody z tych działów specjalnych zapłacą podatek o prawie 16% większy niż w 2012 roku. Ale nie wszyscy. Z uwagi na podatkowe zasady zaokrąglania osoby prowadzące wylęgarnie kurcząt, kaczek, gęsi, indyków oraz hodowlę białych myszek laboratoryjnych będą mieli w 2013 r. takie same normy szacunkowe dochodu jak do tej pory.

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Minister Finansów zwaloryzował w rozporządzeniu z 13 listopada 2012 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2013 rok. Osoby osiągające dochody z tych działów specjalnych zapłacą podatek o prawie 16% większy niż w 2012 roku. Ale nie wszyscy. Z uwagi na podatkowe zasady zaokrąglania osoby prowadzące wylęgarnie kurcząt i kaczek oraz hodowlę białych myszek laboratoryjnych będą mieli w 2013 r. takie same normy szacunkowe dochodu jak do tej pory.

Podatnicy nabywający lokale mieszkalne z zamiarem zamieszkiwania i wynajmowania są uprawnieni do ulgi

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 updof, pod warunkiem że został przeznaczony na zakup lokalu kwalifikowanego w chwili zakupu jako lokal mieszkalny. Dla prawa do skorzystania z tej ulgi nie ma znaczenia, że po zakupie lokal mieszkalny będzie wynajmowany. Takie stanowisko zajął Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji, której fragment przytaczamy.

VAT 2013. MF poprawiło projekt zmieniający ustawę o VAT

Po konsultacjach resortowych na stronach Rządowego Centrum Legislacji została zamieszczona nowa wersja projektu zmieniającego ustawę o VAT. Ministerstwo Finansów uwzględniło część uwag zgłoszonych do pierwotnej wersji projektu.

Eksperci ostrzegają: resort finansów chce wprowadzić VAT na dotacje unijne

Mniej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej w państwowej kasie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie o podatku VAT. Znowelizowane przepisy o podstawie opodatkowania z pozoru powinny zmienić niewiele. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną – ostrzegają eksperci podatkowi firmy KPMG.

Eksperci ostrzegają: resort finansów chce wprowadzić VAT na dotacje unijne

Mniej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej w państwowej kasie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie o podatku VAT. Znowelizowane przepisy o podstawie opodatkowania z pozoru powinny zmienić niewiele. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną – ostrzegają eksperci podatkowi firmy KPMG.

Producenci rolni. Wnioski o zwrot akcyzy do końca sierpnia

Poczynając od tego roku, producenci rolni wcześniej składają wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. Wnioski o zwrot za okres luty–lipiec 2012 r. powinni złożyć w sierpniu (w latach poprzednich był to wrzesień).

Przejęcie podmiotu to także obowiązek sporządzenia PIT-11

Wraz z przejęciem innego podmiotu oprócz szeregu kwestii finansowych oraz organizacyjnych Spółka przejmująca powinna mieć na uwadze kwestie rozliczeń podatkowych, w tym w szczególności obowiązki informacyjne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy przejęciu mającym miejsce w trakcie roku podatkowego następującym wraz z przejściem pracowników na podstawie art. 23(1) kodeksu pracy, podatnicy zgłaszają bowiem wątpliwości, za jaki okres obowiązani są złożyć informację PIT-11 dla przejętych pracowników.

Nowacja rozliczeniowa - nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

W dniu 4 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 836), której podstawowym celem jest dostosowanie przepisów krajowych do standardów unijnych, poprzez wprowadzenie do polskiego systemu prawnego mechanizmu tzw. nowacji rozliczeniowej.

Błędy przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia

Pracodawca, chcąc wyegzekwować nadpłatę wynagrodzenia, w pierwszej kolejności powinien zażądać od pracownika jej zwrotu. Jeżeli zatrudniony odmówi, wówczas zwrotu nadpłaty można domagać się na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Wciąż niewiele firm angażuje się finansowo w prace nad nowymi technologiami

Technologia materiałowa, biotechnologia, medycyna i produkcja wirtualna – projekty naukowe z tych dziedzin najczęściej wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W tym roku budżet instytucji jest rekordowy i wynosi 4 mld zł. Wciąż jednak, jak podkreśla dyrektor Centrum jest kłopot z wykorzystaniem wyników badań naukowych w przedsiębiorstwach.

P. Woźniak uspokaja: podatki od łupków nie uderzą w firmy

Wiceminister środowiska Piotr Woźniak chce, by państwo nie ingerowało zbyt mocno w wydobywanie gazu z łupków, a podatki nie były wysokie. Regulacje mają być mniej restrykcyjne niż w Holandii, Danii czy Norwegii. Przed końcem wakacji projekt ustawy o węglowodorach ma zostać przekazany do konsultacji społecznych.

Coraz więcej wyłudzeń VAT przy handlu produktami stalowymi

Polska Unia Dystrybutorów Stali (PUDS) zwraca uwagę na nasilający się proceder wyłudzenia podatku VAT od skarbu państwa przy handlu produktami stalowymi. Według Unii może to doprowadzić do destabilizacji rynku, a budżet traci na tym ok. 400 mln zł rocznie.

Czy wydatki na alkohol mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Do niedawna wydawało się, że absolutnie nie. Zarówno organy podatkowe jak i sądy zgodnie twierdziły, że wydatki na napoje alkoholowe podawane zarówno na spotkaniach z kontrahentami, jak i na szkoleniach, czy imprezach integracyjnych nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Jednak ostatnio inną wykładnię przepisów zaprezentował odnośnie spotkań integracyjnych Naczelny Sąd Administracyjny. Trudno jeszcze obecnie zgadywać, czy tą wykładnię podzielą inne składy orzekające sądów administracyjnych.

REKLAMA