REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zapotrzebowanie na banderole na 2012 r.

Podatnicy obowiązani do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy do 30 października br. muszą złożyć wstępne zapotrzebowanie na banderole na 2012 r. Zapotrzebowanie należy złożyć w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, czyli do Departamentu Podatku Akcyzowego i Ekologicznego w Ministerstwie Finansów.

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT.

Certyfikat rezydencji podatkowej – aktualność i aktualizacja

Spółka prowadząc działalność gospodarczą nabywa licencję od kontrahentów, którzy nie posiadają rezydencji podatkowej w Polsce. Jako płatnik pobiera podatek od należności, jakie wypłaca osobom zagranicznym (jednocześnie przestrzegając umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). Aby móc realizować ten obowiązek musi posiadać certyfikaty rezydencji tych podmiotów.

Nie wolno pobierać linii papilarnych pracownika

Szef nie może pobierać od pracowników odcisku ich linii papilarnych, żeby kontrolować czas pracy, nawet jeżeli oni sami się na to zgodzili - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

NSA: pakiety medyczne dla pracowników powinny być opodatkowane

Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, gdyż dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie - wynika z uchwały podjętej przez sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Aktywne wersje nowych deklaracji w podatku od spadków i darowizn

Od 23 października 2011 roku obowiązują nowe wzory zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) oraz zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3, SD-3/A). W Internetowym Serwisie Księgowego udostępniamy nowe formularze w wersji aktywnej.

Pakiety medyczne dla pracowników - uchwała NSA

24 października 2011 r. Izba Finansowa NSA podjęła uchwałę (sygn. II FPS 7/10), że pakiety medyczne wykupione przez pracodawcę, których wartość nie jest wolna od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT (zwolnione z PIT są na mocy tego przepisu świadczenia wynikające z przepisów bhp), stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

W 2012 r. maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 4,2 proc. Wyższe stawki to efekt inflacji z pierwszej połowy roku.

REKLAMA

Garnitur do pracy na własny koszt

Strój firmowy może stanowić koszt uzyskania przychodu, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z przepisów o BHP albo spełnia funkcje reklamowe. Zwykły garnitur bez naszytych znaków firmowych, który może być używany po pracy nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Spółdzielnia płaci podatek od wynajmu garaży nie swoim członkom

Spółdzielnie mieszkaniowe nie płacą podatku dochodowego od wynajmu garaży tylko wtedy, gdy wynajmują je swoim członkom. Gdy samochód stawia w garażu inna osoba, spółdzielnia musi zapłacić podatek - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Podatek i składki ZUS zapłacisz w supermarkecie

Zapłata podatku i składek ZUS w supermarkecie? To możliwe. Od 24 października 2011 r. podatnicy mogą zapłacić podatek w tzw. okienku kasowym. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego.

SD-Z2, SD-3, SD-3/A – nowe druki w podatku od spadków i darowizn

Mamy nowe formularze, a ponadto do ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadzono zmiany wynikające z nowego tytułu nabycia mienia w prawie spadkowym: zapisu windykacyjnego. Zmiany te obowiązują od 23 października 2011 r.

ABC Prawa - Zanim kupimy samochód

W naszej poniższej publikacji postaramy się przedstawić, na co, z prawnego punktu widzenia, należy zwrócić uwagę i co sprawdzić zanim kupimy samochód w Polsce.

Zwolnienia z podatku akcyzowego

Od 19 października 2011 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Zapłata podatku – formy i termin

Podatki można płacić gotówką lub przelewem. Oczywiście najprościej jest wysłać przelew. Czasem jednak podatnicy płacą podatki gotówką np. w kasie organu podatkowego, czy na poczcie. Gotówką nie mogą płacić przedsiębiorcy oprócz mikroprzedsiębiorców. Od 24 października 2011 r. będzie można zapłacić podatki i inne należności budżetowe Skarbu Państwa (np. składki ZUS) w okienkach kasowych i sklepach, jeżeli tylko będą miały status biura usług płatniczych lub instytucji płatniczej.

Rozliczenia podatku VAT przez wspólnoty mieszkaniowe

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał w dniu 21 czerwca 2011 r. interpretację ogólną dotyczącą kwestii rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) przez wspólnoty mieszkaniowe. Znajomość powyższej interpretacji przyda się z pewnością członkom wspólnot mieszkaniowych, którzy będą mieli pewność co do prawidłowości rozliczanego przez nie podatku VAT.

Składka zdrowotna rolników może wynosić 9 proc. ich dochodu

Składka zdrowotna rolników może zależeć od ich dochodu i wynosić 9 proc. - to jeden z rozważanych wariantów rozwiązania problemu ubezpieczeń rolniczych, o którym mówił Michał Boni.

Zmiany w prawie spadkowym (część II)

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 23 października 2011 r. Poniższe uwagi obejmują między innymi: wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek, wprowadzenie możliwości powołania kilku wykonawców testamentu oraz zmiany w dziedziczeniu ustawowym.

Przepisy o opłatach od producentów ksero są konstytucyjne

Organizacje zbiorowego zarządzania mogą żądać od producentów kopiarek i magnetowidów informacji oraz dokumentów niezbędnych do tego, by ustalić wysokość pobieranych od nich opłat - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Gmina nie odlicza VAT chroniąc nietoperze

Gmina nie może odliczać podatku zawartego w cenie towarów i usług, które wykorzystuje do budowy obserwatorium nietoperzy i ochrony ich siedliska - stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach.

Jak dokumentować udzielanie skonta

Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację?

Przepis dotyczący naliczania odsetek od zaległości niekonstytucyjny

Przepis dotyczący naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku, gdy postępowanie prowadził urząd kontroli skarbowej (UKS), jest niezgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane firmy mogą domagać się zwrotu odsetek.

Zmiany w prawie spadkowym (część I)

W dniu 23 października 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w prawie spadkowym. Poniżej przedstawimy I część uwag na temat nowelizacji, dotyczącą nowej instytucji prawnej jaką jest zapis windykacyjny.

KPiR 2012 - limit obrotów

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów będą mogli prowadzić w roku 2012 r. ci rozliczający się wg skali lub 19% podatkiem liniowym podatnicy PIT (osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółdzielnie socjalne), którzy w 2011 r. uzyskali mniej niż 5.293.440,- zł (1.200.000,- euro x 4,4112 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

Opłata skarbowa – poradnik

Opłata skarbowa obciąża pełnomocnictwa, którymi posługujemy się w sprawach sądowych i sprawach urzędowych. Ponadto płacimy opłatę skarbową przy okazji najróżniejszych czynności urzędowych od sporządzenia aktu małżeństwa, poprzez najróżniejsze wpisy, zezwolenia, pozwolenia, zaświadczenia, na testamencie urzędowym skończywszy. Warto więc wiedzieć kiedy i ile przyjdzie nam zapłacić.

Opłata skarbowa – stawki, zwolnienia [TABELA]

Opłata skarbowa. Wykaz przedmiotów (czynności) opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia określa załącznik do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W wykazie uwzględniono stan prawny obowiązujący od 1 lutego 2021 roku. Ustawa o opłacie skarbowej precyzuje też które czynności są wyłączone od opłaty skarbowej.

Opłata skarbowa – wyłączenia

Wiele czynności urzędowych nie podlega opłacie skarbowej z mocy samej ustawy o opłacie skarbowej. Zobaczmy więc które czynności nie podlegają opłacie skarbowej:

Fundusz cypryjski dedykowany inwestycjom w Polsce. Remedium na mankamenty FIZów

Fundusze inwestycyjne zamknięte (dalej „FIZ”) od pewnego czasu stanowią dość popularne wehikuły inwestycyjne, dzięki którym podatnik może w sposób legalny ograniczyć wysokość obciążeń podatkowych. Czy na pewno jednak popularność FIZów oznacza, że stanowią najbardziej optymalną formę prowadzenia inwestycji na terenie Polski?

Czas obniżyć podwójną zaliczkę za listopad

Zaliczka za listopad jest płacona w podwójnej wysokości. Przedsiębiorcy robią więc wszystko by obniżyć dochód za ten miesiąc. W tym celu intensyfikują koszty, inwestują w majątek trwały czy podpisują umowy leasingu. Trzeba jednak pamiętać, że proces obniżania zaliczki listopadowej powinien zacząć się już w październiku.

PESEL zamiast NIP. Zwolnienia lekarskie bez NIP

Aby otrzymać zaświadczenie lekarskiej o niezdolności do pracy nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PIT 2012 - zwolnienia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887) wprowadza od 1 stycznia 2012 r. nowe zwolnienia podatkowe dla rodzin zastępczych, rodzin wspierających i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Polisa chroni od błędów księgowych

Przychodząc po poradę do księgowego czy doradcy finansowego musimy zaufać jego wiedzy i doświadczeniu. Co jeśli nasze księgi prowadzi zewnętrzne biuro rachunkowe i podczas kontroli skarbowej zostanie wykryty błąd?

W 2012 r. ma wzrosnąć podatek od ciężarówek

Co najmniej o 11,29 proc. mają wzrosnąć w przyszłym roku stawki podatku od środków transportowych, m.in. samochodów ciężarowych oraz autobusów - wynika z projektu obwieszenia ministra finansów, zamieszczonego na stronie internetowej resortu.

Przedsiębiorcy: ZUS domaga się od nas po 40 tys. zł składek

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek.

Ulga na nowe technologie w CIT

Ulga podatkowa uregulowana w art. 18b ustawy o CIT, powszechnie znana jako „ulga na nowe technologie” polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii. Przy czym nie przysługuje ona, jeżeli w roku podatkowym lub roku poprzedzającym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych

Spółka z o.o. jest właścicielem magazynu. Zleca firmie zewnętrznej znalezienie najemcy. Jak rozliczyć w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, fakt wypłaty prowizji przez spółkę z o.o. dla firmy zewnętrznej?

Pracownik realizuje umowę o dzieło z firmą zewnętrzną – jak rozliczyć składki i zaliczki na PIT

Pracownik firmy A podpisał umowę o dzieło z firmą B i będzie na podstawie umowy z firmą B wykonywał usługi na rzecz firmy A, czyli swojego pracodawcy. Sytuacja ta ma wpływ zarówno na sferę obowiązkowego ubezpieczenia na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jak i na rozliczanie zaliczek pracowniczych na PIT.

Jak rozliczać VAT od mediów

Problemy z rozliczaniem mediów są konsekwencją szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży mediów, szczególnego terminu powstawania prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabywaniu oraz szczególnego sposobu fakturowania mediów. Ponadto interpretacje dotyczące rozliczeń tych transakcji uległy ostatnio zmianie.

Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Firma nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jej skład wchodziły ruchomości, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne. Jak rozliczyć podatek PCC w takiej sytuacji? Przykładem stanowiska fiskusa w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 22 czerwca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-115/11-4/MZ).

Zmiana Kodeksu spółek handlowych

Zmiany wprowadzone w Kodeksie spółek handlowych dotyczą procedury łączenia, podziału i przekształcania spółek. Unowocześniono sposoby realizacji wymogów informacyjnych (publikacyjnych) spółek (w szczególności przez sięgnięcie do komunikacji elektronicznej).

Przekazanie samochodu w celu zwolnienia się z długu - konsekwencje podatkowe

Dłużnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej przekazuje nieodpłatnie samochód wierzycielowi. W zamian za to zostaje zwolniony z długu. Organy podatkowe uważają, że może w tej sytuacji powstać przychód po stronie dłużnika. Wynika to z tego, że przekazanie samochodu, choć nie powoduje otrzymania ceny, jest odpłatną formą zbycia – dłużnik uzyskuje zwolnienie z długu. Konieczność zapłacenia podatku dochodowego zależy od daty nabycia samochodu.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi zawierać zobowiązania?

Wierzyciel nie zgadza się na wniesienie przez dłużnika wierzytelności do nowej spółki. Czy w skład aportu - aby uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - muszą wchodzić wszystkie zobowiązania, jakie związane są z daną częścią przedsiębiorstwa? W wyroku z 12 maja 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 2222/09) nie zgodził się z organem podatkowym stawiającym taką tezę.

Ubezpieczenia w specjalnej strefie ekonomicznej - przychód z tytułu odszkodowania

Zwolnienie strefowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, dotyczyć może wyłącznie dochodów, które spełniają dwa warunki łącznie: pochodzą z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE i są wymienione w zezwoleniu strefowym.

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Dochody z pracy w Portugalii – gdzie zapłacić podatek?

W przypadku Polaka, który podejmuje zatrudnienie na terytorium Portugalii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

Znakowanie i barwienie wyrobów akcyzowych

Przedsiębiorcy którzy zajmują się produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych (konkretniej - niektórych paliw płynnych) bardzo często muszą spełniać wymogi związane z ich prawidłowym znakowaniem i barwieniem.

Zaliczki w PIT – brak oświadczenia zleceniobiorcy

Jakie są obowiązki płatnika, gdy zleceniobiorca nie przedstawi oświadczenia, że przedmiot zlecenia nie pokrywa się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą ?

Cała zapłata przed wykonania usługi – skutki w CIT

Zdarzają się czasami sytuacje, w których podatnik otrzymuje od kontrahenta pełną płatność jeszcze przed wykonaniem usługi, która ma być zrealizowana w następnym okresie sprawozdawczym. Kiedy wobec tego powinien on rozpoznać przychód?

Gwarancja udzielona na fakturze VAT

Gwarancja może zostać udzielona również poprzez oświadczenie sprzedawcy na fakturze, a warunki takiej gwarancji należy wówczas oceniać przez pryzmat przepisów kodeksu cywilnego.

Można już składać e-deklaracje dla podatku akcyzowego

Deklaracje dla podatku akcyzowego można już składać przez Internet - informuje Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2012 r. będzie można składać również e-deklaracje dla podatku od gier oraz e-informacje o opłacie paliwowej.

REKLAMA