REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krótszy termin zwrotu VAT za materiały budowlane

Nie sześć, ale cztery miesiące będzie miał urząd skarbowy na zwrot części podatku VAT za materiały budowlane.

Czy dokumenty księgowe muszą być ręcznie opisane

Dopuszczalne jest zastąpienie ręcznej dekretacji dokumentu wydrukiem z systemu komputerowego. Wydruk z systemu komputerowego powinien jednak zawierać analogiczne dla ręcznego dekretu elementy. Przede wszystkim - wskazanie sposobu ujęcia dokumentu w księgach rachunkowych.

Unia chce uprościć procedury dotyczące zwolnień podatkowych

Komisja Europejska przedstawiła zalecenia dotyczące uproszczenia stosowania zwolnienia z podatku źródłowego przez państwa członkowskie.

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe

Szokiem dla niektórych jest informacja, że w niektórych sytuacjach mogą odpowiadać za cudze niezapłacone podatki. Tak właśnie stanowią przepisy ordynacji podatkowej. Warto więc wiedzieć kiedy może nam się przydarzyć takie nieszczęście.

REKLAMA

Brak ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy nie może ograniczać legalizacji samowoli budowlanej

Termin uzyskania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, ma znaczenie drugorzędne i nie powinien ograniczać możliwości legalizacji samowoli budowlanej.

Nadchodzą świadectwa energetyczne

Nowe prawo budowlane nakłada obowiązek posiadania świadectwa we wszystkich nieruchomościach budynkowych – nie tylko, jak było do tej pory, z rynku pierwotnego, lecz także tych z rynku wtórnego.

Wszystkie kluby za projektem zmian w zaliczkach podatkowych

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany we wpłacaniu zaliczek podatkowych zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r. - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT, który poparły wszystkie kluby sejmowe. Ma on dać przyszłorocznemu budżetowi oszczędności 2 mld zł.

Auta z kratką powstrzymają spadek sprzedaży

Rząd utrzymał we wtorek prawo do odliczenia VAT od aut z kratką. Branża motoryzacyjna uważa, że ten krok zminimalizuje możliwe w 2010 roku osłabienie popytu na nowe samochody.

REKLAMA

Wzrośnie cena usług księgowych

Obowiązek weryfikacji transakcji klientów przez biura rachunkowe zwiększy cenę świadczonych usług.

Sprawy w ZUS załatwisz przez internet

Wkrótce kontakt z ZUS-em będzie możliwy bez wychodzenia z domu. Większość spraw będzie można załatwić za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?

Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy

Rząd podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, zakładające m.in. podwyższenie limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z VAT.

W 2010 r. nie zmienią się zasady opodatkowania aut firmowych

W 2010 roku nie będzie zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian w opodatkowaniu samochodów służbowych. Na ich wprowadzenie zostało za mało czasu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Ciąża za granicą pozbawi becikowego

Gminy nie wiedzą, jak będą przyznawać becikowe, jeżeli kobieta w czasie ciąży przebywała za granicą, a w kraju ubiega się o świadczenie na wyprawkę dla dziecka.

Odliczenia dla aut z kratką na razie zostają

Rząd utrzymał prawo do odliczenia VAT od aut z kratką. We wtorek Rada Ministrów nie zgodziła się na propozycje resortu finansów, by na trzy lata zawiesić prawo do odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Jakie zmiany wnosi nowa ustawa o finansach publicznych

Znamy już nową ustawę o finansach publicznych oraz ustawę – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. Obie te ustawy przewidują wiele zmian w tym sektorze. Większość przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

Należności dla nauczycieli pracujących za granicą

Dnia 20 października 2009 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 24 września 2009 r. w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą (Dz. U. Nr 164, poz. 1307).

Likwidacja podwójnej zaliczki na podatek dopiero za dwa lata

Dopiero za dwa lata wejdą w życie przepisy likwidujące obowiązek zapłaty przez przedsiębiorców w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy.

Limit dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2010 r.

W 2010 r. uprawnieni do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są podatnicy, którzy w 2009 r. uzyskają przychody nieprzekraczające kwoty 633 420 zł

Producenci biopaliw skorzystają z ulgi w CIT

Komisja Europejska pozwoliła na stosowanie ulgi podatkowej przez przedsiębiorców wytwarzających biokomponenty do paliw ciekłych.

Rząd Belgii zmienia przepisy o podatku VAT

W październiku 2009 roku rząd Belgii opublikował założenia dotyczące budżetu na 2010 rok. Przewidują one m.in. wprowadzenie zmian do przepisów podatkowych dotyczących podatku VAT.

Nowe rozporządzenie w sprawie cen transferowych

Do krajowego systemu podatkowego zostaną wdrożone postanowienia tzw. Konwencji Arbitrażowej (ratyfikowanej w 2006 r., która weszła w życie od 1 lutego 2007 r.), obowiązującej państwa należące do Unii Europejskiej. Konwencja Arbitrażowa określa procedurę eliminacji podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Leasing a refakturowanie kosztów ubezpieczeń

Refakturowanie kosztów ubezpieczeń przedmiotów leasingu od zawsze budziło kontrowersje. W ostatnich latach w orzecznictwie wypracowano zgodne stanowisko, korzystne dla leasingodawców. Niestety, najnowsze interpretacje prezentują radykalnie odmienny pogląd na tę kwestię, a potwierdza to pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów.

Interpretacja niejasnych przepisów na korzyść podatnika

Czy doczekamy się przypisów wprowadzających zasadę rozstrzygania na korzyść podatnika niejasnych przepisów podatkowych?

Komisja Europejska zażądała zmiany dotyczących zwrotu podatku VAT

Komisja Europejska zwróciła się do węgierskiego rządu z żądaniem zmiany obowiązujących na Węgrzech przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT. Komisja uznała, że Węgry nieprawidłowo implementowały postanowienia Dyrektywy 112 VAT w tym zakresie.

Bez odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy

Sąd przywrócił pracownika do pracy na poprzednich warunkach zatrudnienia, ale nie zasądził na jego rzecz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Podatnik nie otrzyma interpretacji e-mailem

Krajowa Informacja Podatkowa nie jest upoważniona do odpowiadania na pytania drogą elektroniczną, tylko telefonicznie.

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na założenie działalności

Wkrótce zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu odzieżą. Już teraz, tzn. do chwili obecnej poniosłem pewne wydatki związane z rozpoczęciem działalności mojej przyszłej firmy. Czy koszty rozpoczęcia działalności (np. koszty otwarcia i obsługi rachunku bankowego, koszty pomocy prawnej) mogę zaliczyć do kosztów podatkowych? Jakie jeszcze mogą to być koszty? Kiedy mogę je potrącić? Jak naprawdę właściwie je dokumentować?

Co powinien zawierać wykaz środków trwałych ryczałtowca

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wycena i ewidencja nabytych gruntów

Spółka kupiła nieruchomość, na którą składają się dwie przyległe do siebie działki (o kolejnych numerach ewidencyjnych). Czy możemy przyjąć całość jako jeden środek trwały, czy też powinniśmy tę nieruchomość uznać za dwa oddzielne środki? Jeśli będą to dwa oddzielne środki trwałe, to w jakiej wartości wprowadzić je do ksiąg (w akcie notarialnym jest podana łączna kwota, wszelkie opłaty też są ponoszone łącznie)?

Limit dla jednorazowej amortyzacji w 2010 r.

Łączna wartość odpisów amortyzacyjnych w 2010 r. nie może przekroczyć 422 000 zł

Becikowe tylko z zaświadczeniem lekarskim

Od 1 listopada do wniosku o przyznanie becikowego należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające pozostawanie ciężarnej pod opieką lekarza.

Urzędnicy fiskusa tropią służbowe samochody

Urzędnicy skarbowi kontrolują wykorzystywanie firmowych pojazdów w weekendy. Osoby korzystające prywatnie z aut służbowych uzyskują przychód w PIT. Podatnik, któremu udowodni się jazdę autem po pracy, musi zapłacić podatek.

Przedsiębiorcy unikają płacenia składek ZUS

Coraz więcej przedsiębiorców unika płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w kraju. Zawierają oni umowy o zatrudnieniu za granicą, gdzie składki są znacznie niższe niż w Polsce.

Polacy chcą kar dla urzędników

Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego dla "Pulsu Biznesu".

Niekorzystne zmiany w odliczaniu VAT od samochodów

Od 1 stycznia 2010 r. firmy nie będą mogły odliczać podatku od paliwa do aut z kratką. Dla przedsiębiorców oznacza to, że wraca stare – czyli z jednej strony likwidacja kratek, a z drugiej brak możliwości pełnego odliczania podatku VAT.

Eksperci i politycy za ulgą w PIT dla oszczędzających na emeryturę

Zarówno eksperci jak i politycy pozytywnie oceniają znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje ulgę w podatku dochodowym dla osób oszczędzających na emeryturę poza ZUS i Otwartym Funduszem Emerytalnym. Popierają go także pracodawcy i związkowcy.

OECD opublikowało podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy

OECD opublikowało w październiku br. podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy. Zawiera on wskazówki dotyczące wykrywania tego przestępstwa w trakcie przeglądów i kontroli podatkowych.

Zakazy oraz ograniczenia w odliczaniu VAT

Jakie są zasady dotyczące ograniczeń odliczeń VAT? Jakie ograniczenia dotyczą importu usług, a jakie nabycia paliw silnikowych do samochodów?

Jak często zostajemy w pracy po godzinach?

Do pracy po godzinach przynajmniej raz w tygodniu przyznaje się 64 proc. Polaków – wynika z sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl.

Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a kursy księgowe

Ustawa o rachunkowości dość dokładnie precyzuje zagadnienia w dziedzinie uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Czipy pomogą gminom egzekwować opłatę za posiadanie psów

Część gmin, które określiły wysokość opłaty od posiadania psa, ma zamiar korzystać z elektronicznej bazy danych, by optymalizować wpływy z tego tytułu.

Auta z kratką - koniec z odliczaniem VAT od paliwa

Unia Europejska wyraziła zgodę na czasowe wstrzymanie odliczania VAT od paliwa do aut z kratką.

Komisja Europejska zaskarżyła przepisy dotyczące podatku wyjściowego

W październiku 2009 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o zaskarżeniu do ETS obowiązujących w Portugalii i Hiszpanii przepisów o podatku wyjściowym. Komisja uznała, że mają one charakter dyskryminacyjny.

E-fakturę można podpisać w imieniu dostawcy

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał, że dopuszczalne jest opatrywanie w imieniu spółki faktur elektronicznych bezpiecznym podpisem elektronicznym, przypisanym osobie fizycznej zatrudnionej przez wyspecjalizowany podmiot działający na zlecenie spółki.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy sposób zapłaty podatku

Zapłaty podatku będzie można dokonać także w biurze usług płatniczych oraz w instytucji płatniczej.

Zwolnienia podatkowe dyskryminujące swobodne świadczenie usług

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie hiszpańskich przepisów dotyczących opodatkowania wygranych z loterii i gier losowych.

Jak powinno się prowadzić ewidencję przychodów

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek prowadzić ewidencję przychodu. Wzór i szczegółowe zasady jej prowadzenia ustalono w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219 poz. 1836 z późn. zm.).

Co jest przychodem u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Ryczałtowcy - przedsiębiorcy płacą podatek od uzyskanych przychodów. Ustawa o ryczałcie nie ma własnej definicji przychodów – odsyła w tym zakresie do ustawy o PIT.

Limit obrotów liczymy co roku

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem czasem uznają bezpodstawnie, że jeżeli nie przekroczyli w danym roku podatkowym, ustalonej na ten rok równowartości limitu 150 tys. euro przychodów, to z pewnością mogą być ryczałtowcami w roku następnym. Otóż nie jest to prawda w sytuacji, gdy spadł kurs euro w porównaniu do  1 października poprzedniego roku.

REKLAMA