REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wykonanie decyzji podatkowej

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje zasada, zgodnie z którą decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Może być jednak inaczej jeśli decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Miasta nie wprowadzą ulg dla studentów

Miasta, w których znajdują się ośrodki akademickie, nie wprowadzają ulg w podatku od nieruchomości dla studentów posiadających mieszkanie.

Nowy certyfikat ZUS do elektronicznej wymiany danych

Od 16 września dostępny będzie nowy certyfikat RP-1-OOP-SDWI niezbędny do korzystania z elektronicznego ZUS.

Jak zostać dyplomowanym księgowym

Od ponad pół roku śledzimy postępy prac Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nad certyfikacją zawodu księgowego. Na posiedzeniu 20 lipca 2009 r. Zarząd Główny SKwP podjął stosowne uchwały regulujące sprawę zawodu dyplomowanego księgowego.

REKLAMA

Czy faktura przesłana e-mailem uprawnia do odliczenia VAT

Wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych z TP SA. Niedawno po raz pierwszy otrzymaliśmy fakturę e-mailem. Na dole faktury jest adnotacja: „Uwaga: wydruk papierowy faktury otrzymanej w formie elektronicznej nie jest fakturą VAT”. Czy taka faktura daje podstawę do odliczenia?

Fiskus podstępnie sprawdza osobiste konta bankowe

Inspektorzy skarbowi przy kontroli firm mogą sprawdzać ich rachunki bankowe. Gdy inspektor nic nie znajduje na koncie firmy, prosi o wydruki z kont osobistych. Stosując taką metodę, fiskus szuka darowizn, które każe opodatkowywać - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega ustanowienie hipoteki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki. Obowiązek podatkowy ciąży przy ustanowieniu hipoteki na składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki.

Deklaracje VAT-UE raz na miesiąc

Informacje podsumowujące VAT-UE będą składane raz na miesiąc, a nie, jak obecnie – raz na kwartał.

REKLAMA

Sejm o rozliczeniu PIT-ów pracowników przez pracodawców

Od przyszłego roku pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Miasta nie zachęcają do płacenia podatków

Podatki płaci się według miejsca zamieszkania. Niestety, wiele osób płaci należności w miejscu zameldowania. Miasta tracą na tego typu błędzie setki tysięcy złotych.

Usługi będą opodatkowane w miejscu siedziby odbiorcy

Nowelizacja VAT, nad którą trwają obecnie prace w Sejmie, zakłada, że opodatkowanie usług odbywać się będzie tam, gdzie znajduje się firma odbiorcy tych usług.

Wchodzą w życie nowe przepisy o zasiłku dla bezrobotnych

Dnia 10 września br. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

Zapatero zapowiada podniesienie podatków

Szef rządu hiszpańskich socjalistów Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział w środę w parlamencie podniesienie podatków w 2010 r., łącznie nie więcej niż o równowartość 1,5 proc. PKB, co przyniesie w sumie 15 miliardów euro.

Czy nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentom podlega VAT

Rozliczenie VAT od nieodpłatnego przekazania budzi nadal kontrowersje. Dlatego aby wyjaśnić problem, konieczna jest analiza zarówno przepisów krajowych, jak i unijnych.

Do przetargów przystąpi więcej przedsiębiorców

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogli przystępować do przetargów. Zniesiona zostanie też konieczność posiadania zabezpieczenia finansowego.

Wadium zatrzymane przez zakład budżetowy

Jak zaksięgować w państwowym zakładzie budżetowym zatrzymane wadium oraz w jakim paragrafie przychodów je ująć? Czy zatrzymane wadium należy przekazać na rachunek dochodów budżetu państwa?

Przyszli emeryci sfinansują wypłatę bieżących świadczeń

Rząd chce przeznaczyć 7,5 mld zł zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej na bieżące wypłaty ZUS.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za nowe miejsce pracy

Coraz więcej miast zachęca firmy do tworzenia nowych miejsc pracy. W zamian oferują zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Nie tylko PIT-37 przez internet

Podatnicy będą mogli przesłać bez e-podpisu rozliczenie elektroniczne za 2009 rok nie tylko na PIT-37, ale też na innych e-formularzach. MF przewiduje, że w rozliczeniu za 2009 r. podatnicy będą mogli składać kolejne formularze PIT bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2009 r. dla niektórych grup ubezpieczonych nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7703,70 zł.

Szejnfeld: podwyższanie podatków ostatecznością

Rząd Donalda Tuska uznaje podwyższanie podatków za instrument absolutnie ostateczny - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, choć przyznał, że w krótkim okresie takie decyzje pozwalają osiągnąć dodatkowe wpływy budżetowe.

Skarbowcy protestują przeciwko zwolnieniom

Pracownicy skarbowi protestują przeciwko zwolnieniom w administracji. Domagają się przerwania prac legislacyjnych i włączenia do dyskusji związków zawodowych.

Szkolenia w zakresie kontroli zwolnień lekarskich

Od 1 sierpnia trwa realizacja programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Odbywające się w całym kraju bezpłatne szkolenia pracodawców to jeden z elementów tego programu.

Hazard w internecie będzie opodatkowany

Ministerstwo Finansów zamierza uregulować zasady opodatkowania dotyczące hazardu internetowego.

Becikowe będzie wypłacane na starych zasadach

Rząd zapowiadał, że ograniczy krąg rodzin uprawnionych do becikowego. Nikt jednak nie pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie.

Arendarski: prawdopodobnie będzie podwyżka akcyzy

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski uważa, że jednym z niewielu sposobów jakimi dysponuje rząd by pokryć ponad 50 miliardową dziurę w budżecie, jest podwyżka akcyzy. Inne podatki raczej nie wzrosną - twierdzi szef KIG.

Za unikanie egzekucji grozi kara pozbawienia wolności

Zbycie składników majątku w celu uniknięcia egzekucji podlega sankcjom karnym w postaci więzienia.

Jak rozliczać zaliczki na poczet usług budowlanych

Dla usług budowlanych został przewidziany specjalny moment powstania obowiązku podatkowego. Jest to dzień otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Czy naliczać składki od wynagrodzeń wyegzekwowanych przez komornika

Nasz były pracownik wystąpił do sądu o wypłacenie zaległej pensji. Wyrok rozstrzygający sprawę zapadł na jego korzyść. Ponieważ nie wykonaliśmy wyroku sądu, komornik wszczął egzekucję. Czy od dochodu uzyskanego w wyniku postępowania egzekucyjnego powinniśmy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

Samozatrudnione matki nie składają w ZUS wniosków o zwrot składek

Do niektórych oddziałów ZUS wpłynęło tylko kilka wniosków od kobiet o umorzenie składek ubezpieczeniowych od prowadzonych przez nie firm.

Kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy

Od 1 lipca 2009 r. kolejna grupa zatrudnionych osób jest zwolniona z opłacania składki na Fundusz Pracy (FP). Zwolnienie dotyczy pracowników po 50 roku życia zatrudnionych po 30 czerwca 2009 r., którzy przed podjęciem pracy przez co najmniej 30 dni byli zarejestrowani w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Pracodawca nie opłaca za te osoby składek na FP przez 12 miesięcy kalendarzowych. Składek na FP nie opłaca również płatnik za zatrudnione osoby, które ukończyły 55 lat – kobieta i 60 lat – mężczyzna. W tym przypadku zwolnienie dotyczy całego okresu zatrudnienia po ukończeniu odpowiedniego wieku.

Państwo spłaca kredyt, a bezrobotny skorzysta z ulgi w PIT

Nawet jeśli za bezrobotnego kredyt mieszkaniowy będzie spłacało państwo, to on sam skorzysta z ulgi odsetkowej w PIT. Takie rozwiązanie eksperci oceniają jako wpadkę ustawodawcy i niezwykłą hojność budżetu.

Druki RMUA raz na kwartał

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” przyjęła propozycje pracodawców dotyczące uproszczenia zasad wydawania druków RMUA.

Dwa nowe zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych

Pojawiły się nowe zwolnienia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Z pierwszego mogą skorzystać podatnicy otrzymujący zapomogi z funduszy związkowych. Z drugiego – pracownicy otrzymujący kwoty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, wydatkowane na cele działalności socjalnej.

Korekta w związku z przekroczeniem rocznej podstawy wymiaru składek ZUS

Pracownik naliczający wynagrodzenia popełnił błąd, sporządzając listę płac – nie uwzględnił przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Błąd został szybko wychwycony, jednak zapisy w księgach już wprowadzono w niewłaściwych wartościach. Jak zaewidencjonować w księgach korektę związaną z błędnie naliczoną listą płac? Kiedy wypłacone wyrównanie należy opodatkować?

Prezydent: Nie należy podwyższać podatków, ale skutecznie je ściągać

Nie należy podwyższać podatków, a jeśli - to tylko dla najbogatszych - mówił w sobotnich Sygnałach Dnia w programie I PR prezydent Lech Kaczyński. Za konieczne uznał natomiast uszczelnienie systemu ściągania podatków.

Opodatkowanie stawką liniową działalności gospodarczej przejętej po osobie zmarłej

Kiedy dziedziczymy firmę, która była opodatkowana PIT stawką liniową, nasza zdolność do dalszego jej stosowania zależała będzie przede wszystkim od tego, czy sami jesteśmy już przedsiębiorcami i na jakich zasadach się rozliczamy.

Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej

Nawet decyzja ostateczna, a więc taka od której nie służy już żaden środek odwoławczy, może zostać uchylona lub zmieniona po zaistnieniu pewnych przesłanek. Jest to tym samym nadzwyczajny tryb wzruszania decyzji. W jego stosowaniu istnieją jednak pewne istotne ograniczenia.

Dni otwarte INFOR LEX Biznes dla doradców podatkowych

Wydawca INFOR LEX – serii profesjonalnych publikacji elektronicznych dla biznesu – spółka INFOR Ekspert organizuje DNI OTWARTE nowego internetowego produktu informacyjnego, jakim jest INFOR LEX Biznes. Akcja skierowana jest do doradców podatkowych (Członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych) i trwa do 30 września 2009 r. W ramach akcji Klienci mogą uzyskać bezpłatny dostęp do publikacji, bardzo atrakcyjny rabat oraz prezenty.

Posiadacze drogich aut wyłudzają podatki

Bułgarscy właściciele drogich samochodów oszczędzają na podatkach i wyłudzają podatek VAT, rejestrując pojazdy jako ciężarowe - poinformowało MSW Bułgarii. Przeciwko 30 osobom, które wyłudziły 8 mln lewów (4 mln euro) podatku VAT, toczą się postępowania przygotowawcze.

Większość Francuzów przeciw nowemu ekologicznemu podatkowi

Dwie trzecie mieszkańców Francji sprzeciwia się podatkowi od emisji CO2, który rząd tego kraju chce wprowadzić od przyszłego roku - wynika z ujawnionego w czwartek sondażu instytutów TNS Sofres/Logica dla radia Europe1.

Od 2010 roku możliwy szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Proponowany 60-dniowy termin zwrotu części VAT na materiały budowlane może być niewystarczający do zweryfikowania wniosku.

Przywileje za podatki

Stołeczny ratusz chce zachęcić wszystkich mieszkańców Warszawy, także tych niezameldowanych, do płacenia tu podatków. W zamian zaoferuje np. ulgi na bilety do teatru czy darmowe szczepienia - pisze "Życie Warszawy".

Jak przygotować się do wyjaśnień w urzędzie skarbowym

Podatnik, którego urząd skarbowy wezwie do złożenia wyjaśnień dotyczących rocznego PIT, powinien dowiedzieć się w urzędzie, o jakie kwestie chodzi, aby dobrze przygotować się do takiej wizyty.

Najbliższe terminy egzaminu dla księgowych

Ministerstwa Finansów podało terminy egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Od 2010 r. zmiana zasad naliczania odsetek za zwłokę

Ministerstwo Finansów chce, żeby od 1 stycznia 2010 r. uległy zmianie zasady ustalania podstawowej stawki odsetek za zwłokę od zaległości. Nowe zasady spowodują, że odsetki za zwłokę będą wyższe od obecnych. Resort chce również wprowadzenia minimalnej stawki odsetek za zwłokę.

Jak opodatkować sprzedaż książek z płytami CD/DVD stanowiącymi ich integralną część

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży książek, których integralną częścią są materiały na płytach CD/DVD (sklasyfikowane wg PKWiU 22.11). Będące dodatkiem do książek płyty CD/DVD nie są dostępne w obrocie powszechnym. Jak powinna być opodatkowana taka transakcja?

Podatniku - nie myśl sam?

"Ułatwimy życie milionom podatników" – triumfalnie obwieścił premier Tusk. Zapowiedział, że jesienią powinna wejść w życie ustawa, która zwolni pracujących na jednym etacie z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT.

Nie tylko PIT-37 przez internet

Podatnicy będą mogli przesłać bez e-podpisu rozliczenie elektroniczne za 2009 rok nie tylko na PIT-37, ale też na innych e-formularzach.

Nowe świadczenie rodzinne ma zrekompensować brak ulgi

Nowe świadczenie rodzinne z tytułu niemożności pełnego lub częściowego odliczenia ulgi prorodzinnej miałoby przysługiwać osobom, które nie odpisały jej od podatku.

REKLAMA