Pracownicy, którzy otrzymują od swoich pracodawców dopłaty do wczasów zakupionych w biurze podróży, wypłaty tzw. wczasów pod gruszą, finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także świadczenia urlopowe, niestety muszą pamiętać jeszcze o zaliczkach na podatek dochodowy. A to oznacza, że jeśli pracodawca przyzna nam określoną kwotę tytułem świadczenia urlopowego, otrzymamy ją, ale pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy.
Możliwość podwójnego odliczenia tej samej wpłaty, po pierwsze, z tytułu darowizny kościelnej, a po drugie, jako zmniejszenie podatku o 1 proc., wydaje się bardzo kontrowersyjne. Bo choć jasnego zakazu nie ma, organy podatkowe zrobią wszystko, aby takie odliczenia zakwestionować.
Do celów produkcyjnych skupujemy jabłka od sadowników. Część naszych dostawców jest rolnikami indywidualnymi niemającymi założonego rachunku bankowego. W związku z tym ich dostawy nie mogą być udokumentowane ani fakturą VAT zakupu, ani fakturą VAT RR. Jako dowód dostawy wystawiamy im PZ, gdzie umieszczamy ich oraz nasze dane, ilości surowca, cenę jednostkową i wartość. PZ zostają podpisane przez obie strony. Znajduje się na nich także data dostawy. Zapłata za dostawę często następuje w innym okresie (miesiącu, a nawet innym roku) niż data dostawy. Czy można wartość dostawy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym nastąpiła, czy dopiero w momencie zapłaty? Czy PZ jest wystarczającym dowodem dostawy, aby można było zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów?