REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE, a nadal obowiązuje

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.

E-faktura możliwa także po akceptacji elektronicznej

Aby móc wystawiać dokumenty sprzedaży w formie elektronicznej, czyli coraz popularniejsze e-faktury, konieczna jest uprzednia akceptacja odbiorcy. Dopiero po jej uzyskaniu wystawca może przesyłać faktury w tej formie. Niezbędnym jest równoczesne zapewnienie autentyczności i integralności dokumentów.

Producenci rolni. Wnioski o zwrot akcyzy do końca sierpnia

Poczynając od tego roku, producenci rolni wcześniej składają wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. Wnioski o zwrot za okres luty–lipiec 2012 r. powinni złożyć w sierpniu (w latach poprzednich był to wrzesień).

Jaką stawką opodatkować usługę szkolenia przeciwpożarowego

Usługi szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 maja 2012 r. (nr IPTPP1/443-93/12-5/MW), której fragment prezentujemy poniżej.

REKLAMA

Zwrot opłaty legalizacyjnej od kontrahenta a podatek VAT

W dniu 1 marca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem VAT kwoty opłaty legalizacyjnej, otrzymanej w związku z legalizacją samowoli budowlanej (sygn. IPPP1/443-20/12-2/IGo).

VAT odliczysz także z duplikatu faktury

Podstawę odliczenia podatku naliczonego, w przypadku utraty faktury VAT, stanowi jej duplikat. Jeżeli zatem zgubiłeś oryginał, poproś swojego kontrahenta o ponowne wydanie dokumentu potwierdzającego sprzedaż.

Premie pieniężne dla kontrahenta są jak rabat

Premia pieniężna udzielona kontrahentowi obniża VAT podobnie jak rabat - orzekł NSA w uchwale siedmiu sędziów. Sąd dodał, że nie ma w ustawie o VAT przepisu, na podstawie którego można byłoby karać za brak korekty faktury po udzieleniu premii.

Zwiększenie odliczenia VAT może podwyższać podstawę opodatkowania w PIT

Choć podatek od towarów i usług, jako taki, z zasady nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to istnieją przypadki, w których od kwoty podatku naliczonego będzie trzeba zapłacić podatek. Przykładem takiej sytuacji jest korekta deklaracji podatku VAT związana ze zmianą wartości obrotu w danym roku podatkowym, w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego.

REKLAMA

Usługi transportowe a VAT - co warto wiedzieć?

Sposób rozliczenia usług transportowych jest istotny zarówno dla przedsiębiorców sprzedających te usługi, jak i dla nabywców. Warto znać stawki VAT-u na usługi transportowe oraz wiedzieć w którym momencie pojawia się obowiązek podatkowy dla tego typu usług.

W 2013 roku dalej nie odliczysz VAT od paliwa do auta osobowego

Obowiązek podatkowy nie będzie już tak szeroko związany z wystawieniem faktury, właściciele osobowych aut w dalszym ciągu nie odliczą VAT zawartego w cenie paliwa, a nabywcy takich samochodów natrafią na ograniczenia w odliczeniu VAT od zakupu. Za to przedsiębiorcy rzadziej zapłacą podatek od prezentów przekazanych kontrahentom i oszczędzą czas dokumentując transakcje do 450 zł fakturami uproszczonymi.

Konsekwencje błędów na fakturze VAT

Sprawdzenie danych firmowych w GUS pozwala przedsiębiorcy uniknąć kłopotów.

Nawet 30 tys. zł grzywny za niewydanie paragonu

Jeśli nie ominął Cię obowiązek stosowania kasy fiskalnej pamiętaj o każdorazowej dokumentacji sprzedaży i wydaniu paragonu. Sprzedaż na tzw. zeszyt może być kosztowna. Taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe a niekiedy nawet przestępstwo skarbowe.

Zmiana siedziby firmy może wpłynąć na zmianę urzędu dla rozliczeń VAT-u

Zmiana adresu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą może ale nie musi pociągać za sobą zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT-u. Wszystko zależy od tego, w ilu miejscach i na jakim obszarze dokonywane są czynności podlegające opodatkowaniu.

Jak odliczyć pełny VAT od zakupu samochodu osobowego

Organy podatkowe potwierdzają, że podatnik może odliczyć pełną kwotę VAT naliczonego przy zakupie samochodu, jeżeli przeznaczy go na wynajem (dzierżawę, leasing). Warunkiem jest, aby minimalny okres najmu (dzierżawy, leasingu) przekraczał pół roku. Co istotne, późniejsza zmiana sposobu wykorzystania samochodu (tzn. m.in. rezygnacja z najmu, dzierżawy, leasingu i przeznaczenie go na pozostałe cele prowadzonej działalności) nie zmienia prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Badania lekarskie zlecane przez policję są zwolnione z VAT

Badania lekarskie zlecane przez policję w celu określenia stanu zdrowia osób zatrzymanych pod względem istnienia lub braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania i umieszczenia w pomieszczeniu dla zatrzymanych, wykonywane przez podmioty lecznicze w ramach otrzymywanych zleceń, podlegają zwolnieniu z VAT.

Kwoty na fakturze i podatek wykazywany w deklaracji trzeba zaokrąglać

Większość kwot niezbędnych do rozliczenia podatku podlega zaokrągleniu do pełnych złotych, jednak nie wszystkie. Podatnik powinien zatem wiedzieć, w jaki sposób ująć poszczególne wartości, aby nie narazić się fiskusowi, dokonując nierzetelnych obliczeń.

Chcesz być zwolniony z VAT? Nie musisz składać zgłoszenia VAT-R

Prowadzenie działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu VAT wiąże się z koniecznością posiadania statusu podatnika VAT. Gdy przedsiębiorca wybiera opodatkowanie swojej działalności, musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne i opłacić 170 złotych. Gdy chce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub dokonuje sprzedaży, która korzysta ze zwolnienia ze względu na przedmiot nie musi rejestrować się na potrzeby VAT.

Odliczenie VAT w drodze korekty deklaracji w czasie trwania czynności sprawdzających

W lipcu ub.r. wykazaliśmy różnicę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu. W związku z tym zadzwoniła do nas pracownica urzędu skarbowego i poprosiła o faktury oraz rejestry VAT. Sprawdzanie dokumentów trwa już dwa miesiące, żadnego pisma o kontroli nie było. Teraz otrzymaliśmy duplikat faktury za czynsz + media z lipca (fakturę wysłano do nas wcześniej, odebrał ją pracownik za potwierdzeniem odbioru, ale zgubił). Musimy zatem skorygować deklarację VAT za lipiec, ale chyba nie możemy, bo trwa kontrola. Czy po jej zakończeniu będziemy mogli dokonać korekty?

Roczna korekta VAT odliczonego w 2011 r. - po zmianach

Luty jest miesiącem, w którym niektórzy podatnicy zobowiązani są do dokonania korekty podatku naliczonego od tzw. zakupów „mieszanych”, czyli związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i ze sprzedażą zwolnioną. Sprawdź jak prawidłowo dokonać rocznej korekty VAT za 2011 rok.

Z pustej faktury musisz zapłacić VAT

Wystawienie faktury, która nie dokumentuje faktycznie wykonanej transakcji to poważne problemy. Jeśli faktura zostanie przekazana, tzn. wprowadzona do obrotu prawnego, podatek w niej wykazany trzeba wpłacić na konto urzędu. Jednocześnie faktura taka nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego w niej wykazanego.

VIES jako system umożliwiający sprawdzenie poprawności danych kontrahenta

System VIES (VAT Information and Exchange System) to system informatyczny pozwalający na wymianę informacji między państwami Unii Europejskiej na temat transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz podatników VAT.

Powrót do zwolnienia w VAT nie zawsze możliwy

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu VAT powinni uwzględnić możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, przysługującego pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie wymagań. W przypadku utraty tego prawa lub jeśli przedsiębiorca sam z niego zrezygnował na powrót do zwolnienia musi czekać, i to rok.

Powrót do zwolnienia w VAT nie zawsze możliwy

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu VAT powinni uwzględnić możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, przysługującego pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie wymagań. W przypadku utraty tego prawa lub jeśli przedsiębiorca sam z niego zrezygnował na powrót do zwolnienia musi czekać, i to rok.

Bony towarowe są wolne od podatku VAT

Dość częstą praktyką stosowaną przez przedsiębiorców jest nabycie bonów towarowych, które potem przekazywane są pracownikom w związku z różnymi okolicznościami, takimi jak święta czy jubileusze. Pytanie jakie może się pojawić w związku z tym dotyczy ewentualnej konieczności ich opodatkowania podatkiem VAT.

Jak rozliczyć świadczenie usług na rzecz rolnika

Czy przy rozliczaniu świadczenia usług na rzecz rolnika, który nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, obowiązują mnie zasady ogólne? Jestem podatnikiem VAT.

Anulowanie faktury VAT - prawnie nie uregulowane, w praktyce stosowane

Faktura VAT to dokument potwierdzający zawarcie transakcji sprzedaży, na podstawie którego dokonuje się rozliczeń podatkowych. W sytuacji, gdy w zawartych na niej informacjach pojawiają się błędy, strony transakcji zobowiązane są do dokonania korekty dokumentu. W takich przypadkach, wielu przedsiębiorców zastanawia się nad możliwością anulowania faktury. Niestety jest to dopuszczone tylko i wyłącznie w nielicznych sytuacjach.

Wystawienie jednej faktury do sprzedaży udokumentowanej kilkoma paragonami

Czy można do kilku paragonów z kasy rejestrującej wystawić jedną fakturę VAT? Mamy klientów, którzy codziennie kupują drobne rzeczy i życzą sobie faktur VAT. Czy można w tej sytuacji zbiorczo, np. raz na tydzień, wystawić jedną fakturę? Jeśli tak, to co wpisać w dacie sprzedaży? Czy powinien to być zakres dat?

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo firmy

Klientowi, który wynajął u nas samochód, przekazaliśmy nasze kurtki z logo firmy. Wydaliśmy je z magazynu (pełna księgowość). Kurtki te mają znaczną wartość. Czy fakt ich wydania powoduje obowiązek opodatkowania VAT?

Podatnik odlicza VAT bez względu na czynności nieopodatkowane

Podatnik, który wykonuje czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT, nie bierze ich pod uwagę przy odliczaniu podatku zawartego w cenie kupowanych towarów i usług - wynika z uchwały NSA.

WNT - moment powstania obowiązku podatkowego

Ustawa o podatku od towarów i usług wprost definiuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Korekta e-faktury

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Wprowadzone zmiany, mają na celu potraktowanie faktury elektronicznej na równi z fakturą papierową. Rozporządzenie dotyka kwestii faktur elektronicznych, nie znajdziemy w rozporządzeniu podziału faktur na faktury pierwotne i faktury korygujące. Zatem możemy uznać że rozporządzenie to dotyczy obu typów faktur.

Kursy księgowe zwolnione z VAT

Usługi szkolenia związane z zawodem księgowego, w całości finansowane ze środków publicznych, są zwolnione z VAT.

Rozliczenia podatku VAT przez wspólnoty mieszkaniowe

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał w dniu 21 czerwca 2011 r. interpretację ogólną dotyczącą kwestii rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) przez wspólnoty mieszkaniowe. Znajomość powyższej interpretacji przyda się z pewnością członkom wspólnot mieszkaniowych, którzy będą mieli pewność co do prawidłowości rozliczanego przez nie podatku VAT.

Gmina nie odlicza VAT chroniąc nietoperze

Gmina nie może odliczać podatku zawartego w cenie towarów i usług, które wykorzystuje do budowy obserwatorium nietoperzy i ochrony ich siedliska - stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach.

Jak dokumentować udzielanie skonta

Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację?

Gwarancja udzielona na fakturze VAT

Gwarancja może zostać udzielona również poprzez oświadczenie sprzedawcy na fakturze, a warunki takiej gwarancji należy wówczas oceniać przez pryzmat przepisów kodeksu cywilnego.

Samorządy nie mają szansy na stawkę 0 proc. VAT

Powiaty nie mają szansy na zerowy VAT dla prowadzonej przez siebie działalności, np. sportowej, dzięki czemu mogłyby odzyskiwać podatek zawarty w cenach kupowanych towarów i usług - wynika z odpowiedzi wiceminister finansów na poselską interpelację.

Zwolnienie z VAT dla usług konserwatorskich i restauratorskich w przypadku umowy z podwykonawcami

Nawet gdy do świadczonych usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich podatnik wynajmuje podwykonawców, powinien zastosować zwolnienie z VAT.

System Intrastat - zasady związane ze zgłoszeniem Intrastat

Intrastat to system służący do rejestracji danych dotyczących obrotu towarowego między podmiotami gospodarczymi funkcjonującymi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zgłoszeniu do systemu Intrastat podlega fizyczny przepływ towarów wspólnotowych z jednego państwa członkowskiego UE do innego państwa członkowskiego UE.

W jaki sposób należy ustalić powierzchnię użytkową do celów VAT

Jak ustalić metraż remontowanego lokalu lub budynku, aby móc stosować stawkę 8%?

Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Czy wnioskodawca stosuje prawidłowe stawki VAT do wykonywanych przez siebie usług i czy prawidłowo wystawia faktury VAT, czy też powinien – jak tego oczekują jego potencjalni klienci – wystawiać faktury jako usługa cateringowa ze stawką VAT 8 proc. na całość usługi, bez wyszczególniana sprzedawanych napojów (kawa, herbata, napoje gazowane)?

Zakup kawy oraz ciastek dla klientów firmy

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy obecnie (od kwietnia 2011 r.) od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. czy przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym?

Faktura otrzymana faksem a prawo do odliczenia VAT

Wpłaciłam zaliczkę, następnie resztę kwoty na podstawie faktury, którą otrzymałam faksem. Dostawca usługi obiecał mi przywiezienie oryginału. Na tej podstawie odliczyłam VAT w kwietniu. Dostawca już dwa tygodnie zwleka z dostarczeniem faktury, nie odbiera telefonów, nie ma z nim kontaktu. Podobno ma problemy finansowe. Podejrzewam, że ta faktura pewnie w ogóle nie istnieje. Co zrobić w takiej sytuacji?

Podpisywanie faktur nieobowiązkowe

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić?

Jak wspólnota mieszkaniowa powinna rozliczać VAT

Minister Finansów potwierdził, że wspólnota ma prawo wystawiać refaktury na członków wspólnoty (właścicieli lokali), oczywiście pod warunkiem że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W przypadku zakupu towarów i usług oraz odsprzedaży ich właścicielom poszczególnych lokali wspólnota występuje bowiem jako podatnik VAT. Natomiast w zakresie, w jakim wspólnota nabywa towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej, nie wykonuje żadnych czynności na rzecz właścicieli. W takim zakresie nie świadczy na rzecz członków wspólnoty usług opodatkowanych VAT. W konsekwencji brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami, w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną.

Kiedy należy skorygować VAT po wystawieniu korekty w wyniku pomyłki w cenie

Dokonana przez sprzedawcę korekta podatku należnego, spowodowana pomyłką zaistniałą przy wystawieniu faktury pierwotnie dokumentującej zdarzenie rodzące obowiązek podatkowy (pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury), powinna być uwzględniona w rozliczeniu za okres powstania obowiązku.

Import towarów - uproszczenia w rozliczeniu VAT

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Podatnicy, którzy rozliczają VAT od importu towarów w deklaracji VAT, nie będą musieli składać zaświadczeń o braku zaległości ani potwierdzenia zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, gdy złożą oświadczenia. Zmiany wejdą w życie 1 lipca br.

Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą

Firma wysłała pracowników w delegację do Maroka. Kupiono im tam telefony i miejscowe karty telefoniczne (pre-paid). Czy zakup ten należy potraktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną? Zakupy zostały udokumentowane paragonami z tamtejszych kas fiskalnych.

Sprzedaż wyrobów mącznych z 5-proc. stawką VAT

Do sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów mącznych: pierogów, krokietów, naleśników, kopytek oraz łazanek, należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 5 proc.

Dostawa budynków i drogi dojazdowej - zwolnienie z VAT

Czy sprzedaż budynków i budowli wraz z użytkowaniem wieczystym jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

REKLAMA