REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - koszty, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracodawca wydając pracownikowi polecenie odbycia podróży służbowej ma obowiązek zwrotu wydatków, które pracownik poniósł w jej trakcie. Równocześnie koszty podróży służbowej pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, o ile podróż służbowa jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została podjęta w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika kosztami pracodawcy

Podróżą służbową jest każdy wyjazd pracownika na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy w celu wykonania zadania służbowego.

Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

Z uwagi na łatwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, często bardziej opłaca się otrzymane np. w darowiźnie udziały lub akcje umorzyć niż sprzedać.

Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

Przy obliczaniu zysku ze sprzedaży akcji kupowanych przez indywidualnych inwestorów na giełdzie obowiązuje zasada, że wydatki na nabycie akcji są kosztem uzyskania w momencie sprzedaży akcji. Jeżeli więc inwestor kupił w 2009 r. akcje, których nie sprzedał w 2009 r. poniesione wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu 2009 r.

Czy koszty finansowania szkoleń są kosztami uzyskania przychodu

Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, stanowią dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu?

Które stypendia są zwolnione z PIT

Ustawa o VAT 2022 Dział XIII Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 roku - tekst jednolity, Dział XIII Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe (art. 139- 176).

Ustawa o VAT 2022 Dział X Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku. DZIAŁ Xa Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach

Ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 roku, Dział X Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku. DZIAŁ Xa Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach - (art. 96- 105d).

Ustawa o VAT 2022 Dział IX Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Ustawa o VAT - stan prawny na 1 luty 2022 roku, Dział IX Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe (art. 86- 95)

Ustawa o VAT 2022 Dział VIII Wysokość opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VIII Wysokość opodatkowania (art. 41- 85)

Ustawa o VAT 2022 Dział VII Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VII Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów (art. 33- 40)

Ustawa o VAT 2022 Dział VI Podstawa opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VI Podstawa opodatkowania (art. 29 - 32)

Ustawa o VAT 2022 Dział V Miejsce świadczenia

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział V Miejsce świadczenia (art. 22- 28o)

Ustawa o VAT 2022 Dział IV Obowiązek podatkowy

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział IV Obowiązek podatkowy (art. 19- 21)

Ustawa o VAT 2022 Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi (art. 15- 18d)

Ustawa o VAT 2022 Dział II Zakres opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity. Dział II Zakres opodatkowania (art. 5-14)

Ustawa o VAT 2022 Dział I Przepisy ogólne

Ustawa o VAT 2022 - ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - stan prawny na 2 luty 2021 r. - tekst jednolity. Dział I Przepisy ogólne (art. 1-4)

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 52-58 oraz Załączniki

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 10: Przepisy przejściowe i końcowe. Załączniki. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 26-30p

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 6: Podstawa obliczenia i wysokość podatku. Rozdział 6a: Danina solidarnościowa. Rozdział 6b Ryczałt od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 24-25g

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 5: Szczególne zasady ustalania dochodu. Rozdział 5a Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23a-23zf

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4a: Opodatkowanie stron umowy leasingu. Rozdział 4b: Ceny transferowe. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22-23

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4: Koszty uzyskania przychodu. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 1-9a

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 1: Podmiot i przedmiot opodatkowania. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Skala podatkowa - PIT 2009

Jeżeli nie rozliczasz się podatkiem liniowym (19% bez względu na rozmiar dochodów – dotyczy tylko działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej), kartą podatkową ani ryczałtem ewidencjonowanym -  to co do zasady musisz obliczyć podatek od swoich dochodów wg skali podatkowej. Tu już procent podatku zależy od wysokości Twoich dochodów. To tzw. progresja podatkowa - czyli im więcej zarabiasz, tym większa stopa podatku obciąża Twoje dochody. Przy progresji stawki podatkowe są przypisane określonym w skali przedziałom dochodów. Od 2009 roku mamy tylko dwie stawki 18% i 32%.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Kiedy przedsiębiorca jest w podróży służbowej

Trzeba wykazać nieściągalność całej wierzytelności

Dla zaliczenia nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty świadczące np. o jej nieściągalności. Jest to długotrwałe i kosztowne. Podatnicy stosują trick – dokumenty dowodzące nieściągalności wierzytelności dotyczą tylko jej części. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczają natomiast całą wierzytelność. Podatnicy uważają, że wykazując nieściągalność części wierzytelności, pośrednio dowodzą nieściągalności całej wierzytelności i do kosztów mogą zaliczyć całą niezapłaconą kwotę. To ryzykowna strategia.

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?

Stawki ryczałtu

Stawki ryczałtu są różne, zależą od rodzaju działalności i są wymienione w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Świadczenie jakich usług wyłącza możliwość płacenia ryczałtu

Nawet sporadyczne uzyskiwanie przychodów z niżej wymienionych usług w roku podatkowym nie pozwala świadczącym je przedsiębiorcom korzystać z dobrodziejstw opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Bezrobotny kredytobiorca z pomocą państwa i ulgą w PIT

Ustawa z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz. U. Nr 115, poz. 964), która weszła w życie 5 sierpnia 2009 r. określa zasady przyznawania okresowej i zwrotnej pomocy państwa osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r.

Rodzina na swoim zwolniona z PIT

Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT.

Czy obligacje są opodatkowane PIT

Co do zasady dochody z obligacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli jednak nabywasz obligacje od Skarbu Państwa a nie na giełdzie dochody są zwolnione.

Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną

Mój syn ma 20 lat i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wakacji w 2010 roku pracował i zarobił brutto 3.050 zł. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 rok przysługuje mi ulga prorodzinna na syna?

Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT

Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce?

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wpisać w PIT

Podatnik otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych obowiązany jest wypełnić zeznanie roczne i wykazać w nim kwoty otrzymanych świadczeń.

Wszystkie hasła podatkowe od A do Z

Podatki od A do Z.

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - co warto wiedzieć?

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

Czy można złożyć wniosek o wspólne rozliczenie z małżonkiem po 30 kwietnia

Zasadniczo odpowiedź na pytanie tytułowe jest negatywna. Jest jednak wyjątkowa możliwość skutecznego złożenia tego wniosku później. Można bowiem postarać się o odroczenie przez organ podatkowy terminu złożenia zeznania podatkowego.

Czy jeżeli syn skończył 25 lat w 2008 r. przysługuje rodzicom cała ulga na dziecko

Mamy syna, który w sierpniu 2008 roku skończył 25 lat, a w listopadzie 2008 r. obronił pracę magisterską. Czy przysługuje nam pełna, ulga prorodzinna w wysokości 1173,70 zł czy może tylko część.

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

Oddałeś krew - skorzystaj z ulgi

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Zlecenia do 200 zł bez kosztów i z 18% PIT

Jestem studentem i co jakiś czas zawieram umowy zlecenia, czy umowy o dzieło na niewielkie kwoty. Słyszałem, że od 1 stycznia 2009 r. takie umowy o wartości do 200 zł nie są już pomniejszane o koszty. A od 2011 roku nie sumuje się takich umów zawartych w ciągu miesiąca. Czy to prawda?

Czy jest podatek przy użyczeniu nieruchomości

Jestem właścicielem dwóch nieruchomości. Na pierwszej znajduje się budynek mieszkalny, a na drugiej mała hala produkcyjna. Budynek mieszkalny użyczam bezpłatnie mojemu synowi i synowej. Zaś halę produkcyjną bezpłatnie użytkuje sąsiad, który prowadzi tam swoją małą działalność produkcyjno-uslugową. Do końca 2008 r. musiałem opodatkowywać PIT bezpłatne użyczenie sąsiadowi. Ale użyczenia nieruchomości dla syna i synowej już nie. Słyszałem jednak ostatnio, że przepisy w tym zakresie zmieniły się i że nie trzeba już płacić podatku od bezpłatnego użyczenia, czy to prawda?

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-37

Jest to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury) a jednocześnie np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych. Nie możemy wypełniać PIT-37 jeżeli osiągaliśmy w okresie rozliczeniowym dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali. Możemy wypełnić ten PIT jeżeli nie mamy obowiązku powiększyć naszych dochodów o dochody małoletnich dzieci oraz gdy nie zamierzamy odliczać strat z lat ubiegłych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej - PIT 2010

Do 31 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

PIT-28 - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Do końca lutego przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28 za ubiegły rok podatkowy. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku?

REKLAMA