REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - ulgi i zwolnienia, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne

Prowadząc firmę najczęściej musimy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Nie jest to mały wydatek, więc warto skorzystać z możliwości zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych.

Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne - PIT 2009

Prowadząc firmę najczęściej musimy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Nie jest to mały wydatek, więc warto skorzystać z możliwości zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych.

Odliczanie strat

Poniosłeś straty w działalności gospodarczej lub obracając akcjami ? Fiskus ulży Ci w takich sytuacjach, pozwalając odliczyć straty od dochodu. Ale uwaga - rocznie nie odliczysz więcej niż 50% straty

Odliczanie strat - PIT 2009

Poniosłeś straty w działalności gospodarczej lub obracając akcjami ? Fiskus ulży Ci w takich sytuacjach, pozwalając odliczyć straty od dochodu. Ale uwaga - rocznie nie odliczysz więcej niż 50% straty

REKLAMA

Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty

Prwadzę działalność gospodarczą (apteka). Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi udzielam kupującym bonifikat. Bonifikata polega na obniżeniu ostatecznej kwoty do zapłaty. W raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód jest ewidencjonowany bez pomniejszania o bonifikaty, przy czym do kasy apteki wpływa kwota pomniejszona o bonifikaty. Czy prawidłowo postępuję pomniejszając przychód ze sprzedaży o kwotę udzielonej bonifikaty?

Czy można rozliczyć podatek dochodowy razem z samotnie wychowywanym dzieckiem mimo braku orzeczenia rozwodu

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO – GŁÓWNA TEZA
Podatniczka nie spełnia przesłanek wymienionych w art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Podatniczka formalnie nadal pozostaje bowiem w związku małżeńskim mimo stwierdzonego sądownie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz ustania więzi gospodarczych pomiędzy Podatniczką i jej mężem.

Osoba pozostająca w związku małżeńskim może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania jedynie w sytuacji, gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, co w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca.

*komentarz*KOMENTARZ EKSPERTAInterpretacje organów podatkowych są prawidłowe. Skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku może osoba samotnie wychowująca dzieci, która jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Wnioskodawczyni przedstawiła dowody (wyroki sądów), że samotnie wychowuje dzieci, ale według prawa podatkowego nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dzieci, gdyż nie jest rozwódką.
Przepisy dotyczące korzystnego sposobu rozliczania podatku nie mogą być interpretowane rozszerzająco, zarówno co do zakresu przedmiotowego, podmiotowego, jak i czasu ich trwania.

Tożsame stanowisko prezentuje również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w postanowieniu (sygn. PB2/4150-8/07/AK) z dnia 27 kwietnia 2007 r. Ten sam organ podatkowy, wskazuje również, że gdy wobec jednego z rodziców sąd orzeknie wyłącznie ograniczenie praw rodzicielskich, a nie pozbawi ich całkowicie to brak jest podstaw do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci (postanowienie sygn. PD-3/415-154/07/L z dnia 30 kwietnia 2007 r.).

Warto wskazać, że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego czy przez cały rok podatkowy był osobą samotnie wychowującą dzieci. Taki stan powinien zaistnieć w ciągu roku, a nie musi trwać przez cały rok. Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca nie zmienił przepisów będących przedmiotem komentarza.

Interpretację skomentował
Leszek Sygułaekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu*/komentarz*

Ulga odsetkowa a aneks do umowy kredytowej

W 2005 r. zaciągnęłam kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego. W roku 2010 dokonam odbioru budynku i nabędę prawo do odliczenia odsetek. Jeszcze przed odbiorem budynku zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej z 2005 r. zwiększający wartość mojego pierwotnego zobowiązania (nie jest to kredyt refinansowy). Czy aneks ten nie pozbawi mnie prawa odliczenia odsetek w pełnej wysokości?

Jaki podatek od sprzedawanych obrazów

Maluję obrazy, portrety i pejzaże. Tworzę również grafikę. Jak mam prawidłowo opodatkować dochody ze sprzedaży tych dzieł. Czy to jest działalność gospodarcza ?

REKLAMA

Czy muszę płacić podatek od wynajmu pokoi w gospodarstwie rolnym

Jestem rolnikiem i w tym sezonie letnim wynajmowałem pokoje dla agroturystów w moim gospodarstwie. Oczywiście świadczyłem też inne usługi (wyżywienie, wycieczki konne, łowienie ryb itp.) Jak mam się rozliczyć z tych dochodów? Czy w ogóle muszę płacić podatek?

Jak wykazać prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Jestem osobą niepełnosprawną i chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jak mam przygotować się do tego odliczenia ? Czy muszę zbierać jakieś dokumenty, czy faktury ?

Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków

Jak należy ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków i wykonywanie zadań związanych z ustalaniem oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?

Jak liczyć okres zameldowania do ulgi meldunkowej

W maju 2008 r. zmarła moja matka i nabyłem w spadku mieszkanie własnościowe stanowiące odrębną nieruchomość. Nabycie spadku potwierdzone zostało prawomocnym wyrokiem sądu. W mieszkaniu tym byłem zameldowany na pobyt stały w latach 1991-2003. Czy sprzedając teraz to mieszkanie mogę skorzystać z ulgi meldunkowej?

Czy trzeba płacić podatek dochodowy przy sprzedaży gospodarstwa rolnego

Nabyłem w spadku gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą użytki rolne zabudowane,  pastwiska, grunty orne i rowy. Chciałbym sprzedać teraz to gospodarstwo ale nie wiem, czy będę musiał zapłacić przy tym podatek dochodowy.

Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Przedsiębiorca zgodnie z zapisami zawartej umowy handlowej, stara się od swojego nierzetelnego kontrahenta o odszkodowanie. Wreszcie, po kilkunastu miesiącach walki przed sądem, przedsiębiorca otrzymał dla siebie korzystny wyrok sądowy na podstawie, którego jego nierzetelny kontrahent ma mu zapłacić odszkodowanie. W związku z tym przedsiębiorca zastanawia się czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT.

Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty, możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Kupiłem w 2003 roku mieszkanie. Teraz chciałbym je sprzedać ale z uwagi na duży dochód z tej transakcji chciałbym uniknąć płacenia podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi meldunkowej - od 2003 roku jestem nieprzerwanie zameldowany w tym mieszkaniu.

Wychowywanie dzieci daje ulgę (podatkową)

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko.

Pomyliłem formularz. Czy skorzystam z ulgi?

Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny (dostałem darowiznę od rodziców) ale pomyliłem formularz SD-1 z SD-3. Czy zwolnienie mi przepadło ?

Które przychody są zwolnione z PIT

Są kategorie przychodów, które choć podlegają ustawie o PIT, to jednak są przez tę ustawę zwolnione z podatku dochodowego - jest ich grubo ponad 100. Warto znać te zwolnienia, a przynajmniej sprawdzić, czy nie są tam wymienione nasze przychody.

Ulga abolicyjna

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego.

Co nie podlega opodatkowaniu PIT

Jest kilka kategorii przychodów osób fizycznych, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto je znać.

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy.

Ulgi i zwolnienia w obrocie nieruchomościami

Osoby, które zbywają i nabywają  nieruchomości, czy to formie sprzedaży, spadku czy darowizny muszą liczyć się z zapłatą podatków. Jednak czasem można skorzystać z ulg i zwolnień podatkowych przy tych transakacjach, a nawet nie zapłacić podatku wcale. Dowiedz się kiedy.

Wspierasz pożyteczne cele - możesz odliczyć te darowizny

Jeżeli dokonujemy darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego - możemy odliczyć je od dochodu przed opodatkowaniem. Limit odliczenia to 6% naszego dochodu, przy czym sumuje się odliczane darowizny z na cele kultu religijnego i wartość darowizn krwi. Poznaj zasady tego odliczenia.

Limity ulg w PIT

Przegląd limitów wszystkich ulg i odliczeń obowiązujących w 2008 roku w podatku dochodowym od osób fizycznych w dwóch tabelach. Pierwsza dotyczy odliczeń od dochodu a druga odliczeń od podatku.

Jakie dokumenty są potrzebne do skorzystania z ulg

Jeżeli korzystamy z ulg i odliczeń i nie chcemy mieć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa zgromadźmy odpowiednie dokumenty.

Zwracasz co nie Twoje - masz ulgę

Zdarzają się sytuacje, że otrzymaliśmy coś, co nam nie przysługiwało. Będzie to np. pomyłkowa wypłata zbyt dużego wynagrodzenia, emerytury, czy np. zasiłku. Gdy zwrócimy nienależnie pobrane świadczenie, które uprzednio zwiększyło nasz dochód dochód podlegający opodatkowaniu - możemy odliczyć ten zwrot od dochodu.Powracamy wtedy do sytuacji sprzed otrzymamy nienależnego świadczenia.

Ulga odsetkowa dla kontynuujących

Jeżeli wziąłeś kredyt mieszkaniowy do końca 2006 r. (liczy się data podpisania umowy kredytowej a nie faktycznej wypłaty środków z kredytu) możesz korzystać z ulgi odsetkowej aż do końca 2027 roku. 

Honorowi krwiodawcy mają swoją ulgę podatkową

Jeżeli honorowo oddajesz krew możesz odliczyć od swojego rocznego dochodu przed opodatkowaniem kwotę 130 zł za każdy litr oddanej w 2008 roku krwi. Pamiętaj, że nie można odliczyć więcej niż 6% swojego dochodu sumując inne odliczane darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego i na cele kultu religijnego.

Ulga z tytułu nabycia nowych technologii

Do 50 proc. wydatków na nabycie nowych technologii mogą odliczyć od rocznego dochodu przedsiębiorcy.  Najważniejsze w tej uldze to właściwe rozpoznanie co jest a co nie jest nową technologią w rozumieniu przepisów podatkowych.

Niepełnosprawni i ich opiekunowie mają ulgę rehabilitacyjną

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną albo masz na utrzymaniu taką osobę masz prawo do ulgi rehabilitacyjnej. W ramach tej ulgi możesz odliczyć od dochodu wydatki na  na cele rehabilitacyjne jak również wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Ulga i zwolnienia dla nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku

Nieruchomości nabyte po 01.01.2007r. trudniej sprzedać bez podatku, niż te zakupione w latach wcześniejszych. Przede wszystkim zwolnieniu podlegają co do zasady same budynki – a nie grunty na których się znajdują.

Zwolnienia podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 r.

Przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości, ulegały w ciągu ostatnich kilku lat zmianom. Z uwagi na zasadę ochrony praw nabytych, część starych rozwiązań pozostała w mocy do tej pory. W szczególności dotyczy to nieruchomości nabytych, lub wybudowanych przed 1 stycznia 2007 r.

Niektórzy mogą korzystać ze starych ulg mieszkaniowych

Osoby, które nabyły prawo do starych ulg mieszkaniowych mają jeszcze prawo kontynuowania odliczania jeżeli nie mogli tego zrobić wcześniej. Chodzi tu o tzw. dużą ulgę budowlaną, którą można odliczać od dochodu albo od podatku oraz o ulgę na oszczędzanie w kasach mieszkaniowych.

Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.

Jeżeli ponosisz wydatki na dostęp do internetu możesz odliczyć od rocznego dochodu kwotę 760,- zł. Jeżeli w miejscu swojego zamieszkania wydatki ponosi, i z internetu korzysta, kilka osób (i każda z nich jest wymieniona na fakturze) - każda ma oddzielny limit 760,- zł.

Ulga na dzieci w tym roku jest większa

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2010 (tak samo jak za 2009 r.) odliczyć od podatku maksymalnie 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko.

Już możesz skorzystać z abolicji

Jeżeli pracowałeś w latach 2002-2007 za granicą w państwie, z którym Polska miała podpisaną niekorzystną umowę podatkową nie musisz dopłacać podatku. Jeżeli już dopłaciłeś - polski fiskus zwróci Ci tą kwotę. Musisz jednak złożyć (lub skorygować) zeznania podatkowe za te lata. Dochody uzyskane od 1 stycznia 2008 r. są objęte nową ulgą podatkową. 

Czy zadośćuczynienie uzyskane od sprawcy wypadku jest zwolnione z opodatkowania

W grudniu 2006 r. uległem wypadkowi samochodowemu. W listopadzie 2007 r. sąd zasądził na moją rzecz od sprawcy wypadku 30 000 złotych jako zwrot kosztów leczenia (odszkodowanie) i 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wiem, że od odszkodowania nie muszę płacić podatku, bo zostało zasądzone w wyroku sądowym. Ale czy muszę zapłacić podatek dochodowy od kwoty zadośćuczynienia?

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się prawa przejazdu przez działkę sąsiada jest opodatkowane

W wyniku zawartej ugody otrzymałem w 2007 r. wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę. Czy to wynagrodzenie podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i terminie.

Problemy z PIT-em po 30 kwietnia

Minął termin złożenia rocznych zeznań podatkowych za 2007 rok. Co to oznacza dla Ciebie? Czy złożyłeś w terminie zeznanie podatkowe? Co powinieneś zrobić, gdy nie złożyłeś nadal PITa ? Jak się zachować, gdy urząd skarbowy poprosi Cię o wyjaśnienia? Chcesz złożyć korektę PITa ?

Odlicz darowiznę na pożytek publiczny

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od dochodu. Limit odliczenia wynosi 6% dochodu. To odliczenie jest niezależne od możliwości przekazania opp 1% naszego podatku.

Czy mogą być kosztem pieniądze skradzione z konta przy pomocy skradzionej karty

W marcu w wyniku napadu utraciłem karty płatnicze, w tym kartę rachunku firmowego. Zanim bank zablokował rachunek bankowy, z firmowego konta bankowego złodzieje wypłacili ok. 10.000 złotych. Czy mogę zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności skradzioną z rachunku bankowego kwotę ?

Honorowi krwiodawcy mają ulgę

Honorowi krwiodawcy mogą odliczyć od dochodu 130 zł za każdy litr oddanej w 2007 r. krwi. Ale uwaga na limit odliczenia ! Łącznie z innymi darowiznami nie można odliczyć więcej niż 6% dochodu.

Które działania wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu VAT

Tworzymy wspólnotę mieszkaniową. Mamy jednak wątpliwości, czy i ewentualnie w jakich przypadkach powinniśmy wystawiać faktury VAT. Czy wspólnota mieszkaniowa może być w ogóle uznana za podatnika VAT ?

Odlicz darowiznę na kościół

Dochód przed obliczeniem podatku można pomniejszyć o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Jak odliczyć wydatki na internet

Korzystając z Internetu w miejscu swojego zamieszkania możemy odliczyć od dochodu ponoszone na ten cel wydatki ale nie więcej niż 760 zł.

Czy płacone przez spółkę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracowników stanowią przychód tych pracowników ze stosunku pracy

 

Czy można anulować fakturę korygującą

Jakie skutki podatkowe dla sprzedawcy (wystawcy) powoduje odmowa przyjęcia przez odbiorcę faktury korygującej, zwiększającej cenę towaru ?. Czy sprzedawca może anulować ten dokument, poprzez umieszczenie na oryginale i kopii faktury adnotacji anulowano”.

REKLAMA