REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2015, PIT 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia VAT zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, którym ma zająć się rząd. Mechanizmem odwróconego obciążenia zostaną objęte telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier. Zmiany miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.

Odsetki od lokat bankowych od 2015 roku przychodem z działalności gospodarczej

Od 1 stycznia 2015 r. przychodem z działalności gospodarczej będą odsetki od lokat terminowych, założonych przez przedsiębiorcę. To oznacza, że przedsiębiorcy wszelkie zyski z bankowych depozytów będą musieli wykazywać w rozliczeniach podatkowych – wynika z analizy Tax Care.

Opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Raje podatkowe staną się przez to mniej atrakcyjne.

Nowe formularze CIT od 2015 roku

Rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wprowadza nowe wzory druków CIT na 2015 rok.

Zwolnienia w PIT - zmiany od 2015 roku

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają szereg zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiamy poniżej te zmiany.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 1 stycznia 2015 r.

Czwarta transza deregulacji gospodarki, która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r., wprowadza m.in. instytucję Wiążącej Informacji Akcyzowej, która umożliwia uzyskanie wiążącej informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego.

Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji - wzór 2015

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów określające wzór pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzór zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Prezydencki projekt zmian w Ordynacji podatkowej - lepsza ochrona praw podatników

Proponowane w prezydenckim projekcie zmian do ustawy Ordynacja podatkowa rozwiązania są wręcz niezbędne dla przywrócenia normalnych stosunków na linii podatnicy-organy podatkowe i fundamentalnych gwarancji ochrony praw podatników oraz stabilizacji stosunków społecznych - uważa Wojciech Serafiński, ekspert BCC ds. prawa podatkowego.

Wzmocnienie skuteczności kontroli podatkowych w 2015 r.

W 2015 r. urzędy skarbowe mają za zadanie poprawić efektywności kontroli podatkowych. Co najmniej 80 proc. kontroli prowadzonych przez urzędy powinno kończyć się domiarem. Ministerstwo Finansów postawiło sprawę jasno: urzędy, które będą odstawać, zostaną ukarane, np. utratą etatów – wynika z informacji do jakich dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe druki podatkowe na 2015 r.

Od początku 2015 r. będą obowiązywały nowe wzory formularzy dotyczących rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Zmiany w PIT - nieujawnione przychody

Nowe zasady opodatkowania przychodów bez pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych - to treść projektu nowelizacji ustawy o PIT przygotowanego przez Ministra Finansów. 16 grudnia 2014 r. projekt ten przyjął rząd. Cel nowelizacji, to dostosowanie przepisów do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiany dla płatników od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy dla płatników PIT mające zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r. Aby wiadomość o zmianach dotarła do wszystkich zainteresowanych, Ministerstwo Finansów rozpoczęło 10 grudnia kampanię informacyjną.

Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje podniesienie o 20% ulgi na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie. Ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć do 2.000,04 zł(obecnie jest 1668,12 zł), a ulga na każde kolejne dziecko - do 2.700 zł (obecnie 2224,08 zł).

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

W przypadku wątpliwości co do przepisu podatkowego, urząd, wydając decyzję, także sąd wydając wyrok, będą miały obowiązek orzec na korzyść podatnika - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli Ordynacji podatkowej podpisany i skierowany do Sejmu przez prezydenta. W projekcie zaproponowano także zmiany, które mają dać podatnikowi pewność, że administracja podatkowa nie będzie prowadzić spraw w nieskończoność.

Opłata reprograficzna na tablety i smartfony

ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) domagają się rozszerzenia opłaty reprograficznej na tablety i smartfony. Kwota podatku miałaby wynieść od 1,5 do 2% wartości każdego urządzenia. Zdaniem ekspertów ten nowy parapodatek od smartfonów i tabletów uderzy w producentów i konsumentów.

Karta podatkowa 2015 - stawki

Znamy już stawki karty podatkowej na 2015 rok. Tylko niektóre z nich będą wyższe od tych obowiązujących w 2014 roku i to bardzo nieznacznie.

Karetki pogotowia będą zwolnione z akcyzy

Sejm opowiedział się za przyjęciem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje wprowadzają zwolnienie z podatku akcyzowego dla samochodów osobowych wykorzystywanych do ratowania życia i zdrowia ludzi, m.in. dla karetek pogotowia.

Jedno okienko do rozliczeń celnych

Wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla należności podatkowych i celnych oraz obniżenie do 80 proc. zasiłków chorobowych celników - takie rozwiązania przewiduje m.in. nowelizacja ustawy o Służbie Celnej uchwalona w przez Sejm.

Rada Podatkowa przy Ministerstwie Finansów

Została powołana Rada Podatkowa przy Ministerstwie Finansów, w której skład weszło 25 ekspertów. Będą oni opiniowali propozycje resortu finansów w sprawie zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu prawo podatkowe ma stawać się coraz prostsze i przyjaźniejsze dla podatników. Rada ma wspierać MF również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Nowe zasady stosowania akcyzy od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Samochody służbowe do celów prywatnych - zmiany w PIT od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. zmieni się obecny system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Prezydent podpisał już ustawę z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza system ryczałtowy dla określania wartości przychodu z tego tytułu.

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Usługa PFR - nowe zasady składania formularzy PIT i CIT

Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (pre-filled tax return – PFR) ruszy w marcu 2015 r. Do jej uruchomienia niezbędne są m.in. nowe regulacje w zakresie składania urzędom skarbowym wybranych formularzy PIT i CIT. Ustawa pozwalająca na natychmiastowe gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do wprowadzenia PFR wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych w 2015 r.

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą w tym tygodniu zajmie się Sejm. Projekt przewiduje też m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015

Jak wynika z raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC „Paying Taxes 2015” - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87 miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

Prezydent podpisał ustawę podwyższającą ulgę na dzieci w PIT

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny - przewiduje nowela ustawy o PIT, którą w poniedziałek 24. listopada 2014 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Ze zmian w ulgach podatkowych na dzieci skorzysta 97 proc. polskich rodzin, które płacą podatek PIT - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przygotuje nową ordynację

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że nowa ordynacja podatkowa, nad którą ma pracować świeżo powołana Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinna zachęcić do płacenia podatków. Natomiast zdaniem szefa Komisji prof. Leonarda Etela nowy akt musi pogodzić interesy podatników i fiskusa.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2015/2016

Projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej zajmie się Komitet Stały RM - prawdopodobnie 27 listopada br. Propozycje zawarte w projekcie przewidują m.in. wprowadzenie klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania. Zakłada się, że większość zmian wejdzie w życie od 1 czerwca 2015 r.

Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Sposób kwartalnego rozliczenia jest uzależniony od statusu podatnika. Jeśli podmiot jest małym podatnikiem VAT według ustawy o VAT, wówczas może on kwartalnie rozliczać VAT metodą kasową na podstawie deklaracji VAT-7K. Mały podatnik może również składać deklaracje kwartalne VAT-7K, nie wybrawszy metody kasowej, rozliczając VAT kwartalnie na zasadach ogólnych.

Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Ułatwienia dla podatników akcyzy, np. zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych, czy zwolnienie z tego podatku niektórych zakładów energochłonnych - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Założenia nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym na 2015 rok

Rada Ministrów przyjęła 18 listopada 2014 r. założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

UE wprowadzi podatek od reklamówek?

Unia Europejska zrobiła duży krok ku ograniczeniu zużycia toreb plastikowych. W nocy z 17 na 18 listopada 2014 r. zawarto w Brukseli wstępne porozumienie; nowe przepisy mają szansę wejść w życie już w 2015 roku. Plastikowych reklamówek zużywa się rocznie w UE kilkadziesiąt miliardów.

Kasy fiskalne dla lekarzy i innych grup zawodowych od 2015 r.

Kolejne grupy zawodowe z dniem 1 stycznia 2015 r. zostaną objęte obowiązkiem zainstalowania kasy fiskalnej. Są wśród nich m.in. lekarze i lekarze-dentyści, prawnicy (z wyjątkiem notariuszy), doradcy podatkowi, a także warsztaty motoryzacyjne, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie; zakłady gastronomiczne, zarówno stacjonarne jak i świadczące usługi cateringowe (z wyłączeniem usług na pokładach samolotów oraz w stołówkach szkolnych).

Obowiązek złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L na 2015 r.

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej w terminie do 1 grudnia br. powinni złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swojego miejsca zamieszkania deklarację PIT-6/PIT-6L. Złożona deklaracja jest podstawą do wymiaru zaliczek w 2015 r.

Akcyza 2015 - rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy

Obłożenie akcyzą wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gliz papierosowych i opodatkowanie cygar w zależności od wagi, a nie od sztuki - to m.in. cele projektu założeń noweli ustawy o podatku akcyzowym, którym we wtorek zajmie się rząd. Zmiany mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Uproszczenie przepisów w zakresie akcyzy w 2015

Obłożenie akcyzą wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gliz papierosowych i opodatkowanie cygar w zależności od wagi, a nie od sztuki - to m.in. cele projektu założeń noweli ustawy o podatku akcyzowym, który ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 roku - trwają konsultacje

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje m.in. odwrócone obciążenie VAT od telefonów komórkowych czy laptopów trafił do ponownych konsultacji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w ocenie ekspertów

Zdaniem ekspertów proponowana przez Ministerstwo Finansów klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to krok w dobrą stronę. Polska, obok Rosji, Białorusi, Turcji i Serbii, jest w Europie w czołówce krajów, z których nielegalnie eksportuje się najwięcej kapitału.

Zmiana przepisów w zakresie zwalczania oszustw podatkowych

Minister Finansów skierował do ponownych konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych, który wprowadza nowe instrumenty służące walce z oszustwami podatkowymi. Projekt zakłada m.in. objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia nowych grupy towarów, zmiany w przepisach dotyczących proporcji odliczania VAT. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 21 listopada 2014 r.

Decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego zwolnione z opłaty skarbowej

Od dnia 1 stycznia 2015 r. zwolnione z opłaty skarbowej zostaną decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego - tak wynika z nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw nowelizującą ustawę o opłacie skarbowej.

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Udostępnienie usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, zmniejszenie liczby błędów popełnianych przez podatników oraz usprawnienie automatycznej wymiany informacji podatkowych to kluczowe elementy budowy elektronicznej administracji podatkowej. Kolejnym krokiem do wprowadzenia tych zmian jest ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1563), która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej od 1 stycznia 2015 r.

Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązek rejestrowania sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu obejmie m.in. lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych czy osoby prowadzące stacje diagnostyczne. Wiceszef resortu Janusz Cichoń zaznaczył, że podatnicy będą mieli czas na dostosowanie się do zmian.

Fiskus wstępnie wypełni PIT za podatnika w 2015 r.

Od 2015 roku fiskus będzie mógł wstępnie wypełniać za podatników deklaracje PIT - taki ma być skutek nowelizacji, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zmiany w uldze prorodzinnej - Senat nie wprowadził poprawek

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podwyższa ona o 20 proc. ulgi podatkowe na trzecie i kolejne dziecko już od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2014 roku.

MOSS 2015 – zmiany w rozliczaniu VAT od usług elektronicznych, telekomunikacyjnych oraz nadawczych

Od 2015 roku zmienią się zasady rozliczania VAT przy sprzedaży usług elektronicznych, telekomunikacyjnych oraz nadawczych. Zmiany dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy odbiorcą usługi jest osoba fizyczna.

Zmiany w podatkach korzystne dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które już wkrótce pomogą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o przygotowanie nowej Ordynacji podatkowej, unowocześnienie działania administracji podatkowej i uproszczenia dla mikroprzedsiębiorców.

Podatek rolny w 2015 r.

Stawka podatku rolnego dla gruntów gospodarstw rolnych w 2015 r. wyniesie 153,43 zł od 1 ha gruntu rolnego. Natomiast stawka dla gruntów rolnych nie stanowiących gospodarstw rolnych wyniesie 306,85 zł. Podstawą do ustalenia podatku rolnego na 2015 r. jest średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy, która wynosi 61,37 zł za 1 kwintal.

Dochody zagranicznych spółek kontrolowanych - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać regulacje uniemożliwiające firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Istotą zmian (w ustawie o CIT i PIT) jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek (CFC) i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem.

Kasy fiskalne 2015 - lekarze, fryzjerzy i mechanicy samochodowi bez zwolnień

W 2015 roku m.in. wszyscy lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki ale także mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy będą musieli zainstalować i używać kas fiskalnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że takie były postulaty organów podatkowych i konsumentów.

REKLAMA