REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne, Jednolity podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie będzie tzw. jednolitego podatku

Wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów poinformował 21 grudnia 2016 r., że rząd rezygnuje z koncepcji jednolitego podatku. "Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego" – oświadczył Morawiecki. Jednocześnie KERM zakończył prace studyjno-analityczne dotyczące tej koncepcji.

Uproszczenia w podatkach dla mikrofirm i firm jednoosobowych w 2017 r.

W 2017 r. firmy jednoosobowe i mikrofirmy mogą liczyć na korzystne dla nich zmiany w podatkach. Jedna z propozycji (przewidziana w tzw. konstytucji dla biznesu) zakłada, że w przypadku osób, których przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia, ich działalność nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Uproszczenia w podatkach obejmą również firmy, których przychody nie przekraczają 5 tys. zł.

Nie będzie likwidacji podatku liniowego 19%, kwota wolna nie dla wszystkich

Wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP zdradza kilka szczegółów zmian podatkowych, nad którymi pracuje rząd. Zdaniem Morawieckiego dla osób o wysokich dochodach nie powinno być kwoty wolnej, degresywny PIT trzeba zmieniać w kierunku progresywnego. Przedsiębiorcy muszą być inaczej opodatkowani niż pracujący na etacie. Rząd nie pracuje nad likwidacją liniowej 19-procentowej stawki PIT dla przedsiębiorców.

Pracownicy często nie wiedzą, ile kosztują pracodawcę - jednolity podatek ma to zmienić

Po wprowadzeniu jednolitego podatku pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w kwocie brutto, powiększone o dotychczasowy koszt pracodawcy. Nie będzie to jednak wiązać się z podwyżką, ale z obowiązkiem samodzielnego odprowadzania przez zatrudnionego składek na ubezpieczenie społeczne w postaci jednej daniny.

REKLAMA

Ustawy o VAT, PIT i CIT trzeba napisać od nowa

Zdaniem sędziego Jana Rudowskiego, wiceprezesa NSA i jednocześnie prezesa Izby Finansowej tego sądu ustawę o VAT należałoby napisać od nowa podobnie jak ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Jednolity podatek od 2018 roku - jak przed nim uciec

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu jednolity podatek łączący PIT, składki ZUS i składki na NFZ ma zacząć obowiązywać od 2018 roku. Nie ma jeszcze nawet projektu takich przepisów. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika bardzo niewiele szczegółów ale jedna z nich (likwidacja podatku liniowego dla firm) wzbudziła zaniepokojenie. Przedsiębiorcy już pytają doradców podatkowych jak uniknąć tego nowego podatku. Możliwości jest kilka, w tym przeniesienie firmy za granicę, wejście w CIT. Wzrasta też niebezpieczeństwo rozwoju tzw. szarej strefy.

Jednolity podatek w ocenie przedsiębiorców

W wielu wypowiedziach w mediach przedstawiciele rządu zapowiadają wprowadzenie tzw. jednolitego podatku. Mimo braku oficjalnego dokumentu w tej sprawie, braku założeń proponowanej reformy podatkowej, a także sprzecznych ze sobą wypowiedzi, przedsiębiorcy postanowili zabrać głos w tej sprawie, gdyż może ona zadecydować o rozwoju naszego kraju w najbliższej dekadzie.

Niepewne wprowadzenie jednolitego podatku od 1 stycznia 2018 r.?

Z wypowiedzi przedstawicieli rządu od 1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie jednolity podatek, który zastąpi podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), składki na ZUS i NFZ. Zdaniem eksperta podatkowego Radosława Piekarza "projekt jednej daniny to bardzo dobry pomysł" ale nie uda się wprowadzić tej zmiany już od początku 2018 roku.

REKLAMA

Jednolity podatek od 2018 roku - stracą samozatrudnieni

Rząd zapowiada wprowadzenie od 2018 roku jednolitego podatku łączącego obecne obciążenia z tytułu PIT, składek na ZUS i NFZ. To szansa na istotne uproszczenie systemu podatkowego. Ale wydaje się, że na jednolitym podatku (i jednoczesnej likwidacji podatku liniowego 19%) stracą mali przedsiębiorcy i samozatrudnieni – ocenia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Kwota wolna od podatku w 2017 r.

Kwota wolna od podatku w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r. - poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

Reforma prawa podatkowego. Czy Polska będzie atrakcyjniejsza od Wielkiej Brytanii?

Rok 2018 może stać się przełomowy dla polskich podatników oraz płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Z dniem 1 stycznia wchodzi bowiem niezwykle ambitna reforma prawa podatkowego, zastępująca podatki PIT, składki na ZUS i NFZ jednym podatkiem (tzw. podatkiem jednolitym).

Likwidacja podatku liniowego (19% PIT) - jest decyzja rządu

Wdrożenie tzw. jednolitego podatku (jednolitej daniny), łączącego obecny podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz składki na ZUS i NFZ, będzie oznaczało likwidację liniowego 19-proc. PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Będzie 4-5 stawek jednolitej daniny - od 19,5% do ok. 40%. Rząd zastanawia się nad zastąpieniem CIT-u podatkiem obrotowym. Takie m.in. informacje przekazał w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, odpowiadający za prace nad jednolitym podatkiem.

Jednolity podatek - wymiana informacji pomiędzy ZUS a Ministerstwem Finansów

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która pozwoli na wymianę danych między ZUS a Ministerstwem Finansów, co jest niezbędne dla dokonania obliczeń związanych z planowanym wprowadzeniem jednolitego podatku, który połączy PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Jednolity podatek za kilka tygodni w KERM

Wicepremier (minister rozwoju i jednocześnie minister finansów) Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie rozpatrywał pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku (łączący w jednej daninie PIT, składki ZUS i składki na NFZ). Podatek ten ma wejść w życie nie wcześniej, niż 1 stycznia 2018 roku.

Lista bezpłatnych leków dla seniorów od 1 września 2016 r.

Ministerstwo zdrowia opublikowało listę leków, które od przyszłego czwartku będą bezpłatnie dostępne dla seniorów (osób po ukończeniu 75. roku życia) Znalazło się na nim ponad 1100 preparatów. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego chwalą fakt, że konstrukcja listy zapewnia seniorom równy dostęp do leków na najczęstsze schorzenia. Dzięki temu będą oni mogli kontynuować prowadzoną terapię, bez konieczności zmiany leków, co poprawi skuteczność ich leczenia. Szersza dostępność leków wpłynie również na obniżenie kosztów leczenia – ocenia prezes IJ.

Połączenie PIT i składek na NFZ i ZUS - będzie dobra zmiana?

Eksperci oceniają koncepcję połączenia w jednej daninie podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ZUS i NFZ. Być może po połączeniu PIT, ZUS i NFZ bogaci będą musieli płacić więcej, ale biedniejsi będą płacić mniej - mówi PAP ekspert podatkowy z Klubu Jagiellońskiego, Radosław Piekarz. Oby jedna danina nie oznaczała rzeczywistej podwyżki podatków - mówi mecenas Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.

Nowy podatek od 1 stycznia 2018 r. - łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS

Chcemy uchwalić ustawę dotyczącą nowego podatku (łączącego PIT oraz składki na NFZ i ZUS) do końca tego roku, tak by weszła w życie od 1 stycznia 2018 roku - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Teraz mamy de facto podatek degresywny - bardziej obciążający ubogich niż zamożnych - podkreślił.

Łączenie PIT, składek ZUS i składek na NFZ w jedną daninę – czy to ma sens?

Scalenie podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ZUS i składek na NFZ przyniesie straty w dochodach budżetu państwa, sięgające co najmniej kilku miliardów złotych – twierdzi profesor Witold Modzelewski. Sensowne jest jego zdaniem jedynie włączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do podatku dochodowego.

Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony ze składki zdrowotnej

W przypadku zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców składka zdrowotna jest jednym z tych zobowiązań względem państwa, od których bardzo trudno uciec. Istnieje jednak pewne grono osób prowadzących działalność gospodarczą mających szansę na zwolnienie z jej zapłaty.

Rząd pracuje nad kompleksową zmianą PIT - podwyższenie kwoty wolnej nie będzie konieczne?

Premier Beata Szydło powiedziała 28 kwietnia 2016 r., że rząd pracuje nad kompleksową zmianą podatkową - "odważną i nowoczesną". Jeżeli uda się przygotować ten nowy projekt podatkowy, być może nie będzie konieczności wprowadzania ustawy dot. obniżenia kwoty wolnej od podatku - zapowiedziała. Nieoficjalnie pojawiają się informacje, że chodzi o połączenie w jednej daninie podatku PIT oraz składek na ZUS i NFZ. Jeżeli ten projekt nie zostanie wdrożony czeka nas stopniowe podwyższanie kwoty wolnej PIT.

Będą zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że obowiązujący w Polsce od 1999 r. system ubezpieczenia zdrowotnego doprowadził do sytuacji, w której 2,5 mln obywateli polskich nie jest z różnych powodów ubezpieczonych. Zapowiedział zmiany w systemie tych ubezpieczeń.

Zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 i ZUS Z-3a można złożyć on-line

Płatnicy składek (np. firmy) są zobowiązani wypełniać formularze zaświadczeń ZUS Z-3 i ZUS Z-3a dla swoich pracowników i zleceniobiorców, jeśli korzystają oni ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Obowiązek ten nałożony jest na przedsiębiorców zatrudniających poniżej 21 pracowników oraz dodatkowo na wszystkie firmy, których pracownicy ubiegają się o wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Obowiązku tego można dopełnić on-line.

Odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Zdarza się niejednokrotnie, że zwolnieni pracownicy przypominają sobie o godzinach nadliczbowych, które wypracowali u byłego pracodawcy, za które nie otrzymali wynagrodzenia. Walczą o to wynagrodzenie za nadgodziny przed sądem i często wygrywają. Pracodawcy mają wówczas wątpliwości, czy takiej wynagrodzenie (zwane też w wyrokach „odszkodowaniem”) trzeba oskładkować. Okazuje się, że tak. Oprócz składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe trzeba też naliczyć w tym przypadku składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wspólników i wolnych zawodów w 2016 roku

28 stycznia 2016 r. ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 r. dla przedsiębiorców, osób wykonujących wolne zawody i niektórych innych grup ubezpieczonych.

IFK poleca: Jednorazowy dodatek dla emerytów zwolniony z PIT

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent poniżej 2 tys. zł dostaną emeryci i renciści przy waloryzacji świadczeń w 2016 r. Dodatek będzie zwolniony z podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne - zakłada ustawa przyjęta przez Senat.

IFK poleca: Trzeba sporządzić informację dla ubezpieczonego za 2015 r.

Do 29 lutego 2016 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym roczną informację o rozliczonych za nich w poprzednim roku składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w 2015 r. Ubezpieczony powinien zapoznać się z tymi danymi i skonfrontować je ze stanem faktycznym.

Lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia od stycznia 2016 r.

Od nowego roku lekarze będą mogli wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA). Informacja trafi do ZUS zanim jeszcze pacjent opuści przychodnię, a ten przekaże ją pracodawcy. Będzie to możliwe jednak tylko wtedy, gdy pracodawca będzie miał konto na Platformie Usług Elektronicznych. Płatnicy odprowadzający składki za więcej niż pięć osób muszą je założyć jeszcze przed końcem roku. Elektroniczna informacja o zwolnieniu to ułatwienie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od 2016 roku - wyjaśnienia ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od początku 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Jednak dotychczasowe papierowe zwolnienia lekarskie będzie można stosować do końca 2017 roku. Czyli w latach 2016-2017 pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Od 1 stycznia 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

E-zwolnienia lekarskie - co zrobić w razie braku dostępu do internetu

Przeziębiony Kowalski wkrótce nie będzie już musiał w trakcie choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem jeździć ze zwolnieniem do biura lub ZUS-u czy nawet prosić członka rodziny o podrzucenie zwolnienia w te miejsca. Lekarz wyśle je płatnikowi przez internet. Papierowy dokument możemy dostać natomiast podczas wizyty domowej (np. w sytuacji braku dostępu do internetu).

E-zwolnienia lekarskie od 2016 roku – do końca grudnia 2015 r. trzeba mieć profil na PUE ZUS

Do 31 grudnia 2015 r. zatrudniający więcej niż 5 pracowników muszą założyć profil informacyjny na ZUS-owskiej Platformie Usług Elektronicznych na potrzeby nowych, elektronicznych zwolnień lekarskich, które w gabinetach lekarskich pojawią się od 2016 roku. Pozostali mogą założyć go dobrowolnie, natomiast muszą do końca tego roku pisemnie poinformować podwładnych o swoim wyborze.

Elektroniczny dowód osobisty zamiast Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Resort zdrowia chce, by elektroniczny dowód osobisty umożliwiał dostęp do systemu teleinformatycznego pozwalającego m.in. na wystawianie e-recept i e-skierowań. Jednak wciąż nie ma przepisów niezbędnych do uruchomienia platformy e-zdrowie, a prace nad nowymi dowodami trwają.

Zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych - nie trzeba korygować zeznań podatkowych

To rzadkość, ale zdarza się, że przedsiębiorca nadpłacił składki zdrowotne a potem udało mu się je odzyskać. Na szczęście ten zwrot nie oznacza konieczności składania korekt poprzednich zeznań podatkowych, bo odzyskaną kwotę dopisuje się do należnego podatku za rok, w którym zwrot nastąpił.

IFK poleca: Przedsiębiorcze matki nie zapłacą składki zdrowotnej

Do Sejmu trafił projekt ustawy zwalniającej osoby prowadzące działalność gospodarczą i pobierające zasiłek macierzyński z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Internetowe Konto Pacjenta zacznie funkcjonować jeszcze w 2015 roku

Jeszcze w tym roku pacjenci będą mogli korzystać z Internetowego Konta Pacjenta. To bezpłatna aplikacja, dzięki której każdy uzyska dostęp m.in. do swojej historii leczenia. 21 lipca 2015 r. rząd przyjął projekt, który ma dać podstawy prawne do uruchomienia IKP.

Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych

Na koniec I kwartału 2015 r. było w Polsce 2 023 126 osób fizycznych, opłacających składkę zdrowotną – wynika z danych ZUS. To oznacza, że tyle było aktywnych biznesów, prowadzonych przez osoby fizyczne. W tych firmach – według szacunków Tax Care – mogło pracować ponad 3,1 mln osób.

Świadczenia zdrowotne dla nieubezpieczonych

Szacowane na ponad 320 mln zł koszty świadczeń udzielanych m.in. nieubezpieczonym i kobietom w ciąży, które pokrywane są z budżetu państwa, do końca 2018 r. będą rozliczane ryczałtem - zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Osoby łączące zatrudnienie na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z prowadzeniem działalności gospodarczej mają możliwość znacząco obniżyć wartość zobowiązania względem fiskusa. W efekcie preferencyjnego odliczenia składek społecznych i zdrowotnych, osoby takie w rozliczeniu rocznym częściej niż inni podatnicy uzyskują znaczny zwrot nadpłaconego podatku.

Składka zdrowotna w 2015 roku

W tym roku przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą zapłacą składki na ZUS w wysokości 446,88 zł, zaś przedsiębiorcy ze stażem dłuższym niż 24 miesiące – 1095,37 zł miesięcznie – wynika z analizy Tax Care.

Ubezpieczenia członków rad nadzorczych - aktualizacja w programie Płatnik

W związku ze zmianą przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym członków rady nadzorczych sprawujących tę funkcję odpłatnie, dla tej grupy ubezpieczonych nastąpiły zmiany w zakresie kodów tytułów ubezpieczenia, używanych przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Składka zdrowotna dla rolników 2015/2016

Rada Ministrów przedłużyła 12 listopada 2014 r. obowiązywanie na 2015 i 2016 rok dotychczasowej składki zdrowotnej dla rolników - poinformowało CIR. Za rolników posiadających gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów składkę - tak jak obecnie - zapłaci budżet.

Ustawa o leczeniu transgranicznym - zwrot kosztów leczenia za granicą

Pacjent uprawniony do świadczeń zdrowotnych w Polsce będzie mógł jeszcze w 2014 r. otrzymać zwrot kosztów leczenia w innym państwie UE, także w przypadku zabiegów wykonanych przed wejściem w życie ustawy wprowadzającej tzw. dyrektywę transgraniczną. Pacjent, który skorzystał z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w UE (poza granicami Polski), aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów będzie musiał zwrócić się z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu będzie rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą, a także skierowanie, recepta lub zlecenie (na wyroby medyczne).

E-zwolnienia lekarskie i zasiłki macierzyńskie dla ojców od 2015 roku

30 września 2014 r. rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający elektroniczne zwolnienia lekarskie. Będą one dostarczane do ZUS bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów. Projekt ten przewiduje też zasiłek macierzyński dla samotnych ojców m.in. w przypadku śmierci matki dziecka.

NFZ zwróci koszty leczenia za granicą

Polacy już wkrótce będą mogli wybierać, w jakim kraju UE zasięgną porady specjalisty czy wykonają USG, jeśli np. na badanie to w Polsce musieliby czekać w kolejce. Za świadczenie zapłacą z własnej kieszeni, ale potem NFZ powinien im zwrócić koszty. Będą jednak ograniczenia.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2014 roku. Kwota wstrzymanych, cofniętych bądź obniżonych świadczeń w tym okresie przekroczyła 90 mln zł.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Zawarcie umowy pracowniczego ubezpieczenia grupowego opłaconego przez pracodawcę na rzecz pracowników może budzić wątpliwości dotyczące prawidłowego ewidencjonowania księgowego tego ubezpieczenia. Pojawia się bowiem pytanie, czy otrzymanie świadczenie z tego tytułu jest związane z powstaniem obowiązku w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z „wakacji” ubezpieczeniowych oraz kredytu podatkowego na preferencyjnych zasadach.

Ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2014 r.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r., dlatego należy ją zastosować do składek należnych za kwiecień.

Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

Ubezpieczenie zdrowotne 2014 - podstawa wymiaru i składki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację w zakresie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r. dla przedsiębiorców i osób współpracujących z nimi, twórców i artystów, osób wykonujących wolne zawody, wspólników spółek oraz osób prowadzących szkoły i inne placówki oświatowe.

REKLAMA