REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Jakie są priorytety nowo powołanej Komisji Finansów Publicznych na początku VI kadencji Sejmu?

Brak kontroli narusza prawo Unii Europejskiej

Włochy, rezygnując z kontroli czynności podlegających VAT dokonywanych w ciągu kilku ostatnich lat podatkowych, uchybiły obowiązkom wynikającym m.in. z VI Dyrektywy.

Meldunek decyduje o uldze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął, jak i kto może skorzystać z ulgi meldunkowej. Meldunek należy liczyć od momentu rzeczywistego zameldowania, a nie nabycia nieruchomości. Zwolnienie podatkowe przysługuje tylko małżonkowi, który był zameldowany w mieszkaniu lub domu co najmniej rok.

Eksport towarów będzie łatwiejszy od 2008 roku

Wdrażany nowy System Kontroli Eksportu ECS ma zrewolucjonizować procedury celne dla potrzeb VAT. Zamiast papierowych potwierdzeń wywozu towarów będą e-maile.

REKLAMA

Ustalono przyszłoroczne stawki dla podatników karty podatkowej

Znana jest już wysokość stawek podatku dochodowego, jakie będą płacili w 2008 roku przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej.

Skutki reformy minister Gilowskiej

Podatnicy rezygnują ze składania zapytań do urzędów skarbowych o wiążące interpretacje podatkowe, a urzędy też praktycznie przestały je wydawać. To skutek reformy wprowadzonej przez minister Gilowską - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.

Wyższe limity kilometrówki

Od wczoraj (14 listopada) obowiązują nowe stawki ryczałtu za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych.

REKLAMA

Urząd skarbowy zwróci nadwyżkę naliczonego VAT

Jeśli podatnik kończy działalność i ma nadwyżkę VAT do zwrotu, urząd musi mu zwrócić podatek. W celu odzyskania VAT należy złożyć wniosek o zwrot podatku do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że przekazanie towaru na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT.

Od biletów dla pracowników nie ma VAT

Gdy towary nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, odliczenie VAT nie przysługuje. Zatem przekazanie tych towarów nie będzie opodatkowane.

Nabycie domu zwalnia z PIT

Podatnik, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, nie mógł skorzystać ze zwolnienia, kupując gospodarstwo rolne. Zwolniony może być tylko przychód w części wydatkowanej na dom wchodzący w skład gospodarstwa.

Francja chce wspólnie ścigać przestępców

Francja opowiada się za utworzeniem Eurofisc, który ma być biurem zbliżonym do policji europejskiej. Nowa instytucja miałaby zajmować się ściganiem przestępców podatkowych.

Warto uchwalić gotowy projekt ustawy o VAT

Platforma Obywatelska zapowiedziała dużą nowelizację ustawy o VAT. Warto, żeby pamiętała, że specjalna podkomisja w poprzednim Sejmie wypracowała projekt, który w ogromnej większości jest gotowy do uchwalenia.

Polska chce preferencji do 2010 roku

Dziś Rada UE ds. Ekonomicznych i Finansowych ma dyskutować nad przedłużeniem okresów przejściowych dla preferencji podatkowych. Polska chce utrzymać niższy VAT na żywność i książki do końca 2010 roku.

Zasady odliczeń niezgodne z prawem UE

Polskie przepisy uzależniają odliczenie VAT m.in. od możliwości zaliczenia wydatku do kosztów w podatku dochodowym. Zdaniem ekspertów, takie ograniczenie w wielu przypadkach jest sprzeczne z prawem wspólnotowym. Jeśli przepis z ustawy o VAT nie zostanie usunięty, może trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Dieta za obowiązki społeczne zwolniona z PIT

Organ podatkowy ma uwzględnić społeczny charakter funkcji działacza związkowego. Dalszym etapem będzie zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do działalności wykonywanej osobiście.

Losy niższego VAT-u rozstrzygną się w grudniu

Z powodu sprzeciwu Niemiec i Danii dopiero w grudniu rozstrzygnie się, czy Polska będzie miała prawo stosować obniżoną stawkę VAT na wynegocjowane w traktacie akcesyjnym towary i usługi od 1 stycznia 2008 roku - podały w poniedziałek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

UKS nie pasują do policji finansowej

Platforma Obywatelska proponowała wprowadzenie policji finansowej zamiast dzisiejszego CBA, która miałaby tropić nieprawidłowości gospodarcze. W skład nowej instytucji miałaby zostać włączone także urzędy kontroli skarbowej. Zdaniem ekspertów nie jest to dobry pomysł.

Kłopoty z podatkiem przy pożyczkach

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek przysparza wielu problemów przedsiębiorcom. Nie wiadomo, kiedy podatek płacić, a kiedy czynność spod niego jest wyłączona.

Podatek liniowy ceną za koalicję

Już tylko podpisanie deklaracji koalicyjnej dzieli nas od formalnego zawarcia koalicji PO z PSL. Jak dowiedział się "Dziennik", Donald Tusk i Waldemar Pawlak parafują dokument w najbliższy czwartek.

Podatnikiem jest importer, a nie agencja celna

Podmiot, na którego ustawa nakłada obowiązek podatkowy, jest podatnikiem VAT. W przypadku importu towarów podatnikiem jest więc importer, a nie agencja celna.

Wzrost stawek dla pojazdów

Od 14 listopada 2007 r. obowiązywać będą nowe stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

Fiskus ma zamiar opodatkować firmowe pakiety medyczne

Fiskus różnie interpretuje opodatkowanie usług medycznych oferowanych przez pracodawców. Do tej pory cena ryczałtowa pakietu za wszystkich pracowników nie podlegała PIT. Teraz wartość ryczałtowej opłaty przypadającej na pracownika jest jego przychodem.

Dochód dziecka nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia

Nie każdy dochód osiągnięty przez dziecko w roku podatkowym wyłącza prawo rodziców do skorzystania z ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedawali na aukcjach internetowych, ale nie zapłacili 1,5 mln zł podatku

Szczecińscy policjanci zatrzymali małżeństwo, które na aukcjach internetowych sprzedawało różne przedmioty nie odprowadzając podatku od tych transakcji. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu oszacowano na około 1,5 miliona złotych - poinformowała w czwartek Katarzyna Legan z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Dostawa bez podatku

Zgodnie z ustawą o VAT, zwolniona z tego podatku jest dostawa towarów używanych.

Kierownik jednostki będzie pytany o zgodę na przeprowadzenie zadania

Jeżeli w planie audytu nie zostało umieszczone zadanie polegające na wartościowaniu stanowisk, resort finansów poprosi kierownika jednostki o zgodę na jego przeprowadzenie.

Odliczymy wszystkie składki

Polacy zarabiający w państwach Unii będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia zapłacone za granicą. Dotyczy to osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, za granicą zapłaciły składki i nie mogły ich tam odliczyć. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisów podatkowych do treści wyroku.

Chlebowski: nowela ustawy o podatku PIT jedną z pierwszych ustaw w nowym Sejmie

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział w środę, że jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o podatku PIT, realizująca środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Państwo może wynajmować teren osobie prywatnej

Stosunek prawny, w ramach którego osobie przyznane zostaje prawo do zajmowania i korzystania z dobra publicznego przez określony czas i za wynagrodzeniem, stanowi wynajem nieruchomości zgodnie z dyrektywą VAT.

Obowiązuje kurs średni

W momencie powstania należności należy dokonać ewidencji transakcji według średniego kursu NBP na ten dzień.

Nowy wzór deklaracji

Podatników podatku od środków transportowych od 1 stycznia 2008 r. obowiązywać będą nowe deklaracje wykazujące stan posiadanych środków transportowych.

TK: przepisy ws. odliczenia składek od podatków niezgodne z konstytucją

Przepisy ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku, są niezgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Minister pomoże skorzystać z ulgi

Przy zbyciu nieruchomości dla potwierdzenia prawa do ulgi meldunkowej trzeba wystąpić o interpretację podatkową. Korzystne rozstrzygnięcie wydała już szczecińska izba skarbowa - ważny jest dzień zameldowania, a nie nabycia. Zdaniem ekspertów, od interpretacji negatywnych warto się odwoływać, nawet do sądu administracyjnego.

Dozwolona 19-proc. stawka liniowa

Przychody osób fizycznych w spółce osobowej uznawane będą za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zwrot części akcyzy producentom rolnym

Rada Ministrów przyjęła wczoraj, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2008 r.

Ministerstwo naprawia błędy ustawodawcy

Wskutek niedociągnięć legislacyjnych organizacje pożytku publicznego muszą przekazywać fiskusowi numery swoich rachunków bankowych. W zeznaniach rocznych zabrakło bowiem rubryki na takie dane.

Urząd musi wydać interpretację mimo późniejszego postępowania

Wszczęcie postępowania kontrolnego wobec spółki po czterech miesiącach od złożenia przez nią wniosku o interpretację nie może być podstawą do odmowy wydania interpretacji.

Podatki mogą być zniesione

Podatek od odsetek z lokat bankowych i podatek od dochodów giełdowych mogą być zniesione lub obniżone. Ostateczna decyzja uzależniona jest od tego, jaki wpływ będą miały te zmiany na sytuację budżetu. Niewykluczone, że korzystne dla podatników znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać już w 2008 roku.

Ułatwienia przy odprawach celnych

Służba celna będzie regulować kontrolę na granicach w związku z wprowadzeniem we Wspólnocie instytucji upoważnionego przedsiębiorcy.

PO zlikwiduje abonament radiowo-telewizyjny?

Zniknie abonament radiowo-telewizyjny? Likwidację tego de facto podatku zapowiedziała Platforma Obywatelska już podczas kampanii wyborczej. Z pomysłu się nie wycofuje - pisze "Dziennik".

Producenci energii mogą wnioskować o zwrot akcyzy

Producenci energii elektrycznej, którzy nienależnie zapłacili akcyzę, mogą wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku. To efekt niezgodności polskich przepisów z prawem UE.

Odliczanie składek przez pracujących za granicą

Jutro okaże się, czy przepisy ustawy o PIT uniemożliwiające pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenia zapłacone poza Polską są zgodne z konstytucją.

Co dalej, czyli podatkowe quo vadis

Wyniki wyborów dają nadzieję na daleko idące zmiany w systemie podatkowym i w systemie obciążeń kosztów pracy. Ostatnie dni budzą jednak obawy, co do jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie zmiany nastąpią w tym zakresie.

Warto sprecyzować umowy o premiach

Aby po 1 stycznia 2008 r. bez problemów rozliczać VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne, warto już dziś zadbać o doprecyzowanie umów. Najbezpieczniejszym podatkowo sposobem jest rozliczanie premii tak jak rabatów.

Wybierając ryczałt można korzystać z odliczeń

Wybierając ryczałtową formę opodatkowania podatnik nie ma możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania można jednak pomniejszyć dokonując określonych odliczeń.

Będzie mniej kontroli

Trudniej będzie uzyskać pozwolenie na obrót towarami, ale dzięki temu będą rzadsze kontrole dla przedsiębiorców prowadzących skład celny.

Celnicy nie chcą kapelana w służbie

Jest już gotowy projekt porozumienia między ministrem finansów i Episkopatem Polski w sprawie organizacji duszpasterstwa w służbie celnej. Celnicy są przeciwni temu porozumieniu.

Ostatni dzień na raport

Dziś mija termin składania do resortu finansów miesięcznych raportów z realizacji audytu wewnętrznego.

Przy uldze sprzed nowelizacji nie trzeba się meldować

Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2007 r. skorzystali z ulgi meldunkowej przy darowanym mieszkaniu, nie muszą się w nim meldować na pobyt stały. Wystarczy, że mieszkają w tym lokalu.

REKLAMA