REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynajęty lokal podlega odpisom amortyzacyjnym

Właściciel, który wynajmuje lokale i budynki innym przedsiębiorcom lub osobom prywatnym, ma możliwość ich amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne będzie mógł zaliczać w koszty działalności.

Zmiany w nadzorze podatkowym

NOWE PRAWO Dodanie środka skażającego do alkoholu etylowego powinno odbywać się w obecności pracownika nadzoru podatkowego.

Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

NOWE PRAWO Jutro wchodzą w życie korzystne dla podatników zmiany przepisów dotyczących opłaty skarbowej. Nowością jest możliwość przedstawienia uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty.

Będzie standard dotyczący rezerw

Nowy krajowy standard rachunkowości wyjaśnia relacje między rozliczeniami międzyokresowymi biernymi kosztów, rezerwami na zobowiązania a zobowiązaniami warunkowymi.

Z ulgi rodzinnej nie skorzysta 700 tys. podatników

Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) z wnioskiem o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) nowelizacji ustawy o PIT, dotyczącej ulgi prorodzinnej - poinformował ZRP w czwartkowym komunikacie.

System podatkowy wymaga podstaw

Polskie prawo podatkowe potrzebuje ram podstawowych. Obecnie opiera się na szczegółowych regulacjach i wyjątkach, które tylko komplikują cały system.

Sporne odliczenia przy zakupie udziałów

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie obowiązujących w Hiszpanii udogodnień podatkowych związanych z nabyciem udziałów zagranicznych spółek.

Coraz więcej deklaracji w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2008 r. podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia również PIT-36, PIT-36L i PIT-37.

Potrzebne nowe ewidencjonowanie wydatków na wiedzę

Wydatki na zwiększenie poziomu wiedzy w firmie są traktowane jako koszty. Wpływają niekorzystnie na wynik finansowy, mimo że firma osiąga z tego tytułu korzyści.

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.

Ministerstwo Finansów prosi o numery rachunków organizacje pożytku publicznego

Do 20 listopada organizacje pożytku publicznego, które chcą otrzymać 1 proc. naszego podatku, powinny zawiadomić naczelników urzędów skarbowych o numerze rachunku bankowego, na który mają być przekazywane wpłaty.

Zaskarżony zwrot VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy wniosek o zgodność z przepisami unijnymi wydłużenia terminu zwrotu VAT dla podatników VAT UE.

Ważny meldunek, a nie zakup mieszkania

Fiskus zaczął wydawać korzystne dla podatników rozstrzygnięcia dotyczące nowej ulgi meldunkowej. Do tej pory Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że meldunek należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości. Tymczasem Izba Skarbowa w Szczecinie uznała, że ważny jest faktyczny dzień zameldowania, a nie kupno domu.

Ogłoszono stawki na 2008 rok

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie ministra finansów w sprawie stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2008 roku (M.P. nr 76, poz. 813).

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

Można stosować zerowy podatek

Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 0 proc.

Nie wolno wydawać pieniędzy po terminie umowy

Wydatki dokonane po terminie obowiązywania umowy o dotację naruszają dyscyplinę finansów publicznych. Nie można jednak uznać winy oskarżonego, jeśli warunki, w jakich działał, nie pozwoliły na inne zachowanie.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.

Różnic w ocenie dowodów nie można traktować jak fałszerstwa

Nie można uznać za fałszerstwo oceny dowodów przez organy podatkowe. Argumenty dotyczące oceny zeznań świadków mogą być podnoszone w postępowaniu odwoławczym. Nie są przesłankami wznowienia postępowania.

Gotówka będzie zwolniona z podatku

Przekazanie gotówki w formie darowizny przez rodziców dla dziecka może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. W tym celu trzeba m.in. właściwie udokumentować transakcję.

Puste faktury bez VAT

Jeśli faktura nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży, to podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku, który z niej wynika.

Nie można przesłać faktury w pliku PDF

W obecnym stanie prawnym podatnicy nie mają możliwości przesyłania faktur VAT w postaci pliku PDF ani pobierania ich z serwera, a następnie drukowania.

Od przeniesienia własności notariusz nie pobierze podatku

Od zawieranej umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność notariusz nie pobierze podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wyższa ulga na dziecko już od rozliczenia za 2007 r.

Składając zeznanie podatkowe za 2007 rok, rodzice opodatkowani według skali podatkowej odliczą od podatku ulgę rodzinną w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Będzie utrzymana niższa stawka VAT na nowe domy i mieszkania oraz wzrośnie limit zwolnienia

Po 31 grudnia 2007 r. będzie utrzymany obniżony VAT przy dostawie nowych domów i mieszkań. Osoby budujące systemem gospodarczym nadal będą otrzymywać zwrot części VAT za materiały budowlane.

Kara była przychodem z pracy

Zwolnieni tylko przez dwa lata

Po unieważnieniu ślubu korekta zeznania

Korzystające ze wspólnych rozliczeń osoby, których związek małżeński zostałby uznany za nieistniejący, musiałyby złożyć korektę rocznego zeznania PIT.

Korekta należnego VAT wpływa na wysokość przychodu podatnika

Jeśli organ podatkowy skoryguje obrót spółki o należny VAT, to ma to wpływ na jej przychód w podatku dochodowym.

Egzaminy księgowe w grudniu

Ogłoszono już grudniowe terminy egzaminów na usługowe prowadzenie ksiąg.

"Fakt" przepytał liderów PiS, PO i LiD o podatki

"Fakt" publikuje kolejne odpowiedzi polityków na pytania nurtujące Polaków. W czwartkowym wydaniu liderzy PiS, PO i LiD wypowiadają się m.in. w kwestii podatków.

Powstaje plan audytu

W 2008 roku audytorzy wewnętrzni przeprowadzą audyt wartościowania stanowisk. Zadanie trzeba uwzględnić w planach audytu składanych do 31 października.

Będą przedłużone okresy stosowania ulg uznaniowych

ZMIANA PRAWA Projekty trzech rozporządzeń przewidują, że ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc regionalną będą udzielane do końca 2013 roku, a będące pomocą publiczną - do 9 października 2009 r.

Organizacje muszą uzyskać wpis do 30 listopada

Organizacje pożytku publicznego, które chcą w 2008 roku otrzymać 1 proc. podatku, muszą postarać się o wpis, który potwierdzi ich status.

Bez poboru podatku

Podatnicy PIT i CIT nie zapłacą podatku od dochodów uzyskanych w 2007 roku w związku z realizacją umów offsetowych.

Upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Dziś upływa miesięczny termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnych sankcji za błędy przy rozliczeniu VAT.

Zasady naliczania odsetek za zwłokę naruszały konstytucję

Zasada nienaliczania odsetek za zwłokę stosowana tylko wtedy, gdy organ zabezpieczył wykonanie zobowiązania na majątku podatnika przed wydaniem decyzji ustalającej, była niezgodna z konstytucją.

Będą nowe obowiązki sprawozdawcze dla firm

Spółki podlegające Międzynarodowym Standardom Rachunkowości od 2010 roku będą musiały sporządzać dodatkowy element sprawozdania.

Polskie firmy na muszce austriackiego fiskusa

Fiskus w Austrii masowo kontroluje działające tam polskie firmy budowlane. Za rzekomo nielegalne zatrudnienie podwykonawców tamtejszy urząd skarbowy wymierza horrendalne kary sięgające dziesiątek, a nawet setek tysięcy euro - podaje "Rzeczpospolita".

Nie można ubiegać się o zwrot podatku

W przypadku odwołania darowizny podatnik nie może ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku od darowizny.

Pracujący przy projektach unijnych bez zwolnienia z PIT

Środki funduszy strukturalnych Unii Europejskiej nie stanowią podstawy do zastosowania zwolnienia wynagrodzenia podatnika z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Firmy oddają więcej pieniędzy fiskusowi

Udział podatku dochodowego firm w ich zyskach brutto wciąż rośnie. Dzieje się tak, gdyż wydłuża się lista kosztów, których nie można odliczyć od przychodów - informuje "Rzeczpospolita".

Podatki nie rosną, a formularze PIT tyją

Aż sześć stron liczy nowy PIT-36 do rozliczeń z fiskusem za 2007 r. To o połowę więcej niż przed rokiem.

Minister będzie sprawował nadzór publiczny

Unijna dyrektywa nakazuje stworzyć publiczny nadzór nad biegłymi rewidentami i spółkami audytorskimi. W Polsce - zgodnie z projektem ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna - nadzór ma sprawować minister finansów. Niepokojący jest planowany sposób finansowania systemu, opłaty będą wnoszone przez spółki audytorskie.

Wydruk poświadczy wniesienie opłaty

NOWE PRAWO Dowód zapłaty opłaty skarbowej będzie mógł mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej. Urząd przyjmie też uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty.

Gminy mogą zyskać więcej

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększy się w 2008 roku o prawie 2 mld zł. Nie wiadomo jednak, czy dane resortu finansów uwzględniają brak 3,5 mld zł w PIT z tytułu ulgi na dzieci.

Wszystkie normy wyższe o kilka groszy

Norma szacunkowa dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej dla uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 mkw. w 2008 roku wzrośnie do 8,47 zł. Obecnie wynosi 8,26 zł.

Bez usług dla pracodawcy

Przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego, jeżeli świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.

Minister odpowiedział na niemal 700 wniosków

Minęły pierwsze trzy miesiące wydawania interpretacji podatkowych przez ministra finansów. Od 1 lipca 2007 r. wydał on 687 odpowiedzi. Podatnicy korzystają ze specjalnych wzorów wniosku o wydanie interpretacji, ale nadal popełniają w nich błędy.

Od nowego roku wzrasta limit

1 stycznia 2008 r. zmieni się limit, którego przekroczenie decyduje o miejscu opodatkowania sprzedaży wysyłkowej.

REKLAMA