REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Audytor powinien wskazać ryzyko

Największe nieprawidłowości pojawiają się w czasie realizacji zamówień publicznych. O zagrożeniach tych powinni ostrzegać audytorzy wewnętrzni.

Trzeba złożyć informację

Doradcy mogą stracić prawo wykonywania zawodu

Resort finansów przygotował projekt małej nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Zmiany dotyczą około 80 proc. doradców podatkowych w Polsce.

Dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT konieczny jest numer identyfikacyjny

Zastosowanie preferencyjnej stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest możliwe po przedstawieniu aktualnego numeru identyfikacyjnego.

NSA w sprawie korekty VAT

Nowy podatek od Religi

Minister zdrowia chce 2-proc. podatku na opiekę pielęgnacyjną. Rolnicy płaciliby 4 zł z hektara.

Terminu zwrotu akcyzy nie można przywrócić

Certyfikat księgowego tylko po zdaniu egzaminu

Certyfikat księgowego uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie wydawany tylko osobom, które przystąpią do egzaminu.

Zbliża się termin złożenia deklaracji

Urząd nie musi przyjąć zabezpieczenia

Organ podatkowy, rozstrzygając co do wniosku podatnika o przyjęcie zabezpieczenia, ma na uwadze ochronę interesów Skarbu Państwa.

Trzeba będzie wpisywać PESEL

Od dziś obowiązują nowe wzory formularzy służących do rozliczania rocznego podatku dochodowego.

Wzrośnie koszt badania spółek giełdowych

Od 2008 roku spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską co najmniej raz na siedem lat. Spowoduje to wzrost kosztów.

Określono warunki dla zwolnień podatkowych

Resort finansów opracował nowe warunki korzystania ze zwolnienia od akcyzy. Dotyczą one odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających skażony alkohol.

Zaliczki nie stanowią przychodu należnego

Przychodem należnym ze sprzedaży nieruchomości jest przychód otrzymany z tytułu przeniesienia własności na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Zaliczki na poczet ceny nie są przychodem.

Wynagrodzenie biegłych sądowych jest opodatkowane VAT

Biegły sądowy działający na zlecenie organu procesowego jest w zakresie wykonywanych czynności podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w świetle ustawy o VAT. W związku z tym jest podatnikiem tego podatku.

Opracowano nowy wzór deklaracji DT-1

Minister finansów opracował wzór deklaracji na podatek od środków transportowych. Nowe zeznanie DT-1 zacznie obowiązywać 1 stycznia 2008 r.

Wprowadzono obowiązkowe składanie miesięcznych raportów drogą elektroniczną

Do piątego dnia każdego miesiąca audytorzy wewnętrzni pracujący w niektórych instytucjach sektora finansów publicznych muszą składać raport za poprzedni miesiąc.

Menedżer w spółce korzysta z podatku liniowego

Dochody menedżerów są przedmiotem szczególnego zainteresowania fiskusa. Zarówno organy podatkowe, jak i ustawodawca dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć prawo kadry zarządzającej do stosowania 19-proc. podatku liniowego.

Roczne sprawozdanie do końca sierpnia

Do końca tego miesiąca grupy kapitałowe mają czas na zatwierdzenie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Sejm ma szansę uchwalić wyższą ulgę na dzieci

Sejm zajął się zmianami w PIT zwiększającymi ulgę rodzinną. Kwota zmniejszająca podatek na każde dziecko ma wzrosnąć do 572,54 zł. Taką kwotę rodzice mieliby prawo odliczyć już w rozliczeniu za 2007 rok.

Stawka podatku wzrośnie aż o 44 procent

Do 180 euro miesięcznie ma być podwyższona stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych. Obecnie wynosi ona 125 euro.

Definicja budownictwa społecznego zapewni stosowanie niższej stawki w następnych latach

Jest szansa na uchwalenie definicji budownictwa społecznego, która zapewni możliwość stosowania 7-proc. VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r.

Można zrezygnować z karty podatkowej w ciągu 14 dni

Podatnik, który zdecydował się na karę podatkową, może zrzec się tej formy opodatkowania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o CIT

Sejm, na wniosek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyjął w czwartek (23 sierpnia) poprawki senackie ws. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Jak można legalnie opóźniać kontrole podatkowe

Kontrolę może opóźnić wyznaczenie pełnomocnika. Gdy urząd chce doręczyć upoważnienie - jest on nieuchwytny.

Zwrot wydatków na internet

Telepracownik odliczy wydatki na internet, pod warunkiem że nie zostały mu one zwrócone.

Wszystkie remonty objęte preferencyjną stawką VAT

Definicja budownictwa społecznego umożliwiająca stosowanie 7-proc. VAT powinna dotyczyć domów do 300 mkw. i mieszkań do 150 mkw. - zdecydowały sejmowe komisje.

Projekt o zwrocie części nadpłaconej akcyzy - do komisji

Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego skierowano do prac komisyjnych.

Posłowie proponują wyższą ulgę na dzieci

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw zakładających wprowadzenie wyższej ulgi podatkowej na dzieci.

Preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie więcej domów i mieszkań

W trakcie prac nad definicją budownictwa społecznego posłowie opracowali nowy projekt ustawy. Sejmowa podkomisja zaproponowała, żeby preferencyjną 7-proc. stawką VAT po 31 grudnia 2007 r. zostały objęte domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw.

Czesi reformują podatki i służbę zdrowia

Wzorem Słowaków Czesi wprowadzają podatek liniowy i liczą na to, że zagraniczni inwestorzy zaczną do nich walić drzwiami i oknami. I rezygnują z bezpłatnej służby zdrowia

Nie każdy rozlicza się w najbliższym urzędzie

Nie zawsze podatnicy VAT rozliczają się w urzędzie skarbowym znajdującym się tam, gdzie mieszkają lub mają swoją siedzibę.

Audytor ma sprawdzić, czy sfałszowano rachunkowość PZU

Akceptację wyników finansowych PZU odłożono na 12 września. Resort skarbu twierdzi, że nie musi wprowadzać PZU na giełdę, choć przewiduje to umowa prywatyzacyjna.

PO zapowiada zerowy deficyt budżetowy

PO zapowiada 15% PIT, 10% CIT, do tego oszczędności socjalne i kotwicę wydatkową, a w rezultacie zerowy deficyt budżetowy - pisze "Puls Biznesu".

Ustalono warunki poboru opłaty miejscowej

Ministerstwo Finansów określiło minimalne warunki, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Od 1 lipca 2008 r. interpretacje podatkowe i celne będzie wydawał nowy organ

Od 1 lipca 2008 r. wydawaniem interpretacji podatkowych i celnych będzie zajmować się Krajowa Informacja Skarbowa, która zastąpi dzisiejszą Krajową Informację Podatkową.

CIT 2006: niski podatek, dużo pieniędzy w budżecie

Duże polskie firmy z roku na rok mają się lepiej. Fiskus może zacierać ręce - co roku z płaconego przez nie podatku dostaje coraz więcej pieniędzy. W 2006 r. przeszło 22 mld zł.

Producenci biokomponentów skorzystają z ulgi

Producenci biokomponentów, których rok podatkowy obejmuje cały 2007 rok, a działalność rozpoczęli w połowie 2006 roku, skorzystają z 19-proc. ulgi.

Posłowie chcą podwyższyć odliczenia na dzieci

Pierwsze czytanie projektu ustawy zakładającego podwyżkę ulgi rodzinnej zakłada porządek dzisiejszego posiedzenia Sejmu.

Będzie można odzyskać nadpłaconą akcyzę

Podatnicy, którzy od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. sprowadzili samochód osobowy starszy niż dwuletni, będą mogli odzyskać zwrot części akcyzy.

Preferencyjny VAT dla większych domów i mieszkań

Definicja budownictwa społecznego powinna objąć domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. - uznała we wtorek sejmowa podkomisja.

Rząd nie zaakceptował poselskich zmian w podatkach

Rząd negatywnie ocenia poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wnioskuje o zaprzestanie dalszych prac nad nowelizacją ustawy - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Obowiązek powiadomienia urzędu skarbowego o wymianie dowodu osobistego

W związku z trwającym obecnie procesem wymiany dowodów osobistych, który zakończy się 31 grudnia 2007 r., Ministerstwo Finansów przypomina wszystkim podatnikom wymieniającym dowody osobiste, o obowiązku aktualizacji danych identyfikacyjnych.

Podatki 2006: więcej podatników i wyższe wpływy do budżetu

Ponad milion małżeństw zrezygnowało ze wspólnego rozliczania. Prawie dwa miliony podatników odliczyło ulgę na internet.

Szkolenia rozlicza się w miejscu prowadzenia

W przypadku nabycia przez polską spółkę usług szkoleniowych od zagranicznego kontrahenta, dla celów VAT należy ustalić, gdzie faktycznie odbyło się szkolenie.

Waluty do przeliczenia

Polski przedsiębiorca może rozliczać się w walucie obcej, jeśli posiada wymagane przez prawo dewizowe zezwolenie.

Wszyscy płacimy na rolniczy KRUS

Czas ciąć zrzutkę na rolniczą kasę. Wybory są szansą na reformę KRUS, do którego każdy z nas dopłaca 1098 zł rocznie - akcentuje "Puls Biznesu".

Ruszają prace nad definicją budownictwa społecznego

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy senackie poprawki do trzech rządowych nowelizacji, w tym ustawy o CIT. W Sejmie ruszą także prace nad definicją budownictwa społecznego.

Reforma skarbówki może opóźnić się o pół roku

Krajowa Administracja Skarbowa zostanie powołana dopiero 1 lipca 2008 r., a nie 1 stycznia, jak pierwotnie zakładano. Tworzeniem nowej struktury będą zajmowali się dwaj pełnomocnicy, którzy na przedstawienie propozycji zatrudnienia urzędnikom będą mieli czas do 31 sierpnia 2008 r.

Wniosek wygodny dla fiskusa

Występując o interpretację podatkową, trzeba wypełnić wniosek ORD-IN. Wzór wniosku jest przydatny tylko w prostych sprawach, a o takie rzadko się pyta. Zdaniem ekspertów ministerialny wniosek ma pomóc urzędnikom, a nie podatnikom.

REKLAMA