REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenia INTRASTAT

Polska najbardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów

Federacja Europejskich Pracodawców -The Federation of European Employers (FedEE) opublikowała ranking o aktrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych krajów europejskich. Zgodnie z tym rankingiem Polska jest najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji spośród 31 krajów europejskich.

Przy wykupie spółka powinna pobrać zaliczki

W związku z wykupem akcji w celu ich umorzenia na spółce ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego. Musi ona ustalić dane podatników oraz pobrać zaliczki na podatek.

Celnicy nie chcą Krajowej Administracji Skarbowej

Związki zawodowe służby celnej nie chcą utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Zarzucają Ministerstwu Finansów kłamstwo co do celów reformy.

Rekompensaty bez podatku

Mija termin złożenia zgłoszeń INTRASTAT

PIT 2006: Ulga na internet była najpopularniejsza

Nie każdy wydatek jest kosztem

Pośrednik nie musi zawierać umowy

Fakt, że podatnik nie jest związany z żadną stroną umowy kredytowej, do zawarcia której się przyczynił, nie przeszkadza w świadczeniu zwolnionych z VAT usług pośrednictwa.

Od tymczasowego budynku jest podatek

Budowla postawiona na sezon wakacyjny w miejscowości nadmorskiej, mimo swojej tymczasowości stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Fiskus może nie przyjąć wydruku potwierdzenia

Dowód zapłaty opłaty skarbowej może mieć formę elektronicznego potwierdzenia. Nie wiadomo jednak, czy wydruk takiego potwierdzenia będzie spełniał wymagania dowodu.

Nadpłata powstaje po skorygowaniu deklaracji

Podatek akcyzowy należy traktować jako podatek naliczony. Oznacza to, że nadpłatę, która powstała w momencie korekty deklaracji, można zaliczyć na poczet zobowiązań w VAT.

Mija termin zapłaty podatku

Nowy wzór sprawozdania

We wzorze sprawozdania z wykonania audytu zrezygnowano z zamieszczania niektórych danych.

Inspektor otrzymał uprawnienia celnika

Inspektorzy i pracownicy kontroli skarbowej zyskali uprawnienia funkcjonariuszy celnych. Mogą zdejmować i nakładać plomby celne.

Podatnik VAT również zapłaci PCC

Kredyt na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów

Koszt uzyskania kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy spółki, którego celem było utrzymanie płynności finansowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Na dużą nowelizację trzeba będzie jeszcze zaczekać

Ministerstwo Finansów wraz z korporacją doradców podatkowych rozpoczęło prace nad zmianą przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Pierwszy etap prac ogranicza się jednak do realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Znana jest wysokość podatków lokalnych na 2008 rok

Minister finansów opublikował górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2008 rok. Wszystkie stawki wzrosną.

Francuskie ulgi podatkowe promują rodzinę

W Polsce od dłuższego czasu przedstawiane są pomysły na wspieranie polityki prorodzinnej poprzez system podatkowy.

Przydział lokalu uprawnia do zwrotu

Przydział lokalu spółdzielczego może stanowić tytuł prawny, uprawniający do zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Znane są normy szacunkowe na 2008 rok

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia określającego normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2008 rok. Normy wzrastają o kilka groszy.

Zwrot kosztów dojazdu jest nieopodatkowany

Wypłacany rodzicom dzieci dojeżdżających do szkoły zwrot kosztów dojazdu nie będzie już opodatkowany. W ustawie o PIT zostało wprowadzone nowe zwolnienie podatkowe.

Zmieniają się zasady dokonywania zgłoszeń celnych

Od 4 sierpnia zgłoszenia celne będą musiały spełniać nowe warunki. Jeśli nie będą odpowiadały wymogom formalnym, organ celny może odmówić ich przyjęcia.

Potrzebna jest zgoda na ukaranie mandatem

Nawet 1872 zł może wynosić grzywna za wykroczenie skarbowe nałożona mandatem. Sprawca musi jednak zgodzić się na jego przyjęcie.

Współwłaściciele odpowiadają solidarnie za zapłatę

Wójt gminy może żądać zapłaty podatku od wszystkich lub tylko od niektórych współwłaścicieli. Inne zasady obowiązują, gdy nieruchomość należy do osoby fizycznej i firmy.

O zwolnieniu z PIT nie decyduje waluta

Wynagrodzenia osób realizujących programy unijne są zwolnione z PIT, jeśli pochodzą ze środków z funduszy UE. Nieważne jest, w jakiej walucie są wypłacane.

Nowe pytania poznamy dopiero we wrześniu

Posiedzenie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego dotyczące uchwalenia nowych pytań egzaminacyjnych odbędzie się 5 września.

Jest szansa na odzyskanie zapłaconej sankcji

Europejski Trybunał Sprawiedliwości po raz kolejny zajmie się polską sankcją VAT. Jeśli uzna, że jest ona niedozwolona, podatnicy będą mogli starać się o odzyskanie nienależnie zapłaconych kwot.

Podatnicy wpiszą odsetki w nowym formularzu

Od dziś obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2K. Wypełniają go ci podatnicy, którzy na zasadzie praw nabytych zamierzają korzystać z ulgi odsetkowej.

O wpisaniu do księgi decyduje moment powstania należności

Należności powinno się ujmować w księgach w momencie przeniesienia na kontrahenta ryzyka i korzyści związanych ze sprzedawanym towarem.

Umowa nie zwalnia z zapłaty

Członkowie zarządu spółki nie mogą uwolnić się od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe w drodze umowy cywilnoprawnej.

Ulga na krew jest rozliczana w zeznaniu rocznym

Fiskus przypomina o możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym ekwiwalentów za krew przez honorowych dawców. Ulga to iloczyn ekwiwalentu za 1 litr oddanej krwi oraz kwoty 130 zł.

Tanie papierosy mogą zniknąć z rynku

Zaproponowany przez resort finansów model akcyzy ze stałą stawką procentową wyeliminuje z rynku tańsze papierosy. To z kolei spowoduje wzrost przemytu.

Błąd prawodawcy umożliwi odliczanie ulgi bez limitu

Ustawodawca wprowadził obowiązek dokumentowania darowizn kościelnych do ustawy o podatku dochodowym. Tymczasem zmiany należało dokonać w poszczególnych ustawach kościelnych, a nie w ustawie o PIT. Podatnicy mogą zakwestionować przyjęte rozwiązania i zażądać od urzędów skarbowych zwrotu nadpłat z odsetkami.

Urzędnicy nie pobiorą już dwóch opłat

Obowiązek pobrania opłaty skarbowej nie dotyczy sytuacji, gdy w związku z dokonywaniem w kraju czynności urzędowej lub wydawaniem zaświadczenia w Polsce wykonywane są czynności objęte opłatą konsularną.

Zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych przyciągają firmy

Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Tylko w 2006 roku zlokalizowano w nich inwestycje o wartości ponad 35,4 mld zł.

Każdy może mieć dostęp do naszych PIT-ów!

Nie trzeba być pracownikiem fiskusa, aby mieć dostęp do danych o zarobkach podatników. Wystarczy dostać się na staż lub praktyki do urzędu skarbowego - ujawnia "Rzeczpospolita".

Maleje podatek na papierosy

Od dziś obowiązuje nowa minimalna stawka akcyzy na papierosy. Będzie ona niższa od dotychczasowej o 3,67 zł.

Byli właściciele mogą liczyć na zwrot podatku

Aby uzyskać zwrot części VAT na materiały budowlane, potrzebny jest tytuł prawny do nieruchomości. Przepisy nie określają jednoznacznie, czy warunek ten musi być spełniony w momencie składania wniosku. Sąd administracyjny odmówił prawa do zwrotu byłym właścicielom, choć nie powinien.

Dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji VAT-11

Dziś mija termin złożenia deklaracji VAT-11. O obowiązku tym powinni pamiętać dokonujący dostawy nowych środków transportu.

O kwocie do zapłaty decyduje wartość rynkowa

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą sprzedaży nieruchomości. Podstawą wymiaru podatku jest wartość rynkowa nieruchomości.

Firmy nie potrafią ewidencjonować certyfikatów

Są problemy z ewidencją certyfikatów emisji spalin. Komitet Standardów Rachunkowości twierdzi, że trzeba wykazywać je w księgach m.in. jako inwestycje.

Fiskus musi zweryfikować wątpliwości

Organ podatkowy nie może odmówić zwrotu VAT wyłącznie na podstawie podejrzeń o popełnienie nadużycia podatkowego. Wątpliwości musi najpierw zweryfikować.

Dziś ostatni dzień na zwrot nadpłaconego podatku

Najpóźniej dziś fiskus powinien zwrócić podatek tym, którzy PIT za 2006 rok złożyli 30 kwietnia. Dłużej na odzyskanie pieniędzy mogą czekać osoby, które w zeznaniach rocznych popełniły błędy. Jeśli opóźnienie w zwrocie powstanie z winy urzędu, podatnik otrzyma nadpłatę razem z odsetkami.

Spółka może odliczyć VAT naliczony

Spółki budujące infrastrukturę drogową na rzecz gminy mogą odliczać podatek naliczony od wykonanej usługi. Budowa powinna mieć jednak związek z prowadzoną działalnością.

Teren niezabudowany jest zwolniony z VAT

Zakwalifikowanie terenu musi wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów i budynków. Jeśli określono, że teren jest gruntem niezabudowanym, jego dostawa jest zwolniona z VAT.

MF: Opodatkowania pomocy sms-owej wymaga od nas UE

Postulowane przez Platformę Obywatelską zwolnienie z podatku VAT pomocy przekazywanej przez przesyłane na dany cel sms-y byłoby niezgodne w prawem UE - powiedział w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

Formularz SD-Z1 wprowadza w błąd

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, trzeba złożyć formularz SD-Z1. Niektóre jednak jego sformułowania są mylące i sprawiają trudności z wypełnieniem.

Reforma uda się tylko wtedy gdy obniżymy podatki

Rząd nie ma pomysłu na zreformowanie podatków, mimo że dobre i sprawdzone rozwiązania już u nas funkcjonowały.

REKLAMA