Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Można odpisać zagraniczny podatek

Dyżur podatkowy pełnili eksperci z zespołu doradztwa w zakresie PIT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, kierowanego przez Jacka Bajsona, doradcę podatkowego. Najwięcej pytań dotyczyło rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.

Egzamin dla księgowych

W dniach 4, 5 i 6 czerwca odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Różne adresy, ale rozliczenie wspólne

W czasie dyżuru telefonicznego poświęconego rozliczeniom PIT, który pełnił Michał Grzybowski, a także Karol Raźniewski, doradcy podatkowi z firmy Ernst & Young, czytelnicy pytali m.in. o wspólne rozliczenia małżonków.

Liczy się kurs z dnia wypłaty

Podatnicy, którzy w 2006 roku pracowali za granicą i muszą rozliczyć się w Polsce, powinni zarobki przeliczyć na złote według odpowiednich kursów walut.

Koszty będą identyfikowane

Zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości wymuszą wdrożenia procedur, dzięki którym koszty podlegające kapitalizacji będą identyfikowane.

Książek dla konkretnych osób nie można rozliczyć

Podręczników przekazywanych konkretnym nauczycielom nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydawnictwa.

Wyższe limity dla osób dojeżdżających do pracy

Dyżur poświęcony rozliczeniom PIT pełniła Barbara Pyzel, doradca podatkowy z BDO Numerica. Czytelnicy Gazety Prawnej pytali przede wszystkim o koszty uzyskania dochodów i korzystania z ulg.

Ograniczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach

Państwa członkowskie generalnie nie powinny wprowadzać nowych ograniczeń w odliczeniu VAT. Mogą to robić tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Księgowym będzie łatwiej prowadzić ewidencję

Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Wprowadza on precyzyjne przepisy dotyczące ewidencjonowania inwestycji. Publikowanych będzie więcej informacji o transakcjach spółek.

Akcyzę może odzyskać właściciel pojazdu

O zwrot akcyzy od samochodów sprowadzonych do Polski będą mogli starać się ich właściciele. Gdy podatnik, który auto sprowadził, sprzeda je, o zwrot będzie ubiegał się nowy właściciel.

Egzamin z języka angielskiego dla specjalistów od finansów i rachunkowości

Na rynku polskim dotychczas nie było egzaminu specjalistycznego dla finansistów i księgowych. Obecnie Cambridge ESOL (departament Uniwersytetu Cambridge, który należy do największego w Europie konsorcjum egzaminacyjnego) oraz ACCA (Association of Chartered Certified Accountants (międzynarodowa organizacja zawodowa zrzeszająca specjalistów w zakresie rachunkowości i finansów) wspólnie opracowały egzamin z języka angielskiego dla finansistów - ICFE (International Certificate in Financial English).

Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Opłata skarbowa podlega zwrotowi, jeżeli mimo jej zapłacenia nie dokonano czynności urzędowej albo nie wydano wnioskowanego zaświadczenia lub zezwolenia.

Odszkodowania są zwolnione z podatku

Odszkodowania uzyskane na podstawie ugód sądowych są zwolnione z PIT.

Rozwodnicy nie mogą rozliczać się wspólnie

Małżonkowie, którzy w trakcie roku rozwiodą się, nie będą mogli rozliczyć się wspólnie z dochodów rocznych. Muszą wypełnić oddzielne PIT-y.

ETS nie odpowiedział na pytanie sądu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie odpowiedział na pytanie prejudycjalne dotyczące interpretacji VI Dyrektywy. Sprawa dotyczyła zobowiązania powstałego w 2003 roku, a wtedy Polska nie była w UE.

Nowa definicja pogodzi doradców z księgowymi

Wypełnianie deklaracji podatkowych nie będzie czynnością z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg. Zakłada tak projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Fiskus odda VAT od paliwa

WSA we Wrocławiu: wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty i odzyskać VAT. Uzyskując zwrot nadpłaconego podatku, będą musieli skorygować koszty podatkowe.

Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Kierownicze stanowiska w administracji podatkowej nie będą już obsadzane w drodze konkursów. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.

Będą dodatkowe ulgi dla producentów biopaliw

Rozpatrywana dziś w Sejmie nowelizacja ustawy o akcyzie przewiduje zwiększenie ulg i dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Urzędy nie powinny naliczać podatku

Resort finansów zalecił urzędom skarbowym, by nie pobierały VAT z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste od umów podpisanych przed 1 maja 2004 r.

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Węgiel i koks zostaną opodatkowane akcyzą dopiero w 2012 roku. Do tego czasu będzie obowiązywało całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy.

Konsolidacja sektora przyniesie oszczędności

Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada znaczne oszczędności z konsolidacji sektora finansów publicznych.

Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki

Wbrew optymistycznym zapowiedziom ministra kultury utrzymanie 0-proc. stawki VAT na książki będzie trudne. Przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują takiej możliwości.

Czyhanie na błąd podatnika

Urzędnicy mogą prowadzić kontrolę, okazując tylko legitymację służbową. Inspektorzy wykorzystują to uprawnienie, czekając na błąd podatnika. Udając klientów, nakładają na sprzedawcę kary za niewydanie paragonu.

Wspólność majątkowa nie musi trwać cały rok

Tylko małżeństwo rozliczających się wspólnie podatników powinno trwać cały rok. Jeżeli chodzi o wspólność majątkową, to wystarczy, żeby istniała w ostatnim dniu roku podatkowego.

Unia nie zakwestionuje zwrotu części wydatków

Ministerstwo Budownictwa uważa, że UE nie powinna kwestionować utrzymania zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć

Podatnicy, których dochody w 2006 roku nie przekroczyły 2790 zł, nie będą mieli obowiązku zapłaty podatku. Muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe.

W pracy liczy się strategia

Dobry dyrektor finansowy nie może skupiać się tylko na zyskach firmy. Musi poznać oczekiwania klientów i umiejętnie je realizować.

Komisant płaci akcyzę

Komisant, zobowiązując się do sprzedaży samochodu na rzecz komitenta, ale we własnym imieniu, staje się podatnikiem podatku akcyzowego.

Za błędy w zeznaniu rocznym odpowie podatnik

Odpowiedzialność za pomyłki w PIT ponosi podatnik, nawet jeśli są one skutkiem błędu w informacji przesłanej przez płatnika, np. biuro maklerskie.

Na korzystne zmiany w VAT jeszcze poczekamy

Kolejny raz odwołano posiedzenie podkomisji zajmującej się ustawą o VAT. Są coraz mniejsze szanse na to, by parlament zakończył prace. Nad nowelizacją w czerwcu. Posłowie tłumaczą, że muszą mieć więcej czasu na zgłaszanie poprawek do przepisów.

Formularze trzeba będzie przetłumaczyć

Występując o wydanie zaświadczenia na zagranicznym druku, trzeba będzie postarać się o tłumaczenie formularza przez tłumacza przysięgłego.

Stawka zależy od masy zespołu pojazdów

Wysokość podatku od środków transportowych dla przyczep, naczep czy ciągników zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, który mogą tworzyć.

Fiskus powinien zapłacić za swoje błędy

Co zadecydowało o tym, że firma Eltor-Pol dochodzi odszkodowania za szkody wyrządzone błędnymi decyzjami fiskusa?

Preferencyjną stawkę VAT można zastosować tylko na budownictwo mieszkaniowe

Stawkę VAT w wysokości 7 proc. można zastosować jedynie do infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Mimo wielu pozwów, wciąż mało odszkodowań

Do sądów trafia coraz więcej pozwów o naprawienie szkody za wadliwe decyzje podatkowe. W 2006 roku podatnicy domagali się odszkodowań na kwotę przekraczającą 293 mln zł. Spraw byłoby więcej, gdyby nie wysokie koszty sądowe i trwające po kilka lat procesy.

Gdzie targi, tam VAT

Opodatkowanie VAT świadczenia usług w zakresie organizowania targów jest uzależnione od miejsca położenia nieruchomości – ale tylko wtedy, gdy jest to usługa kompleksowa.

Fiskus ma prawo sprawdzać podatnika wiele razy

Czynności sprawdzające mogą być podejmowane kilkakrotnie w danej sprawie. Oznacza to, że organ podatkowy może praktycznie bez ograniczeń badać dokumenty tego samego podatnika.

Będzie mniej zezwoleń i kar za przestępstwa

Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Są małe szanse na szybką reformę skarbówki

Krajowa Administracja Skarbowa nie zostanie utworzona 1 stycznia 2008 r. Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu na jej zorganizowanie. Przeszkodą dla utworzenia jednej administracji jest też długa legislacja.

Aby odliczać wydatki, trzeba skończyć budowę

Nie można było jednocześnie skorzystać z ulgi budowlanej i remontowej. Ulga budowlana przysługiwała podatnikom, których budynki zostały oddane do użytkowania.

Województwa stracą pieniądze

Nowelizacja ustawy o dochodach samorządów spowoduje zmniejszenie udziału województw w CIT.

Coraz mniej czasu na złożenie rocznego zeznania

Już tylko 11 dni zostało na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów.

Wolno księgować budynek jako inwestycję

Nieruchomość niewykorzystywana w działalności firmy, nie powinna być księgowana jako środek trwały.

MF: zwrot akcyzy tylko dla właścicieli sprowadzonych samochodów

Ministerstwo Finansów opracowało zasady zwrotu części akcyzy za sprowadzane z UE używane samochody; będzie to kosztowało budżet państwa ok. 580 mln zł - wynika z projektu ustawy, opublikowanego na stronach internetowych resortu.

Stratę można uwzględniać w kosztach podatkowych

Jeżeli podatnik, który poniósł nakłady na obcy środek trwały, straci nad nim władztwo z przyczyn innych niż zmiana działalności, to nie można zakładać, że powstała strata nie jest kosztem.

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Rząd popiera zmiany

Ukazał się projekt informacji rządu o zmianach we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Rząd zaakceptował nowe rozwiązania.