REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zamiast WIBOR? Nowy wskaźnik albo stawka POLONIA

Publikacja wskaźnika, który zastąpi WIBOR, możliwa jest w "krótkim czasie" - powiedział 11 maja 2022 r. przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski podczas kongresu Impact'22. Jego zdaniem zastąpienie WIBOR-u stawką POLONIA to tylko wariant rezerwowy.

Wakacje kredytowe - korzyści dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe - w formule proponowanej przez rząd - są rozwiązaniem bezkosztowym dla kredytobiorców – stwierdzono w komentarzu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z 11 maja 2022 r.

Obligacje antyinflacyjne - oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej NBP

11 maja 2022 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od czerwca 2022 r. wprowadzone mają być dwa nowe rodzaje obligacji oszczędnościowych – roczne i dwuletnie – oparte o stopę referencyjną NBP (aktualnie 5,25%). Zmienne oprocentowanie ma zabezpieczyć oszczędności Polaków przed skutkami inflacji.

Resort finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o zadłużeniu w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Podkreślono, że jest to próba wyłudzenia danych, albo pieniędzy. Przypomniano ponadto, że ministerstwo nie wysyła do podatników żadnych wiadomości tego typu

REKLAMA

60 tys. grzywny za oszustwa skarbowe i fałszowanie faktur. Marcelina Zawadzka na karuzeli VAT?

Na karę grzywny w wysokości 60 tys. została skazana Marcelina Zawadzka (wyraziła PAP zgodę na podanie nazwiska i pokazanie wizerunku), prezenterka telewizyjna i była Miss Polonia. Taki wyrok w sprawie karuzeli VAT-owskiej ogłosiła 11 maja 2022 r. sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu Katarzyna Maciaszek. Zdaniem obrońców wyrok jest "niezwykle krzywdzący".

Prawie 20 mln PIT-ów (91% wszystkich) złożonych elektronicznie

Ministerstwo Finansów podsumowuje sezon PIT-owy 2022. Ponad 91%, czyli 19,8 mln deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,9 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już ok. 73 mln razy, a podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT 19 mln razy.

XXVIII Kongres Controllerów - 26-27 maja 2022, Gdańsk

Przed nami XXVIII edycja Kongresu Controllerów. Odbędzie w dniach 26-27 maja 2022. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Sprawozdanie finansowe 2022 - nowe rozporządzenie Ministra Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało o nowym rozporządzeniu dot. sprawozdań finansowych składanych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe.

REKLAMA

Kto skorzysta na zmianach w Polskim Ładzie? Najbardziej zarabiający 5-8 tys. zł

Zmiany w Polskim Ładzie mogą się znaleźć w pracach Sejmu już na najbliższym posiedzeniu 11–12 maja. Porządek obrad może zostać uzupełniony m.in. o sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

KPRM: można już skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Wakacje kredytowe, dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i nowy wskaźnik oprocentowania kredytów to elementy programu wsparcia posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Jak zaznacza we wtorek KPRM, z FWK można skorzystać już dziś

Banki będą miały obowiązek informowania klientów o możliwości skorzystania z FWK

Banki będą miały obowiązek informowania klientów, którzy mają trudności ze spłacaniem rat kredytów, o możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - zapowiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Pomoc dla kredytobiorców - stawka POLONIA zamiast WIBOR i 4 miesiące wakacji kredytowych w roku

10 maja 2022 r. na konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która rozszerza tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Jakie rozwiązania proponuje rząd?

Badanie: wysokie koszty działalności największą bolączką firm

Wysokie koszty prowadzenia biznesu i problemy ze znalezieniem pracowników to najczęściej wskazywane przez firmy wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć - wynika z raportu EY. Problemów przysporzyły też zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, spadły natomiast obawy zw. z pandemią

Kilometrówka 2022 w PIT i VAT – stawki, limity, zasady

W przypadku wykorzystywania pojazdów w działalności gospodarczej przedsiębiorcom zależy na możliwości wykorzystywania związanych z nimi kosztów w celu legalnego zmniejszania swoich zobowiązań podatkowych. Jednym z takich kosztów są na przykład wydatki związane z zakupem paliwa. W wielu przypadkach przedstawienie faktury VAT za paliwo (ze stacji benzynowej) mogą być niewystarczające do zakwalifikowania takiego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu w pełnym zakresie. Trzeba jeszcze prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, zwaną kilometrówką.

Rejestr podmiotów odbierających wyroby z alkoholem etylowym

Ministerstwo Finansów informuje, że po odwołaniu stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 zacznie obowiązywać nowe brzmienie art. 138t ustawy o podatku akcyzowym.

Controller w nowoczesnej firmie – rola, zadania, przyszłość

Czy tradycyjne rozumienie roli controllera w firmie ma jeszcze sens? Jaka przyszłość czeka controlling w obliczu wpływu trendów tj.: zwinne i elastyczne zarządzanie, sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, przeniesienie punktu ciężkości controllingu z poziomu operacyjnego na poziom strategiczny? Na te pytania odpowiada Heimo Losbichler, Prezes Zarządu organizacji ICV (Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów) i International Group of Controlling (Międzynarodowej Grupy Controllingu), który 26-27 maja 2022 r. wystąpi w roli keynote speakera na 28. Kongresie Controllerów w Gdańsku. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal infor.pl.

Rzecznik rządu: przygotowujemy mechanizmy, które wpłyną na podwyższenie oprocentowania lokat

Przygotowujemy mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki do podwyższenia oprocentowania lokat - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie wyraził nadzieję, że banki same podniosą oprocentowanie lokat, a wówczas regulacje nie będą potrzebne

Stopy NBP wzrosną do 7%? Prognoza

Prognozujemy, że NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc. (wobec +5,75 proc. poprzednio) - przekazało 9 maja 2022 r. biuro analiz Goldman Sachs. Kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne - ocenił tego samego dnia w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Jego zdaniem, obniżki stóp pod koniec 2023 r. są możliwe, choć będzie zależeć to od skali podwyżek w tym roku i kształtowania się inflacji.

Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. Polski Ład załatany z kolejnymi błędami?

Analizując skierowany do Sejmu rządowy projekt „nowelizacji nowelizacji”, czyli poprawki głównie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które mają wejść w życie 1 lipca 2022 r., ale częściowo z mocą wsteczną od 2 stycznia 2022 r., doliczyłem się w nim co najmniej dwudziestu błędów i niedoróbek powstałych w dotychczasowym procesie legislacyjnym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Może zostaną jeszcze usunięte? Zobaczymy.

Pełnomocnictwo szczególne (procesowe) podatnika - zakres (uchwała NSA)

W uchwale z 25 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (w składzie 7 sędziów) orzekł, że pełnomocnictwo procesowe rozciąga się tylko na czynności w ramach jednej sprawy podatkowej, która objęta jest aktami.

Webinarium „Rozliczenie CIT za 2021”

Zapraszamy na praktyczne webinarium " Rozliczenie CIT za 2021" z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 13 maja 2022 roku. Polecamy!

Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?

Rzeczywistość gospodarcza od początku marca 2020 roku związana z epidemią COVID-19 wymusiła wypracowanie szczególnych rozwiązań w wielu obszarach życia, w tym w podatkach. Wobec czego podjęto kroki prawne zapewniające podatnikom uchronienie ich przed negatywnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji. Wprowadzano szczególne rozwiązania, limity, uproszczenia lub złagodzenia konkretnych warunków, w tym preferencje związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Szereg przepisów w PIT posługuje się sfomułowaniem „przeciwdziałanie COVID-19, które należy rozumieć jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby wywołanej wirusem. Przepisy te nie będą jednak obowiązywać w nieskończoność. Wprawdzie stan epidemii, na razie nie został odwołany, to jednak wydaje się, że jest do tego coraz bliżej. Które przepisy temporalne ustawy o PIT przestaną istnieć wraz z końcem epidemii?

RPP: Kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne, obniżki pod koniec przyszłego roku

Kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne - ocenił w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Jego zdaniem, obniżki stóp pod koniec 2023 r. są możliwe, choć będzie zależeć to od skali podwyżek w tym roku i kształtowania się inflacji

Raty kredytów mieszkaniowych wzrosły o 100% od października 2021 r.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 5 maja 2022 r. ósmy raz z rzędu, licząc od października ub. roku, stopy procentowe NBP. Tym razem obyło się bez niespodzianki, co oznacza, że główna stopa w odpowiedzi na ponad 12-procentowy galop inflacyjny wzrosła o 75 pb. do poziomu 5,25 proc. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym raty kredytów mieszkaniowych uległy w praktyce podwojeniu, licząc od października ub. roku, czyli punktu zwrotnego w polityce monetarnej NBP.

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - 13,5% od 6 maja

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - zmiany od 6 maja. Wskutek podwyższenia stopy lombardowej NBP do 5,75% od 6 maja 2022 r., podwyższeniu uległa od tego samego dnia (do 13,5%) stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS).

Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu; to kwestia dni

Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu. To jest kwestia dni bardziej, niż wielu tygodni - powiedział w czwartek szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski

Szybsze spłaty kredytów hipotecznych oraz zainteresowanie kredytami na stałą stopę

ING Bank Śląski obserwuje utrzymującą się zwiększoną wartość wypłat gotówkowych, rosnące tempo przedpłat i całkowitych spłat kredytów hipotecznych, a kredyty na stałą stopę procentową mają już 64 proc. udziału w bieżącej sprzedaży hipotek - poinformował prezes banku Brunon Bartkiewicz

Müller: w przyszłym tygodniu spotkanie premiera z ekspertami sektora bankowego ws. lokat

Chciałbym wysłać wyraźny sygnał do sektora bankowego, że lepiej gdyby była to autorefleksja, a nie refleksja regulacyjna - mówił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o apel premiera ws. wyższego oprocentowania lokat. W przyszłym tygodniu spotkanie premiera z ekspertami sektora bankowego - dodał

Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany w 2022 roku (projekt)

W dniu 4 maja 2022 r. opublikowany został projekt (z 19 kwietnia 2022 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie z 2 listopada 2010 r. w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem tego projektu jest uelastycznienie procedury dotyczącej organizacji egzaminów na doradcę podatkowego w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. pandemia COVID-19. Do rozporządzenia wprowadzone mają być też przepisy, których zadaniem jest uregulowanie kwestii dostosowywania warunków przeprowadzania egzaminu do potrzeb kandydatów na doradców podatkowych, będących osobami niepełnosprawnymi. Dodatkowo wprowadzone będą zmiany w organizacji i przeprowadzaniu egzaminu oraz funkcjonowaniu Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego, będące efektem dotychczasowych doświadczeń, m.in. polegające elektronicznej formie zawiadomień o egzaminie.

W pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc.

W pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc., ale przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp do tego poziomu - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,75 pkt proc. od 6 maja

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 5 maja 2022 r. (ze skutkiem od 6 maja br.) wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc (75 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,50 proc. do 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Zbliżamy się do końca obecnego cyklu podwyżek stóp procentowych - twierdzi główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. W pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc., ale przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp do tego poziomu - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

RPP podwyższyła stopy o 75 pb, poniżej oczekiwań; w kolejnych miesiącach dalsze zacieśnianie (opinia)

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną NBP o 75 pb do 5,25 proc., rynek oczekiwał podwyżki o 100 pb. W kolejnych miesiącach Rada będzie kontynuowała zacieśnianie polityki monetarnej - oceniają ekonomiści

Czy rodzice samotnie wychowujący dzieci stracą na zmianach w PIT w 2022 roku? Wyjaśnienia MF

Osoby samotnie wychowujące dzieci skarżyli się RPO, się że „Polski Ład” odebrał im w 2022 roku możliwość preferencyjnego opodatkowania – w zamian wprowadzono ulgę 1500 zł na dziecko. Rzecznik Praw Obywatelskich sprzeciwił się likwidacji możliwości wspólnego rozliczenia się podatkowego dla osób samotnie wychowujących dzieci. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji, który realizuje postulaty przywrócenia preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Kwota wolna od podatku ma być realizowana dwukrotnie (60 tys. zł) - analogicznie jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków - w przypadku rodzica/opiekuna wychowującego samotnie przynajmniej jedno dziecko z niepełnosprawnością, a w pozostałych przypadkach nadal preferencyjnie przy uwzględnieniu 1,5 tej kwoty (45 tys. zł).

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2022 roku. Kiedy spadną raty kredytów?

W maju 2022 r. spodziewana jest już 8 z rzędu podwyżka stóp procentowych. Raty złotowych kredytów mieszkaniowych poszły już w górę o 3/4, a to pewnie nie koniec. Na pierwsze obniżki rat poczekamy co najmniej do 2023 roku - szacują eksperci HRE Investments.

Skala podatkowa PIT 2022 - zmiany od 1 lipca

Od 1 lipca 2022 r. wejdzie w życie nowa skala podatkowa PIT przewidująca nową niższą stawkę PIT w wysokości 12%. Ta nowa skala podatkowa ma być stosowana do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Dane z CEIDG: Rośnie liczba likwidowanych jednoosobowych firm. Wzrost rok do roku wynosi blisko 42 proc.

W I kwartale 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 42% więcej wniosków dot. zamknięcia jednoosobowych firm niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego w tym samym czasie o ponad 46% wzrosła liczba próśb o zawieszenie działalności. Eksperci, choć nie są zaskoczeni tymi wynikami, uważają je za mocno niepokojące. Wyjaśniają również, że są one przede wszystkim skutkiem wprowadzenia Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy nie udźwignęli nowych obciążeń fiskalnych, zwłaszcza w wyjątkowo trudnej rzeczywistości gospodarczej. Ponadto ci, którzy byli związani z rynkami wschodnimi, stracili możliwość prowadzenia biznesu po ataku Rosji na Ukrainę.

VAT od wynagrodzenia notariuszy - RPO pisze do ministra sprawiedliwości

Od 28 lat praktykowane jest doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej, stanowiącej wynagrodzenie za usługi notariuszy. Tymczasem uzasadnione są wątpliwości, czy jest to zgodne z prawem i nie narusza praw obywateli – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Według resortu finansów VAT nie powinien być doliczany do wynagrodzenia notariuszy, a zmiana tej praktyki zależy od resortu sprawiedliwości. Dlatego Marcin Wiącek prosi o stanowisko ministra Zbigniewa Ziobrę. Pyta, czy do MS wpływały skargi w tej sprawie, a także czy resort dostrzega konieczność działań legislacyjnych.

Średnia inflacja w Polsce '22 może przebić 11 proc. - Filipowicz-Rybicka, Alior (wywiad)

Alior Bank zrewidował w górę prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 r. do 10,5 proc.; ryzyka są jednak skierowana w górę - wskaźnik w tym roku może przebić 11 proc. - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka banku Agata Filipowicz-Rybicka. Alior podwyższył prognozę wzrostu PKB w 2022 r. do 3,9 proc. i obniżył szacunki na 2023 r. do 2,7 proc.

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg rachunkowych, pkpir i ewidencji podatkowych - przesunięcie terminów

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (tzw. korekta podatkowego Polskiego Ładu) zakłada m.in. przesunięcie terminów wejścia w życie regulacji dotyczących prowadzenia przy użyciu programów komputerowych ewidencji podatkowych, a także obowiązku ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej do urzędu skarbowego. Większość podatników te obowiązki obejmą od 2025 roku. Projekt ten aktualnie jest w toku sejmowej procedury legislacyjnej.

Likwidacja WIBOR a skuteczność walki z inflacją

Rząd bardzo chętnie pożycza pieniądze od obywateli na takich warunkach, że na tym tracimy z powodu rekordowej inflacji. Zmieniając WIBOR pod pretekstem ochrony kredytobiorców osłabi skuteczność walki z inflacją prowadzonej przez RPP - uważa dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacje TPR w roku 2022 - przedłużenie terminów

Ministerstwo Finansów informuje, że 28 kwietnia 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. W projekcie przewidziano również zmianę tzw. ustawy COVID-owej w zakresie przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych na rok 2022.

Tusk: koszty koszyka, który chcemy napełnić w sklepie, wzrosły o 20-25 proc.

Koszyk, który chcemy napełnić produktami w sklepie spożywczym czy warzywnym, to jest wzrost kosztów o 20-25 proc. – ocenił w środę szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, nawiązując do wysokiej inflacji w Polsce

Czy tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona?

Zakładamy, że większość rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużona - powiedział 4 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jak wskazał, co najmniej do III kw. inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie.

Podatnicy złożyli już blisko 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT

Podatnicy złożyli już około 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT– podało MF w poniedziałek. 2 maja, mija termin złożenia zeznania podatkowego za 2021 r. - przypomniał resort.

Zmiany w rozporządzeniu ws. obniżonych stawek VAT na wyroby medyczne

Resort finansów chce wykreślić z rozporządzenia o stosowaniu obniżonych stawek VAT część produktów medycznych, dla których stawka obniżona została zapisana w ustawie – wynika z opublikowanego na stronach RCL projektu.

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

Projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS przyjęty przez Sejm

28 kwietnia 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Celem ustawy jest umożliwienie dwustronnej komunikacji organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców. Merytorycznie może jednak okazać się korzystna. Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Zwolnienia z VAT dla sił zbrojnych państw UE - projekt trafi do komisji finansów

Rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczący zwolnienia z VAT importu towarów przez siły zbrojne państw UE trafi do sejmowej komisji finansów publicznych - zdecydował Sejm w dniu 28 kwietnia. Odrzucono wniosek Konfederacji o rozpatrzenie projektu przez komisję obrony narodowej.

Senat bez poprawek do nowelizacji mającej przeciwdziałać kradzieży spółek

Senat bez poprawek przyjął w czwartek przepisy mające zapobiegać tzw. kradzieży spółek. Dotycząca tej kwestii nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym trafi teraz do prezydenta. Zmiana miałaby wejść w życie 21 czerwca

REKLAMA