REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jakiej wysokości naliczyć VAT dla usług demontażu

Usługi demontażu pokryć dachowych wykonanych z płyt eternitowych zawierających azbest, łącznie z ich przekazaniem do utylizacji wyspecjalizowanemu odbiorcy, podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT w wysokości 8%.

Stawka 0% VAT dla WDT – warunki zastosowania

Aby wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów była opodatkowana stawką 0% VAT trzeba spełnić pewne warunki. Kontrahenci muszą mieć numery identyfikacyjne do transakcji wewnatrzwspólnotowych i muszą je wskazać na fakturze potwierdzającej dokonanie sprzedaży. Ponadto podatnik musi (przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej) dysponować dowodami dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Muzyka w firmie - jak rozliczyć?

Dla wielu działalności gospodarczych muzyka jest niezbędnym elementem. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, dla których miejsce obsługi klienta jest bardzo istotne, np. restauracja, pub, biuro, gabinet, salon, sklep. Przedsiębiorca, który chce publicznie odtwarzać muzykę dla potrzeb prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej powinien znać zasady jej legalnego odtwarzania.

Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Podatnicy VAT świadczący usługi najmu miewają wątpliwości w deklaracji za jaki miesiąc mają wykazać obrót z tych usług – czy za miesiąc, w którym faktycznie otrzymali zapłatę, czy też może za miesiąc bezskutecznego upływu terminu płatności faktury.

REKLAMA

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Wydatki na eksploatację samochodów demonstracyjnych są kosztem podatkowym bez kilometrówki

Nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, by móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych. Wydatki związane z ubezpieczeniem samochodów osobowych zaliczane są do kosztów podatkowych w ramach limitu.

PIT od odsetek z lokaty terminowej overnight

Założenie lokaty terminowej jest formą lokowania wolnych środków. Zdaniem organów podatkowych lokowanie wolnych środków na lokatach terminowych (np. na lokatach typu overnight) nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością gospodarczą – o ile przedmiotem tej działalności nie są usługi finansowe. Odsetki te będą więc opodatkowane „podatkiem Belki” 19%.

Korekta faktury VAT bez wpływu na rozliczenie akcyzy od samochodów

Otrzymanie faktur korygujących sprzedaż samochodów osobowych pozostaje bez wpływu na sposób obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją. Dlatego dealer nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego wynikającego z faktur korygujących.

REKLAMA

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy VAT miewają wątpliwości kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Czy z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy dopiero z początkiem nowego roku?

Prawne podsumowanie listopada 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu prawa prasowego oraz prawa o zgromadzeniach, które weszły w życie w listopadzie 2012 r., a także ostatnio opublikowane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nota korygująca i faktura VAT zaliczkowa 2013

W najnowszej wersji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowanej po I czytaniu w komisjach sejmowych, zawartych zostało kilka istotnych zmian.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Jersey

Od 1 grudnia 2012 r. obowiązuje umowa między Polską a Jersey, regulująca kwestie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych osiągających w tych państwach dochody z pracy oraz inne dochody, w tym wynagrodzenia dyrektorów, artystów i sportowców, studentów, emerytów i rencistów oraz osób pełniących funkcje publiczne.

Ustawa deregulacyjna z kasowym VAT już opublikowana

Tzw. trzecia ustawa deregulacyjna została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany wprowadzają m.in. ułatwienia w metodzie kasowej rozliczania VAT.

Opłaty (należności) za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych, śluz i pochylni w 2013 roku

Minister Środowiska ustalił stawki należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa na 2013 rok.

Kiedy możliwa jest rejestracja domeny z końcówką .eu

W dniu 19 lipca 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że osoby, które nie są uprawnione do komercyjnego wykorzystywania znaku towarowego zgodnie z jego swoistymi funkcjami, nie są licencjobiorcami mogącymi wnieść o rejestrację znaku jako nazwy domeny .eu w tzw. okresie sunrise (sprawa C-376/11).

Po wprowadzeniu tych zmian więcej niepełnosprawnych znajdzie pracę

Sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy rozwiązać miałoby zrównanie przywilejów dla pracodawców. Takich zmian chce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa już jest, ale pieniędzy na jej realizację zabrakło. Dlatego zapisy dotyczące zrównania przywilejów wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych wejdą w życie najwcześniej w 2014 roku.

Każda praca za każde pieniądze

Polak po studiach chce zarabiać 2,2 tys. zł - sześć razy mniej niż jego rówieśnik w Wielkiej Brytanii - podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w oparciu o raport firmy Deloitte.

Jak traktować podatkowo wydatki na opony zimowe

Późną jesienią kierowcy w trosce o bezpieczeństwo wymieniają opony z letnich na zimowe. Przedsiębiorcy kupują nowe opony do aut firmowych bądź do aut pracowników wykorzystywanych na potrzeby służbowe. Sprawdź, jak rozliczać i księgować takie wydatki.

Jak rozpoznać mobbing w firmie

Poznaj podstawowe uregulowania prawne dotyczące zjawiska mobbingu w miejscu pracy, który w obecnych czasach jest coraz częściej publicznie dyskutowanym naruszeniem praw pracownika.

Abolicja składek ZUS dla przedsiębiorców

Senatorowie nie zgłosili poprawek do ustawy dającej możliwość umorzenia nieopłaconych składek na ZUS osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Abolicja ma dotyczyć okresu od stycznia 1999 do lutego 2009 r.

Jak zmienią się zasady odliczania VAT od aut osobowych

Resort finansów przesłał do Brukseli wniosek o zgodę na stosowanie przez Polskę ograniczeń w odliczeniu VAT przy np. zakupie auta i paliwa do niego - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski. Ograniczenia miałyby obowiązywać w latach 2014-2018.

Ważne! ZUS podał terminy dla emerytów

Emeryci, który stracili wskutek obowiązywania przepisu nakazującego im w 2011 r. rozwiązanie umowy o pracę, powinni do 22 grudnia br. złożyć w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania - poinformował ZUS w komunikacie, dotyczącym skutków wyroku TK z 13 listopada.

Wyższy podatek od nieruchomości

Minister Finansów podwyższył w obwieszczeniu maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2013 r. o wskaźnik inflacji. Ostateczny głos w sprawie wysokości obciążenia tym podatkiem mają jednak gminy. W większości przypadków trzeba szykować się na wyższy podatek od nieruchomości.

Święta w grudniu a rozliczenie czasu pracy

Jak poprawnie ustalić czas pracy w grudniu 2012 r. po ostatniej zmianie przepisów.

Kasowe rozliczenie VAT dla małych firm. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek tzw. trzecią ustawę deregulacyjną - poinformowała kancelaria prezydenta. Ustawa, która wprowadza m.in. ułatwienia w metodzie kasowej rozliczania VAT, została opublikowana już w Dzienniku Ustaw.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2012 roku muszą korzystać z nowych druków. Minister Finansów opublikował bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2013 roku będą musieli korzystać z nowych druków PIT. Minister Finansów wprowadził bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-40 i załączników do nich. A ponadto również PIT-16A, PIT-28, PIT-19A, PIT/O i PIT/D.

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

Od 2013 roku podatników, którzy nie regulują w terminie swoich zobowiązań dotkną poważne sankcje podatkowe. Jeżeli zaliczą do kosztów podatkowych zobowiązanie i nie zapłacą faktury w ciągu 30 dni od terminu płatności – będą musieli korygować koszty. Tak samo muszą postąpić z VAT naliczonym wynikającym z niezapłaconej faktury. Mali podatnicy nie będą płacili VAT dopóki nie otrzymają zapłaty od kontrahenta - znika 90. dniowy okres, po którym trzeba płacić VAT mimo braku otrzymania należności.

Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Stawki karty podatkowej na 2014 rok będą wyższe od tych obowiązujących w 2013 roku zaledwie o ok. 1%. Od początku 2014 roku ma obowiązywać nowy, uproszczony wzór formularza PIT-16, czyli wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Karta podatkowa 2013 - stawki

Stawki karty podatkowej na 2013 rok będą wyższe od tych obowiązujących w 2012 roku o ok. 4%.

Ustawa deregulacyjna z kasowym VAT już w Dzienniku Ustaw

Od przyszłego roku dłużnicy, którzy nie płacą w terminie faktur muszą szykować się na dotkliwe skutki w podatkach. Dotyczy to zarówno VAT-u jak i podatków dochodowych. Wczoraj Senat przyjął bez poprawek tzw. III ustawę deregulacyjną. Dzisiaj podpisał ją już Prezydent i jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Czy podatnik, który sprzeda firmowy samochód, traci prawo do zwolnienia z VAT

Podatnik, który dokonuje dostawy używanego samochodu osobowego, traci prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT. Zwolnienie to nie dotyczy bowiem dostaw towarów opodatkowanych akcyzą, do których zalicza się samochody.

Jak amortyzować biuro wybudowane przez firmę we własnym zakresie

Amortyzować można nie tylko zakupione auto czy maszyny, ale także środki trwałe wytworzone we własnym zakresie – na przykład wybudowany przez własną firmę magazyn czy budynek biurowy. W takiej sytuacji trudności może jednak nastręczać ustalenie wartości początkowej środka trwałego, która jest podstawą korzystnych podatkowo odpisów amortyzacyjnych.

Koszt podatkowy organizatora balu sylwestrowego – rozliczany w grudniu, czy w styczniu?

Organizator balu sylwestrowego oferuje usługę, która rozpoczyna się w grudniu, a kończy w styczniu następnego roku. Zdaniem ekspertów taki bal stanowi jedną usługę, która jest wykonana dopiero w momencie zakończenia balu, tj. w styczniu. Zatem koszty bezpośrednie uzyskania tego przychodu podatnik powinien uwzględnić w tym okresie, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, tj. w styczniu.

Nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy

Rozwiązania dotyczące elastycznego rozliczania czasu pracy znajdą sie w Kodeksie pracy prawdopodobnie już w przyszłym roku. Zmiana polegać ma na wydłużeniu okresu rozliczeniowego. Obecnie firma, która nie ma zleceń (np. poza sezonem) musi płacić pracownikom tzw. postojowe, a w chwili, gdy zamówień jest nagle dużo – nadgodziny.

Kolejny krok w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Amerykanie coraz skrupulatniej weryfikują, czy produkty importowane do USA pochodzą od firm korzystających z legalnego oprogramowania. Czy polscy eksporterzy zyskają na nowych regulacjach, które weszły w życie w USA?

Senat zdecydował w sprawie kasowego VAT

Senat nie zgłosił poprawek do tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej. Zakłada ona m.in. wprowadzenie dla małych firm możliwości kasowego rozliczania VAT, co pozwala na odprowadzanie podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę.

Od 1 stycznia koniec z RMUA

Nie ma żadnych zagrożeń dla wprowadzenia od 1 stycznia elektronicznego systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, testy przebiegają sprawnie - zapewnił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Czynsz za wynajem samochodu jest kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na wynajęcie samochodów osobowych od firm rent a car, z kierowcą lub bez kierowcy są kosztem uzyskania przychodu. W przypadku czynszu najmu samochodu nie obowiązuje limit wynikający z kilometrówki, nie ma więc konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Tak uważają sądy administracyjne z Naczelnym Sądem Administracyjnym na czele. Niestety Minister Finansów ma inne zdanie.

Czym jeszcze zwiększać efektywność pracowników?

Sukces każdej organizacji zależy przede wszystkim od ludzi, którzy w niej pracują i nią zarządzają. Skuteczność działań pracowników w bezpośredni sposób przekłada się na wyniki organizacji, często decydując o jej być albo nie być na rynku. Jednym z najbardziej pożądanych „towarów” przez wszystkich pracodawców jest efektywny pracownik, tj. taki którego efekty pracy przewyższają poniesione nakłady, generując w ten sposób wartość dodaną dla firmy. O efektywności pracownika decyduje wiele czynników zarówno z życia osobistego jak i zawodowego, a jednym z najważniejszych jest motywacja, która sprawia, że człowiek konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu.

Małe firmy będą chronione przed oszustami

Komisja Europejska zapowiedziała walkę z tzw. oszustwami marketingowymi. Ich ofiara padają przedsiębiorcy podpisujący niewinnie wyglądające umowy, za które potem musza słono płacić. Komisja zaproponowała zaostrzenie sankcji dla takich oszustów.

Nowy sposób na sprawdzenie wiarygodności pracownika

Już nie zdradzani małżonkowie, a przedsiębiorcy stają się najważniejszymi klientami prywatnych detektywów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Odpowiedzialność solidarna współwłaścicieli ciężarówki

Podatek od środków transportowych jest podatkiem lokalnym sprawiającym trudności tym, którzy mają go płacić. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają przede wszystkim właściciele samochodów o dopuszczonej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Jeżeli samochód posiada więcej niż jednego właściciela, podatnikami stają się wszyscy właściciele, odpowiadający solidarnie. Uregulowanie przez jednego z właścicieli zobowiązań wobec fiskusa powoduje wygaśnięcie wobec pozostałych.

Urlop macierzyński 2013 - co się zmieni?

Urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski - w sumie 52 tygodnie - z tych uprawnień będą mogli korzystać pracownicy po wejściu w życie zmian zapowiadanych przez rząd.

Sprzedaż nieruchomości – możliwość rozliczenia poza przychodami działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z przychodami uzyskiwanymi w związku ze sprzedażą składników majątku prowadzonego przedsiębiorstwa. Zaliczamy to do źródła działalności gospodarczej. Istnieją jednak odstępstwa od reguły kwalifikacji do tego źródła, o których decyduje charakter przedmiotu sprzedaży nieruchomości.

VAT w umowie o dzieło przy działalności gospodarczej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczają podatek VAT. Przepisy dotyczące opodatkowania VAT umów zlecenia i o dzieło zawarte są w ustawie o podatku od towarów i usług. Każdy wykonując działalność gospodarczą samodzielnie jest podatnikiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia i nie rejestrować się jako podatnik VAT jeżeli wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150tys. zł.

Kalendarz dla klientów opatrzony logo firmy a VAT

Dowolnej wartości kalendarze opatrzone logo firmy można przekazywać w ramach reklamy, nie naliczając VAT do końca bieżącego roku. Jednak ulegnie to zmianie jeżeli zostanie przyjęta nowelizacja ustawy VAT. Wówczas nie będzie wystarczało, aby materiał spełniał definicję drukowanego materiału reklamowego lub informacyjnego. Aby nie płacić podatku, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jedynie ze zwolnienia dla prezentów małej wartości, przy czym będą musieli zwracać uwagę na ich wartość, która nie będzie mogła przekraczać 10zł.

Ceny gazu ziemnego w Polsce w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 roku ceny gazu dla odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych) będą niższe średnio o 10%. PGNiG złożyło 27 listopada 2012 r. do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o obniżenie taryfy dla paliw gazowych, a 17 grudnia URE zatwierdziło ten wniosek. Od listopada 2013 roku gaz ziemny nie będzie już zwolniony z podatku akcyzowego.

Podatek od nieruchomości 2013 – wysokość stawek zależna od gminy

W 2013 roku podwyżki podatku od nieruchomości mogą dotknąć właścicieli nieruchomości. Podwyżka maksymalnych stawek o wskaźnik inflacji, zawarta w obwieszczeniu Ministra Finansów nie oznacza jednak obowiązku obciążenia tym podatkiem. Ostateczna decyzja w sprawie konkretnych stawek podatkowych należy do gmin. Dlatego też warto zapoznać się z uchwałami rad gmin.

Zmiany w odliczaniu VAT przy zakupie aut

Rada Ministrów zaakceptowała wniosek o derogację dotyczącą ograniczenia prawa do odliczenia do 50 proc. kwoty podatku naliczonego m.in. przy zakupie niektórych pojazdów samochodowych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

REKLAMA