REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Regionalna płaca minimalna - czy to dobry pomysł?

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak–Kamysz jest przeciwny różnicowaniu płacy minimalnej w poszczególnych regionach kraju. Zdaniem części przedsiębiorców i ekonomistów zróżnicowanie mogłoby dać impuls do inwestowania w regionach biedniejszych. Minister pracy uważa, że sprowadziłoby się to jedynie do przenoszenia się firm z regionów o wyższej płacy do tych o niższej.

Czy grozi nam warunkowe podniesienie stawek VAT

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o VAT. Zmiany mają na celu ograniczyć wpływ wahań kursów walut i prefinansowania potrzeb pożyczkowych państwa na stosowanie tzw. procedur ostrożnościowych.

Wpłaciłem złą kwotę podatku - co robić?

Podatki trzeba wyliczać i wpłacać w ściśle określonych terminach. Jednak może się zdarzyć, że przedsiębiorca wpłaci zbyt wysoką lub zbyt niską kwotę podatków. Jakie kroki należy wówczas podjąć? Kiedy można uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty?

Jak dokonać likwidacji sprzętu komputerowego

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić likwidację przestarzałego sprzętu komputerowego samorządowych jednostek organizacyjnych?

REKLAMA

Jak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej

Właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego nie jest w praktyce zadaniem łatwym, a skutki ewentualnych błędów w tym zakresie mogą być dla podatników i osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi tych podmiotów bardzo dotkliwe. Powstanie zaległości podatkowych może w szczególności wiązać się nie tylko z obowiązkiem ich uregulowania wraz z odsetkami, ale również z określoną odpowiedzialnością karnoskarbową osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym w szczególności finansowymi) podatnika.

Oto najbardziej pożądani pracodawcy

Liczy się styl zarządzania, kultura organizacyjna, innowacyjność przedsiębiorstwa oraz stabilność zatrudnienia. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Antal International tym właśnie kierują się specjaliści i menadżerowie poszukując nowego miejsca pracy. Wysokość wynagrodzenia, chociaż wciąż bardzo istotna, jest dopiero piątym najczęściej wymienianym przez nich warunkiem.

Wzrosną kary za brak OC

Brak polisy OC będzie od nowego roku kosztować właściciela pojazdu niemal 7 proc. więcej niż obecnie. Od stycznia podstawowa kara za brak tego ubezpieczenia wyniesie 3,2 tys. zł - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dłuższe urlopy macierzyńskie już w przyszłym roku

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jeżeli będzie trzeba, to jego resort wydłuży konsultacje społeczne ustawy dotyczącej urlopów rodzicielskich. Projekt został skierowany do konsultacji 9 listopada.

REKLAMA

Jak rozliczyć zakup paczek świątecznych dla pracowników

Firma z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje paczki dla pracowników. Ponadto wszyscy pracownicy otrzymają bony towarowe. Jak rozliczyć koszty związane z przygotowaniem świątecznych paczek dla pracowników i wydawane im bony towarowe?

Nowelizacja ustawy o VAT. Zmiana zasad fakturowania, wyższe stawki VAT

Wyższe stawki VAT na niektóre produkty, ujednolicenie zasad naliczania podatku przy nieodpłatnej dostawie towarów i szersze możliwości promowania towarów dzięki nowej definicji próbki - to niektóre rozwiązania zawarte w uchwalonej w Sejmie nowelizacji ustawy o VAT. Mają obowiązywać od stycznia. Rok później mają wejść w życie nowe regulacje uzależniające moment powstania obowiązku podatkowego od dnia wykonania czynności, a nie – jak ma to miejsce obecnie – daty wystawienia faktury.

Jak ustalić minimalną wysokość OC dla biura rachunkowego

W celu ustalenia minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC należy ustalić zakres czynności wykonywanych przez biuro rachunkowe. Kwota ubezpieczenia OC biura rachunkowego zależy bowiem od kilku czynników.

Kto może reprezentować cię przed sądem pracy

W postępowaniu przed sądem pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny w sprawach własności przemysłowej – rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd nad majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Pełnomocnikiem może być zarówno współuczestnik sporu, jak i również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Stypendia naukowe nie dla skarbówki

MNiSW zatwierdziło regulamin przyjmowania świadczeń, a resort finansów wyda korzystną dla pracowników interpretację ogólną - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Opłata rejestracyjna do amortyzacji

Wydatków poniesionych w celu zarejestrowania samochodu nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych. Opłata rejestracyjna zwiększa bowiem wartość początkową samochodu i podlega zaliczeniu do kosztów w czasie, przez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Czy kradzież towarów wymaga korekty VAT

Podatnikom VAT z zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwość ta jest jednak uzależniona od przeznaczenia danego towaru do wykonywania czynności opodatkowanych. Czy zatem w przypadku kradzieży towarów, przeznaczonych do sprzedaży, przedsiębiorca musi dokonać korekty dokonanego już odliczania podatku VAT naliczonego?

ZUS zapłaci za całe chorobowe

Według złożonego w Sejmie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy koszty choroby pracownika mają być od początku i w całości finansowane przez ZUS. Obecnie przez pierwsze 33 dni ciężar ten spoczywa na pracodawcy.

Nowe kwoty dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2013 r. będą obowiązywać nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Dofinansowanie będzie przysługiwać w tej samej wysokości zarówno pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej, jak i pracodawcy z otwartego rynku pracy. Do tej pory wysokość dofinansowania była zróżnicowana dla tych pracodawców.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

16 listopada 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 10 października 2012 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz Protokołem, podpisanych w Ottawie 14 maja 2012 r. Konwencja zastępuje poprzednią umowę między tymi państwami z 4 maja 1987 r.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r. mają zastosowanie zmiany umowy między Polską a Cyprem (sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r.) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, wynikające z protokółu podpisanego w Nikozji 22 marca 2012 r.

Nowelizacja ustawy o VAT 2013 / 2014

Od początku 2013 roku wzrosną stawki VAT na niektóre produkty, ujednolicone będą zasady naliczania podatku przy nieodpłatnej dostawie towarów i szersze możliwości promowania towarów dzięki nowej definicji próbki. Od 2014 r. zmienią się zasady powstania obowiązku podatkowego. 23 listopada 2012 r. Sejm uchwalił dużą nowelizację ustawy o VAT.

Kiedy sprzedaż samochodu z leasingu zwolniona jest z VAT

Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedać samochód osobowy, używany wcześniej np. na podstawie umowy leasingu, nie będą musieli naliczać VAT-u jeśli od daty wykupu auta od firmy leasingowej minęło co najmniej pół roku. Dzięki temu cena będzie bardziej atrakcyjna dla kupujących.

Sejm znowelizował VAT. Zmiany w fakturowaniu i terminach podatkowych

Sejm znowelizował w piątek ustawę o VAT. Ustawa przewiduje m.in. zmiany, które mają dostosować polskie prawo do regulacji UE oraz uprościć przepisy. Zawiera też zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT. W projekcie znajdują się regulacje upraszczające fakturowanie.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Na rynku często można spotkać bardzo podobne do siebie nazwy firm, nazwy produktów, marek i usług, które powstały poprzez zastosowanie obowiązującego w branży stylu. Trudno je od siebie odróżnić i zapamiętać. Zdarza się również, że nazwy firm są mylące lub posiadają zakodowane negatywne skojarzenia, które utrudniają ich efektywne stosowanie. Naming to sztuka tworzenia nazw unikalnych, wspierających sprzedaż a zarazem bezpiecznych prawnie. Jaka więc powinna być nazwa?

Podatek od nieruchomości pójdzie w górę

Od 1 stycznia w Krakowie wzrosną podatki od nieruchomości i od środków transportu. Z tego tytułu do budżetu miasta ma wpłynąć w sumie o 26 mln zł więcej niż w 2012 r.

Jak zmienią się zasady wystawiania faktur?

Moment powstania obowiązku płacenia VAT i zmiana przepisów dotyczących wystawienia faktur to jedne z ważniejszych zmian w ustawie o VAT, nad którymi pracuje Sejm. Przepisy zmieniają też wysokość podatku VAT na niektóre wyroby. Z kolei ustawa okołobudżetowa utrzymuje do końca 2013 roku ograniczenia możliwości odliczania podatku VAT od tzw. samochodów z kratką.

Dłużnicy mają czas do końca stycznia

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie uregulowali faktur z terminem płatności 4 sierpnia br. lub późniejszym powinni zrobić to najpóźniej w styczniu. W przeciwnym wypadku będą zmuszeni do dokonania korekty VAT-u z tych faktur. Jeśli tego nie zrobią, będzie im grozić kara wynosząca 30% kwoty nieskorygowanego podatku. To jeden z efektów tzw. III ustawy deregulacyjnej, którą dzisiaj zajmie się Senat.

Trybunał sprawdzi podatek od bonów towarowych

OPZZ zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący opodatkowanie bonów, talonów itp. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a jednocześnie zwalnia z podatku świadczenia w gotówce i rzeczowe.

Zmiany w PIT już pewne! Nowelizacja opublikowana w Dzienniku Ustaw

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2013 roku zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 20 listopada 2012 r. pozycja 1278.

Kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia

Pracodawca, zatrudniając pracownika, zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. W pewnych przypadkach pracodawca jest zwolniony z tego obowiązku, np. gdy pracownik został wezwany do sądu w celu pełnienia funkcji ławnika.

Ekonomiści: polski system podatkowy wymaga uproszczenia

Polski system podatkowy jest skomplikowany, mało przyjazny dla przedsiębiorców, dlatego wymaga uproszczenia - uważają ekonomiści. Podobne oceny zawiera raport Banku Światowego, który badał przyjazność systemów podatkowych.

Ile wyniosą składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o składkach zdrowotnych rolników, zakładający przedłużenie jej obowiązywania do końca 2013 r.

Podatek tonażowy bez odliczenia składek na ZUS

Armatorzy nie będą mogli odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne - zakłada znowelizowana jednogłośnie przez Sejm ustawa o podatku tonażowym. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych.

Nowe umowy podatkowe z Kanadą, San Marino, Luksemburgiem i Islandią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał cztery ustawy dotyczące ratyfikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bądź umów przewidujących wymianę informacji podatkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Darmowy dojazd do pracy, to z reguły brak podwyższonych kosztów w PIT

Pracownicy mieszkający w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy mają prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Jednym z warunków pozwalających na skorzystanie z tych wyższych kosztów, jest brak zwrotu kosztów dojazdu ze strony pracodawcy. Ale od tej reguły jest wyjątek.

Jedynie przychody z najmu prywatnego można opodatkować stawką 8,5%

Przychody z umowy najmu zawartej w ramach działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane ryczałtową stawką 8,5%. Taka stawka jest zarezerwowana jedynie dla tzw. najmu prywatnego, dlatego warto wiedzieć jak odróżnić najem prywatny od działalności gospodarczej.

Podatek od przychodów z reklam na blogu - ryczałtowa stawka 8,5%

Jeżeli mamy reklamy na swoim blogu niezwiązanym z działalnością gospodarczą, to przychody z tych reklam można opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%.

Podatek śmieciowy "z metra"

Miasto Opole chce naliczać opłatę śmieciową od metra kw. powierzchni mieszkalnej - poinformował wiceprezydent Opola. Władze miasta wyliczyły, że miesięczna opłata za odpady segregowane powinna wynieść 55 gr od 1 m kw., a za niesegregowane - 80 gr.

Wpis do ewidencji środków trwałych jest niezbędny do rozpoczęcia amortyzacji

Warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia amortyzacji podatkowej danego środka trwałego jest jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Nie wystarczy dokument potwierdzający przyjęcie do używania tego środka trwałego.

Beneficjenci dotacji unijnych mogą nie skorzystać z jednorazowej amortyzacji

Jednorazowa amortyzacja, to sposób na szybkie powiększenie kosztów i jednocześnie na niższy podatek dochodowy. Z jednorazowej amortyzacji wydatków inwestycyjnych nie skorzysta przedsiębiorca, który otrzymał dotacje unijne w wysokości ponad 200 tys. euro.

Jak rozliczyć w kosztach podatkowych zakup licencji

Wydatki na nabycie licencji, pozwalającej np. na wykorzystywanie specjalistycznego oprogramowania komputerowego, czy utworów chronionych prawem autorskim, z zasady stanowią koszt uzyskania przychodu. Sposób ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowy zależy zarówno od jego wartości, jak i długości przewidywanego okresu, w którym nabyty program będzie użytkowany w ramach działalności gospodarczej.

Jak księgować wydatki na napoje i posiłki dla pracowników

Niektórzy pracodawcy muszą dostarczać posiłki i napoje swoim pracownikom. Wolne od składek i podatków są woda oraz posiłki i napoje profilaktyczne. Od pozostałych darmowych posiłków należny jest podatek, a składki – gdy ich wartość przekracza 190 zł miesięcznie.

Kiedy nie można pomniejszyć VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów?

Niektórzy przedsiębiorcy, mimo rejestracji jako podatnicy VAT, nie mają prawa do obniżenia VAT-u od sprzedaży, o VAT od zakupów. Wówczas nabywcy usług lub towarów od tych firm, także nie mogą dokonać odliczeń. W niektórych przypadkach, takie transakcje dokumentowane są fakturą VAT marża, która nie posiada wyszczególnionej kwoty VAT.

Odliczenie VAT od samochodów zastępczych

Dealerowi samochodowemu (podatnikowi VAT) nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów osobowych dla celów służbowych (samochody zastępcze lub do jazd próbnych). Tym samym podatnikowi nie przysługuje także prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu tych pojazdów.

Wypłata z zysku netto nagród dla pracowników – rozliczenie CIT

Przepisy prawa podatkowego nie pozwalają ponownie ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników oraz nagród wypłaconych pracownikom z zysku netto, tj. zysku po uprzednim opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych.

Rejestracja pojazdu należącego do kilku współwłaścicieli

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że w przypadku, gdy pojazd jest współwłasnością kilku osób, a wniosek o rejestrację pojazdu został złożony tylko przez jedną z nich, właściwy organ administracji jest zobowiązany dokonać rejestracji takiego pojazdu oraz powiadomić o zarejestrowaniu jego pozostałych współwłaścicieli (sygn. akt I OSK 1598/10; wyrok z dnia 27 września 2011 r.).

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce - cz. I

W naszej poniższej publikacji, będącej pierwszą częścią publikacji dotyczących sposobu nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce, postaramy się przedstawić ogólne zasady dotyczące procedury nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce.

Cło i akcyza zwiększą wartość początkową środka trwałego

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego nie jest sprawą łatwą ze względu na fakt wielu metod dokonywania wyceny danego aktywa. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt bezpośredniego wpływu tej wartości na wysokość zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 1 stycznia 2013 r.

Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona przez Sejm.

Prorodzinne propozycje rządu

Rząd przyjął pakiet ustaw, które mają ułatwić godzenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Przewidziano w nim większe dotacje dla gmin na założenie żłobka lub klubu dziecięcego, elastyczne zasady dzielenia urlopu wychowawczego, opłacanie z budżetu państwa składek emerytalnych i rentowych za wszystkie osoby, które zrezygnują z pracy, aby zająć się wychowaniem dzieci, a także wydłużenie urlopów macierzyńskich.

REKLAMA