REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus zwraca wydatki na remont lub budowę

Z początkiem 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Co zmieniła nowelizacja?

Rady nadzorcze odpowiedzą za prawidłowość sprawozdań

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zwiększy odpowiedzialność rad nadzorczych. Członkowie tych organów będą musieli zatroszczyć się o prawidłowość sprawozdań finansowych. Ustawodawca zapomniał jednak wyposażyć rady nadzorcze w skuteczne mechanizmy nadzoru.

W tym tygodniu nowela VAT, w przyszłym ocena abolicji

W tym tygodniu ma być opublikowana poprawiona wersja nowelizacji ustawy o VAT. W poniedziałek rada legislacyjna wyda opinię w sprawie projektu o abolicji podatkowej.

Celnicy nie akceptują ministerialnej reformy

Związki zawodowe celników nie akceptują projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej, gdyż - ich zdaniem - nie zawiera wszystkich koniecznych zmian.

REKLAMA

Podatek katastralny niech nie straszy

W najbliższych latach nie musimy się obawiać wprowadzenia podatku katastralnego - wynika ze słów wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch.

Zakończono akcję: Płacę podatki tylko raz

Zebrano 4199 podpisów pod petycją do premiera o zmianę umowy podatkowej między Polską a Holandią. Podpisy zbierano w ramach akcji: Płacę podatki tylko raz.

Rzecznik Praw Obywatelskich zadowolony z zapowiedzi abolicji podatkowej

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) "z głębokim zadowoleniem i satysfakcją" przyjął decyzję rządu w sprawie projektu ustawy o abolicji podatkowej wobec Polaków pracujących za granicą.

Czy użyczenie sprzętu kontrahentowi podlega VAT

Nasza firma często świadczy usługi na rzecz kontrahentów, za które nie pobiera należności. Kiedy jesteśmy zobowiązani opodatkować te świadczenia?

REKLAMA

Jak ustalić różnice między wynikiem finansowym a podatkowym

W jaki sposób wykazać w sprawozdaniu finansowym różnice między wynikiem finansowym a podatkowym oraz jak ustalić podstawę opodatkowania?

Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?

Umowa cesji podlega opodatkowaniu VAT

W wyniku zawierania umów cesji wierzytelności podatnik świadczy usługi pośrednictwa finansowego. Do usług tych mają zastosowanie przepisy ustawy o VAT. W związku z tym umowy te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odsetki od kredytu powiększają wartość środka trwałego w budowie

Odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę środka trwałego powiększają jego wartość. Jest tak jednak tylko do momentu przyjęcia tego aktywa do używania.

Rozbiórka budynku pod nową inwestycję a koszty

Jesteśmy spółką zajmującą się wynajmem lokali na cele biurowo-usługowe. W związku ze wzrostem zainteresowania takimi lokalami podjęta została decyzja o zwiększeniu powierzchni przeznaczonej na wynajem przez wyburzenie jednego z użytkowanych przez spółkę budynków i wybudowaniu na tej działce nowego budynku o większej, niż w dotychczasowym budynku, liczbie kondygnacji.

Jak fiskus kontroluje działalność sezonową

Organy podatkowe mogą w każdej chwili skontrolować przedsiębiorcę działającego sezonowo. Najczęściej przy tego typu działalności fiskus sprawdza poprawność ewidencji obrotu przy użyciu kas fiskalnych.

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 3 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.

Nie wiesz jak się rozliczyć - zadzwoń do KIP

W sprawie rozliczenia podatkowego za 2007 r. można zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej. W ten sposób można pozbyć się wątpliwości podatkowych nie wychodząc z domu.

Akcja składania rocznych zeznań podatkowych

W urzędach skarbowych całej Polski trwa akcja składania zeznań podatkowych.

Abolicja podatkowa: zwrot lub umorzenie

Abolicja podatkowa obejmie przychody uzyskane za granicą w latach 2002-2007. Dla dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r. zostanie wprowadzona specjalna ulga. Zdaniem ekspertów abolicja zamiast zachęcić do ujawniania dochodów może doprowadzić do dalszej emigracji.

Rząd chce zwracać VAT

Zwrot jednostkom samorządu terytorialnego VAT oraz zwiększenie ich udziału w PIT i CIT - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Grzegorz Schetyna.

CBOS: 82 proc. Polaków za reformą podatków

Większość Polaków (82 proc.) opowiada się za reformą podatków - wynika z opublikowanych dzis badań CBOS. Dwie trzecie badanych (65 proc.) chce, by osoby bogatsze płaciły podatki wyższe niż dotychczas.

Kredyt refinansowy bez odliczenia

Odsetek zapłaconych od kredytu refinansowego udzielonego na spłatę kredytu hipotecznego nie można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej.

Wyższe podatki dla bogatych czy podatek liniowy?

Niemal dwie trzecie Polaków uważa, że bogaci powinni płacić wyższe podatki niż dziś - wynika z sondażu CBOS. Ale ten sam sondaż sugeruje, że Polacy łatwo przełknęliby wprowadzenie podatku liniowego.

Konieczny niski podatek liniowy

2 kwietnia w siedzibie PKPP Lewiatan gościem przedsiębiorców był Daniel J. Mitchell, amerykański ekonomista, wykładowca akademicki, członek organizacji CATO (jeden z amerykańskich think tanków), która doradza m.in. amerykańskiemu rządowi i administracji.

Sąd nie przyjmie skargi, gdy pominięto ministra

Podatnik, który jest niezadowolony z interpretacji podatkowej wydanej przez ministra finansów, może się od niej odwołać. W tym celu trzeba wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. Gdy to nie pomoże, pozostaje skarga do sądu. Pominięcie ministra spowoduje, że sąd skargi nie rozpatrzy.

Abolicja podatkowa: ważna wiadomość dla podatników

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z abolicji podatkowej, będą mieli 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego - zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Kaucja gwarancyjna w podatku VAT

Kwestia zgodności polskich przepisów ustawy o VAT z prawem unijnym w zakresie kaucji gwarancyjnej już od dłuższego czasu budziła liczne wątpliwości. W ostatnim czasie w Luksemburgu odbyła się rozprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości odnośnie zgodności przepisów dotyczących kaucji gwarancyjnej z przepisami wspólnotowymi.

Jak prowadzić księgi pomocnicze dotyczące rozrachunków z pracownikami

Prowadzę od niedawna księgi rachunkowe w spółce zatrudniającej 26 pracowników. Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń są tu księgowane na koncie syntetycznym 230 i nie prowadzi się żadnych kont analitycznych do tego konta. Listy płac naliczane są za pomocą odrębnego programu kadrowo-płacowego. Czy księgowość wynagrodzeń prowadzona jest w sposób prawidłowy?

Czy odprawa przyznana pracownikowi w porozumieniu stron dotyczącym rozwiązania umowy o pracę jest zwolniona ze składek i podatku

Z dniem 31 marca br. nasza firma rozwiązała umowę o pracę z dyrektorem finansowym. Dyrektorowi na mocy porozumienia stron mamy wypłacić odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Czy odprawa ta będzie opodatkowana i oskładkowana?

Studia zagraniczne nie zawsze wykluczają skorzystanie z ulgi

Prawo do ulgi prorodzinnej powinni zachować rodzice dzieci studiujących na uczelni zagranicznej, która zawarła porozumienie z uczelnią polską w zakresie przenoszenia osiągnięć.

Sporządzanie sprawozdań Rb-WS oraz Rb-UN, Rb-UZ przez gminny zakład budżetowy

Czy w myśl „nowego” rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej, gminny zakład budżetowy jest zobowiązany do sporządzania sprawozdań: Rb-UN, Rb-UZ, Rb-WS?

Czy jest ulga na bezprzewodowy internet - PITy 2007

W 2007 r. ponosiłem wydatki na korzystanie z bezprzewodowego dostępu do internetu. Przy pomocy karty, modemu oraz notebooka mogłem korzystać z internetu również w podróży. Czy będę mógł odliczyć te wydatki w rocznym PIT ? Przepis mówi o użytkowaniu internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania. Jak mam ustalić swoje miejsce zamieszkania – czy według przepisów podatkowych miejsce zamieszkania to adres, gdzie jestem zameldowany ?

Umowy między spółką kapitałową a członkiem zarządu

Kto reprezentuje spółkę w przypadku zawierania przez nią umowy z członkiem jej zarządu? Czy dotyczy to wszystkich umów? Jaką formę powinno mieć pełnomocnictwo?

Druki interaktywne są wirtualne

Ministerstwo Finansów udostępniło na stronie internetowej podatnikom druki interaktywne zeznań podatkowych. Niestety, interaktywna jest tylko nazwa, bo formularz trzeba wydrukować i wysłać pocztą, nie można go nawet zapisać. Zdaniem ekspertów, na sprawne e-rozliczenia z fiskusem podatnicy jeszcze długo poczekają.

Przedsiębiorcy popierają instytucję sprawdzonego podatnika

Krajowa Izba Gospodarcza jest za jak najszybszym wprowadzeniem do Ordynacji podatkowej instytucji sprawdzonego podatnika.

Rozporządzenie o uldze meldunkowej czeka na publikację

Rozporządzenie przedłużające podatnikom termin na złożenie oświadczenia w urzędach skarbowych, potwierdzającego prawo do ulgi meldunkowej, jest już podpisane i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Pakiet medyczny to przychód

O powstaniu przychodu ze stosunku pracy przesądza samo otrzymanie pakietu medycznego określonej wartości.

Podatnik musi udowodnić, skąd ma pieniądze

W przypadku postępowania dotyczącego przychodów z nieujawnionych źródeł ciężar dowodu spoczywa na podatniku. Organ podatkowy natomiast musi je ocenić.

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.

Upoważnienie ważne dla jednego podatku

Pełnomocnictwo złożone w urzędzie skarbowym przed 1 stycznia 2007 r. zachowuje ważność, gdy jednoznacznie z niego wynika, że pełnomocnika umocowano do podpisywania określonych deklaracji.

Kiedy można otrzymać zwrot podatku od towarów i usług

W jakich terminach podatnicy mogą ubiegać się o zwrot VAT? Czy obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług daje możliwość przyspieszenia zwrotu VAT?

Odsetki za zwłokę od należności w sprawozdaniu Rb-27S

Jednostki sporządzające sprawozdania Rb-27S nie powinny już mieć problemu z ujmowaniem odsetek od zaległości. Wcześniejsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie ujmowania odsetek za zwłokę dotyczyły należności podatkowych. Ministerstwo Finansów w kolejnym piśmie informuje, jak należy ujmować odsetki za zwłokę od należności innych niż podatkowe.

Czy umowę leasingu można przekwalifikować

Od 2007 r. spółka podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Jak w związku z tym postąpić z umową leasingu zawartą w poprzednich latach? Wynika z niej, że finansujący zalicza przedmiot leasingu do składników aktywów oraz korzystającemu przysługuje prawo zakupu samochodu po zakończeniu umowy. Dotychczas spółka wykazywała tę umowę jako leasing operacyjny.

Eleganckie ubrania z logo firmy mogą być kosztem podatkowym

Pracodawcy, którzy kupują pracownikom eleganckie ubrania i umieszczają na nich logo firmy, mogą wydatki z nimi związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako wydatki na reklamę - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1540/07).

Jakie informacje formalne powinny zawierać dokumenty sprzedaży

Każda jednostka gospodarcza dysponuje własnymi wzorami faktur czy rachunków, jednak minimalny zakres informacji, jaki powinny one zawierać, określają odpowiednie przepisy.

Płatne zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Niekiedy pracodawcy rozwiązujący z pracownikiem umowę zwalniają go z obowiązku świadczenia pracy. Jednak przepisy prawa pracy nie regulują w pełni kwestii wynagrodzenia za ten czas.

W jakich przypadkach należy skorygować podatek

Przepisy o VAT przewidują sytuacje, w których można skorygować podatek. Korekty można dokonać, gdy np. nie obniżył kwoty podatku należnego o naliczony. W jakich sytuacjach należy korygować VAT?

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Które działania wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu VAT

Tworzymy wspólnotę mieszkaniową. Mamy jednak wątpliwości, czy i ewentualnie w jakich przypadkach powinniśmy wystawiać faktury VAT. Czy wspólnota mieszkaniowa może być w ogóle uznana za podatnika VAT ?

Czy są opodatkowane świadczenia dla rodziny i alimenty dla osoby dorosłej

Czy są opodatkowane przyznane przez sąd świadczenia tytułem zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu? Jak są opodatkowane alimenty po rozwodzie?

Odlicz darowiznę na kościół

Dochód przed obliczeniem podatku można pomniejszyć o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu.

REKLAMA