REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy błędne określenie kursu oznacza konieczność korekty przychodu

Nasza spółka wyceniała przychód z tytułu usługi wyrażony w euro według kursu z dnia wystawienia faktury VAT, a powinna z dnia poprzedniego. Czy powinniśmy skorygować przychód?

Jak ujmować w księgach dopłaty do kapitału

Dopłaty do kapitału są sposobem na dofinansowanie spółki przez wspólników. Mogą one służyć dokapitalizowaniu spółki lub być przeznaczone na pokrycie straty. Uchwalenie i wniesienie dopłat pociąga za sobą obowiązek ewidencyjny w księgach spółki wnoszącej, jak i otrzymującej dopłaty.

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?

Po zapłacie podatek nie może się przedawnić

Zapłata zaległości podatkowej VAT powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego także wówczas, gdy następuje w wyniku wykonania nieostatecznej decyzji organu I instancji określającej wysokość podatku.

REKLAMA

Ujęcie refundacji kwot, które niezasadnie obciążały ZFŚS

Czy opłata za prowadzenie rachunku bankowego dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz prowizje od przelewów powinny obciążać środki na rachunku ZFŚS, czy powinny być pokrywane przez pracodawcę i nie obciążać środków z odpisu na ZFŚS? Jeżeli opłaty i prowizje byłyby nienależnie pobierane z rachunku funduszu socjalnego, to czy można teraz zrobić korektę i czy pracodawca powinien za te lata przekazać odpis zwiększony o te kwoty opłat i prowizji? Proszę o wskazanie właściwego toku postępowania wraz z podstawą prawną.

Ulepszenie środków trwałych i ich amortyzacja

Według ustawy o rachunkowości ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji środka trwałego. W myśl MSR nr 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” ulepszenie środków trwałych stanowi nakłady ponoszone na nie w terminie późniejszym, tj. po oddaniu do użytku.

Księgowi przeciwni zmianom w wydawaniu certyfikatu

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zakłada zmiany w uzyskaniu certyfikatu księgowego. Przeciwko niektórym zmianom protestują księgowi i wyższe uczelnie.

Pracownicy urzędów skarbowych edukują młodzież

Urzędy Skarbowe w lubelskiem stawiają na edukację młodzieży organizując dla nich szkolenia z zakresu podatków i przedsiębiorczości.

REKLAMA

Podatek w Rumunii zależy od długości pobytu

Obywatel polski, który przebywał w Rumunii dłużej niż 183 dni oraz nie osiągał przychodów z pracy w Polsce, zapłaci podatek tylko w tym drugim kraju.

Usługi targowe nie będą reklamą

Miejsce świadczenia usług organizowania targów i wystaw będzie określane w miejscu faktycznego ich wykonywania.

Różnice kursowe należy ustalać jednakowo

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany ustawy o VAT, który ujednolici zasady przeliczania różnic kursowych w VAT z zasadami obowiązującymi w podatkach.

Hipoteka wyłącza przedawnienie podatku

Podatek zabezpieczony hipoteką nie ulega przedawnieniu, ale po upływie pięciu lat egzekucję można przeprowadzić tylko z przedmiotu zabezpieczenia.

Oświadczenie do zwolnienia składa się raz

Podatnik, który złożył oświadczenie o prawie do ulgi meldunkowej po 14-dniowym terminie ustawowym, nie musi składać go po raz drugi.

Do jakich preferencji podatkowych uprawnia wychowywanie dziecka w konkubinacie

Czy osoba żyjąca w konkubinacie i wychowująca 6-miesięczne dziecko może być traktowana jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Czy może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem, a ojciec dziecka - z ulgi na wychowanie dziecka?

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?

Początkujący księgowi mogą liczyć na pomoc stowarzyszenia

W oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce funkcjonują koła młodych księgowych. Początkujący adepci zawodu mogą nie tylko uzyskać w nich porady, ale także otrzymać rabaty na szkolenia.

Czy fakturę ujmuje się dla różnych podatków w jednym momencie

Prowadzę podatkową książkę przychodów i rozchodów, otrzymałam fakturę VAT z datą wystawienia i sprzedaży w grudniu 2007 r., która dotyczy nabycia usługi ogłoszeniowej w Panoramie Firm w 2008 roku. Czy tę fakturę należy ująć w kosztach i dla celów ewidencji VAT w tym samym momencie?

Budżet i budżetowanie w organizacjach non profit

Każda jednostka, niezależnie od wielkości i od rodzaju prowadzonej działalności, realizuje określone cele strategiczne i operacyjne. Dlatego bardzo istotna jest wiedza o zaangażowanych do działalności zasobach oraz o możliwościach ich wykorzystania w działalności. Na podstawie takich informacji organizacja może ustalić długo- i krótkookresowe plany alokacji posiadanych zasobów, czyli budżet. Proces tworzenia, akceptowania oraz kontroli jego realizacji nazywamy budżetowaniem. Poniżej wyjaśniamy, jak przebiega proces budżetowania w jednostkach non profit.

Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Z osobą, którą zatrudniamy od sierpnia 2007 r. na podstawie umowy zlecenia, w lutym br. zawarliśmy jeszcze jedną umowę zlecenia na dodatkowe zadania. Obie umowy są wykonywane w siedzibie firmy.

Jak ewidencjonować umowy leasingowe

Umowy leasingowe księguje się na koncie „Pozostałe rozrachunki”, choć w praktyce występują różne rozwiązania dotyczące ujęcia leasingu w księgach rachunkowych.

Urzędomat do przyjmowania dokumentów podatkowych

W Urzędzie Dzielnicy Warszawa Śródmieście funkcjonuje "Urzędomat" do przyjmowania dokumentów podatkowych.

Bez zgody wójta nie ma ulgi

Jeżeli gmina nie wyrazi zgody, to urząd skarbowy nie ma prawa umorzyć podatku od spadku czy darowizny. Fiskusa wiąże wydane przez wójta czy burmistrza postanowienie, a podatnik nie może go zakwestionować. Ta procedura - w ocenie ekspertów - narusza konstytucyjne prawo podatników do sądu.

Jak rozliczyć odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej

Zawarłem z byłym pracodawcą umowę, że w określonym czasie powstrzymam się z zatrudnieniem u konkurencji. W zamian za to otrzymuję odszkodowanie. Jaką informację podatkową powinienem dostać od byłego pracodawcy - PIT8C, czy PIT-11 ? A jak trzeba rozliczyć umorzoną pożyczkę z zakładu pracy ?

Podwójne karanie narusza konstytucję

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją dwukrotne karanie sprawcy za to samo wykroczenie skarbowe.

PKPP Lewiatan: podatek od nieruchomości jest źle skonstruowany

Źle skonstruowany podatek od nieruchomości zniechęca władze gminy do inwestowania w infrastrukturę, a właścicieli gruntów do racjonalnego ich zagospodarowania - uważa ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Na nadanie NIP 10 dni

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym wytyczne w sprawie nadawania NIP podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni.

Podatnicy nie będą zainteresowani składaniem elektronicznego PIT

Mimo że podatnicy formalnie mogliby składać swoje zeznania za 2007 rok przez internet, niewielu z tej możliwości skorzysta. Barierą jest wysoka cena narzędzi do składania e-podpisu i znikoma liczba usług, które można za ich pomocą zrealizować.

Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT

Dokonuję najmu budynku. Do czynszu doliczam podatek od nieruchomości. Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT?

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia i badania technicznego samochodu wycofanego na cele osobiste

Prowadzę jednoosobową działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych i jestem podatnikiem VAT. W drugim półroczu tego roku mam zamiar wykreślić z ewidencji środków trwałych zamortyzowany samochód osobowy i przeznaczyć go na cele osobiste. W kwietniu muszę wznowić ubezpieczenie samochodu i dokonać badania technicznego. Czy koszty ubezpieczenia i badania technicznego zaksięgować w całości w koszty, a później dokonać częściowej korekty? Czy może w momencie ubezpieczenia i dokonania badania zaksięgować tylko część przypadających kosztów?

Zasady wypłaty dodatku stażowego a urlop wychowawczy

Czy osobie przebywającej na urlopie wychowawczym, która nie ma prawa do zasiłku z tego tytułu, należy wypłacać dodatek za staż pracy?

Najnowsze interpretacje urzędowe. Jak rozliczać reklamacje związane z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

Zwrot towaru będącego przedmiotem WDT powinien być przez dostawcę udokumentowany fakturą korygującą WDT. W przypadku WDT dostawca nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Obieg dokumentów księgowych związanych z przyjmowaniem i zwrotem sum depozytowych

Przedstawimy przykładowe uregulowania dotyczące obiegu dokumentów, mogące mieć zastosowanie w przyjmowaniu i rozliczaniu sum depozytowych, a ponadto wyjaśnimy, co oznacza określenie „niezwłocznie”, używane przez ustawodawcę w odniesieniu do ustalenia terminów zwrotu czy rozliczenia sum depozytowych.

Biegli rewidenci nie mają zakazu reklamy

Biegli rewidenci nie mają zakazu stosowania reklamy. Musi się ona jednak ograniczyć do działań informacyjnych.

Z jakich ulg można korzystać w PIT-36L

Podatnicy opodatkowani liniowo tracą prawo do zwolnień, ulg podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku. Jakich odliczeń można zatem dokonać w zeznaniu rocznym PIT-36L?

Jak wypełnić zeznanie PIT-36

Roczne zeznanie PIT-36 przeznaczone jest między innymi dla tych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinny też wypełnić osoby, które pracowały za granicą.

Ulga meldunkowa bez tajemnic

Po 12 miesiącach zameldowania w danym budynku czy lokalu nie zapłacimy podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (lub spółdzielczego prawa). Ci którzy nie złożyli oświadczeń o uprawnieniu do skorzystania z ulgi w odniesieniu do nieruchomości sprzedanych w 2007 roku - mają na to czas do 30 kwietnia 2008 r.. Osoby, które uzyskały lub uzyskają dochody ze sprzedaży nieruchomości w 2008 r., mają czas na złożenie oświadczenia do 30 kwietnia 2009 r..

Egzamin dla księgowych

Najbliższy egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowego wyznaczony został na 26-27 września.

Wzrosną ceny papierosów i gazu do aut

Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie wyższej o 15,8 proc. akcyzy na papierosy od początku 2009 roku. Wzrośnie również akcyza na gaz LPG do samochodów i wprowadzony zostanie podatek na gaz ziemny do aut - CNG.

Ministerstwo Finansów o przekazywaniu 1 proc. podatku

Ministerstwo Finansów przypomina, że w rozliczeniu podatku PIT za 2007 rok uproszczono zasady przekazywania 1 proc. podatku na wybraną przez podatnika organizację pożytku publicznego.

Ustawa abolicyjna wyrówna różnice

Projekt ustawy, określany mianem abolicji, niezupełnie nią będzie. Ustawa ta ma na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania.

Ministerstwo Finansów za legalizacją hazardu przez internet

Resort Finansów chce zalegalizować organizowanie gier hazardowych przez internet - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica.

Dyrektor ocenia własną decyzję

Zasada, że dyrektorzy izb skarbowych i celnych są organami odwoławczymi od wydanych przez siebie decyzji, ogranicza prawa podatników.

Jak uwzględnić wyższe koszty w PIT - PIT 2007

Wyższe koszty uzyskania przychodu mogą uwzględniać pracownicy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości, a także podatnicy, których faktyczne koszty przewyższają koszty ryczałtowe.

Fiskus odda w PIT, ale odbije sobie w akcyzie

W przyszłym roku droższy prąd, autogaz i droższe papierosy - takie będą rezultaty zmian w akcyzie, które planuje resort finansów.

Jak opodatkować usługi nadzoru budowlanego

Świadczę usługi nadzoru inwestorskiego/budowlanego. Czy ustalając obowiązek podatkowy, należy w tym przypadku stosować takie same zasady opodatkowania jak w przypadku usług budowlanych? Gdy są związane z budownictwem mieszkaniowym, czy możemy zastosować stawkę 7%? Czy częściowe wykonanie usługi musi być potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym?

Jak ująć w księgach rachunkowych nabycie akcji w przypadku łączenia się spółek

Wszyscy akcjonariusze spółki A sprzedali swoje akcje spółce B (operacja ta dokonywana jest w związku z połączeniem obu spółek). Cena sprzedaży stanowiła równowartość wartości nominalnej akcji nabytych przy utworzeniu spółki A. Jak ta operacja powinna przebiegać w księgach rachunkowych spółki A i spółki B?

Kiedy powstaje przychód ze sprzedaży nieruchomości

W grudniu 2007 r. jednostka zawarła umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości rolnej z zabudowaniami. Wydanie przedmiotu umowy nastąpiło 7 stycznia 2008 r. na podstawie protokołu przekazania. W tym dniu na kupującego przeszły wszelkie pożytki i ciężary związane z posiadaniem tej nieruchomości. Cena sprzedaży wynosi 8 000 000 zł plus VAT. Płatność następuje w ratach, które traktowane są jako zadatki i zaliczki. Ostatnia rata jest płatna w 2011 r. Zgodnie z umową strony zobowiązują się zawrzeć akt notarialny sprzedaży w terminie jednego miesiąca od zapłacenia całej ceny. Nieruchomość nie jest w pełni zamortyzowana. Wartość nieumorzonej części wynosi 1 800 000 zł. Roczna kwota amortyzacji to 190 000 zł. W jakiej wysokości i kiedy należy zaliczyć w pozostałe koszty operacyjne niezamortyzowaną wartość budynków i budowli będących przedmiotem umowy przedwstępnej sprzedaży? Czy na zadatki i zaliczki należy wystawiać faktury VAT i jak je wykazać w księgach?

Premia pieniężna nie podlega VAT

Otrzymanie premii pieniężnej nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie należy więc wystawiać faktury VAT.

Ewidencja części niewykorzystanej dotacji w księgach stowarzyszenia

W 2007 r. otrzymaliśmy dotację z gminy na realizację projektu, który kończył się 31 grudnia 2007 r. Wydano tylko część tej dotacji i rozliczono projekt, w związku z tym do zwrotu podlegała kwota 2000 zł. Czy mogę pomniejszyć pod datą 31 grudnia 2007 r. przychody o te 2000 zł i zaksięgować je na konto 840 „Przychody przyszłych okresów”, a w 2008 r. - kiedy je oddam do gminy - zaksięguję 840/130? Można było zaksięgować to w inny sposób - w 2007 r. przyjąć do przychodów całą otrzymaną dotację, z czego powstanie wynik finansowy większy, niż gdybym postąpiła jak wyżej - a w 2008 r., przy zwrocie tych środków, pomniejszyłabym fundusz. Proszę o interpretację.

Realizacja zadań własnych gminy przez spółki

Jesteśmy spółką z o.o. ze 100-proc. udziałem gminy. Czy gmina może zlecić wykonanie robót budowlano-montażowych swojej spółce bez ogłaszania przetargu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

REKLAMA