REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatki lokalne. Opłaty za nieruchomości

Jeśli nie prowadzimy firmy i podatek od nieruchomości płacimy tylko od mieszkania lub domu, w którym mieszkamy, podatek od nieruchomości zapłacimy najwcześniej w marcu. Pod warunkiem, że dostaniemy z gminy na czas decyzję o wysokości podatku do zapłaty.

Czy brak kodu kraju dostawcy na fakturze wyklucza możliwość odliczenia podatku

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Brak kodu kraju dostawcy na fakturze dokumentującej transakcję wewnątrzunijną nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów.

Czy kupno towarów od obywatela kraju Unii jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem

Nabycie nowych środków transportu: Podmiotem zobowiązanym do odprowadzenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu w innym niż Polska kraju Wspólnoty jest zawsze nabywca, niezależnie od jego statusu podatkowego, a więc nawet jeśli jest to osoba fizyczna nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej.

Czy dopłata do kredytu bankowego jest obrotem dla spółki

Kredyt inwestycyjny: Spółka nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłaty otrzymanej do oprocentowania kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w banku, ponieważ dofinansowanie to nie jest bezpośrednio związane z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

REKLAMA

Skarga na samochodową akcyzę

Inflacja wciąż wysoka

Podatnik czynny

Jak wybrać stawkę liniową PIT

REKLAMA

Polskie wersje MSR-ów

Wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości przyjęte przez Komisję Europejską, które obowiązują niektóre polskie firmy, są już dostępne w języku polskim.

Czy można odliczyć VAT od kosztów dodatkowych

Jesteśmy podatnikami VAT dokonującymi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dostawca unijny obciąża nas osobną fakturą za koszty dodatkowe, którą wystawia 2 miesiące po dokonaniu dostawy. Czy mogę naliczyć i odliczyć VAT od kosztów dodatkowych z osobnej faktury od dostawcy w WNT? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób?

Ustalenie wartości początkowej składnika wykupionego z leasingu

Od 2002 r. nasza spółka z o.o. użytkuje maszyny szwalnicze na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W październiku 2004 r. (przed upływem okresu, na jaki zawarta była umowa) wykupiliśmy maszyny. W momencie wykupu maszyn leasingodawca dodał do wartości niespłaconego zobowiązania swoją prowizję. Jaką powinniśmy przyjąć wartość początkową maszyn - z 2002 r. czy też z dnia ich zakupu?

Projekty zmian w Dyrektywach VAT

Czy podatnik zatrudniający na umowę zlecenia powinien naliczyć 22% podatku od tych umów

Moja firma zatrudnia dwie osoby na umowę zlecenia w kwocie 700 zł. Nie są one jednocześnie zatrudnione na umowę o pracę z tym samym pracodawcą. Czy powinnam odprowadzić od tych umów 22-procentowy VAT?

Zaskarżona ustawa PIT

Już wiadomo, kiedy odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotycząca 50-proc. stawki PIT. Wniosek w tej sprawie złożył minister sprawiedliwości. Trybunał ustosunkuje się do niego w środę 2 lutego br.

Czy sprzedaż przez starostwo prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu

Jako firma deweloperska zamierzamy nabyć od starostwa prawo wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego, przeznaczonego pod budownictwo mieszkaniowe. Czy starostwo przy sprzedaży powinno naliczyć podatek VAT i w jakiej wysokości?

Czy trzeba korygować podatek przy zmianie przeznaczenia samochodu

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w 2003 r. samochód z homologacją samochodu ciężarowego. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, natomiast wynikający z faktury podatek VAT odliczony i w następstwie zwrócony przez urząd skarbowy. Czy zmieniając w myśl przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym przeznaczenie samochodu z ciężarowego na osobowy mam obowiązek dokonania korekty podatku VAT?

Stypendia z zagranicy a podatek dochodowy

Otrzymałam stypendium zagraniczne w kwocie wyższej niż równowartość diet przypadających na okres ich pobierania. Czy powinnam je rozliczyć w Polsce, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Nie wiem także, czy jako stypendystka nie powinnam w ciągu roku wpłacać zaliczki na ewentualny podatek należny w Polsce od zagranicznego stypendium, a także, w jaki sposób przelicza się dla celów podatkowych dochody uzyskane za granicą?

Opodatkowanie stawką liniową

TK o automatach do gier

Przepisy, które pozwalają ścigać właścicieli automatów do gry próbujących oszukać fiskusa, są zgodne z konstytucją - uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Podatek od nieruchomości. Bliski termin

W poniedziałek, 17 stycznia, mija termin złożenia deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości, m.in. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki niemające osobowości prawnej.

Wiążące interpretacje prawa podatkowego

Z powrotem na księgę

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Od kilku lat powadzę działalność gospodarczą, a oprócz tego osiągam przychody ze stosunku pracy. Moja żona osiąga jedynie dochody z pracy. W tym roku chciałbym prowadzoną przeze mnie działalność gospodarczą opodatkować 19% podatkiem liniowym. Czy wybierając tę formę opodatkowania działalności gospodarczej dochody z pracy będę mógł nadal rozliczać wspólnie z żoną?

Wyłączenia z ryczałtu

W ubiegłym roku byłem pracownikiem innej firmy przewozowej. W 2005 r. zamierzam wraz z moim kolegą założyć firmę zajmującą się taką samą działalnością, którą chcielibyśmy opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Mój były pracodawca zaoferował chęć współpracy z firmą, w której będę wspólnikiem. Czy możemy skorzystać z tej propozycji?

Instrukcje MF niezgodne z prawem?

Zalecenia zawarte w instrukcji Ministerstwa Finansów dotyczącej sposobu postępowania z wnioskami o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego są niezgodne z obowiązującymi przepisami - uważają eksperci.

Tłumacz opodatkowany ryczałtem a współpraca z firmą

Pracuję jako tłumacz i nauczyciel języka hiszpańskiego. W prowadzonej przeze mnie działalności korzystam z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W ubiegłym miesiącu zgłosiła się do mnie duża firma z propozycją nauczania jej pracowników i dokonywania tłumaczeń. Czy mogę z niej skorzystać?

Nadzieja na faktury elektroniczne

Efekty będą widoczne dopiero za rok

W około siedmiu tysiącach europejskich spółek notowanych na giełdzie, w tym spółek polskich, powinny być wdrożone Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Efekty tego procesu będziemy mogli ocenić jednak dopiero w 2006 r., kiedy nastąpi publikacja sprawozdań finansowych sporządzonych według nowych zasad.

Jakie faktury przy transporcie

Prowadzę firmę transportową i świadczę usługi na skalę międzynarodową. Nie wiem, jak należy fakturować usługę transportu międzynarodowego, w przypadku kiedy jest ona wykonana na trasie Polska - inne państwo Unii Europejskiej - kraj trzeci. Czy odcinek trasy od granicy Polskiej do granicy Unii Europejskiej fakturowany jest ze stawką 0 proc. VAT czy bez kwoty VAT, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT?

Propozycje zmian VAT czekają na uchwalenie

Posłowie powinni się pospieszyć, aby oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w VAT weszły w życie jeszcze w tym półroczu - uważają eksperci z KPMG.

Ulga remontowa a tytuł prawny

Od grudnia mieszkam razem z moją babcią. Mieszkanie znajduje się w kiepskim stanie technicznym. Konieczna jest wymiana okien i instalacji gazowej. Słyszałem, że 2005 r. jest ostatnim rokiem, w którym można skorzystać z ulgi remontowej. Czy tak jest rzeczywiście i czy w związku z tym będę mógł z niej skorzystać, jeśli poniosę wydatki związane z dokonanym remontem?

Zapomoga z ZFŚS dla byłego pracownika a podatek dochodowy

W mojej firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W styczniu br. jednemu z emerytów ze środków tego funduszu wypłaciliśmy zapomogę w związku z awarią węzła ciepłowniczego i całkowitym zalaniem mieszkania w kwocie 3500 zł. Mam jednak wątpliwości, czy emerytowi przysługuje prawo do korzystania z funduszu? A jeśli tak, to czy zapomoga taka podlega opodatkowaniu?

Faktoring mieszany w ujęciu księgowym

Nasza firma jest zainteresowana skorzystaniem z usługi faktoringu. Ze względu na niewielką wiedzę w tym zakresie proszę o dokładne wyjaśnienie istoty tej usługi oraz przedstawienie szczegółowych zapisów na kontach księgowych.

Opodatkowanie VAT dotacji do usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym szkołę oraz zakład opieki zdrowotnej dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci są dowożone na zajęcia edukacyjne oraz rehabilitacyjne. Usługę dowozu zakupujemy u zewnętrznych przewoźników. Z tego tytułu otrzymujemy od gmin zwrot ponoszonych kosztów na dowóz (dopłata do dowozu dzieci). Czy według ustawy o VAT jest to usługa opodatkowana 7% stawką VAT, czy też należy ją sklasyfikować jako usługi w zakresie edukacji i opieki zdrowotnej zwolnione z VAT?

Samochody sprowadzane z Niemiec

Podatnik, który sprowadza samochód z Niemiec i chce uzyskać od naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu tej transakcji, musi przedłożyć odpowiednie dokumenty. W tym celu nie wystarczy jednak tzw. zamówienie wystawione przez niemieckiego zbywcę.

Moment powstania u świadczeniodawcy przychodu z tytułu rozliczeń z NFZ

Przychodnia (spółka cywilna) otrzymała pieniądze od NFZ za październik 2004 r. w listopadzie. Także w listopadzie wystawiła rachunek za październik. Czy w związku z tym wartość wynikająca z rachunku jest przychodem października czy listopada? Czy w przypadku, gdy przychodnia jest zwolniona z VAT, to rachunki muszą być wystawiane do 7 dnia od wykonania usługi, czy też rachunek za październik może być wystawiony w jakimkolwiek innym dniu listopada?

Vat. Poselskie propozycje zmian w ustawie ciągle czekają

Niebezpieczne interpretacje podatkowe?

Wspieranie rad rodziców bez ulgi

Zdaniem Ministerstwa Finansów osoby fizyczne nie mają prawa odliczać od dochodu za 2004 r. darowizn przekazywanych na rzecz działających przy szkołach rad rodziców. Przyczyną tego ograniczenia jest zakwestionowanie statusu rady rodziców. W ocenie Ministerstwa Finansów rada rodziców nie jest organizacją pozarządową realizującą cele pożytku publicznego.

UE. Niskie podatki czyli dumping podatkowy

Kraje pobierające podatki na poziomie niższym niż przeciętny nie mogą korzystać z unijnych funduszy strukturalnych. Europa powinna być sprawiedliwa i solidarna i nie może pozwolić sobie na podatkowy dumping - wynika z wypowiedzi przewodniczącego CSU Edmunda Stoibera.

Sejm. Usługi medyczne z kasą fiskalną

Propozycję wprowadzenia kas fiskalnych dla usług medycznych, prawniczych oraz usług pośrednictwa finansowego zawiera projekt dezyderatu do ministra finansów, który przygotowywany jest w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

50-proc. PIT zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego

Zmienione terminy dla płatników

Początek roku to czas, kiedy płatnicy muszą przygotować dla podatników informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązują w tym zakresie określone terminy. Trzeba pamiętać, że terminy te różnią się w tym roku nieco od tych, jakie obowiązywały w latach poprzednich.

Standard nr 18 ciągle mało użyteczny

Użytkownicy międzynarodowego standardu rachunkowości nr 18 "Ujmowanie przychodów" mogą się rozczarować, nie znajdując w nim rozwiązania swoich problemów. Ostatnich zmian w tym standardzie dokonano w 1993 r. Nowe rozwiązania znalazły się dopiero w projekcie, przed którym długa droga legislacyjna i który zawiera tylko założenia koncepcyjne, nie podając szczegółów planowanych rozwiązań.

Od dziś wyższe odsetki ustawowe

Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

W związku z przejściem od początku 2005 r. Unii Europejskiej na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości warto się zastanowić nad tym, jak zmieni się rachunkowość naszych przedsiębiorstw (przynajmniej tych, które z przymusu lub własnej woli będą stosować MSR).

Jak obliczyć podatek od zysku ze sprzedaży akcji na GPW w 2004 r.

Udało mi się kupić akcje PKO BP w publicznej ofercie przeprowadzonej w 2004 r. na GPW. Zarobiłem na tej inwestycji 25%. Czy od tego zysku (około 3000 zł) mam samodzielnie zapłacić podatek dochodowy, czy też zrobi to biuro maklerskie? Czy biuro maklerskie pobierze zaliczkę w momencie wypłaty zgromadzonych środków z tej inwestycji? Jak rozlicza się ten dochód?

Jak ustalić przychód w przypadku rozliczania strukturą zakupów

Jak powinnam obliczyć przychód, kiedy podatek ustalam według struktury zakupów? Czy moim przychodem będzie cała sprzedaż, czy kwota netto po obliczeniu VAT?

Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

1. Czy podatek liniowy podlega zmniejszeniu o składkę zdrowotnąProwadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Czy w deklaracji PIT-5L mogę od podatku dochodowego odjąć kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez spółkę jako płatnika za mnie z tytułu działalności w spółce?

Zeznania 2004 r. Roczne obliczenie podatku przez płatnika

REKLAMA