REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady kontroli celnej

Minister finansów wydał rozporządzenie określające warunki wykonywania czynności kontroli celnej, którego przepisy regulują m.in. kontrolę celną towarów wprowadzanych na obszar celny UE i wyprowadzanych z tego obszaru, kontrolę stosowania procedur celnych i procedury uproszczonej, kontrolę celną wykonywaną w składach celnych oraz poza urzędem celnym.

Więcej audytorów

W 2005 r. liczba jednostek zobowiązanych do prowadzenia audytu wewnętrznego sięgnie tysiąca - poinformowało Ministerstwo Finansów. W tej liczbie jest około 400 jednostek samorządu terytorialnego.

Telewizja TVN sprzedaż akcji

Dzisiejszy debiut akcji TVN powinien być udany. Mówi się nawet o 10-proc. wzroście wobec ceny w publicznej ofercie. Za spółką przemawiają ugruntowana pozycja rynkowa, wysokie wyceny specjalistów oraz rozpoznawalność firmy wśród inwestorów indywidualnych.

W jaki sposób rozliczyć przeniesienie na klienta kosztów nabycia znaków opłaty skarbowej oraz zapłaconych opłat manipulacyjnych

Nasza firma zakupuje znaki opłaty skarbowej oraz otrzymuje z urzędu celnego dokumenty (np. K-103) wykazujące opłaty manipulacyjne. Nabywcą tych czynności jest agencja celna, natomiast koszt powinien być przeniesiony na klienta. W związku z tym koszty te refakturujemy (faktura VAT) na klienta. Refakturujemy, to znaczy nie dodajemy własnej marży. Firma jest spółką prawa handlowego (spółka z o.o.) i nie jest organem administracji państwowej. Jest podatnikiem VAT. Mamy więc następujące pytania:

W jaki sposób opodatkować opłatę za przesyłkę pocztową

Prowadzę sklep internetowy. Wysyłając towar pobieram zryczałtowana opłatę za przesyłkę. Jaką stawkę VAT mam naliczyć od tej opłaty? Nie jest to refakturowanie, ponieważ opłata, którą pobieram, jest z reguły inna od rzeczywistych kosztów wysłania paczki.

Czy dotacja na obniżenie kosztów wdrożenia systemu ISO podlega VAT

Spółka z o.o. dostała dotację od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z tytułu kosztów poniesionych przy wdrożeniu ISO 9002 (otrzymała certyfikat). Od kwoty tej nie ma podatku dochodowego od osób prawnych. Czy taka dotacja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Dolar najtańszy od 7 lat

Wczoraj rano kurs dolara osiągnął poziom 3,10 zł i był najniższy od kwietnia 1997 roku. Euro kosztowało od 4,16 do 4,18 zł. Przecena waluty amerykańskiej była związana z sytuacją na rynkach światowych i notowaniami EUR/USD.

Jak rozliczyć podatek od dostawy leków w przypadku ich refundowania przez NFZ

Proszę o wyjaśnienie momentu rozliczenia podatku VAT z tytułu otrzymania refundacji za leki. Obowiązek podatkowy z tytułu refundacji powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Jak mam więc opodatkować otrzymaną refundację z NFZ, skoro leki w aptece są opodatkowane różnymi stawkami VAT? Czy należy każdą otrzymaną refundację rozpisać na poszczególne leki i odpowiednie stawki? Byłoby to prawie niewykonalne przy dużej ilości sprzedawanego towaru, częściowo refundowanego przez NFZ. Czy oznaczałoby to, że w momencie sprzedaży leku obowiązek podatkowy powstałby tylko od tej części należności za lek, którą płaci klient? Do dziś naliczam VAT od całości sprzedaży w danym dniu. Czy postępuję słusznie?

Egzaminy na stanowisko audytora

Osoby zatrudnione na stanowisku audytora wewnętrznego, które nie zdały jeszcze egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez ministra finansów, mają szansę zdać go 17 stycznia 2005 r. Aby jednak przystąpić do tego egzaminu, powinny do 17 grudnia br. złożyć odpowiednie dokumenty. Po 1 stycznia 2005 r. na stanowisku audytora wewnętrznego mogą być zatrudnione tylko osoby legitymujące się zdanym egzaminem.

Kasy fiskalne

Zwolnienie do 31 maja 2005 r. usług fryzjerskich i kosmetycznych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kas fiskalnych przewiduje projekt nowego rozporządzenia ministra finansów.

Doradztwo podatkowe - dyskusje nad ustawą

Senat wniósł poprawki do ustawy nowelizującej ustawę o doradztwie podatkowym i ustawę o rachunkowości. Senatorowie opowiedzieli się za rozszerzeniem uprawnień certyfikowanych księgowych o możliwość wypełniania wszystkich PIT-ów i doradzania w tym zakresie podatnikom. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie teraz Sejm.

Odliczenie kosztów uzyskania przychodu

Czy w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o., które otrzymałem w 2002 r. w darowiźnie od swojego ojca, będę uprawniony do odliczenia kosztów uzyskania przychodów równych nominalnej wartości tych udziałów?

Sprzedaż firmy a przepisy UE

Zamierzam sprzedać swoje przedsiębiorstwo prowadzone od 1995 r. Czy transakcje polegające na sprzedaży przedsiębiorstwa są regulowane przez unijne przepisy dotyczące VAT? Jeśli tak, to czy polskie przepisy są zharmonizowane z przepisami unijnymi?

Nowe zasady nie tak szybko

Żaden nowy podatnik nie będzie musiał stosować kas fiskalnych już od 1 stycznia 2005 r. Jeśli zapadnie decyzja, aby objąć takim obowiązkiem kolejne grupy podatników, to taki obowiązek będą oni mieli np. od maja albo czerwca 2005 r. - poinformował "Gazetę Prawną", wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Znów spór o uprawnienia księgowych

Senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zarekomendowała senatorom przyjęcie poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym i ustawy o rachunkowości, dających m.in. prawo sporządzania wszystkich deklaracji i zeznań podatkowych osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe.

Złota gorączka

Sprzedaż maszyn

W listopadzie podpisuję umowę o sprzedaż niektórych maszyn wykorzystywanych przez moją firmę. Nabywca uzależnił ich nabycie od możliwości ujęcia ich w swojej ewidencji jako używane środki trwałe, żeby szybciej je amortyzować. Problem w tym, że tylko część tych maszyn była wprowadzona do mojej ewidencji. Czy mój kontrahent będzie mógł skorzystać z indywidualnych stawek amortyzacyjnych?

Więcej kas fiskalnych

Zakłady fotograficzne, fryzjerskie, kosmetyczne i przewożące przesyłki pocztowe będą musiały wprowadzić kasy fiskalne od 2005 roku - wynika z projektu rozporządzenia.

Rozliczanie podatku ze zbytych udziałów

Jestem udziałowcem w spółce z o.o. Niespecjalnie interesowałem się jej działalnością, nigdy bowiem nie brałem udziału w jej zarządzaniu. Postanowiłem więc sprzedać w listopadzie posiadane udziały. W jaki sposób płacę zaliczkę i do kiedy ostatecznie powinienem rozliczyć się z podatku?

Jak opodatkować przekształcenie praw w spółdzielni

Czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu podlega VAT? Jaka stawka VAT obowiązuje od 1 maja 2004 r. na usługę wymiany okien w zasobach mieszkaniowych spółdzielni?

Interpretacje od 1 stycznia 2005 r.

Rząd postanowił, że zawarte w ustawie przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego, wejdą w życie tak jak wynika to z tych przepisów oraz jak chcą przedsiębiorcy, czyli od 1 stycznia 2005 r., a nie jak chciało Ministerstwo Finansów od kwietnia 2005 r. - poinformował minister finansów Mirosław Gronicki.

Nowelizacje VAT

Wczoraj w Komisji Finansów Publicznych odbyło się głosowanie nad dwoma projektami zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Komisja zdążyła jednak rozpatrzyć tylko trzy zmiany, postanawiając przekazać do podkomisji wniesione w trakcie obrad kolejne poprawki. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu odbyło się też pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do VAT, przewidującego m.in. wprowadzenie 22-proc. podatku na internet.

Nowy wzór deklaracji podatku od środków transportowych

Łamigłówka z podatkami

Niepodpisanie i brak publikacji nowelizacji PIT do 30 listopada wcale nie oznacza, że przepisy te nie zaczną obowiązywać. Taki termin nie wynika ani z konstytucji, ani też z innych przepisów. Jeśli nawet prezydent podpisze nowelizację PIT później, to wejdzie ona w życie 1 stycznia 2005 r. Dotyczy to także 50-proc. stawki PIT. Tylko Trybunał Konstytucyjny będzie mógł uchylić te regulacje.

Rynek walutowy

Inflacja zjada podwyżki

Czy organy skarbowe muszą stosować się do orzeczeń sądów

Czy organy podatkowe mają obowiązek stosowania wykładni przepisów podatkowych przyjętej w orzeczeniach NSA i WSA oraz weryfikowania ostatecznych decyzji podatkowych, w trybie wznowienia postępowania, zakończonego ostateczną decyzją podatkową lub stwierdzeniem ich nieważności - zgodnie z wykładnią przyjętą przez sąd?

Dalsze korzystanie z przedmiotu leasingu na podstawie umowy użyczenia

Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą (produkcyjną) na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z końcem sierpnia br. wygasła umowa leasingu operacyjnego, na mocy której użytkowałem maszynę produkcyjną. Doszedłem jednak do porozumienia z finansującym, że do końca roku będę korzystał z tej maszyny bezpłatnie - na podstawie użyczenia, a następnie będę uprawniony do nabycia tej maszyny po uzgodnionej cenie. Czy nieodpłatne korzystanie z tej maszyny powoduje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe dla mnie?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od zaliczki otrzymanej od zagranicznego kontrahenta

Prowadzimy działalność w zakresie eksportu towarów budowlanych, z tytułu którego otrzymujemy zaliczki od zagranicznego kontrahenta. Sprzedaży towarów dokonujemy również w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy. Kiedy taka zaliczka powoduje powstanie obowiązku podatkowego i wymaga wystawienia faktury? Czy powinniśmy umieszczać na każdej fakturze dokumentującej ten eksport czy wewnątrzwspólnotową dostawę adnotację z podaniem podstawy prawnej do zastosowania stawki 0% lub zwolnienia?

Wkrótce kolejne zmiany w PIT i CIT

Szykują się następne nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych. Propozycje kolejnych zmian przewidziano w przesłanym ostatnio przez Sejm do prac komisyjnych projekcie noweli Ordynacji podatkowej.

Wokół nowych propozycji zmian

PIT bez podpisu Prezydenta

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał we wtorek znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odliczenie podatku naliczonego - zakup części do samochodu osobowego

Używamy, w ramach umowy leasingu finansowego, wiele samochodów "osobowych", tj. takich, których dopuszczalna ładowność nie przekracza ładowności obliczonej według tzw. wzoru Lisaka.

Amortyzacja przedmiotu leasingu po zakończeniu leasingu

Prowadzimy, w formie spółki z o.o., działalność w zakresie usług leasingowych. Zdecydowana większość zawieranych przez nas umów to umowy leasingu operacyjnego.

Podwyżki składek ZUS

Rząd przyjął wczoraj dwa projekty ustaw z tzw. planu Hausnera, które wcześniej odrzucił Sejm.

Optymistyczne prognozy inflacji

Podatek od środków transportu

Wzięliśmy w leasing samochód ciężarowy. W umowie leasingu jest zapis, że podatek od środków transportu uiszczany przez finansującego (jako właściciela pojazdu) przenoszony będzie na nas jako korzystającego. Zatem oprócz opłat leasingowych zobowiązani jesteśmy do zwrotu finansującemu kwot stanowiących równowartość przedmiotowego podatku. Obciążając nas kwotą podatku, finansujący wystawił nam fakturę VAT. Nie jesteśmy pewni, czy finansujący miał prawo wystawić nam fakturę VAT z tego tytułu, a w związku z tym, czy możemy odliczyć podatek naliczony wykazany w tej fakturze.

Co należałoby zmienić w podatkach

Przekwalifikowanie umowy leasingu operacyjnego a VAT

W lipcu br. zawarłem umowę leasingu operacyjnego na leasing maszyny tkackiej. Jako że jestem czynnym podatnikiem VAT, a leasingowana przeze mnie maszyna wykorzystywana jest do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, odliczam podatek naliczony wykazywany w fakturach otrzymywanych od finansującego. Z jakimi ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi w VAT mogę się spotkać w sytuacji, gdyby powyższa umowa została przekwalifikowana na umowę najmu?

Zwolnienia VAT

Limit ulgi uczniowskiej w 2005 r.

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu "z kratką"

Przed 1 maja 2004 r. zawarłem umowę leasingu operacyjnego na tzw. samochód z kratką (z homologacją ciężarową). Po zakończeniu umowy będę uprawniony do realizacji opcji zakupu. Cena wykupu określona jest w wysokości 7500 zł netto. W związku z powyższym zastanawiam się, czy będę uprawniony do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu. Zaznaczam, że zgodnie z art. 154 ustawy o VAT dokonałem zarejestrowania powyższej umowy w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie.

Gdy księgowa popełni błąd

Jestem wspólnikiem w spółce jawnej handlującej oknami. W zeszłym roku rozliczenie zrobiła dla nas księgowa, którą zatrudniliśmy na umowę o dzieło. Dwa tygodnie temu zostałem wezwany do urzędu skarbowego na przesłuchanie i poinformowano mnie, że zaniżyliśmy podatek o 3000 zł i spółka będzie za to odpowiadać. Czy to jest zgodne z prawem? Przecież błąd popełniła wynajęta przez nas osoba, a dochody były nie nasze, a spółki. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Złoty za mocny

Kolejne firmy sprzedają akcje

Opodatkowanie dochodów ze zbycia papierów wartościowych

Niektóre monety będą zwolnione z VAT

Zgodnie z ustawą o VAT, zwolniona z tego podatku jest dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, do którego zalicza się m.in. złote monety. Wykaz tych monet jest określany corocznie i obowiązuje przez następny rok kalendarzowy. W Dzienniku Urzędowym UE C 285 z 23 listopada 2004 r. opublikowano wykaz takich złotych monet, które będą zwolnione z VAT w 2005 r.

Pospieszna nowelizacja ordynacji podatkowej

Nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - Ordynacja podatkowa będzie pracowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu szczególnie pozytywnie oceniono proponowane w projekcie ułatwienia dla podatników.

Czy usługi dostępu do Internetu dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zwolnione z VAT

Firma dostarcza usługi dostępu do sieci internetowej w ramach własnej sieci internetowej. Jaką stawkę VAT należy stosować do usług dostępu do Internetu dla osób fizycznych (podmiotów gospodarczych) prowadzących działalność gospodarczą?

Jak księgować w lombardzie

Jak powinny przebiegać księgowania w lombardzie? Przyjęcie towaru i wypłacenie klientowi lombardu pożyczki jest przecież czynnością związaną z działalnością finansową. Jak powinna następować ewidencja zdarzeń gospodarczych w lombardzie?

REKLAMA