REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór VAT-28 od 1 stycznia 2017 r.

Nowy wzór VAT-28 od 1 stycznia 2017 r.
Nowy wzór VAT-28 od 1 stycznia 2017 r.
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2017 r. zacznie obowiązywać nowy wzór wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej (VAT-28), który ma zastosowanie w przypadku przyjęcia, przedłużenia terminu ważności, podwyższenia wysokości, zmiany formy oraz zwrotu kaucji gwarancyjnej.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w zakresie kaucji gwarancyjnej

Nowy wzór VAT-28 to wynik najnowszych zmian w ustawie o VAT. Chodzi o to, że w związku z ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostaną od 1 stycznia 2017 r. dodatkowe rozwiązania mające na celu poprawę ściągalności podatku VAT, w tym, wprowadzone zostaną również modyfikacje istniejących rozwiązań dotyczących odpowiedzialności podatkowej oraz kaucji gwarancyjnej.

Nowelizacja wprowadza m.in. dodatkową przesłankę, która musi być spełniona, aby podatnik nabywający towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, był zwolniony z odpowiedzialności solidarnej, tj. dokonanie przez nabywcę zapłaty za nabywane towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy, na rachunek bankowy sprzedawcy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK), której jest członkiem, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, pod warunkiem że w stosunku do tych rachunków sprzedawca upoważnił bank albo SKOK do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tych rachunkach (art. 1 05a ust. 3 pkt 3 lit. c i pkt 4 lit. d ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jednocześnie w przypadku nabywania towarów od podmiotów dokonujących dostawy towarów wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy o VAT (paliw) nabywca będzie mógł zwolnić się od odpowiedzialności solidarnej jeżeli dostawca posiada na dzień poprzedzający dzień dokonania dostawy koncesje wymagane w wykonywaniu działalności gospodarczej w przypadku dostaw tych towarów (art. 105a ust. 3 pkt 4 lit. c ustawy o VAT).

Dodano dodatkowe warunki, które podmiot musi spełnić, aby móc złożyć kaucję gwarancyjną i zostać wpisanym do wykazu podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną:

- podmiot nie może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r.- Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

- podmiot posiada koncesje wymagane w wykonywaniu działalności gospodarczej w przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy,

- podmiot upoważnił bank mający siedzibę na terytorium kraju albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, której jest członkiem, prowadzące rachunek, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, na który dokonywana jest zapłata z tytułu dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy, do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.

Zmiany we wniosku VAT-28

W związku z powyższym w nowym rozporządzeniu dostosowuje się treść wzoru wniosku (VAT-28) w sprawie kaucji gwarancyjnej do zmian wprowadzanych nowelizacją.

Zobacz: Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 2303)

Rozporządzenie zakłada zmiany w formularzu VAT-28/E, który będzie składany jako załącznik do formularza ogólnego VAT-28.

W załączniku VAT-28/E będą zawarte następujące informacje:

- nazwa pełna banku (oddziału) lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, prowadzących rachunek, o którym mowa w art. 105b ust. 1 pkt 4 ustawy,

- numer rachunku, o którym mowa w art. 105 ust. 1 pkt 4 ustawy,

- data, od której obowiązuje upoważnienie banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowokredytowej do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na rachunku, o którym mowa w art. 1 05b ust. I pkt 4 ustawy.

VAT-R (wersja 12) – jak wypełnić zgłoszenie rejestracyjne w VAT


Proponuje się również wprowadzenie nowego formularza VAT-28/F, który będzie składany jako załącznik do VAT-28.

W formularzu VAT-28/F będą zawarte następujące informacje: typ koncesji, numer koncesji, DKN, data wydania koncesji i data ważności koncesji. Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki opublikowana została Baza przedsiębiorstw posiadających koncesje, w której wskazany jest numer DKN.

Załączniki VAT-28/E i VAT-28/F będą składane w przypadku gdy wniosek w sprawie kaucji gwarancyjnej (VAT-28) będzie składany w celu przyjęcia kaucji gwarancyjnej (w takim przypadku składa się również załącznik VAT-28/A). Informacje objęte tymi formularzami są niezbędne do podjęcia przez naczelnika urzędu skarbowego decyzji o przyjęciu kaucji gwarancyjnej i wpisaniu podmiotu do wykazu podmiotów, które wniosły kaucję gwarancyjną.

W przypadku składania wniosku w sprawie przedłużenia terminu ważności kaucji gwarancyjnej (VAT-28 i załącznik VAT-28/B) dodatkowo będzie składany załącznik VAT-28/E oraz w przypadku podatników dokonujących dostaw towarów wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy - załącznik nr 28/F, jeżeli uległ zmianie zakres informacji objętych tymi załącznikami przekazanych naczelnikowi urzędu skarbowego przed złożeniem wniosku w sprawie przedłużenia terminu ważności kaucji gwarancyjnej. Jeżeli zakres informacji objętych załącznikami VAT-28/E i VAT-28/F przekazanych naczelnikowi urzędowi skarbowemu przed złożeniem wniosku w sprawie przedłużenia terminu ważności kaucji gwarancyjnej nie uległ zmianie będzie trzeba zaznaczyć odpowiedni kwadrat, że nie są składane te załączniki.

Analogiczny tryb postępowania będzie w przypadku składania wniosku w sprawie podwyższenia wysokości, zmiany formy i zwrotu części kaucji gwarancyjnej. Nie będzie natomiast potrzeby złożenia tych załączników w przypadku zwrotu całości kaucji gwarancyjnej, bowiem podmiot w takim przypadku zostanie usunięty z wykazu.

W związku ze zmianami wprowadzanymi nowelizacją wprowadzono zmiany w formularzu wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej VAT-28, w tym w zakresie uzupełnienia części C RODZAJ WNIOSKU formularza o informację, kiedy należy złożyć nowe załączniki VAT-28/E i VAT-28/F.

Ponadto zgodnie z ustawą zmieniającą zmianie ulegnie załącznik nr 13 do ustawy o VAT, co oznacza zmiany w asortymencie towarów, których dostawa objęta jest odpowiedzialnością solidarną. W związku z tym konieczne jest dostosowanie części D wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej VAT-28 „DANE DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU DOSTAWY”. Zmiany te polegają na:

- nadaniu nowego brzmienia obecnej poz. 3, która obejmuje towar wymieniony w poz. 12 załącznika nr 13 do ustawy o VAT w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą tj. ex 10.4 Oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie olej z rzepaku (po zmianach w formularzu

- poz. 16);

- wykreśleniu w obecnej poz. 3 poz. 12 załącznika nr 13 do ustawy o VAT i dodaniu poz. 12a załącznika nr 13 do ustawy o VAT dodanej ustawą zmieniającą tj. ex 20.59.12.0 Emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografice; preparaty chemiczne do stosowania w fotografice, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie tonery bez głowicy drukującej do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych; (po zmianach w formularzu - poz. 18);

- wykreśleniu w obecnej poz. 4 poz. 14 - 18 i 21 załącznika nr 13 do ustawy o VAT, które zostały uchylone ustawą zmieniającą i dodaniu poz. 13a załącznika nr 13 do ustawy o VAT dodanej ustawą zmieniającą tj. ex 22.21.30.0 Płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy z tworzyw sztucznych, niewzmocnionych, nielaminowanych ani niepołączonych z innymi materiałami - wyłącznie folia typu stretch; (po zmianach w formularzu - poz. 20);

- dodaniu poz. zawierającej poz. 18a, 18b i 22-24 załącznika nr 13 do ustawy o VAT, które zostały dodane ustawą zmieniającą, tj. ex 26.20.21.0 Jednostki pamięci - wyłącznie dyski twarde (HDD), ex 26.20.22.0 Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej wyłącznie dyski SSD, ex 58.29.1 1.0 Pakiety oprogramowania systemów operacyjnych - wyłącznie dyski SSD, ex 58.29.29.0 Pakiety pozostałego oprogramowania użytkowego - wyłącznie dyski SSD, ex 59.11.23.0 Pozostałe filmy i nagrania wideo na dyskach, taśmach magnetycznych itp. nośnikach - wyłącznie dyski SSD; (po zmianach w formularzu - poz. 22);

- dodaniu poz. zawierającej towary wymienione w poz. 19 załącznika nr 13 do ustawy tj. ex 26.70.13.0 Aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe - wyłącznie cyfrowe aparaty fotograficzne; (po zmianach w formularzu - poz. 24).

Rozporządzenie wprowadza do wniosku VAT-28 informacji czy podmiot jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego bądź w trakcie likwidacji (dodawana część E. INNE DANE DOTYCZĄCE PODMIOTU DOKONUJĄCEGO DOSTAWY TOWAROW, O KTORYCH MOWA W ZAŁĄCZNIKU NR 13 DO USTAWY). Objęcie podmiotu jednym z tych postępowań lub likwidacją skutkuje odmową przyjęcia kaucji gwarancyjnej i odmową wpisania podmiotu do wykazu podmiotów, które wniosły kaucję gwarancyjną.

W związku z tą zmianą część INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH wniosku VAT-28 zostanie oznaczona lit. F, i zostaną do niej dodane (jako możliwe do złożenia załączniki) formularze VAT-28/E, yAT-28/F, upoważnienie, o którym mowa w art. 1 05b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Zmiany w formularzach VAT-28/A, yAT-28/B, VAT-28/C, VAT-28/D polegają wyłącznie na dostosowaniu przypisu drugiego w tych formularzach i polegają na wskazaniu aktualnego publikatora ustawy o VAT, tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.

Zmiana ta została również dokonana w formularzu VAT-28.

Wszystkie formularze będą mogły być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (informacja o tym jest zawarta we wzorach).

Dokumenty (np. upoważnienie, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa) składane jako załączniki do formularza VAT-28 i stosownego formularza uzupełniającego (bez względu na to czy te formularze będą składane papierowo czy w wersji elektronicznej) mogą być składane w dopuszczalnej prawem formie (papierowej lub elekronicznej), przy spełnieniu wymogów co do składania dokumentu w danej formie.

Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., tj. z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Podatnicy składający wnioski przed 1 stycznia 2017 r. informacje o danych dodatkowych (tj. w zakresie numeru rachunku bankowego, upoważnienia, dostarczanego asortymentu dotyczącego dodanych towarów, postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego, likwidacji, koncesji) będą mogli uzupełnić w innej formie niż wnioskiem (tj. w postaci stosownych dokumentów).

Zobacz także: Kaucja gwarancyjna


Wzory formularzy

Poniżej prezentujemy wzory formularzy wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 2303), obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

WZORY – VAT-28, VAT-28/A, VAT-28/B, VAT-28/C, VAT-28/D, VAT-28/E

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno zdrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

REKLAMA

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

REKLAMA

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA