REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyty we frankach szwajcarskich (CHF), WIBOR

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Program wsparcia kredytobiorców - w poniedziałek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem

W poniedziałek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów a następnie Stały Komitet RM będą omawiały uwagi zgłoszone podczas konsultacji do programu wsparcia kredytobiorców; we wtorek projektem zajmie się Rada Ministrów - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Rządowe wsparcie dla kredytobiorców – na czym ma polegać?

Rządowy projekt wsparcia dla osób z kredytem hipotecznym w złotych opiera się na trzech filarach: wakacjach kredytowych, dopłatach z Funduszu Wsparcia Kredytobior-ców oraz nowym wskaźniku oprocentowania kredytów, który ma zastąpić WIBOR. Co się zmieni, jak zmiany wpłyną na sytuację kredytobiorców, a w szczególności na wyso-kość spłacanych rat? Oto wszystko, co warto wiedzieć o przygotowywanym programie.

Zamiennik WIBOR-u dla już zawartych umów kredytowych. Inny nowy wskaźnik alternatywny dla nowych umów

Zamiennik WIBOR będzie stosowany głównie do już zawartych umów kredytowych; oprócz tego planowane jest też wydanie wskaźnika alternatywnego, który ma obejmować nowe umowy kredytowe zawierane w przyszłości - powiedział w czwartek 12 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Co zamiast WIBOR? Nowy wskaźnik albo stawka POLONIA

Publikacja wskaźnika, który zastąpi WIBOR, możliwa jest w "krótkim czasie" - powiedział 11 maja 2022 r. przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski podczas kongresu Impact'22. Jego zdaniem zastąpienie WIBOR-u stawką POLONIA to tylko wariant rezerwowy.

Pomoc dla kredytobiorców - stawka POLONIA zamiast WIBOR i 4 miesiące wakacji kredytowych w roku

10 maja 2022 r. na konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która rozszerza tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Jakie rozwiązania proponuje rząd?

Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu; to kwestia dni

Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu. To jest kwestia dni bardziej, niż wielu tygodni - powiedział w czwartek szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski

Likwidacja WIBOR a skuteczność walki z inflacją

Rząd bardzo chętnie pożycza pieniądze od obywateli na takich warunkach, że na tym tracimy z powodu rekordowej inflacji. Zmieniając WIBOR pod pretekstem ochrony kredytobiorców osłabi skuteczność walki z inflacją prowadzonej przez RPP - uważa dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Jak WIBOR wpływa ratę kredytu? Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto

W poniedziałek 2 maja 2022 r. stawka WIBOR 3M osiągnęła poziom 6,14%, a WIBOR 6M osiągnął 6,34%. Niski WIBOR od początku 2015 roku do października 2021 r. był bardzo korzystny dla kredytobiorców. W tym czasie stawka WIBOR 6M nie przekraczała 2%, a w czasie pandemii była na poziomie zaledwie 0,25-0,31%. Ale wielu kredytobiorców przekonało się już na własnej… racie, że WIBOR nie zawsze jest niski. Co ważne determinuje on wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych i znacząco wpływa na wysokość rat. Przy tak znacznych podwyżkach klienci coraz częściej zastanawiają się, czy jest możliwe obniżenie comiesięcznych zobowiązań? Czy przeniesienie swojego kredytu do innego banku ma sens i da oszczędności?

Co zamiast WIBOR? Wskaźnik stopy procentowej oparty na depozytach overnight będzie gotowy w II poł. 2022 roku

Alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej ON (overnight) będzie gotowy do stosowania w drugiej połowie 2022 roku – podano w stanowisko zarządu GPW Benchmark przekazanym PAP.

Propozycje rządu to kolejne działania osłabiające transmisję polityki monetarnej (opinia)

Przedstawione w poniedziałek propozycje rządu mające na celu wsparcie kredytobiorców to kolejne działania osłabiające transmisję polityki monetarnej - oceniają ekonomiści. Efektem tego typu rozwiązań może być zwiększenie skali podwyżek stóp procentowych koniecznych do stłumienia inflacji

Likwidacja WIBOR i wakacje kredytowe - skutki. Pomoc dla kredytobiorców, cios w planujących zakup mieszkań

24 kwietnia 2022 r. rząd zaproponował posiadaczom złotowych kredytów mieszkaniowych (hipotecznych) wzmocnienie programu dopłat do kredytów, darmowe wakacje kredytowe i zastąpienie WIBOR-u korzystniejszą stawką. Zdaniem ekspertów pomysły te uderzą w tych, którzy o zakupie mieszkania dopiero myślą.

Obliczanie WIBOR-u. Metoda kaskady danych. Kontrola KNF i GPW Benchmark

Tworzenie wskaźnika WIBOR, wykorzystywanego do obliczania odsetek w umowach kredytowych, obligacjach i instrumentach finansowych, jest kontrolowane (m.in. przez KNF) na wielu etapach - zapewnia administrator WIBOR-u, spółka GPW Benchmark.

Jak pomóc kredytobiorcom? FWK, dopłaty do rat kredytu, zamrożenie WIBOR-u

Ulga w spłacaniu złotowych kredytów hipotecznych (mieszkaniowych), to idea, która stoi za rządowymi pomysłami na ułatwienie dostępu do pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Zbyt łatwy dostęp do pieniędzy może jednak spowodować, że środków szybko zabranie. Do tego nadmierne regulacje mogą utrudnić i tak już ograniczony dostęp do hipotek. Inne pomysły na wsparcie kredytobiorców, to dopłaty do rat kredytu i zamrożenie wskaźnika WIBOR.

Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

WIBOR. Spotykają się z nim wszyscy, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce. Ma duże znaczenie dla polskiego systemu finansowego, ale dla kredytobiorcy najważniejsze jest, że wpływa na wysokość raty kredytu. Czym jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

Czy WIBOR jest legalny? GPW Benchmark pracuje nad wskaźnikami alternatywnymi dla WIBORu

Podważanie legalności stawki WIBOR nie ma podstaw - są spełnione wszystkie wymagania zapobiegające manipulacjom tego wskaźnika referencyjnego - powiedzieli PAP Biznes przedstawiciele GPW Benchmark, spółki która administruje stawką WIBOR. GPW Benchmark pracuje nad wskaźnikami alternatywnymi dla WIBORu.

Zamrożenie WIBOR-u. Kiciński: sztuczne manipulowanie WIBOR-em jest niebezpieczne i szkodliwe

Magiczne i sztuczne manipulowanie WIBOR-em jest niebezpieczne i szkodliwe. Jest to negatywne rozwiązanie, które nie przystaje do rzeczywistości – powiedział PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński.

WIBOR. Kluczowa wartość, która wpływa na raty kredytów i zyski z depozytów. Co oznacza wyższy WIBOR dla konsumentów?

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to kluczowy wskaźnik wpływający na raty kredytów. Dotyczy rozliczeń międzybankowych, jednak jego zmienna wartość przekłada się na koszty kredytów konsumenckich. Dla kredytobiorcy częścią odsetkową kredytu jest WIBOR powiększony o marżę banku.

WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? Jak WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych?

WIBOR to tzw. wskaźnik referencyjny określający oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym w Polsce. Wskaźnik WIBOR (razem z marżą banku) jest wykorzystywany do ustalania oprocentowania kredytów (np. kredytów hipotecznych). Aktualne wskaźniki WIBOR są publikowane każdego dnia roboczego o godzinie 23:00 na gpwbenchmark.pl - tj. stronie internetowej administratora stawek WIBID i WIBOR czyli GPW Benchmark S.A.

Czym jest WIBOR? Czy jest uczciwie ustalany? Jak wpływa na kredyty hipoteczne?

Od czasu wzrostu stóp procentowych zaczęło być znowu głośno o WIBOR-ze. Pojawiło się szereg artykułów na ten temat. Jest już informacja o pierwszym pozwie złożonym przeciwko bankowi stosującemu WIBOR w umowie kredytu hipotecznego. Głos zabrało też stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Być może niektórzy kredytobiorcy zaczynają mieć nadzieję, że kancelariom prawnym uda się podważyć podstawy stosowania WIBOR w indywidualnej umowie kredytowej i zatrzymać wzrost oprocentowania kredytu, a może nawet unieważnić kredyt?

Ulga podatkowa dla frankowiczów także w 2022 roku

Minister Finansów podpisał rozporządzenie przedłużające o rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Pozwoli to na zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem. Rozporządzenie przewiduje również preferencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych po stronie kredytodawców.

Sposoby na rosnące raty kredytów mieszkaniowych. Czy zamrożenie WIBOR-u ma sens?

Kredyty mieszkaniowe w złotówkach zdrożały już o ponad 1/3. Jeśli wierzyć zapowiedziom, to będzie jeszcze drożej. Całe szczęście posiadacze kredytów mają kilka sposobów na to, aby uniknąć problemów z rosnącą ratą. Pomocną dłoń wyciąga też państwo w formie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Warto zastanowić się m.in. nad nadpłatą kredytu, wakacjami kredytowymi, wydłużeniem okresu spłaty kredytu.

Zwolnienie z podatku bankowego transakcji repo i BSB - postulat BFG

Zwolnienie z podatku bankowego transakcji repo i BSB jest istotne w kontekście możliwości budowania wskaźników referencyjnych zgodnych rozporządzeniem BMR takich jak Warsaw Repo Rate (WRR) - napisał Bankowy Fundusz Gwarancyjny w opinii do projektu ustawy o rynku finansowym autorstwa Ministerstwa Finansów.

WIBOR i inne wskaźniki referencyjne w 2021 roku

16 grudnia 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zezwolenia GPW Benchmark na prowadzenie działalności jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym również kluczowych - podała KNF w komunikacie i w osobnej decyzji. Oznacza to, że nadzór uznał proces wyznaczania kluczowego wskaźnika WIBOR/WIBID za zgodny z wymaganiami UE (rozporządzenie BMR).

Przedsiębiorca jako „frankowicz” w sądzie

Jakie szanse ma przed sądem przedsiębiorca, który jest kredytobiorcą kredytu we frankach szwajcarskich? Sądy wskazują m.in., że naruszenia zarzucane niektórym umowom frankowym są tak istotne, iż na ochronę prawną zasługują roszczenia obu typów kredytobiorców (konsumenci i przedsiębiorcy). Jednak szanse takiego pozwu przedsiębiorcy przeciwko bankowi trzeba badać i oceniać w każdym przypadku indywidualnie – pisze Iwona Rzucidło, dr nauk prawnych, LL.M., Radca prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy.

Czy oprocentowanie kredytów będzie nadal zależeć od WIBOR i LIBOR?

W pierwszych miesiącach 2019 roku media w Polsce sugerowały, że stopa WIBOR może zostać zupełnie zlikwidowana. To niezwykle ważna kwestia dla kredytobiorców, bowiem na stopie WIBOR opiera się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spłacanych przez 1,8 mln polskich gospodarstw domowych. Potem sprawa rzekomej likwidacji WIBOR-u zeszła na dalszy plan. Ale nadal pojawiają się pytania, czy oprocentowanie kredytów mieszkaniowych oraz sposób jego wyznaczania faktycznie ulegnie dużym zmianom w najbliższym czasie? Ten temat dotyczy oczywiście także blisko półmilionowej grupy rodzin oraz singli posiadających kredyty mieszkaniowe rozliczane we franku szwajcarskim i euro. Wcześniejsze zapowiedzi zmian dotyczyły bowiem również innych stóp międzybankowych niż WIBOR. Przykładem są stopy LIBOR EUR oraz LIBOR CHF, na których opiera się oprocentowanie „hipotek” z waloryzacją do franka szwajcarskiego i euro.

Zmiany w LIBOR i WIBOR w 2021 roku - nowelizacja rozporządzenia BMR

Komisja Europejska pracuje nad nowelą rozporządzenia BMR, dotyczącą zniknięcia m.in. kluczowego wskaźnika referencyjnego, co wymusiła perspektywa zaprzestania wyliczania szeregu stawek LIBOR z końcem 2021 r. W Polsce, po dostosowaniu WIBOR-u do rozporządzenia BMR, rynek będzie musiał zmierzyć się z kwestią rozwoju wskaźników alternatywnych.

Obniżka stóp procentowych a koszty przy leasingu

Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje automatycznie zmianę wysokości rat za leasingowane samochody. Nie wpływa jednak negatywnie na podatki - potwierdziło Ministerstwo Finansów. Powinno to rozwiać obawy podatników, którzy przed 1 stycznia 2019 r. wzięli w leasing samochody osobowe o wartości przekraczającej 150 tys. zł (z uwzględnieniem 50 proc. VAT, które nie podlega odliczeniu).

Frankowicze nie zapłacą PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało 10 marca 2020 r., że na ukończeniu są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Treść wyroku TSUE w sprawie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF)

3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (TSUE) orzekł, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Zdaniem TSUE jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie w zakresie, w jakim nie podlegałyby one już indeksacji do waluty obcej równocześnie podlegając stopie oprocentowania opartej na stopie obowiązującej w odniesieniu do tej waluty, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.

Orzeczenie TSUE dotyczy tylko kredytów z abuzywnymi umowami

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy wyłącznie kredytów, w odniesieniu do których sąd krajowy (np. polski) stwierdzi wcześniej abuzywność (tj. zawarcie w umowie kredytowej niedozwolonych - w świetle art. 385(1) Kodeksu cywilnego- postanowień) - powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Ma on nadzieję, że nie dojdzie do "absurdalnego uprzywilejowania" kredytobiorców.

WIBOR - kluczowy wskaźnik referencyjny

Warsaw Interbank Offered Rate (WIBOR) został uznany przez Komisję Europejską (w rozporządzeniu wykonawczym KE 2019/482 z 22 marca 2019 r.) za kluczowy wskaźnik referencyjny.

Likwidacja stawek LIBOR od końca 2021 roku

Bank Anglii chce wygaszenia LIBOR z końcem 2021 r. Skutki tej operacji są dla Catalyst czysto akademickie. Bowiem jeżeli można zlikwidować LIBOR, to nie jest wykluczone, że kiedyś to samo stanie się z WIBOR-em.

Jak rozliczać umowę leasingu finansowego indeksowaną w oparciu o WIBOR

Spółka zawarła umowę leasingu finansowego samochodu osobowego i po wprowadzeniu pojazdu do ewidencji środków trwałych dokonuje jego amortyzacji. Finansujący w związku ze zmianą wysokości stopy WIBOR zwiększył spółce wysokość raty leasingowej. Czy w związku z tym spółka powinna zwiększyć wartość amortyzowanego środka trwałego? Czy też potraktować opisaną zwyżkę rat jako zwiększenie części odsetkowej raty leasingowej?

REKLAMA