REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lista bezpłatnych leków dla seniorów od 1 września 2016 r.

Ministerstwo zdrowia opublikowało listę leków, które od przyszłego czwartku będą bezpłatnie dostępne dla seniorów (osób po ukończeniu 75. roku życia) Znalazło się na nim ponad 1100 preparatów. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego chwalą fakt, że konstrukcja listy zapewnia seniorom równy dostęp do leków na najczęstsze schorzenia. Dzięki temu będą oni mogli kontynuować prowadzoną terapię, bez konieczności zmiany leków, co poprawi skuteczność ich leczenia. Szersza dostępność leków wpłynie również na obniżenie kosztów leczenia – ocenia prezes IJ.

ZUS wysłał informacje o stanie konta ubezpieczonego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do końca sierpnia przesłać informację o stanie konta ubezpieczonego osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., posiadającym konto w ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę informacji o stanie konta ubezpieczonego przed upływem ostatecznego terminu. Korespondencja trafiła do ponad 18,5 mln klientów ZUS.

Praca podczas upałów a obowiązki pracodawcy

Występujące w okresie letnim upały mogą zdezorganizować funkcjonowanie firmy, a z pewnością mogą mieć istotny wpływ na sposób i jakość pracy zatrudnionych w niej osób. Jak można usprawnić działanie przedsiębiorstwa w lecie, a więc jak zorganizować pracę w trakcie upałów? Jakie obowiązki spoczywają wtedy na pracodawcy?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Czy pracodawca na żądanie pracownicy musi wypłacić jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

Decyzja o zwrocie nienależnie pobranego zasiłku w 5 lat

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. W projekcie wskazano okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego.

Umowa o pracę na czas określony - cudzoziemców też dotyczy limit 33 miesięcy

W przypadku wykonywania przez cudzoziemca pracy na terenie państwa polskiego zastosowanie mają regulacje polskiego Kodeksu pracy, jeżeli nie zostały skutecznie wyłączone. Dotyczy to również pracy na podstawie umów na czas określony.

Praca kobiet w ciąży i karmiących piersią – zmiana przepisów

19 lipca 2016 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę z 22. czerwca 2016 r., która wprowadza zmiany w art. 176 Kodeksu pracy (już od 3 sierpnia 2016 r.) i w przepisach dotyczących zatrudnienia i pracy. Będą one dotyczyły wprowadzenia w życie zasady równości szans zatrudnienia oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Zakup okularów dla pracownika

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze? Obowiązek taki powstaje wtedy, gdy badania z zakresu medycyny pracy potwierdzą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym.

REKLAMA

Okres przechowywania akt pracowniczych będzie skrócony od 2018 roku

Resort rozwoju opublikował projekt założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Projekt zakłada skrócenie obowiązkowego okresu przechowywania dokumentacji kadrowo - płacowej z 50 do 10 lat przy założeniu, że ZUS będzie gromadził informacje wystarczające do ustalenia i przyznania świadczenia z ubezpieczenia społecznego w takim zakresie, aby ubezpieczony miał zagwarantowane bezpieczeństwo otrzymania wybranego świadczenia oraz prawidłowego ustalenia jego wysokości.

ZUS ostrzega przed firmami optymalizacyjnymi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega ubezpieczonych i płatników, by nie wierzyli w szybkie i łatwe oszczędności na składkach z tytułu ubezpieczeń społecznych. Zdaniem ZUS z dużym dystansem należy też podchodzić do ofert zapewniających duże wypłaty zasiłków z ZUS.

Jak obliczyć swoje wynagrodzenie netto?

Okazuje się, że nie wszyscy pracujący wiedzą jaka część ich wynagrodzenia brutto przeznaczana jest na różnego rodzaju składki. Warto jednak wiedzieć jakie są poszczególne składki odprowadzane z wynagrodzenia, by móc sprawdzić, czy pracodawca opłaca je w prawidłowej wysokości.

Zróżnicowanie przy ubezpieczeniu społecznym – konstytucyjne

Zróżnicowanie podmiotów podlegających ubezpieczeniu społecznemu mieści się w granicach konstytucyjnie dopuszczalnego odstępstwa od zasady równości wobec prawa - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

ZUS czy OFE - ostatni miesiąc na decyzję

Okno transferowe, umożliwiające zmianę decyzji w zakresie przekazywania części składki emerytalnej, zamyka się 31 lipca 2016 r. Mamy już tylko miesiąc na decyzję, czy nasze pieniądze na emeryturę będą przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) czy ewidencjonowane na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Umowa na piśmie, przed podjęciem pracy

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy zakłada nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie zaproponował do niej poprawek. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

Łączenie PIT, składek ZUS i składek na NFZ w jedną daninę – czy to ma sens?

Scalenie podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ZUS i składek na NFZ przyniesie straty w dochodach budżetu państwa, sięgające co najmniej kilku miliardów złotych – twierdzi profesor Witold Modzelewski. Sensowne jest jego zdaniem jedynie włączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do podatku dochodowego.

Praca w niedzielę lub święto

W i niedzielę i święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy większość pracowników nie przychodzi do pracy. Jest też i taka grupa osób, dla których niedziela czy święto to zwyczajny dzień pracy, np. kierowca, lekarz czy restaurator. W tej grupie znajdują się też osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nowego pracownika

Co do zasady pracownikom przysługuje albo 20 dni, albo 26 dni urlopu wypoczynkowego w trakcie roku. 20 dni urlopu mają pracownicy, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, a 26 dni ci, którzy mają przynajmniej 10 lat stażu pracy. trzeba wiedzieć, że do stażu pracy, oprócz okresów zatrudnienia na umowie o pracę (także za granicą), zalicza się również i lata nauki.

Kiedy napoje chłodzące dla pracowników biurowych

Napoje chłodzące przysługują wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, w tym pracownikom biurowym, gdy na stanowiskach pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Nie ma natomiast żadnych regulacji, które określają, jaka jest maksymalna dozwolona temperatura w pomieszczeniach pracy. Specjaliści bhp uznają, że temperatura w pomieszczeniach biurowych nie powinna przekraczać 30°C.

75% odpisu na ZFŚS do końca maja

Firmy, które mają obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), muszą do końca maja przelać na rachunek bankowy funduszu pierwszą ratę odpisu na fundusz, czyli przynajmniej 75% jego wartości.

ZUS ostrzega przed udostępnianiem danych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o ostrożność przy odpowiadaniu na zaproszenia organizatorów spotkań w sprawie dziedziczenia składek z subkonta i OFE. Poradę w tej sprawie można za darmo uzyskać w najbliższej placówce ZUS.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 31 maja

Pracodawcy zobligowani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni wpłacić pierwszą ratę odpisu na fundusz w terminie do 31 maja 2016 r. Rata musi wynieść co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego. Należy ją przekazać na rachunek bankowy funduszu.

Likwidacja zryczałtowanej składki ZUS dla małych firm?

Likwidacja zryczałtowanej składki ZUS dla małych firm - taki jest postulat Parlamentarnego Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Tylko ZUS, czy także OFE - zdecyduj do końca lipca

Od kwietnia 2016 r. otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze decyzje były podejmowane w ciemno. Po dwóch latach mogą być one opierane na konkretnych danych, choćby na stopie zwrotu z inwestycji – przekonuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Niektóre obowiązki przy delegowaniu pracowników za granicę można wykonać on-line

Przedsiębiorcy, którzy delegują pracowników do pracy za granicę muszą pamiętać o uzyskaniu formularza A1 potwierdzającego zabezpieczenie społeczne pracownika w Polsce. Wniosek o wydanie tego formularza można złożyć do ZUS przez Internet.

Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

Osoby, które prowadzą dwie lub więcej firm, często zastanawiają się, jakiego rodzaju składki powinny opłacać. Czy z każdej swojej działalności gospodarczej mają odprowadzać składki zdrowotne lub społeczne? Cafe Finance podpowiada: Prowadzenie kilku działalności nie zwiększa zobowiązań dotyczących ubezpieczenia społecznego, natomiast składki zdrowotne mogą być naliczane kilkukrotnie.

Startuje okienko transferowe ZUS-OFE

1 kwietnia 2016 r. rusza okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego. Do końca lipca można decydować czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE.

Posiłki profilaktyczne tylko do końca marca [posiłek profilaktyczny]

Tylko do końca marca pracodawca musi zapewniać posiłki profilaktyczne pracownikom, którzy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Za okres zimowy uważa się bowiem tylko czas od 1 listopada do 31 marca.

Zatrudniasz na etat - możesz liczyć na zamówienia publiczne

Pracodawcy, którzy zatrudniają na umowy o pracę i szanują prawa pracowników mogą być już w obecnym stanie prawnym preferowaniu przy udzielaniu zamówień publicznych. "Prospołeczna" nowelizacja ustawy a o zamówieniach publicznych mogła pomóc Poczcie Polskiej wygrać przetarg na dostawę przesyłek sądowych - mówi mec. Magdalena Maksimiuk z Kancelarii Czublun Trębicki.

Zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 i ZUS Z-3a można złożyć on-line

Płatnicy składek (np. firmy) są zobowiązani wypełniać formularze zaświadczeń ZUS Z-3 i ZUS Z-3a dla swoich pracowników i zleceniobiorców, jeśli korzystają oni ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Obowiązek ten nałożony jest na przedsiębiorców zatrudniających poniżej 21 pracowników oraz dodatkowo na wszystkie firmy, których pracownicy ubiegają się o wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Obowiązku tego można dopełnić on-line.

Odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Zdarza się niejednokrotnie, że zwolnieni pracownicy przypominają sobie o godzinach nadliczbowych, które wypracowali u byłego pracodawcy, za które nie otrzymali wynagrodzenia. Walczą o to wynagrodzenie za nadgodziny przed sądem i często wygrywają. Pracodawcy mają wówczas wątpliwości, czy takiej wynagrodzenie (zwane też w wyrokach „odszkodowaniem”) trzeba oskładkować. Okazuje się, że tak. Oprócz składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe trzeba też naliczyć w tym przypadku składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Aktualizacja programu Płatnik od 1 kwietnia 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie wersji 9.01.001 programu Płatnik. Poinformował, że od 1 kwietnia 2016 r. dokumenty ubezpieczeniowe powinny być przygotowywane wyłącznie w wersji 10.01.001.

Posiłki profilaktyczne tylko do końca marca

Tylko do końca marca pracodawca musi zapewniać posiłki profilaktyczne pracownikom, którzy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Za okres zimowy uważa się bowiem tylko czas od 1 listopada do 31 marca.

Umowa zlecenia w 2016 r. - składki na ubezpieczenia społeczne

Od początku 2016 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadziła zasadę oskładkowania umowy zlecenia do pułapu płacy minimalnej ( 1850,- zł brutto w 2016 r.).

Pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę – zmiany w Kodeksie pracy

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że umowa o pracę będzie miała formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków.

Zasiłki można pobierać w innym kraju

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej pozwala na to, by zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, opiekuńczy i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych mogły być pobierane w innym kraju, a nie koniecznie w tym, w którym ubezpieczony nabył do nich prawa. Jednak każdy kraj UE wymaga przedstawienia innych dokumentów na potwierdzenie prawa do wypłaty świadczenia. Ważne, że dokumenty potwierdzające prawa do świadczenia nie muszą być tłumaczone na język kraju, w którym ubezpieczony przebywa, nie mogą też zostać z tego powodu odrzucone. Urząd, do którego wpływa wniosek o wypłatę świadczenia ma obowiązek szukać brakujących informacji i je weryfikować.

Nowe wzory formularzy zasiłkowych w korespondencji z ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniło się rozporządzenie dotyczące dokumentowania prawa do zasiłków. ZUS na swojej stronie udostępnił nowe wzory dokumentów zasiłkowych. Dokumenty są również dostępne na PUE, za pomocą którego płatnicy oraz ubezpieczeni mogą składać wnioski o wypłatę zasiłków.

Jak wystawić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze

Chcę wystawić, zgodnie z nowym wzorem, skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze przez 8 godzin na dobę. Jakim czynnikiem jest praca z monitorami ekranowymi – innym, w tym niebezpiecznym, czy czynnikiem fizycznym?

Nowe zasady zawierania umowy na okres próbny w 2016 roku

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy dopuszczają ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny. Jest to możliwe, gdy kolejna umowa będzie dotyczyła pracy innego rodzaju niż poprzednia.

Odpis na ZFŚS w 2016 roku bez zmian

W 2016 r. wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest taka sama jak w zeszłym roku. Odpis podstawowy na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1093,93 zł.

Roczna informacja ZUS IMIR - z końcem lutego upływa termin

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia m.in. dla pracowników i zleceniobiorców rocznej informacji ubezpieczonego, która powinna uwzględniać wszelkie korekty dokumentów rozliczeniowych złożone do ZUS w danym roku kalendarzowym. Termin na przekazanie ubezpieczonym rocznej informacji za 2015 r. upływa 29 lutego 2016 r.

Oświadczenia w sprawie OFE od 1 kwietnia 2016 r.

ZUS w komunikacie z 26 lutego przypomniał ubezpieczonym, że oświadczenia w sprawie przekazywania składek do OFE lub ewidencjonowania ich wyłącznie w ZUS należy składać w 2016 roku dopiero od 1 kwietnia.

Plan urlopów - kiedy nie trzeba go sporządzać, czy zawsze jest wiążący

Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu pracy urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy – jest to rozwiązanie zalecane, ale nie obligatoryjne. Pracodawca może odstąpić od ustalania planu urlopów - gdy zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę, jak również wtedy, gdy u danego pracodawcy taka organizacja nie funkcjonuje.

Udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych jest objęte składkami ZUS

Wartość świadczenia polegającego na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego dla celów prywatnych trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w interpretacji z 16 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. rewolucyjne zmiany w umowach terminowych

Od 22 lutego obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące terminowych umów o pracę. Maksymalny okres, na jaki będzie można je zawierać z pracownikiem to 33 miesiące, plus do 3 miesięcy okresu próbnego.

ePłatnik - rozliczenia z ZUS przez internet

ZUS udostępnia aplikację ePłatnik w ramach PUE (Platformy Usług Elektronicznych). Aplikacja ta pozwala płacić składki ZUS przez internet a także wypełniać i przesyłać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe.

PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

Kontrole ZUS u przedsiębiorców kwestionują nierzadko rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy w dacie kontroli nie pracują już w danej firmie. W wyniku zaleceń pokontrolnych powstaje czasem konieczność skorygowania listy płac i naliczenia składek od zwiększonych podstaw z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Powstają wątpliwości gdzie wykazać (w PIT-11, czy w PIT-8C) takie dopłaty, jeżeli pracodawca zapłacił zaległe składki ze swoich środków.

Składki ZUS od zleceń, to wyższe emerytury i prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Zdaniem OPZZ objęcie składkami ZUS umów zleceń (także umów agencyjnych i umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) od początku 2016 roku jest korzystne dla pracowników, bowiem nabywają oni prawo do zabezpieczenia emerytalnego i wyższych emerytur. Zleceniobiorcy mogą też obecnie korzystać z zasiłku dla bezrobotnych.

Wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wspólników i wolnych zawodów w 2016 roku

28 stycznia 2016 r. ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 r. dla przedsiębiorców, osób wykonujących wolne zawody i niektórych innych grup ubezpieczonych.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty w 2016 r. - obowiązki wobec ZUS

Pracodawca zatrudniając emeryta lub rencistę może poinformować go o obowiązku zgłoszenia do ZUS faktu podjęcia zatrudnienia. Taki obowiązek spoczywa na emerycie lub renciście zgodnie z art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

IFK poleca: Trzeba sporządzić informację dla ubezpieczonego za 2015 r.

Do 29 lutego 2016 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym roczną informację o rozliczonych za nich w poprzednim roku składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w 2015 r. Ubezpieczony powinien zapoznać się z tymi danymi i skonfrontować je ze stanem faktycznym.

REKLAMA