REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pit 2012, Urząd skarbowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy urząd skarbowy może wszcząć kontrolę bez zawiadomienia

Urząd skarbowy generalnie ma obowiązek powiadomić podatnika o swoim zamiarze dokonania kontroli. Jednak w celu zapobiegania łamaniu prawa podatkowego fiskus ma również możliwość przeprowadzenia kontroli bez wcześniejszego zawiadomienia.

Czy sprawozdanie finansowe można przesłać drogą elektroniczną

Czy sprawozdania finansowe osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe można przekazywać do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną?

E-deklaracje, czyli szybkie i bezpieczne rozliczenie z fiskusem

E-deklaracje cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród podatników. Oszczędność czasu, ale także możliwość uniknięcia błędów - to główne zalety rozliczania się z fiskusem przez internet.

Fiskus ściągnie należności podatkowe z wynagrodzenia

W przypadku podatnika niepłacącego w terminie należnego podatku w całości lub w części może zostać wszczęta egzekucja administracyjna. Jeśli podatnik osiąga dochody z tytułu zatrudnienia, urząd skarbowy będzie mógł zająć jego wynagrodzenie.

REKLAMA

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym

Od 1 stycznia br. zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania przez podatników ulgi na Internet oraz ulgi prorodzinnej. Nowe regulacje mają jednak zastosowanie dopiero do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2013 r. W związku z tym w zeznaniach rocznych za 2012 r. podatnicy rozliczą po raz ostatni ulgę na Internet oraz ulgę prorodzinną na starych zasadach, tj. według przepisów obowiązujących do końca 2012 r.

Konkubent podatnika nie może odmówić zeznań w postępowaniu podatkowym

Ważnym dowodem w postępowaniu podatkowym bywają zeznania świadków. Tylko niektórzy świadkowie mają prawo odmówić składania zeznań. Takie prawo mają np. małżonkowie, rodzice i dzieci podatników, ale już nie osoby pozostające z podatnikami w związkach nieformalnych.

Doręczanie pism przez organy podatkowe

Trzeba mieć świadomość, że fiskus może skuteczne doręczyć pismo (np. decyzję podatkową, czy wezwanie z urzędu skarbowego) nawet pod nieobecność adresata.

Kiedy nie trzeba stawiać się na wezwanie urzędu skarbowego

Jeżeli podatnik lub osoba trzecia dostanie wezwanie z urzędu skarbowego do osobistego stawienia się w urzędzie, to z reguły powinien to zrobić. Nieuzasadnione niestawiennictwo podatnika na wezwanie organu podatkowego podlega w 2013 roku karze porządkowej do 2800 zł. Ale są sytuacje, które zwalniają osobę wezwaną z obowiązku pójścia do urzędu.

REKLAMA

Jak prawidłowo rozliczyć roczny PIT za 2012 r.

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie rocznych rozliczeń podatkowych za 2012 r. Deklarację składa każdy, kto w roku ubiegłym osiągnął dochód. Im szybciej złożymy nasz roczny PIT, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.

Obowiązek dowodowy na gruncie postępowania podatkowego

Z chwilą wszczęcia postępowania podatkowego, a niekiedy również już na etapie dokumentowania określonych transakcji (czynności) u podatników mogą pojawiać się wątpliwości na kim spoczywa obowiązek tzw. „ciężaru dowodowego” w przypadku ewentualnego wszczęcia postępowania podatkowego.

Kto może odebrać pismo od urzędu skarbowego

Wszelkie wezwania, postanowienia i decyzje urzędu skarbowego doręczane są do podatnika na piśmie drogą pocztową. Ustawodawca za odpowiednie miejsce doręczenia ich wskazuje przede wszystkim mieszkanie podatnika. Mimo, iż bezpośrednim odbiorcą urzędowego pisma od fiskusa jest wskazany w nim podatnik, pod jego nieobecność pismo odebrać może także sąsiad.

Prawne podsumowanie lutego 2013 r.

Najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa zamówień publicznych oraz radiofonii i telewizji, które weszły w życie w lutym 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy sąsiad może odebrać pismo z urzędu skarbowego?

Okazuje się, że w niektórych sytuacjach, pod nieobecność podatnika pismo urzędowe wysłane przez organ podatkowy może odebrać domownik, a nawet sąsiad. Podczas dłuższych wyjazdów lepiej ustanowić pełnomocnika do odbioru takich pism.

Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach

Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT.

Do końca lutego trzeba przekazać PIT-11

Z ostatnim dniem lutego dobiega końca termin na przekazanie pracownikom i do urzędu PIT-11, czyli informacji o osiągniętych w 2012 r. dochodach. Za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca może być ukarany grzywną.

Zaliczki kwartalne na PIT - 20 lutego ostatni dzień na wybór

Podatnicy, którzy stosują kwartalne zaliczki na PIT odraczają zapłatę podatku dochodowego nawet o dwa miesiące. Zaliczki te mogą stosować tylko przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą albo tzw. mali podatnicy. Ci pierwsi muszą wybrać tą formę zaliczek przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu. Mali podatnicy mają czas do 20 lutego danego roku podatkowego.

Coraz więcej wniosków o odroczenie podatków

Podatnicy składają coraz więcej wniosków o odroczenie terminu spłaty podatków. Blisko 667 milionów złotych wynosi kwota zobowiązań podatkowych, które urzędy skarbowe rozłożyły w ubiegłym roku podatnikom na raty.

Podatnicy coraz częściej rozliczają się przez internet

Rozliczenie przez internet staje się coraz bardziej popularne. W styczniu tego roku podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Skarbówka straci pierwszeństwo w ściąganiu długów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmianę prawa upadłościowego, w wyniku którego urzędy skarbowe mogą stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów.

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Kiedy można go wycofać?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może wycofać, zanim interpretacja zostanie wydana przez organ podatkowy. Oznacza to umorzenie postępowania w tej sprawie.

Coraz więcej fikcyjnych faktur

Urzędy kontroli skarbowej w 2012 r. wykryły rekordową liczbę fikcyjnych faktur. Chodzi o prawie 152 tysięcy dokumentów. To o 27 procent więcej niż w 2011 roku.

Z końcem stycznia mija termin złożenia deklaracji PIT-28

Do 31 stycznia podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (na deklaracji PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.

Fiskus rozpoczyna kolejną akcję kontrolną

Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać sprzedaż na kasach fiskalnych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Szykują się zmiany w Ordynacji podatkowej

Ucieczka przed fiskusem będzie coraz trudniejsza. Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które mają chronić interesy fiskusa przed skutkami unikania opodatkowania.

Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą zwolnienia od podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala (sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, z dnia 19 stycznia 2012 r.).

Na pierwsze PIT-y czas do 31 stycznia

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej.

Komu zaszkodziła likwidacja podwójnej zaliczki za listopad

Likwidacja tzw. podwójnej zaliczki za listopad nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Przedsiębiorcy, którzy są na skali, a grudzień jest w ich biznesie okresem kumulacji sprzedaży mogą być zmuszeni do zamrożenia gotówki na kilka miesięcy.

PIT 2012 - program do wypełniania PIT-ów

Pobierz program do rozliczania PIT-ów za 2012 rok. Bezpłatnym programem PIT Format 2012 łatwo i przyjemnie rozliczysz swój PIT. Po wypełnieniu PIT-a możesz go wydrukować lub wysłać do Urzędu Skarbowego elektronicznie!

Grudniowe koszty zmniejszają PIT i VAT

Chcesz mieć niższy podatek za ostatni okres rozliczeniowy (dotyczy to PIT i VAT) - zrób zakupy firmowe jeszcze w grudniu. Kupując np. biurko, fotel, komputer, czy regał o wartości do 3 500 zł, można obniżyć PIT za 2012 rok. Dla obniżenia VAT-u nie ma znaczenia wartość dokonywanych zakupów. Konieczne jest natomiast uzyskanie faktury jeszcze w tym miesiącu.

Zaliczka na PIT za listopad już nie jest podwójna

Od 2012 roku przedsiębiorcy zaliczkę na PIT za listopad obliczają i wpłacają na analogicznych zasadach jak za pozostałe miesiące, czyli do 20. grudnia. W przypadku zaliczki za grudzień są dwie możliwości. Można ją wpłacić do 20. stycznia następnego roku albo nie wpłacać zaliczki, tylko wyliczyć podatek za cały rok i do 20. stycznia złożyć zeznanie roczne, rozliczając podatek za cały rok. Drugie rozwiązanie jest korzystne dla tych przedsiębiorców, u których w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2012 roku muszą korzystać z nowych druków. Minister Finansów opublikował bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

e-Deklaracje – najczęstsze problemy

System e-Deklaracje, za pomocą którego podatnicy mogą składać oświadczenia podatkowe przez Internet, to co roku bardziej popularny sposób rozliczania się z fiskusem. Jednak w opinii części podatników wciąż zbyt skomplikowana. Przedstawiamy najczęstsze problemy z nią związane.

Zastaw skarbowy 2013 – minimalna wartość rzeczy i praw

Od 1 stycznia 2013 roku organy podatkowe mogą ustanowić zastaw skarbowy na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych podatnika, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12.300,- zł. W 2012 r. tą minimalną wartością podstawy zastawu jest kwota 11.900,- zł.

Sprzedaż i wyprzedaż przez Internet – kto i kiedy musi odprowadzić podatek?

Letnie wyprzedaże w pełni. Przed polowaniem na cenowe okazje w galeriach handlowych warto zrobić porządek w swojej szafie. Wystawiając w sieci nienoszoną odzież, biżuterię czy obuwie można zarobić na kolejne zakupy. O czym powinien wiedzieć każdy Sprzedający oraz kiedy transakcje na aukcjach czy w opcji Kup Teraz są traktowane jako działalność zarobkowa, wyjaśnia Akademia Allegro.

Czego nie zabierze fiskus podczas egzekucji zaległości podatkowych

Organy podatkowe w trakcie egzekucji zaległości podatkowych mogą dokonać zajęcia różnych składników majątku podatnika. Pewne rzeczy są jednak wyłączone spod egzekucji – przykładowo komputer, który służy do pracy wykonywanej osobiście, gotówka do 760 zł czy zapasy żywności na 30 dni.

Zastrzeżenia do protokołu kontroli podatkowej

Po kontroli podatkowej jest sporządzany protokół, który stanowi dowód w ewentualnym dalszym postępowaniu podatkowym. Kontrolowany podatnik, który nie zgadza się z opisanymi w protokole ustaleniami może zgłosić swoje zastrzeżenia. Ma jednak tylko 14 dni na ich złożenie.

Komunikacja niepełnosprawnych z urzędami

W dniu 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która określa czego może się spodziewać od urzędów w Polsce osoba mająca problemy w komunikowaniu się oraz jaka pomoc zostanie jej z tego tytułu udzielona.

Prawa i obowiązki podatnika

Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie najważniejszych praw i obowiązków podatników (wg stanu prawnego na 1 kwietnia 2012 r.). To dobra okazja, aby zobaczyć jak rozumie je resort finansów. Znajomość tych uregulowań ułatwia oczywiście podatnikom wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Warto też wiedzieć czego można oczekiwać i domagać od organu podatkowego.

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Nie ma znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie.

Do 3 miesięcy oczekiwania na zwrot nadpłaty PIT

Złożyłeś rocznego PIT-a i czekasz na zwrot nadpłaty? Fiskus ma na to maksymalnie 3 miesiące. Wiele zależy więc od tego kiedy złożyłeś PIT-a, gdyż od tego dnia liczy się ten okres. Ci, którzy wysłali PIT przez Internet (korzystając z e-deklaracji) otrzymują z reguły zwrot nadpłaty znacznie szybciej niż podatnicy składający papierowego PIT-a.

Rodzice wykazują w swoim zeznaniu PIT dochody małoletniego dziecka

Jeżeli Twoje małoletnie dziecko uzyskało dochody w zeszłym roku, musisz doliczyć jego dochody do swoich i wspólnie je opodatkować wykazując w PIT. Ale gdy małoletnie dziecko uzyskuje stypendium konieczne będzie złożenie odrębnego zeznania.

Strata z działalności gospodarczej nie wyklucza dopłaty PIT z pracy etatowej

Prowadzisz firmę i masz za sobą słaby rok? Niestety poniesionej straty nie odliczysz od dochodów z innych źródeł, na przykład pracy na etacie, nawet jeśli z tej pracy masz dopłatę podatku. Jedynym pocieszeniem dla takich przedsiębiorców jest możliwość odliczania poniesionej straty w kolejnych latach, ale tylko z działalności gospodarczej.

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem – wystarczy jeden dzień samotnego rodzicielstwa

Podatnikom PIT samotnie wychowującym dzieci przysługuje prawo do preferencyjnego podatkowego rozliczenia rocznego. Nie ma przy tym znaczenia długość okresu, w którym podatnik posiadał w rozliczanym roku podatkowym status osoby samotnie wychowującej dziecko. Żeby skorzystać z tego rozwiązania nie można spóźnić się ze złożeniem PIT-a.

Stypendium zwolnione z PIT

Czy stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w każdym przypadku (również jeżeli świadczenie korzysta ze zwolnienia) płatnik ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na druku PIT-8C?

PIT-11 dla bezdomnego

Do którego urzędu skarbowego płatnik jest obowiązany przesłać informację PIT-11 dotyczącą osoby bezdomnej, jeżeli osoba ta nie chce podać miejsca, na terenie którego najczęściej przebywa?

Kwartalne rozliczenie VAT

Kwartalnie rozliczać się mogą nie tylko mali podatnicy, choć tylko dla nich wiąże się to z kwartalnymi płatnościami. By skorzystać ze składania deklaracji raz na kwartał należy zawiadomić wcześniej naczelnika urzędu skarbowego.

Wydanie zaświadczenia przez organ podatkowy

Zaświadczenie jest dokumentem, które potwierdza dany fakt lub stan. Organ podatkowy może je wydać po spełnieniu kilku warunków.

Kontrolerom fiskusa udostępnij dokumenty i oddzielne pomieszczenie

Przeglądanie ksiąg rachunkowych, weryfikacja majątku firmy, oddzielny pokój w biurze przedsiębiorcy – takie między innymi uprawniania mają kontrolerzy z urzędu skarbowego. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego mogą zatrzymać dokumentację. Jeśli przedsiębiorca będzie utrudniał im pracę, mogą wezwać policję.

REKLAMA