REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Metody amortyzacji samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać wyłącznie od tych środków trwałych (w tym także i samochodów), które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy – podatnika.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 52-58 oraz Załączniki

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 10: Przepisy przejściowe i końcowe. Załączniki. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 45-51

Ustawa o PIT 2022 Rozdział 8: Zeznania podatkowe i Rozdział 9: Zmiany w przepisach obowiązujących. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 31-44f

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 7: Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników. Rozdział 7a (uchylony) Rozdział 7b Zwrot podatku z tytułu wypłaconych należności. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 26-30p

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 6: Podstawa obliczenia i wysokość podatku. Rozdział 6a: Danina solidarnościowa. Rozdział 6b Ryczałt od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 24-25g

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 5: Szczególne zasady ustalania dochodu. Rozdział 5a Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23a-23zf

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4a: Opodatkowanie stron umowy leasingu. Rozdział 4b: Ceny transferowe. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22-23

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4: Koszty uzyskania przychodu. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 3: Zwolnienia przedmiotowe. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10-20a

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 2: Źródła przychodów. Tekst jednolity - stan prawny na stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 1-9a

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 1: Podmiot i przedmiot opodatkowania. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Działy specjalne produkcji rolnej - złóż deklarację PIT-6 lub PIT-6Ldo 30 listopada

Do 30 listopada każdego roku podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu (właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika) deklarację PIT-6 / PIT-6L o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. (PIT-6L przeznaczony jest dla podatników, którzy wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, tj według tzw. stawki liniowej 19%. Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się m.in. do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Przychody z licencji i znaków towarowych - jak zakwalifikować, gdy firma działa na zasadzie franczyzy

Wykorzystanie franczyzy lub innych modeli opartych na przyłączeniu się przedsiębiorcy do silnej, znanej marki jest jednym ze sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Za korzystanie z cudzej marki przedsiębiorcy płacą opłaty. Niekiedy mogą też osiągać z tego tytułu przychody. Pojawia się wtedy problem, czy przychody osiągnięte z tytułu udostępniania znaków towarów lub ich sprzedaży są przychodem z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof) czy też przychodem z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 updof).

Gdy zachoruje osoba prowadząca pozarolniczą działalność

Jak ZUS wylicza podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność? W jakim terminie osoby te powinny dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie? Kiedy ZUS obniży wysokość tych świadczeń?

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na założenie działalności

Wkrótce zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu odzieżą. Już teraz, tzn. do chwili obecnej poniosłem pewne wydatki związane z rozpoczęciem działalności mojej przyszłej firmy. Czy koszty rozpoczęcia działalności (np. koszty otwarcia i obsługi rachunku bankowego, koszty pomocy prawnej) mogę zaliczyć do kosztów podatkowych? Jakie jeszcze mogą to być koszty? Kiedy mogę je potrącić? Jak naprawdę właściwie je dokumentować?

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlano - wykończeniowych

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług takich jak tynkowanie (45.41.Z), malowanie, (45.44.A) i wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych (45.45.Z). Od wykonywanych przychodów płacę podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Czy osiągnięte przeze mnie przychody ze świadczenia usług takich jak malowanie, tynkowanie, roboty wykończeniowe powinienem opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% czy 5,5%?

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe

Świadczę usługi przewozu towarów samochodem powyżej dwóch ton powierzonym mi przez mojego jedynego zleceniodawcę. Czy można uznać, że moja działalność jest działalnością gospodarczą? Czy mogę więc płacić ryczałt i wg jakiej stawki ?

Wznowienie działalności a prawo do ryczałtu

Prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2006-2007. W roku 2007 przekroczyłem kwotę uprawniającą do rozliczania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Działalność zamknąłem w 2007 r.. Do chwili obecnej wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Obecnie zamierzam znów zarejestrować działalność i świadczyć usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55,52.1).Czy zakładając w 2009 r. działalność gospodarczą będę mógł rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Ryczałtowiec sprzedaje nieruchomość

Sprzedaż praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi ryczałtowca jest co do zasady opodatkowana ryczałtową stawką 10%. Jednak sprzedaż nieruchomości mieszkalnych podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT – wg ogólnych zasad (19% dochodu).

Międzynarodowe standardy rachunkowości i sprawozdawczości finansowej

Księgowi spółek publicznych i banków powinni znać międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). Inne podmioty też mogą stosować te zasady. Prezentujemy podstawowe zasady stosowania tych standardów i linki do ich treści.

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Jak są opodatkowane napiwki

Jestem kelnerem, często otrzymuje napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Ulga na dziecko 2018/2019

To niewątpliwie najpopularniejsza i najkorzystniejsza ulga w PIT. Od rozliczenia za rok 2013 zwiększyły się istotnie kwoty możliwe do odliczenia dla osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Z kolei niektórzy rodzice jedynaków mogą w ogóle nie skorzystać z tej ulgi. Od rozliczenia za 2014 rok nastąpiło kolejne zwiększenie kwot możliwych do odliczenia za trzecie , czwarte i każde kolejne dziecko. Jeżeli ktoś będzie miał za mały podatek, by odliczyć całą ulgę - otrzyma nieodliczoną kwotę w pieniądzu z urzędu skarbowego. W rozliczeniu za 2015, 2016, 2017, 2018 a także w 2019 roku zasady rozliczania tej ulgi nie uległy zmianie.

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wpisać w PIT

Podatnik otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych obowiązany jest wypełnić zeznanie roczne i wykazać w nim kwoty otrzymanych świadczeń.

Czy ściągnięcie bezpłatnego programu z internetu jest opodatkowane

Ściągam darmowe programy komputerowe z sieci. Mam ich całkiem sporo, wykorzystuje je również do pracy. Czy przypadkiem nie muszę zapłacić podatku z tego tytułu ?

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą)

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

Jakie ma obowiązki podatnik uzyskujący dochody z działów specjalnych produkcji rolnej

Ministerstwo Finansów wydało oficjalne stanowisko odnośnie niektórych wątpliwości związanych z zasadami opodatkowaniem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy prowadzący takie działy specjalne powinni koniecznie zapoznać się z tym stanowiskiem.

Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży nieruchomości zależą od daty nabycia sprzedawanej nieruchomości. Inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r., a inaczej nabytej w latach 2007-2008. Żeby było ciekawiej ostatnia nowelizacja ustawy o PIT przyniosła nowe zasady, dotyczące zbywania nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2009 r.

Ulga abolicyjna [Wszystko o ...]

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego.

Czy jeżeli syn skończył 25 lat w 2008 r. przysługuje rodzicom cała ulga na dziecko

Mamy syna, który w sierpniu 2008 roku skończył 25 lat, a w listopadzie 2008 r. obronił pracę magisterską. Czy przysługuje nam pełna, ulga prorodzinna w wysokości 1173,70 zł czy może tylko część.

Czy umorzony podatek i odsetki to przychód podatnika

Urząd gminy na mój wniosek umorzył mi częściowo zaległości w podatku od nieruchomości i odsetki. Zastanawiam się teraz, czy przypadkiem nie powinienem wykazać tego umorzenia w moim rocznym PIT. Czy to umorzenie jest moim przychodem podatkowym?

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

Tylko indywidualnie i odrębnie od innych dochodów można rozliczyć dochody ze sprzedaży papierów wartościowych poza działalnością gospodarczą uzyskane w danym roku kalendarzowym. Służy do tego PIT-38. Trzeba to zrobić do końca kwietnia następnego roku.

Ile kosztów w PIT-11

W mojej firmie wypłaciłem pracownikom pensje grudniowe w styczniu 2009 r.. Czy w informacjach PIT-11 mam ująć każdemu pracownikowi 11 czy 12 miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. Pracownicy przepracowali bowiem w zeszłym roku 12 miesięcy ale wynagrodzeń miesięcznych otrzymali w 2008 tylko 11.

Czy opłaty eksploatacyjne płacone przez najemcę są przychodem wynajmującego

Wynajmuję mieszkanie studentowi. Zawarłem w umowie najmu zasadę, że najemca uiszcza bezpośrednio do moich rąk czynsz za najem, a dodatkowo będzie ponosił zwykłe koszty utrzymania lokalu płacone bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy). Rozliczam się w formie ryczałtu. Czy przychodem osiąganym z najmu jest wyłącznie czynsz, czy także opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?

Zlecenia do 200 zł bez kosztów i z 18% PIT

Jestem studentem i co jakiś czas zawieram umowy zlecenia, czy umowy o dzieło na niewielkie kwoty. Słyszałem, że od 1 stycznia 2009 r. takie umowy o wartości do 200 zł nie są już pomniejszane o koszty. A od 2011 roku nie sumuje się takich umów zawartych w ciągu miesiąca. Czy to prawda?

Kiedy wystąpi obowiązek zapłaty podatku u źródła od programu komputerowego

Spółka nabyła program komputerowy od firmy niemieckiej. Czy powinniśmy zapłacić z tego tytułu podatek jak od należności licencyjnych? Zaznaczam, że mamy certyfikat rezydencji firmy niemieckiej.

Nie daj się namówić na użyczenie

Czasem wynajmujący próbują namówić najemców na umowę użyczenia zamiast umowy najmu, aby skorzystać na opodatkowaniu. Jednak trzeba wiedzieć, że osoba, która użytkuje nieruchomość bezpłatnie (na mocy użyczenia) musi zapłacić podatek dochodowy od tzw. nieodpłatnego świadczenia.

Czy koszt hotelu zwrócony przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Jako pracownik jednej firmy, a także jako zleceniobiorca innej wykonywałem w 2008 roku zadania poza miejscem mojego zamieszkania w kraju i za granicą (podróże służbowe). Firmy te zapewniały mi (zwracały koszty lub opłacały) oczywiście hotele. Czy te świadczenia nie są przypadkiem moim przychodem?

Czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci jest zwolnione z PIT

Moja córka była w 2008 r. na koloniach finansowanych przez zakład pracy. Płaciłam tylko 10% kosztów tych kolonii. Czy te 90% kosztów, których nie płaciłam, to mój przychód ? Czy muszę go wykazać w PIT ?

Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Do 20 stycznia osoby (nie będące przedsiębiorcami) uzyskujące przychody z najmu, jeżeli chcą płacić ryczałt muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Jestem Polką a mój mąż jest Norwegiem i pracuje czasowo w Polsce. Jednak jego stałym miejscem zamieszkania pozostaje Norwegia. Słyszałam, że można już opodatkowywać się wspólnie w takich przypadkach jak mój. Czy to prawda?

Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

Dochody roku 2009 będziemy rozliczać wg 2-stopniowej skali podatkowej. Zmiana ta będzie najkorzystniejsza dla osób, których dochody wchodzą dziś w II próg podatkowy. W 2009 r. zmniejszy się za to kwota odliczenia z tytułu wychowywania dzieci. Zmian będzie więcej. Niektóre obowiązywać będą wstecz - od 1 stycznia 2008 r. !

Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania

Zawarłem z moim wierzycielem ugodę przed sądem. W jej wyniku otrzymałem w październiku 2008 odszkodowanie w kwocie 30 tys. złotych. Czy i jak muszę opodatkować tą kwotę?

Odliczenie wydatków na nowe technologie

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c updof). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.

Odliczenie wydatków na nowe technologie za 2011

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c ustawy o PIT). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.

REKLAMA