REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Płatnik, Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Forum Akcyzowe - transmisje ze spotkań

Forum Akcyzowe. Ministerstwo Finansów uruchamia transmisje online z prac grup roboczych Forum Akcyzowego. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie rynku pracami Forum. Pierwsza transmisja na kanale Youtube odbędzie się 14 lipca 2021 r. o godz. 9.00.

System viaTOLL [30 września 2021 r.]

viaTOLL i eTOLL. Ministerstwo Finansów przedłużyło umowę na utrzymanie Elektronicznego Systemu Poboru Opłat (viaTOLL) do 30 września 2021 r. System e-TOLL działa od 24 czerwca 2021 r. Przedłużenie umowy oznacza okres przejściowy dla przewoźników i równoległe funkcjonowanie systemów viaTOLL i eTOLL.

Ulgi na powrót kapitału do Polski i zmiany w cenach transferowych

Pakiet rozwiązań dla powrotu kapitału do Polski i zmiany w zakresie cen transferowych. Resort finansów rozpoczyna prekonsultacje w zakresie nowych rozwiązań podatkowych związanych z programem Polski Ład (tzw. Program Repatriacji Kapitału) oraz nowych regulacji dotyczących cen transferowych. O jakie zmiany chodzi?

Należyta staranność w cenach transferowych w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów

Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.

Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

MF zaprasza na XII Forum Cen Transferowych – 24 czerwca 2021 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że XII edycja Forum Cen Transferowych (FCT) odbędzie się online 24 czerwca 2021 r. Zgłoszenie udziału można przesłać do 18 czerwca 2021 r. (piątek).

Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

Podatnik bezgotówkowy z ulgą na terminal i zwrotem VAT w 15 dni

Korzystać z płatności bezgotówkowych. Podatnik bezgotówkowy będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej na użytkowanie terminalu, a także otrzyma przyspieszony do 15 dni zwrot VAT. Cała obsługa zwrotów będzie zautomatyzowana – zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Kiedy nowe preferencje wejdą w życie?

Podatek za umorzone subwencje z Tarczy PFR - doradcy podatkowi apelują do MF

Podatek za umorzone subwencje z Tarczy PFR. Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów w sprawie podatku za umorzone subwencje z Tarczy PFR. Ich zdaniem, opodatkowanie umorzenia subwencji będzie miało negatywny wpływ na podmioty, które uzyskały pomoc w ramach tego instrumentu.

Forum Akcyzowe - pierwsza edycja 29 czerwca

Forum Akcyzowe. 29 czerwca 2021 r. w Ministerstwie Finansów prace rozpocznie Forum Akcyzowe. Pierwsze spotkanie w ramach Forum Akcyzowego będzie dotyczyć rynku wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich. Do udziału w pracach Forum Ministerstwo Finansów zaprasza wszystkie podmioty zainteresowane dialogiem. Zgłoszenia uczestnictwa można przesyłać do 18 czerwca 2021 r. poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Z powodu pandemii COVID-19 pierwsze posiedzenie Forum Akcyzowego odbędzie się online.

MF chce usprawnić proces egzekucji wierzytelności

Egzekucja wierzytelności publicznoprawnych. Resort finansów zamierza usprawnić proces egzekucji wierzytelności publicznoprawnych; chce m.in. uzyskiwać jak najwięcej informacji o majątku dłużników w sposób elektroniczny i zautomatyzowany - mówi dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak.

System e-TOLL. Ulga podatkowa na urządzenia lokalizacyjne

Ulga podatkowa na urządzenia lokalizacyjne (e-TOLL). Resort finansów proponuje przewoźnikom ulgę podatkową dotyczącą urządzeń lokalizacyjnych wykorzystywanych w nowym systemie poboru opłat drogowych e-TOLL.

Liczba elektronicznych PIT-ów wzrosła do 20 mln

Rozliczenia PIT. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba elektronicznie złożonych PIT-ów wzrosła z 5 mln do 20 mln. W tym roku tylko 1 mln 200 tys. deklaracji zostało złożonych na papierze - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Regulacja zawodu księgowego. SKwP pisze do MF

Zawód księgowego dotychczas nie doczekał się uregulowania prawnego, choć istnieją takie regulacje w przypadku zawodu doradcy podatkowego. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP), we współpracy z resortem finansów, chciałoby rozpocząć proces zmierzający do uregulowania zawodu, by w ten sposób zapewnić m.in. wysoką jakość usług księgowych i sprawozdań finansowych.

PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych

PESEL dla cudzoziemca. W związku z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 maja 2021 r., cudzoziemcy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL dla celów podatkowych.

Rozliczenia PIT. MF nie planuje wydłużenia terminu

Rozliczenia PIT. Piątek, 30 kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT za zeszły rok. Resort finansów nie planuje wydłużenia tego terminu, jak zrobił w zeszłym roku.

Jakie podatki i opłaty na mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy - podatki i opłaty. Od 15 kwietnia 2021 r. obowiązuje nowy wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.

Czym jest transakcja kontrolowana – projekt interpretacji ogólnej

Transakcja kontrolowana. Ministerstwo Finansów ogłosiło 7 kwietnia 2021 r. konsultacje podatkowe projektu interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Dokument precyzuje pojęcie transakcji kontrolowanej. To odpowiedź na zgłaszane przez podatników rozbieżności w interpretacji przepisów.

Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej - objaśnienia podatkowe MF

Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 31 marca 2021 r. w zakresie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, w odniesieniu do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

Korekta cen transferowych - objaśnienia podatkowe MF

Korekta cen transferowych. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 31 marca 2021 r. w zakresie cen transferowych, dotyczące korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (art. 23q ustawy o PIT), w odniesieniu do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

Przedłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.

Sprawozdania finansowe za 2020 r. Przedłużono terminy sporządzania sprawozdań finansowych dla jednostek sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji non-profit za rok obrotowy 2020. Jakie terminy obowiązują?

MPP (split payment) z niższym progiem i bardziej powszechny

Split payment, MPP. - Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do stosowania split payment i to rozwiązanie działa bardzo dobrze. Zastanawiamy się, czy obniżyć próg split paymentu – dziś to jest 15 tys. zł – lub nawet wprowadzić powszechny obowiązek podziału kont w przypadku podatku VAT - mówi Tadeusz Kościński, minister finansów w wywiadzie dla DGP.

MF udostępniło elektroniczny PIT-36L

PIT-36L za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało elektroniczny formularz PIT-36L, który można złożyć za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Nowy Ład. Podatki bardziej sprawiedliwe

Nowy Ład. Podatki bardziej sprawiedliwe - to kierunek zmian podatkowych, które przewiduje Polski Nowy Ład.

Struktury logiczne dla informacji TPR - nowe wersje robocze TPR-P i TPR-C

Nowe wersje TPR-P i TPR-C. Ministerstwo Finansów udostępniło nowe, robocze wersje struktur logicznych (schem) dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych TPR-P i TPR-C.

Domniemanie oraz należyta staranność w cenach transferowych - objaśnienia podatkowe

Centy transferowe. Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe projektu objaśnień w zakresie cen transferowych, który dotyczy domniemania oraz należytej staranność. Opinie do projektu objaśnień można zgłaszać do dnia 20 kwietnia 2021 r.

E-faktury od października 2021 r.

E-faktury. Ministerstwo Finansów liczy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku 2021 roku - poinformował podczas wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowe wzory deklaracji PIT-4R i PIT-8AR

Nowe wzory deklaracji PIT-4R i PIT-8AR. W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt określa nowe wzory deklaracji składanych przez płatników podatku PIT, tj. PIT-4R i PIT-8AR, które dotyczą podatków pobranych w 2021 roku. Nowe wzory są konieczne z uwagi na przesunięcie terminu (do 20 sierpnia 2021 r.) na zapłatę zaliczek na PIT i podatku zryczałtowanego (pobranych przez płatników) za styczeń 2021 r.

Firmy poszkodowane przez COVID-19 później zapłacą zaliczki na PIT

Zaliczki na PIT a COVID-19. Do 20 sierpnia 2021 r. firmy z branż, które najbardziej ucierpiały w związku z COVID-19, będą mogły przekazać zaliczki na podatek i zryczałtowany podatek PIT, pobranych przez płatnika w styczniu 2021 r. - przekazał resort finansów.

Brexit a VAT. Ułatwienia dla przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii

Brexit a VAT. Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia zwalniającego firmy z Wielkiej Brytanii z obowiązku ustanawiania przedstawiciela VAT. Brytyjscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność w Polsce, są do tego zobowiązani, na mocy obowiązującego aktualnie prawa. Polska będzie kolejnym państwem, po Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii czy Litwie, które wprowadza takie rozwiązanie.

Kwota zmniejszająca podatek 2021

Kwota zmniejszająca podatek 2021. Którzy podatnicy mogą uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek? Jaka jest jej wysokość w 2021 r.? Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek w zeznaniu rocznym i przy obliczaniu zaliczek na podatek?

Składka od reklamy - kto będzie płatnikiem, jakie będą stawki?

Składka od reklamy internetowej i konwencjonalnej. Wprowadzenie nowego podatku od reklamy przewiduje projekt, nad którym pracuje resort finansów. Połowa wpływów ze składek ma trafić do NFZ. Kto będzie płatnikiem składki od reklamy? Jakie będą stawki składki od reklamy?

Dokumentowanie WDT dla celów VAT - objaśnienia podatkowe MF

Dokumentowanie WDT dla celów VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Oto treść tych objaśnień.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) – zmiany od 2021 r.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) od 2021 roku ulegnie istotnym zmianom. Obejmują one m.in. regulacje dotyczące zakresu ochrony WIS, składania wniosku o wydanie WIS, okresu ważności wydanej decyzji WIS.

Podatek cyfrowy - regulacje na poziomie międzynarodowym lub europejskim

Podatek cyfrowy. Największe szanse na skuteczne uregulowanie kwestii opodatkowania gospodarki cyfrowej mają kompleksowe rozwiązania na poziomie międzynarodowym lub europejskim - uważa Ministerstwo Finansów.

Estoński CIT - projekt objaśnień podatkowych MF

Estoński CIT - Ministerstwo Finansów przygotuje praktyczny przewodnik po nowych przepisach. Projekt objaśnień podatkowych w tej sprawie został udostępniony do konsultacji. Objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej.

Ulgi w spłacie podatków dla firm z powodu COVID-19 - kto może skorzystać?

27 listopada 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Europejska zaakceptowała polski program dotyczący ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25%, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty. Dla kogo ulgi w spłacie podatków z powodu COVID-19?

Nowy JPK_VAT - wysyłka za pomocą bramki REST API

Bramka REST API to narzędzie do wysyłki nowego JPK_VAT, udostępnione przez Ministerstwo Finansów. Bramka REST API usprawnia wysyłkę nowego JPK_VAT i maksymalnie skraca czas oczekiwania podatników na potwierdzenie prawidłowego przesłania JPK_VAT. Podatnicy złożyli przez bramkę już ponad 2,9 mln nowych JPK.

Płatnicy zgłoszą umowy o dzieło na formularzu RUD

RUD – zgłoszenie umowy o dzieło, to nowy dokument ubezpieczeniowy, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. Zgłoszenie na formularzu RUD umożliwi m.in. prowadzenie przez ZUS ewidencji, zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy.

Jak umówić wizytę w urzędzie skarbowym?

Jeżeli podatnik musi przyjść do urzędu skarbowego, powinien wcześniej zarezerwować taką wizytę na stronie podatki.gov.pl lub telefonicznie. Od 9 listopada 2020 r. w kilku województwach wizyta w urzędzie będzie możliwa wyłącznie po internetowej lub telefonicznej rezerwacji. Wiele spraw z zakresu podatków i cła można jednak załatwić online bez wychodzenia z domu.

PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR - nowe wzory deklaracji od 18 listopada 2020 r.

PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR w nowej wersji od 18 listopada 2020 r. Nowe wzory deklaracji mają zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r. Kto ma obowiązek wystawić i przesłać PIT-11, PIT-4R lub PIT-8AR?

Kasy fiskalne w postaci oprogramowania (kasy wirtualne) - dokumentacja

Ministerstwo Finansów poinformowało o aktualizacji dokumentacji technicznej przeznaczonej dla producentów kas fiskalnych w postaci oprogramowania (kas wirtualnych). Nowe dokumenty można pobrać ze strony podatki.gov.pl.

Korekty cen transferowych - objaśnienia podatkowe MF

Ministerstwo Finansów przygotowało projektu objaśnień podatkowych w zakresie korekt cen transferowych. Konsultacje podatkowe tego projektu objaśnień podatkowych potrwają do dnia 6 listopada 2020 r.

Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją - bezpłatne narzędzia MF

Ministerstwo Finansów udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją.

Tadeusz Kościński ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej

6 października 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Tadeuszowi Kościńskiemu nominację na stanowisko ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Minister Kościński będzie nadzorował dwa resorty – Ministerstwo Finansów (MF) oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Zmiana jest elementem zapowiadanych przez premiera Morawieckiego zmian strukturalnych w rządzie. Minister Kościński objął kierownictwo nad następującymi działami administracji rządowej: budżet, finanse publiczne, instytucje finansowe i rozwój regionalny.

JPK dla ksiąg rachunkowych (JPK_KR) od 1 stycznia 2021 r. Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów opublikowało nową broszurę informacyjną dotyczącą jednolitego pliku kontrolnego dla ksiąg rachunkowych (JPK_KR). Wprowadzone zmiany, czyli zaktualizowane opisy niektórych elementów JPK_KR będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Jak działania uszczelniające w akcyzie wpłynęły na obrót paliwami opałowymi?

Od 1 września 2020 roku przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać paliwa opałowe, głównie olej opałowy, muszą zarejestrować się na potrzeby podatku akcyzowego w specjalnym rejestrze Ministerstwa Finansów. Podobne obowiązek dotyczy odbiorców paliw opałowych. - Tego rodzaju działania uszczelniające zweryfikowały rynek obrotu paliwami opałowymi - powiedział zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów Robert Michalski. Jego zdaniem rynek samoreguluje liczbę oferentów paliw opałowych.

Aplikacja e-mikrofirma do wysyłki JPK_VAT z deklaracją

Resort finansów udostępnił nową wersję aplikacji e-mikrofirma. Zmodyfikowana aplikacja e-mikrofirma umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją, czyli nowego JPK_V7M (rozliczenie miesięczne) lub nowego JPK_V7K (rozliczenie kwartalne).

Samochód służbowy do celów prywatnych a przychód pracownika - interpretacja ogólna MF

11 września 2020 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych. W tej interpretacji Minister przyznał m.in., że koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie, o którym mowa w art. 12 ust. 2a ustawy PIT. Prezentujemy tę interpretację w całości.

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego - interpretacja ogólna MF

15 września 2020 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego. Celem tej interpretacji jest wskazanie warunków, których spełnienie umożliwia zastosowanie, w tym przez płatnika podatku dochodowego (np. pracodawcę), 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi prawami. Zdaniem Ministra dla potraktowania wynagrodzenia, jako honorarium i dla zastosowania wobec niego 50% kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest: (1) powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, warunkujące korzystanie przez twórcę z praw autorskich i umożliwiające rozporządzanie majątkowym prawem autorskim do utworu, (2) dysponowanie obiektywnymi dowodami potwierdzającymi powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, (3) wyraźne wyodrębnienie honorarium od innych składników wynagrodzenia - warunek ten nie obejmuje wskazanych w interpretacji przypadków, w których 50% koszty uzyskania przychodów można stosować do całości wynagrodzenia twórcy. Prezentujemy w całości tę interpretację.

REKLAMA