REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Vat 2012

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2012 - I kwartał

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Podatnik VAT może, przy spełnieniu określonych warunków, wybrać kraj opodatkowania dokonanej dostawy towarów - w przypadku, gdy sprzedaż realizowana jest na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, a nabywcą jest podmiot nierozpoznający transakcji wewnątrzwspólnotowych. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą wysyłkową. Ustawodawca w ustawie o VAT zdecydował się nie tylko na zdefiniowanie przywołanego pojęcia, ale określił również reguły jakie mają zastosowanie do takich czynności - w szczególności co do wyboru kraju opodatkowania.

Zaliczka na poczet eksportu - moment powstania obowiązku podatkowego

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku (art. 29 ust. 2 ustawy o VAT).

REKLAMA

Import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

W związku z faktem, że wielu zagranicznych kontrahentów (nie tylko z Unii Europejskiej ale również spoza jej terytorium) rejestruje się w Polsce jako podatnicy VAT powstaje wątpliwość czy nabywając od nich towar mamy do czynienia z WNT czy może importem towarów. Wątpliwość jest tym większa, gdy towar nabywamy z terytorium UE sam sprzedawca ma siedzibę natomiast np. w Norwegii czy Szwajcarii. Do tego jeszcze posługuje się polskim numerem VAT.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?

Każdemu przedsiębiorcy z pewnością nieraz zdarzyło się otrzymać od kontrahenta fakturę VAT zawierającą błędy. Warto pamiętać, że nie zawsze w takich przypadkach trzeba zwracać się z żądaniem wystawienia faktury korygującej. Obowiązujące przepisy stwarzają bowiem nabywcy, co prawda nie we wszystkich sytuacjach, możliwość wystawienia noty korygującej do otrzymanej faktury.

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

REKLAMA

Spóźnione złożenie deklaracji VAT-7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

O składaniu deklaracji VAT przedsiębiorcy muszą pamiętać sami. Na wezwanie mogą liczyć dopiero wtedy, gdy nie zrobią tego w terminie. W sytuacji, gdy termin został przekroczony grozi odpowiedzialność karno skarbowa. Nie jest to kara administracyjna i tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków może być nałożona.

Czy napiwki są opodatkowane VAT?

W polskim kręgu kulturowym za normę można uznać wręczenie pracownikom restauracji (kelnerom, barmanom) napiwków. Stanowią one dowód uznania klienta dla wykonanej pracy. Kwota napiwku adresowana do tych osób nie stanowi odpłatności za uzyskaną usługę świadczoną przez restaurację czy bar. Nie jest więc z reguły określona w cenniku (menu). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług można więc postawić pytanie czy napiwki podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy płacone są dobrowolnie, z własnej inicjatywy klientów?

Kiedy Dom Opieki Społecznej jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych?

Dom Opieki Społecznej (DOS) jest podatnikiem podatku VAT. Nie odprowadza podatku od usług związanych z opieką społeczną, ponieważ są zwolnione z VAT-u. Za wykonywane świadczenia może przyjmować wynagrodzenie od osób fizycznych bezpośrednio na rachunek bankowy, nie przyjmując wpłat gotówkowych. Czy w związku z tym podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących?

Czy świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej podlega VAT

Prowadzę własną kancelarię radcy prawnego. Raz w tygodniu pomagam fundacji , w formie pomocy prawnej, którą świadczę nieodpłatnie niezamożnych osobom znajdującym się pod opieką fundacji. Czy opisana usługa jest opodatkowana podatkiem VAT?

Faktura VAT – techniczne aspekty wystawiania

Projekt faktury VAT przestaje być projektem z chwilą, gdy trafia do kontrahenta, zatem istotny jest moment wprowadzenia jej do obrotu prawnego. Anulowanie faktury musi nastąpić przed wprowadzeniem jej do obrotu prawnego. Faktury VAT mogą być wystawiane w formie innej niż papierowa. Faktura mogła być przesłana mailem również przed 1 stycznia 2011 r.

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Założenie spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wnoszonych przez wspólników, pomniejszona o koszty utworzenia spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży rzeczy zastawionych?

W przypadku niespłacenia pożyczki udzielonej pod zastaw, przedmiot zastawu może zostać sprzedany w celu odzyskania całości lub części pożyczonej kwoty. Niekiedy jednak zastawione przedmioty są używane, co powoduje, że ich wartość jest niższa. Jak w związku z tym prawidłowo obliczyć marże przy sprzedaży?

VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

W obecnym systemie podatku od towarów i usług szczególną rolę odgrywa faktura. Dzieje się tak z różnych powodów. Faktura przede wszystkim dokumentuje przebieg określonej transakcji. Gdy dokumentuje sprzedaż – określa podatek należny, gdy odzwierciedla zakup – stanowi podstawę określenia podatku naliczonego.

Czy usługi SWIFT są zwolnione z VAT?

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwolnienie z podatku od wartości dodanej przewidziane w art. 13b VI Dyrektywy nie obejmuje usług elektronicznego przesyłania wiadomości świadczonych instytucjom finansowym (swift).

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przedsiębiorca X zamawia w Niemczech wykonanie linii produkcyjnej. Linia ta zostaje przesłana do Polski w częściach, natomiast jej złożenia i uruchomienia na terytorium Polski podejmują się technicy współpracujący z producentem linii produkcyjnej (montują oni i uruchamiają linię na polecenie jej producenta).

23% VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce od 2012 roku

Z dniem 1 stycznia 2012 r. ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce, objęte obecnie preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8% zostaną opodatkowane stawką podstawową 23%. Pozostałe artykuły dla dzieci opodatkowane są już obecnie stawką podstawową VAT.

Usługa gastronomiczna, czy sprzedaż towarów – jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?

Okazuje się, że nie jest łatwo stosować przepisy VAT także podmiotom sprzedającym lody. Inna stawka obowiązuje bowiem przy sprzedaży lodów bez świadczenia usługi gastronomicznej, czyli „na wynos” (5%), a inna gdy lody są serwowane do spożycia „na miejscu” (8%). Są jednak sytuacje, gdy trudno stwierdzić, czy jest świadczona usługa gastronomiczna, czy mamy do czynienia tylko ze sprzedażą.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011/2012

Prezentujemy listę zwolnień przedmiotowych z VAT obowiązujących od 2011 roku. Wynikają one z art. 43 - 82 ustawy o VAT i § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Zwrot VAT za materiały budowlane 2011-2015 - nowy wykaz materiałów budowlanych

Od 2011 roku chcąc uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu domu, trzeba skorzystać z nowego wykazu materiałów budowlanych.

Podstawowe stawki VAT w UE

Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.

Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Rok temu kupiłem w Niemczech samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, podobnie jak przy zakupach paliwa do tego samochodu. Jednak niedawno dokonałem w tym samochodzie pewnych zmian i przeróbek, przez które samochód ten nie może być uznany za ciężarówkę. Czy teraz muszę skorygować odliczony wcześniej VAT?

REKLAMA