REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej. Bezpłatne webinarium 15 czerwca

Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!

Open banking ułatwi obsługę KSeF?

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?

Abonament rtv 2024 - stawki takie same jak w 2023 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2024 roku obowiązują takie same stawki abonamentu RTV jak w 2023 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 18 maja 2023 r., poz. 943. Rozporządzenie to weszło w życie 2 czerwca 2023 r.

Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 roku - projekt ustawy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

W dniu 26 maja 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm opowiedział się za przesłaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Gdzie najchętniej korzystamy z płatności odroczonych?

Według Juniper Research, aktualna liczba ponad 360 milionów użytkowników płatności odroczonych na świecie, wzrośnie do ponad 900 milionów do 2027 roku. Płatności odroczone, które kojarzą się z zakupami w sieci, coraz mocniej zdobywają także offline, zwłaszcza na rynku usług zdrowotnych. 

Co zrobić, gdy źle przelejesz pieniądze?

Nieprawidłowe dane w przelewie to nie powód do paniki. Pieniądze wciąż można odzyskać. Jeżeli zdarzy się pomyłka, nie należy czekać. Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

Kwota zwrotów podatkowych za 2022 - ok. 24 mld zł

Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.

Ponad milion złotych! Tyle wyniosła dopłata do składki zdrowotnej pewnego przedsiębiorcy

22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

Webinarium „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – jak się przygotować do wersji obowiązkowej?” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – jak się przygotować do wersji obowiązkowej?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 15 czerwca 2023 roku. Polecamy!

Skale podatkowe, kwoty wolne i zwolnienia w podatku od spadków i darowizn będą podwyższone o wskaźnik inflacji. Co wynika z projektu rozporządzenia?

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia, w którym chce podnieść w 2023 roku o wskaźnik inflacji kwoty pieniędzy oraz wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych z podatku od spadków i darowizn i niepodlegających temu podatkowi (kwoty wolne od podatku). Podwyższone będą także przedziały nadwyżki kwot wartości rzeczy i praw majątkowych podlegających opodatkowaniu, określone w skalach podatkowych z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Fiskus chce karać oszukanych zagranicą, sąd przeciw

Przedsiębiorca wysyła towar, kontrahent nie płaci. Takie przypadki zdarzają się też w handlu zagranicznym. Organy podatkowe niekiedy chcą, aby przedsiębiorca płacił podatek od kwoty, na którą go oszukano.

Obligacje skarbowe w czerwcu 2023 r. - oferta, oprocentowanie. Preferencyjna cena przy zamianie

Ministerstwo Finansów przedstawiło czerwcową ofertę i oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. Posiadacze obligacji, których termin wykupu przypada w czerwcu będą mogli skorzystać z korzystnej oferty przy zamianie tych obligacji na obligacje nowej emisji.

ZUS: wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na PUE ZUS prawem, nie obowiązkiem. Uwaga! Konieczne potwierdzenie rachunku bankowego

W komunikacie z 24 maja 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest uprawnieniem płatników składek, a nie obowiązkiem. Wniosek ten można złożyć najpóźniej w czwartek 1 czerwca 2023 r.

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Obajtek: jesteśmy bliscy wskazania pierwszej lokalizacji w okolicach Warszawy

Daniel Obajtek prezes PKN Orlen poinformował 23 maja 2023 r., że do końca 2023 roku przedstawi 13 potencjalnych lokalizacje dla SMR-ów (tj. małych modułowych reaktorów jądrowych). 7 pierwszych potencjalnych lokalizacji przedstawiono w kwietniu br. Prezes Obajtek stwierdził, że niedługo poinformuje o lokalizacji pierwszego reaktora w okolicach Warszawy.  

KSeF 2023/2024. Nowa wersja struktury logicznej e-faktury FA(2) - od 1 września. Wersja robocza już dostępna. Jest harmonogram wdrożenia

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały 23 maja 2023 r. o publikacji wersji roboczej struktury logicznej e-faktury FA(2). Ta nowa struktura logiczna e-faktury ma obowiązywać od 1 września 2023 r. Zgodnie z założeniami resortu finansów ma ułatwić przygotowanie się podatników do obowiązkowego wystawiania e-faktur przy użyciu KSeF, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Księgowość z przymrużeniem oka. Dowcipy prosto z biur rachunkowych

9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Księgowego. Wiemy, drodzy Księgowi i Księgowe, że zawsze możemy na Was - nomen omen - liczyć. Z tej okazji przygotowaliśmy pełną humoru galerię, doskonale się sprawdzi podczas przerwy na kawę. 

Dane GUS: Płace w sektorze przedsiębiorstw spadły

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023. Przeciętne uposażenie uległo zmniejszeniu o 74,69 PLN do 7430,65 PLN tj. o 1,0%. Kwiecień zazwyczaj przynosi korektę płac po bardzo wysokim marcu – kiedy to pojawiają się znaczące wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody, w części będące końcówką rozliczeń z załogami za wyniki poprzedniego roku.

SLIM VAT 3 i KSeF – jak wpłyną na współpracę księgowych i biur rachunkowych z klientami? Szkolenie online 16 czerwca

Zapraszamy na szkolenie online „Jak zmiany SLIM VAT 3 i wprowadzenie KSeF wpłyną na współpracę księgowych i biur rachunkowych z klientami”, które odbędzie się 16 czerwca 2023 r. 

Pożyczki gotówkowe - nowe przepisy od 18 maja 2023 r. Obowiązek oceny zdolności kredytowej

Od 18 maja 2023 r. nowe przepisy zobowiązują pożyczkodawców do przekazywania i aktualizowania informacji o udzielonej pożyczce do instytucji określonej w art. 105 ust. 4 ustawy prawo bankowe. Gromadzenie i utrzymanie wszystkich danych kredytowych i pożyczkowych w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) pozwoli na skuteczniejsze zapobieganie przekredytowaniu konsumentów – informują we wspólnym komunikacie BIK oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Ceny zbóż - II. połowa maja 2023. Pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak

Ile kosztują zboża w Polsce w drugiej połowie maja 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

14. emerytura 2023 - kiedy wypłata, jaka kwota

W 2023 roku wypłacimy czternastą emeryturę w sierpniu i wrześniu. A w kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - poinformował 22 maja 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

Nowe systemy obsługujące eksport, import i tranzyt towarów (AES/ECS2 PLUS, NCTS2 PLUS) od września 2023 r.

Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że wdrożenie systemów obsługi obrotu towarowego w eksporcie, imporcie i tranzycie towarów (AES/ECS2 PLUS, NCTS2 PLUS) nastąpi najwcześniej we wrześniu 2023 roku. 

Akcyza od samochodu a wywóz do innego kraju - wyrok TSUE

W wyroku z 17 maja 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że Polska nie musi zwracać akcyzy, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie następnie wywieziony do innego kraju. Ten wyrok potwierdził, że polski system opodatkowania samochodów osobowych nie utrudnia swobody przemieszczania tych wyrobów.

800 plus, czyli nowe koszty dla polskich podatników

Koszt nowych obietnic prezesa PiS to ok. 1% PKB. Oznaczałoby to, że w przyszłym roku Polska znajdzie się w gronie czterech krajów z najwyższym deficytem w Unii Europejskiej.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliw rolniczych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela przewiduje objęcie zwrotami akcyzy m.in. producentów świń, owiec, kóz i koni oraz podniesienie zwrotu do 2 zł za litr.

NBP zwiększył w kwietniu rezerwy w złocie o blisko 0,48 mln uncji

NBP zwiększył rezerwy w złocie do 7,828 mln uncji na koniec kwietnia z 7,352 mln uncji – wynika z danych opublikowanych w piątek przez NBP

Więcej kredytów detalicznych

W I kwartale tego roku PKO BP sprzedał o 7,8 proc. więcej kredytów detalicznych – mieszkaniowych i konsumpcyjnych – niż w IV kw. 2022 r. – podał bank w raporcie. Dodał, że finansowanie klientów korporacyjnych wzrosło o 8,2 proc. licząc kwartał do kwartału

Zaczęliśmy wychodzić z dołka pod względem wzrostu PKB

Od dłuższego czasu ekonomiści sądzą, że dołkiem pod względem wzrostu gospodarczego był pierwszy kwartał 2023 roku. I zaczęliśmy wychodzić z tego dołka – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile wyniesie najniższa krajowa? FPP: ponad 4250 zł brutto

Według szacunków ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich płaca minimalna w 2024 roku wyniesie 4254,40 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa zostanie ustalona na poziomie 27,80 zł - również brutto.

Rozporządzenie MiCA (o rynku kryptoaktywów) przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Co zmienią nowe przepisy?

Unia Europejska po raz pierwszy obejęła przepisami kryptoaktywa, emitentów kryptoaktywów i dostawców usług kryptoaktywowych.  16 maja 2023 r. Rada UE przyjęła rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA). Tego samego dnia Rada EU objęła transfery kryptoaktywów przepisami o informacjach towarzyszących transferom środków pieniężnych. 

Komunie i wesela 2023. Ile włożyć do koperty? Ile daje chrzestny? Jak sfinansować uroczystość?

Sezon imprez okolicznościowych 2023 rozpoczęty. Zaczęły się pierwsze komunie, w czerwcu będą wesela, do tego dochodzą odbywające się cały rok chrzciny i różnego rodzaju rocznice. Żeby je zorganizować, ale też w nich uczestniczyć potrzeba pieniędzy, z powodu inflacji coraz większych pieniędzy. Dlatego też, niemal co czwarta osoba myśli, aby uroczystości jednak nie robić, a jedna trzecia potencjalnych gości rozważa, by na nią nie pójść – wynika z badania „Wydatki na uroczystości rodzinne” wykonanego przez Quality Watch, dla BIG InfoMonitor.

Nowy wzór świadectwa pracy od 23 maja 2023 roku

W dniu 15 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. W tym rozporządzeniu znajduje się nowy (pomocniczy) wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy i nowy wzór wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw – czyli 23 maja 2023 r. W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać także informacje o wykorzystanych przez pracownika dniach: okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego.

Płatnik wyrejestrowany z ubezpieczeń a roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Czy płatnik wyrejestrowany z ubezpieczeń ma obowiązek złożyć w 2023 roku roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok? 

Przedłużenie wakacji kredytowych. Morawiecki: decyzja w czerwcu lub lipcu 2023 r.

Analizujemy ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych, prawdopodobnie czerwiec, lipiec to będzie ten czas, kiedy podejmiemy odpowiednie decyzje w tej sprawie - powiedział 15 maja 2023 r. w Otwocku premier Mateusz Morawiecki.

Ulga B+R - korzyści. Miliony złotych wracają do podatników

Ulga B+R systematycznie zyskuje na popularności. W 2021 roku, w jej ramach płatnicy CIT i PIT odliczyli łącznie 4,9 mld zł od podstawy opodatkowania, co daje wzrost o prawie 20 proc. wartości r/r. Realna kwota, jaka dzięki uldze powróciła do podatników za rok 2021 to 889 mln zł. Tu z kolei wzrost w stosunku do roku poprzedniego wyniósł aż 32 proc. Według ekspertów Ayming zjawisko to ma bezpośrednie przełożenie na wzrost nakładów przedsiębiorstw na badania i rozwój.

800 plus zamiast 500 plus od 2024 roku. Kaczyński: Nie ja będę dawał.

Od 2024 roku świadczenie wychowawcze (zwane potocznie "500 plus") zostanie podniesione do 800 zł - zapowiedział 14 maja 2023 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji programowej swojej partii.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2023. 53 odpowiedzi ZUS na pytania płatników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował 12 maja 2023 r. listę 53 odpowiedzi swoich ekspertów na pytania płatników dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Publikujemy poniżej te odpowiedzi ZUS.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej a śmierć płatnika lub zakończenie działalności - wyjaśnienia ZUS

Czy w przypadku zgonu płatnika składa się roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne? Co rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej w sytuacji, gdy płatnik zakończył lub zawiesił prowadzenie działalności? Na te pytania odpowiedzieli eksperci ZUS.

Slim VAT 3 - Senat akceptuje nowelizację ustawy o VAT i likwidację podatku od zrzutek

Senat poparł 11 maja 2023 r. nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada uproszczenia w rozliczaniu VAT, pakiet Slim VAT 3. Ponadto ustawa likwiduje tzw. podatek od zrzutek, który wprowadziła tzw. ustawa deregulacyjna.

Podwyżka zasiłku macierzyńskiego. Wnioski tylko do 17 maja 2023 r. Jak złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku macierzyńskiego?

Rodzice, którzy 26 kwietnia 2023 r. pobierali zasiłek macierzyński, muszą złożyć wniosek o jego przeliczenie, by mieć wyższe świadczenie. Mają na to czas tylko do 17 maja 2023 roku - przypomniał w komunikacie rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych w informacji TPR-C oraz TPR-P - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W komunikacie z 10 maja 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że podmiot zobowiązany do złożenia Informacji TPR za rok 2022 może zamieścić treść oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych z wykorzystaniem formularza TPR-C (TPR-P) w wariancie 4  w Sekcji F Dodatkowe informacje. 

Webinarium „Zmiany w rozliczeniach PIT 2023” + certyfikat gwarantowany – 22 maja

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Zmiany w rozliczeniach PIT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 22 maja 2023 roku. Polecamy!

Webinarium „SLIM VAT 3 w praktyce: czego możemy się spodziewać?” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „SLIM VAT 3 w praktyce: czego możemy się spodziewać?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 26 maja 2023 roku. Polecamy!

Czy stopy procentowe NBP spadną po wakacjach 2023? Tańsze kredyty hipoteczne jeszcze przed wyborami?

Stopy procentowe NBP mogą być obniżone i to już po wakacjach 2023 roku – tak sugerują notowania kontraktów terminowych na WIBOR. Czy tak faktycznie się stanie? To się dopiero okaże, ale jeśli taki scenariusz będzie realizowany, to rata kredytu może spaść o około 5% do końca tego roku. 

Koniec z prześwietlaniem przez gminy rachunków bankowych po zmarłych mieszkańcach

Obecnie po śmierci posiadacza rachunku bankowego bank przekazuje gminie, w której mieszkał zmarły szereg informacji o rachunku (rachunkach) bankowym tej osoby, w tym o wysokości środków pieniężnych zgromadzonych na tym koncie. W toku rządowej procedury legislacyjnej znajduje się aktualnie projekt ustawy, który ukrócić ma praktykę informowania gmin o stanie rachunków bankowych zmarłych osób.

REKLAMA